Stefanija Ladigienė

How are you related to Stefanija Ladigienė?

Connect to the World Family Tree to find out

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Stefanija Ladigienė (Paliulytė)

Birthdate:
Birthplace: Vabalninkas, Čypėnų valsčius, Panevėžio apskritis, Kauno gubernija, Russian Empire
Death: September 18, 1967 (66)
Vilnius / Вильнюс, Vilniaus rajonas, Lithuania, USSR
Place of Burial: Vilnius, Vilniaus miesto savivaldybė, Vilniaus apskritis, Lithuania
Immediate Family:

Daughter of Tomas Paliulis and Anatalija Ona Paliulienė
Wife of Kazimieras Ladiga
Mother of Algis Marija Jonas Ladiga; Irena Eiva; Franciszek Łodyga; Benediktas Pijus Ladiga; Private and 2 others
Sister of Fabijonas Paliulis; Natalija Ona Paliulytė; Valerija Paliulytė; Severina Pranciška Paliulytė; Juozapas Tomas Paliulis and 10 others

Occupation: publicistė, pedagogė / publicist, teacher
Managed by: Julija Braukylienė
Last Updated:

Apie Stefanija Ladigienė (Lietuvių)

Lietuvos visuomenės veikėja, ateitininkė, pedagogė, publicistė, tremtinė https://www.vle.lt/straipsnis/stefanija-ladigiene/

Biografija

Gimė mokytojo Tomo ir Natalijos Paliulių šeimoje. Tėvas turėjo didelę trobą, garinį malūną, prijautė knygnešiams, pas save slėpė knygas. Stefanija turėjo vyresnes seseris: siuvėją Nataliją, akušerę Severiną, Kotryną, tapusią vienuole kultūriete bei gera kulinarijos specialiste. Už Stefaniją jaunesni buvo: Irena, kuri irgi tapo vienuole ir Aloyzas, tapęs mokytoju.
1915 m. baigė Biržų keturių klasių miesto mokyklą ir dėl karo iš karto pasitraukė į Rusiją. Petrograde du metus mokėsi gimnazijoje, trečiuosius – Tambovo „Žiburio“ gimnazijoje, kurią 1918 m. baigė aukso medaliu.
1918 m. grįžo į Lietuvą, dirbo korespondente Vilniuje. Persikėlusi į Kauną, dirbo Žemės ūkio ministerijoje. 1920 m. rugsėjo 12 d. ištekėjo už karininko Kazio Ladigos. Su juo susilaukė šešių vaikų: Algio Marijono (g. 1922 m.), Irenos (g. 1925 m.), Prano Lino (g. 1926 m.), Benedikto (g. 1929 m.), Marijos (g. 1931 m.), Joanos Irenos (g. 1932 m.).
1920 m. pabaigoje – 1921 m. pradžioje redagavo pirmuosius laikraščio „Moteris“ numerius. Dirbo „Lietuvos“ redakcijoje, stažavosi Šveicarijoje, Čekoslovakijoje. Marijampolės gimnazijoje dėstė prancūzų kalbą ir kūno kultūrą. Trejus metus studijavo Lietuvos universiteto Teologijos-filosofijos fakultete filosofiją, pedagogiką, psichologiją ir sociologiją. 1926 m. nuo katalikų bloko buvo išrinkta į 3-iąjį Seimą. Porą metų iki 1927 m. kartu su Pranu Dovydaičiu [Pranas Dovydaitis, prof. dr.] redagavo žurnalą ateitininkėms „Naujoji vaidilutė“. Pasižymėjo aiškiomis to meto feministinėmis pažiūromis, tai yra, kad moteris turi sugebėti užsidirbti sau duonai, turėti savo nuomonę ir kiek įmanoma daugiau lavintis. Dėl to kvietė moteris neužsidaryti tik namų rūpesčiuose.
Dėl politinių pažiūrų vyrui išėjus į atsargą, 1927 m. šeima persikėlė gyventi į Gulbinėnų dvarą, kur K. Ladiga buvo įkūręs pavyzdinį ūkį. Čia ir toliau retsykiais rašė straipsnius auklėjimo klausimais bei rengė ir vedė trijų dienų kursus kaimo moterims įvairiose Lietuvos vietose. Gyvendama ūkyje ji pati savo šešiems vaikams suteikė pradžios mokslą bei paruošė gimnazijai.
Kasdienybės rutina, gyvenimas toli nuo sostinės ir jos kultūrinio gyvenimo, anot Onos Beleckienės, ją slėgė. „Mano mintys toli toli nuo tų bulvių ir lupynų... Kai man labai sunku, aš tyliai užgiedu ar uždainuoju. Tada sieloj nejaučiu kartėlio.“ (Esame, p. 117) Dėl to, gyvendama savo ūkyje, ir toliau organizavo vietinius žmones, stengėsi pagyvinti parapijos gyvenimą. Anot dukters Marijos, per Kalėdas organizuodavo Betliejaus gyvąjį paveikslą, kur vaidindavo vietiniai vaikai. Daug dėmesio skyrė parapijos chorui, pati turėjo labai gerą klausą ir sodrų balsą, akompanuodavo vargonais, kas tais laikais buvo didžiulė retenybė. (Esame, p. 68)
1940 m. rugpjūčio 12 d. sovietams areštavus Kazį Ladigą, ji su vyresniais vaikais Irena ir Linu persikėlė gyventi į Vilnių, kur pragyvenimui užsidirbo mokydama matematikos amatų mokykloje. Irena ir Linas lankė gimnaziją Vilniuje, Algis studijavo Vytauto Didžiojo universitete Kaune, Benediktą, Marytę ir Joaną Gulbinėnuose globojo sesuo Natalija Paliulytė. 1941 m. Lietuvą okupavus vokiečiams, Gulbinėnų dvaras buvo grąžintas. Ūkiu iki pat bolševikų sugrįžimo rūpinosi vyriausias sūnus Algis.
1944 m. pavasarį S. Ladigienei į namus atvedė žydaitę – Ireną Veisaitę. Nepaisydama rizikos, sutiko ją paslėpti ir priglausti. Čia Veisaitė liko gyventi iki pat S. Ladigienės arešto 1946 m. kovo 14 d. Kalėjo Lukiškėse, Pečioros lageryje, Taišete. 1956 m. paleista iš lagerio, tolimesnę tremtį praleido Irkutsko srityje kartu su ištremtais sūnumis Algiu ir Benu. 1957 m. kartu su jais grįžo į Lietuvą bei apsigyveno pas dukrą Mariją. Stefanija Ladigienė mirė 1967 m. Vilniuje.

