Rav Yosef Mamon

Is your surname Mamon?

Research the Mamon family

Rav Yosef Mamon's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Yosef HaMaaravi Mamon

Hebrew: יוסף מאמן
Also Known As: "Rabbi Yosef HaMaaravi Mamon"
Birthdate: (81)
Birthplace: Tetouan, Tanger-Tétouan, Morocco
Death: December 07, 1822 (81)
Bukhara
Immediate Family:

Son of Moshe "Grimo" Mamon and Sara Maman
Husband of Sarah Maimon and Chana Mamon
Father of Yehuda Maman; Sarah Mamon; Avraham (Kavodoh) Mamon; Itzhak-Menahem Mamon and Miriam Mamon
Brother of Rachael sasson; Shlomo Maman and Baruch Mamon

Occupation: Rabbi
Managed by: Private User
Last Updated:

About Rav Yosef Mamon

http://www.genealogy.com/ftm/m/a/m/Jeffrey-Mammon/TREE/index.html

In 1793, Rabbi Yosef Maman(Mammon) traveled from Safed, Israel to Bukhara to collect funds for yeshivot in the Holy Land. Upon his arrival, Rabbi Maman was disappointed to find that many Bukharan Jews were lacking in their observance of religious customs and Jewish law. Rabbi Maman decided to remain in Bukhara to devote the rest of his life to re-educate and revive the Jewish population's observance and faith in Judaism. While in Bukhara, Rabbi Maman married and had four children. Due largely to Rabbi Yosef Maman's influence, many Bukharan Jews made aliyah to the Holy Land in the late 19th Century and early 20th Century.

  • ************************************

There is more information about Rabbi Yosef Maman at http://www.archive.org/stream/researchesmissio00wolf/researchesmissio00wolf_djvu.txt (he is referred to as Rabbi Joseph Mooghrebee of Tituan)


About Rav Yosef Mamon (עברית)

יוסף ממןמתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית קפיצה אל: ניווט, חיפוש יוסף מאמאן ב"ר משה (כונה בפי יהודי פרס ובוכרה יוסף המערבי)- שד"ר ארץ ישראלי. חי בסוף המאה ה-18. נולד לערך ב-1773.

יליד טטואן שבמרוקו. עלה לארץ והתיישב בצפת. יצא בשליחות קהילתו לאסוף כסף בפרס, היה השליח הראשון שחדר גם לאסיה המרכזית והגיע גם אל יהדות בוכרה[1]. כשהגיע לבוכרה ב-1793, נזדעזע כשראה שמצב היהדות שם מדרדר, אין סידורי תפילה מודפסים, אלא כתבי יד, שנמצאים רק אצל יהודים בודדים ורוב היהודים אינם יודעים להתפלל. ר' יוסף החליט להישאר בבוכרה וללמד את היהודים תפילה והלכות בסיסיות. עד בואו הם היו מתפללים בנוסח נוסח פרס המבוסס על סידורו של רס"ג וקבלה הייתה בידם שהם מצאצאי עשרת השבטים, אולם ר' יוסף אמר להם שהם מצאצאי גולי ספרד והנהיג ביניהם את נוסח תפילת הספרדים [2], בזה נתכוון להוציאם מבדידותם ולקשרם לאחיהם בשאר התפוצות. שינוי נוסח התפילה הקדום של יהודי בוכרה היה בעיני רבים פגיעה במסורת עתיקה ותלמיד חכם שבא לבוכרה מתימן בשם ר' זכריה מצליח חלק על הרב ממן והורה להמשיך במסורת הקדומה,וכך נוצרה מחלוקת ביניהם בקהילה. כמו כן הקים הרב ממן בעיר בוכרה ישיבה ובית ספר לשוחטים. הביא לבוכרה סידורי תפילה מקושטא וממרכזי תורה אחרים. לימד את היהודים המקומיים גם קבלה. ר' יוסף שהה במחיצתם 61 שנה ונשא שמה אישה שניה להם נולדו שני בנים- אברהם, יצחק ובת בשם מרים. המוסלמים ראו בו מולא גדול ובשיחותם עימו הצליח להציל את יהודי בוכרה מגזירות שונות, נפטר בבוכרה, וזכור לטובה בקהילת היהודים שם [3]. בהשפעתו התחילו לעלות יהודי מבוכרה לא"י החל מ-ה'תקפ"ז (1827).

נינו היה הרב שמעון חכם ממייסדי שכונת הבוכרים ומצאצאיו נמנה גם רפאל צמח חודיידטוב.

[עריכה] הערות שוליים1.^ בידינו מצויה הדרשה שדרש בעברית בשבת הראשונה אצלם שעסקה בענייני קדושת ארץ ישראל ומצות הצדקה, נדפס על ידי אחד מצאצאיו ר' שמעון חכם מבוכרה בספר "זכר צדיק" ירושלים תרנ"ד (כך מצאתי ב ספרו של אברהם יערי שלוחי א"י). 2.^ עד אז רוב היהודים בעולם היו בני עדות המזרח והספרדים 3.^ "לא מן ההפלגה היא לומר ששליח צפת זה הציל את יהודי בוכרה מכליה רוחנית" (אברהם יערי-שלוחי א"י ע"מ 665-666).

view all

Rav Yosef Mamon's Timeline

1741
1741
Tetouan, Tanger-Tétouan, Morocco
1794
1794
Age 53
Bukhara Province, Uzbekistan
1795
1795
Age 54
Bukhara, Uzbekistan
1797
1797
Age 56
Bukhara, Uzbekistan
1806
1806
Age 65
bukhara
1822
December 7, 1822
Age 81
Bukhara
????
Tetuan , Morroco