Sultan Abdul Jalil Nasiruddin Muhtaram Shah [Sultan Perak ke-29 1916-1918]

public profile

Is your surname ibni Sultan Idris Murshidul Azzam Shah?

Research the ibni Sultan Idris Murshidul Azzam Shah family

Sultan Abdul Jalil Nasiruddin Muhtaram Shah [Sultan Perak ke-29 1916-1918]'s Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Sultan Abd Jalil Nasiruddin Muhtaram Shah ibni Sultan Idris Murshidul Azzam Shah

Also Known As: "Marhum Radziallah"
Birthdate:
Death: October 26, 1918
Istana Negara, Kuala Lumpur, Federal Territory of Kuala Lumpur, Malaysia
Place of Burial: Kuala Kangsar, Perak, Malaysia
Immediate Family:

Son of Sultan Idris Murshid al-Azzam Shah [Sultan Perak ke-28 1887-1916] and Raja Nuteh Aishah
Husband of [1] Che’ Yong Sapiah Muhammad Yunus; [2] H.H. Raja Nuteh Jahrah; [3] Y.M. Raja Lee Mardziah binti Raja Kulop Muhammad Kramat and [4] Hajjah Noriah
Father of Sultan Yussuf Izzuddin Shah [Sultan Perak ke-32 1948-1963]; Raja Zabedah (Tengku Ampuan); Raja Khalifa sultan abd jalil nasiruddin shah; Raja Ali sultan abd jalil nasiruddin shah; Private and 5 others
Half brother of Raja Haji Harun al-Rashid ibni Almarhum Sultan Idris Murshidul Azzam Shah; Y.A.M. Raja Kechil Kamariah Kulsum / Lady Chulan Binti al-Marhum Sultan Idris Murshidul Adzam Shah; Raja Bendahara Raja Abdul Rashid Sultan Idris Murshidul Aadzam Shah; Tengku Panglima Dalam Raja Haji Shu'ib ibni al-Marhum Sultan Idris Murshid; Raja Khadijah binti Sultan Idris Murshidul Aadzam Shah and 12 others

Occupation: Sultan Perak 29
Managed by: Private User
Last Updated:

About Sultan Abdul Jalil Nasiruddin Muhtaram Shah [Sultan Perak ke-29 1916-1918]

S. Abd Jalil Nasruddin Mukhtaram Shah. Sultan Perak ke29; 1916-1918.

Setelah mangkatlah Almarhum Sultan Idris Shah I, putera Almarhum, Raja Abdul Jalil Nasruddin Shah, telah diangkat menjadi Sultan Perak yang ke-29 pada bulan Januari 1916. Raja Abdul Jalil Nasruddin Shah ditabalkan dengan memakai gelaran Sultan Abdul Jalil Karamatullah Shah dan bersemayam di Bukit Chandan, Kuala Kangsar.

Walaupun pemerintahan baginda sangat singkat tetapi Baginda sempat merasmikan pembukaan dua buah masjid besar di Negeri Perak, iaitu Masjid Ubudiah di Bukit Chandan dan Masjid Ridzuaniah di bandar Kuala Kangsar.

Baginda memerintah selama dua tahun sahaja. Baginda mangkat pada tahun 1918 dan dimakamkan di Permakaman Diraja Bukit Chandan, Kuala Kangsar. Makam Sultan Abdul Jalil Karamatullah Shah terletak di sebelah Makam Almarhum Sultan Idris Murshidul'Adzam Shah. Almarhum diberi gelaran 'Marhum Radziallah'.

[http://rajakita.perak.gov.my/bmsultan29.html]

view all 17

Sultan Abdul Jalil Nasiruddin Muhtaram Shah [Sultan Perak ke-29 1916-1918]'s Timeline