Peder Michelsen Wibe, til Gerdrup

Is your surname Wibe?

Research the Wibe family

Peder Michelsen Wibe, til Gerdrup's Geni Profile

Records for Peder Wibe

35,354 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Peder Michelsen Wibe, til Gerdrup

Also Known As: "Peder Michelsen Vibe", "Peder Michelsen Vibe Gerdrup"
Birthdate: (62)
Birthplace: Gjerdrup, København, Danmark
Death: August 7, 1658 (58-66)
København, Denmark
Place of Burial: Denmark
Immediate Family:

Son of Mikkel Christiansen Wibe and Mette Lauridsdatter Krabbe
Husband of Anne Cathrine Frederiksdatter Budde
Father of Johan Pedersen Wibe, General; Antonette Pedersdatter Wibe; Magdalene Sibylle Wibe; Christian Pedersen Wibe and Sophie Amalie Wibe
Brother of Johan Michelsen Vibe; Margrete Michelsdatter Wibe and Chatharina Christiane Vibe
Half brother of Christian Wibe; Mette Michelsdatter Wibe and Simon Mikkelsen Vibe

Occupation: Rentemester - Adlet 1634, Lensherre i Trondhjem, Dansk resident i Frankrike, Rentemester, Rentemester. Lensherre i Trondhjem, Rentemester-Adlet - 1634 - Lensherre i Trondhjem
Managed by: Private User
Last Updated:

About Peder Michelsen Wibe, til Gerdrup

1634 Adlet af kong Lugvig XIII

http://finnholbek.dk/genealogy/getperson.php?personID=I36011&tree=2

http://www.denstoredanske.dk/Dansk_Biografisk_Leksikon/Samfund,_jura_og_politik/Myndigheder_og_politisk_styre/Diplomat/Peder_Vibe

   * RESIDENCE: 1627, (utsending for danske konge til Paris)
   * OCCUPATION: Rentemester. Lensherre i Trondhjem
   * BIRTH: 1596, til Gjerdrup, København (usikker mor)
   * DEATH: 7 Aug 1658, København

Peder Michelsen WIBE

[828]

1596 - 7 Aug 1658

   * RESIDENCE: 1627, (utsending for danske konge til Paris)
   * OCCUPATION: Rentemester. Lensherre i Trondhjem
   * BIRTH: 1596, til Gjerdrup, København (usikker mor)
   * BAPTISM: (sønn av NN Nansen ?)
   * DEATH: 7 Aug 1658, København 

Father: Michel Christiansen WIBE

Mother: Mette Lauritsdatter KRABBE

Family 1 : NN

  1. +Antoinette Pedersdatter WIBE 

Family 2 :

  1.  Kristian WIBE
  2. +Johan Pedersen VIBE 

Family 3 : Anne Cathrine BUDDE

   * MARRIAGE: 24 Oct 1639, (1641?) 
  1. +Christian Pedersen WIBE 

Se også Bricka, s.509


Stamfader for den endnu her i Landet [Norge] levende lille Adelsslægt «Vibe». Var bleven adlet af Ludvig XIII i Frankrige og samme Aar tillige naturaliseret af Christian IV i Danmark-Norge.

Kongl. dansk agent i Paris 1627; adlet i både Frankrig og Danmark 1634; dansk-norsk gesandt i Sverige; «generalkomissario» for «Al Norges riges indkomst» 1647; rentemester i København 1648; lensherre i Trondhjem 1656.

Adlad


til Gjerdrup. V. Flakkebjerg H. (1654), f. o. 1596; kom 1608 til Sorø Skole, forlod samme 1612 (14 Maj), studerede fra 1612 ved tyske Universiteter, 1613 (19 Maj) ved Kbhvns. Universitet, med Broderen Johan 1614 i Leipzig og Giessen, vendte hjem 1616, tjente tre Aar i Kong Ludvig XIII's Gendarmerikorps, fik 1627 (1 Juni) Bestalling som kgl. dansk Agent i Paris, fulgte 1629 den franske Afsending de Courmesvin til Kbhvn., fik 1631 tildelt et Kanonikat i Roskilde, vendte atter tilbage til Frankrig, blev ved Diplom, udstedt 31 Jan. 1634, nobiliteret af Kong Ludvig XIII, og samme Aar, 7 August, af den danske Konge »begavet med Skjold, Hjelm og adelig Frihed og i Kongens Riger og Lande saadan Højhed og Provenuer over sin forrige Stand maa nyde og beholde, som andre Riddere og Svende her udi Vort Rige Danmark nyde, han og hans rette Børn og Afkom«, blev 1640 forlenet med det saakaldte Apostelgods i Norge, 1646 Medlem af Generalkommissariatet paa Akershus, 1648 (Juli) Rentemester i Kbhvn., 1652-56 forlenet med Herridsvad Kloster, 1656 Lensmand i Trondhjem. Under sit Ophold i Frankrig 1623-27 havde Peder Wibe en Forbindelse med en fransk Dame, der fødte ham Sønnen Johan, der lystes i Kuld og Køn, og en Datter
Gerdrup ejerhistorie

view all 11

Peder Michelsen Wibe, til Gerdrup's Timeline

1596
1596
Gjerdrup, København, Danmark
1624
May 1624
Age 28
Paris, France
1627
April 16, 1627
Age 31
France (Frankrig)
1645
June 22, 1645
Age 49
København, Denmark
1647
1647
Age 51
1651
March 15, 1651
Age 55
København, Denmark
1658
August 7, 1658
Age 62
København, Denmark
August 7, 1658
Age 62
Denmark