Skender Mihalj Fabković

Is your surname Fabković?

Research the Fabković family

Skender Mihalj Fabković's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Skender Mihalj Fabković

Latin: Alexander Michael Fabkovich
Also Known As: "Skender Fabković", "Miloš Skender Fabković", "Škender Fabković", "Aleksandar Mijo "Škender""
Birthdate:
Birthplace: Samobor, Grad Samobor, Zagreb County, Croatia
Death: May 06, 1905 (78)
Krapina, Općina Krapina, Krapina-Zagorje County, Croatia
Place of Burial: Zagreb, City of Zagreb, Croatia
Immediate Family:

Son of Mijo Fabković and Magdalena Fabković
Husband of Marija Fabković
Father of "Milan" Miloš Dragutin Fabković
Brother of Katarina Fabković; Aleksandar Fabković; Veronika Fabković; Franjo Fabković; Leopold Fabković and 2 others

Occupation: hrvatski učitelj, pedagog, pisac, novinar i novinski urednik iz Samobora
Managed by: Ozren Čulić Viskota Žava
Last Updated:

About Skender Mihalj Fabković

Skender Fabković, Miloš Skender Fabković, Škender Fabković (Samobor, 7. svibnja 1826.[1] – Krapina, 6. svibnja 1905.) je bio hrvatski učitelj, pedagog, pisac, novinar i novinski urednik iz Samobora. Bio je jednom od osoba koje su osnovale Hrvatski pedagoško-književni zbor. Prevodio je stručna djela s talijanskoga na hrvatski jezik.

Pohađao je Klasičnu gimnaziju u Zagrebu koju je završio 1843. godine.[3] Fabković je bio vrstan nastavnik i pedagoški pisac. Kao nastavnik službovao je u Rijeci, Virovitici, Karlovcu i najzad u Zagrebu. Suprugom je Marije Fabković rođ. Frechove, Čehinje, prosvjetne radnice i pedagoginje, koju je upoznao u Pragu, a koja se s njime odselila u Hrvatsku. Hrvatsko je domoljublje obilježavalo i njega i suprugu. Pisalo se o njoj „žena je bistra, čelična duha i ushićena srca, koja je prirasla narodu hrvatskom kao vlastita kći.”

Bio je cijenjeni hrvatski domoljub svog vremena kojeg su poštovali Ante Starčević i Eugen Kvaternik. Starčević, Kvaternik i Fabković su bili nerazdruživim prijateljima kao gimnazijalci, te su ostali najboljim prijateljima do kraja života.[5] Isticao se kao borac i zaljubljenik u hrvatski jezik. Jezikoslovcima u Beču, posebice Đuri Daničiću, rekao je „da se hrvatski jezik ne može zvati drugim imenom negoli hrvatskim”.

U struci se istakao kao vrhunski hrvatski pedagog u području pedagoške teorije i prakse, a uz bok su mu ugledna hrvatska pedagoška imena kao Filipović, Trstenjak, Truhelka, Basariček, Ogrizović, Stojanović i ini. Iznimno glazben, uglazbio je igre koje je njegova supruga Marija pisala za djecu.[6]

Godine 1991. je načinjena velika nepravda njemu i spomenu na nj. Iz nepoznatih je razloga 1991. izbrisano njegovo ime iz naziva samoborskih srednjih škola (ondašnji Školski centar „Skender Fabković”, koji se tako zvao 1976. – 1991. godine) i njegovo su poprsje uklonile nepoznate osobe, kao da je bio neki jugokomunistički aparatčik koji je proganjao Hrvate, a ne ugledni pedagog i borac za hrvatski jezik. Nepravda je ispravljena na Svjetski dan učitelja, 5. listopada 2009. godine, te je njegova bista vraćena.

Rodio se 7. V. 1826. u Samoboru.

Iza svršenih gimnazijskih nauka borio se g. 1848. pod slavnim Jelačićem, a kad se je srećno iz boja vratio, pošao je u Prag, da uči filozofiju. No tu nije mogao izdržati, zato se vrati u Zagreb, gdje se je neko vrijeme bavio podučavanjem, a onda se posvetio učiteljskom zvanju. Službovao je u Virovitici i Karlovcu sve do g. 1865., kad ga je vlada pozvala u Zagreb za učitelja u učiteljskoj školi. Svojim je učenicima bio ne samo oduševljen provodič naročito u hrvaštini, nego im je bio otac, brat i prijatelj. Njegov idealizam, kojim je zanosno promicao ideje škole najbolje se ogleda u nesebičnom i požrtvovnom nastojanju oko časopisa »Napredak«, koga je osam godina o svome trošku izdavao. Pisao je mnogo i u ostale zagrebačke i karlovačke listove i časopise. Njegov boravak u Italiji donio nam je prijevod »Misli o uzgoju« od Nikole Tomasea. Za mladež je napisao »Pučke priče«, a posljednja mu je filozofsko-moralna rasprava »O ponosu«. Umro je u Krapini 6. V. 1905.


view all

Skender Mihalj Fabković's Timeline

1826
May 7, 1826
Samobor, Grad Samobor, Zagreb County, Croatia
May 7, 1826
Samobor, Grad Samobor, Zagreb County, Croatia
1855
1855
Virovitica, Hrvatska (Croatia)
1905
May 6, 1905
Age 78
Krapina, Općina Krapina, Krapina-Zagorje County, Croatia
????
Mirogoj, Zagreb, City of Zagreb, Croatia