Stanislaus Kesgaila

Is your surname Kesgaila?

Connect to 54 Kesgaila profiles on Geni

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Stanislaus Kesgaila

Lithuanian: Stanislovas Kęsgaila, Polish: Stanisław Kiezgajlo h. Zadora, Ukrainian: Станіслаў Станіслававіч Кезгайла
Birthdate:
Birthplace: Vilnius, Lithuania
Death: 1532 (28-29)
Vilnius, Lithuania
Immediate Family:

Son of count Stanislaus Janovich "Kesgaila" and dss Sophia Kesgaila
Husband of Anna Radziwiłł
Father of Vaitiekus Kęsgaila and Ona Stanislovaitė Kęsgailaitė
Brother of Jonas Stanislovaitis Kęsgaila and Mikalojus Stanislovaitis Kęsgaila
Half brother of Barbara Zebzhezhinska

Occupation: Žemaitijos seniūnas (1527), Trakų kaštelionas (1528)
Managed by: Private User
Last Updated:

About Stanislaus Kesgaila

Stanislovas Stanislovaitis Kęsgaila (lenk. Stanisław Kieżgajło, 1503 m. rugpjūčio 3 d. Vilniuje – 1532 m. Vilniuje) – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didikas, valstybės ir karinis veikėjas. [taisyti] Biografija

Kilęs Lietuvos didikų Kęsgailų giminės.[1] Tėvas Stanislovas Jonavičius Kęsgaila. Žmona Ona Kiškaitė.

1527-1532 m. Žemaitijos seniūnas, paskutinis iš Kęsgailų, 1528-1532 m. Trakų kaštelionas.[2] Lietuvos didysis kunigaikštis Žygimantas Senasis, skirdamas Kęsgailą Žemaitijos seniūnu, pakeitė krašto valdymą ir apribojo seniūno valdžią, palikdamas tik 9 iš 25 valsčių, kuriuose gyveno tik apie dešimtadalį Žemaitijos gyventojų. Tačiau 1528 m. vedęs Oną Kiškaitę, tapo turtingiausiu Lietuvos didiku, LDK kariuomenei nuvesdavo 617 raitelių.

Stanisław Stanisławowicz Janowicz otrzymał starostwo żmudzkie zaraz po śmierci ojca w 1527 r., a w roku następnym został kasztelanem trockim. O jego zamożności świadczy dostatecznie ilość koni, dostarczanych przez niego na ekspedycye wojenne. Ze swych majątków dostawiał on 371, a z dóbr żoninych 246 koni (ML. 21). Żoną jego była Anna, córka Stanisława Kiszki, wdowa po Janie Radziwille, kasztelanie trockim, jak się o tem dowiadujemy z procesu, prowadzonego przez nią w 1531 r. z Jerzym Radziwiłłem (MIL. 24).

Stanisław Stanisławowicz Janowicz zapisał w 1529 r. z wdzięczności za łaski doznane od króla Zygmunta synowi tegoż, Zygmuntowi Augustowi, Płotele i jedną trzecią część dóbr swoich (ML. 2). Powyższy zapis powtórzył w swym testamencie, który zeznał w roku swej śmierci. Umarł w 1532 r. Jan Janowicz Zabrzeziński, wojewoda trocki, ożeniony z jego siostrą, objął opiekę nad jego dziećmi i majątkiem; następnie sprawował tę opiekę, z polecenia króla Zygmunta - Jan, Syn Jana Zabrzezińskiego, urodzony z Kieżgajłówny, jako najbliższy krewny (ML. 22). On to w 1533 r. wydal, stosownie do zapisu testamentowego, jedną trzecią część dóbr królowi (ML. 20 i 24).

Stanisław Stanisławowicz Janowicz, pozostawił syna Wojciecha i córkę Annę. Wojciech żył jeszcze w 1541 r. pod opieką Zabrzezińskiego (ML. 29). Atoli tak on, jak jego siostra Anna zmarli wkrótce, nie pozostawiwszy potomstwa. Spadek po nich wziął stryjeczny ich brat, Stanisław Mikołajewicz.

Mikołaj Mikołajewicz Geżgajłowicz, zawarł z bratem swoim stryjecznym, Stanisławem Stanisławowiczem Janowiczem, układ w 1528 r., dotyczący ojcowizny; w układzie tym powiedziano, że tylko oni dwaj są spadkobiercami, skąd wynika, że w tymże czasie bracia Stanisława już nie żyli. W tym samym roku dopełnili oni działu dóbr Gorzdan i Szowlan (M. 20 i 2).

Stanisław Stanisławowicz Janowicz, pozostawił syna Wojciecha i córkę Annę. Wojciech żył jeszcze w 1541 r. pod opieką Zabrzezińskiego (ML. 29). Atoli tak on, jak jego siostra Anna zmarli wkrótce, nie pozostawiwszy potomstwa. Spadek po nich wziął stryjeczny ich brat, Stanisław Mikołajewicz.

view all

Stanislaus Kesgaila's Timeline

1503
August 3, 1503
Vilnius, Lithuania
1530
1530
1531
1531
1532
1532
Age 28
Vilnius, Lithuania