Olof Tyrgilsson

public profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Olof Tyrgilsson

Finnish: Olavi Tyrgilinpoika
Also Known As: "Olov", "Olof", "Oloff"
Birthdate:
Death: circa 1548 (60-76)
Saloinen, Raahe, Finland
Immediate Family:

Son of Tyrgil (Töriel) Tyrgilsson and N.N.
Husband of Brita Jönsdotter Fordell
Father of Josef Olofsson (Juusola); Nimismies Olof Olofsson (Hannuksela) and Hans Olofsson (Tokola)
Brother of Josef Tyrgilsson and Hans Tyrgilsson

Occupation: Tilallinen
Managed by: Erkki A Tikkanen (Geni Curator)
Last Updated:

About Olof Tyrgilsson

Talollinen. Salon emäseurakunta (Pohjanmaa, nyk. Saloinen).

------------------------------------------------------------

Lainaus Juhan suku-uutiset -blogista (Hourun sukua, 13.9.2012):

Olof Törielinpoika, Tyrgilinpoika, oli isäntänä Saloisissa eli Salossa, joka nykyään on Raahen aluetta. Hänen vaimonsa oli Brita Jönsintytär (Fordell-sukua), ja Saloisten maat omisti nähtävästi Britan isä. Heitä ei ilmeisesti mainita lainkaan oman elinaikansa asiakirjoissa, vaan he ovat vain nimiä eräässä 1560-luvun sukuselvityksessä ja olivat kuolleet ennen 1548.

Olofin alkuperä jää tuntemattomaksi. Hän saattoi nimestään päätellen olla kotoisin Ruotsista, sillä Töriel on esikristillisen ajan skandinaavisen Tyrgils-, Thorgils-nimen muoto. Eräs Olaff Törgelinpoika mainittiin nyky-Vaasan seudun Mustasaaressa lautamiehenä 1510 ja Tukholman kaupungin pöytäkirjoissa kerrotaan todistajana olleesta eräästä Oloff Törielinpojasta, jonka kotipaikka oli Porin seudun Ahlainen. Jompi kumpi näistä tai molemmat saattoivat olla sama kuin Saloisten Olof.

Olofilla ja Britalla oli pojat:

  1. Josef Olofinpoika, peri suurimman maaosuuden, myöhemmin nimeltään Juusola, Saloisten mittavin tila 3 ha:n viljelymaineen.
  2. Olof Olofinpoika, peri hiukan alle 2 ha:n tilan, myöhemmältä nimeltään Hannula.
  3. Hans Olofinpoika, sai pienimmän perintöosuuden, alle 1 ha:n kokoisen Tokolan.
view all

Olof Tyrgilsson's Timeline

1480
1480
1509
1509
Age 29
Saloinen, Finland
1510
1510
Age 30
Saloinen, Finland
1512
1512
Age 32
Saloinen, Finland
1548
1548
Age 68
Raahe, Finland