VLE: Stefanija Ladigienė
LRS: Stefanija Ladigienė
Moteris
Voruta: Liuda Prunskienė: „Tokios asmenybės kaip Stefanija Paliulytė-Ladigienė gimsta tik kartą per šimtą metų“

view all 28

Stefanija Ladigienė's Timeline

1901
February 5, 1901
Vabalninkas, Čypėnų valsčius, Panevėžio apskritis, Kauno gubernija, Russian Empire
February 7, 1901
Vabalninkas, Čypėnų valsčius, Panevėžio apskritis, Kauno gubernija, Russian Empire

Vabalninko bažnyčioje pakrikštijo kun. Michalauskas
Krikšto tėvai: Kazimieras Baltuška ir jo žmona Felicija

1907
January 13, 1907
Vabalninkas, Biržai District Municipality, Panevėžys County, Lithuania

Laidojo kun. Sabaliauskas

1911
May 1911
- May 1911
Age 10
Vabalninko pradžios mokykla, Vabalninkas, Valstija / rajonas, Lithuania
September 1911
- June 1915
Age 10
Biržų keturių klasių miesto mokykla, Biržai, Valstija / rajonas, Lithuania
1915
October 1915
- June 1917
Age 14
gimnazija, Peterburgas, Russian Federation
1917
October 1917
- June 1918
Age 16
Tambovo "Žiburio" gimnazija, Tambov, Russian Federation
1922
April 12, 1922
Age 76
Vabalninkas, Biržai District Municipality, Panevėžys County, Lithuania

Laidojo kun. A.Sabaliauskas ir kun. M.Kirlys

July 12, 1922
Vabalninkas, Biržų rajono savivaldybė, Panevėžio apskr., Lithuania