ksiądz Anastazy Jan Kręcki

Is your surname Kręcki?

Research the Kręcki family

ksiądz Anastazy Jan Kręcki's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

ksiądz Anastazy Jan Kręcki

Birthdate:
Birthplace: Czyczkowy, Chojnice County, Pomeranian Voivodeship, Poland
Death: November 1939 (51)
Wielka Piaśnica, Puck County, Pomeranian Voivodeship, Poland
Immediate Family:

Son of Stefan Kręcki and Ksaweria Kręcka
Brother of Pelagia Kręcka; Stefan Józef Kręcki; Anna Jażdżewska; Wincenty Kręcki; Marianna Bilska - Żelewska and 5 others

Managed by: Private User
Last Updated:

About ksiądz Anastazy Jan Kręcki

Ksiądz ,zamordowany przez Niemców w 1939 roku .Urodził się w rolniczej rodzinie Stefana i Ksawery z domu Janikowskiej. W 1900 roku rozpoczął naukę w Collegium Marianum w Pelplinie, którą kontynuował (od 1907 roku) w chojnickim gimnazjum, a później w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. W tym okresie należał do organizacji filomackiej. Przerwane wybuchem I wojny światowej studia filozoficzno-teologiczne ukończył, otrzymując święcenia kapłańskie 21 marca 1920 roku.

Pracę zawodową rozpoczął jako wikariusz w Starogardzie Gdańskim, a następnie w Tyłowie i od 14 lipca 1927 proboszcz w Strzelnie.

Administrując powierzoną parafią prowadził działalność duszpasterską, gospodarczą, społeczną i kulturalną[1]. Był wizytatorem nauki religii, założycielem Ochotniczej Straży Pożarnej, inicjatorem powstania Spółdzielni Mleczarskiej w Łebczu, zorganizował kursy haftu kaszubskiego, kroju, szycia i gotowania, a także angażował się w udzielanie pomocy miejscowym pogorzelcom[2]. Wybudował organy dla kościoła parafialnego, a także zakupił dzwony. Zbudował Dom Parafialny, w którym skupiło się lokalne życie kulturalne i był opiekunem miejscowego koła teatralnego[3][4].

Po wybuchu II wojny światowej został aresztowany przez Niemców ok. 11 września 1939, a po tygodniu zwolniony. Kolejne aresztowanie miało miejsce 24 października 1939 roku. Z więzienia w Wejherowie, przeniesiony został do niemieckiego obozu przejściowego Zivilgefangenenlager Neufahrwasser w Gdańsku. Zamordowany w lasach piaśnickich jako jedna z 12 tysięcy ofiar zbiorowego mordu dokonanego na ludności polskiej.

W Strzelnie wybudowano symboliczny pomnik dla uczczeniu pamięci Sługi Bożego Anastazego Kręckiego. Dom Parafialny, który w 1950 roku przejęło państwo, 27 października 1985 roku nazwano Wiejskim Domem Kultury im. ks. Anastazego Kręckiego.

Jest jednym z 122 Sług Bożych, wobec których 17 września 2003 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny drugiej grupy męczenników z okresu II wojny światowej.

.https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Anastazy_Kr%C4%99cki .* ''''''Reference: [https://www.myheritage.com/research/record-1-77939923-1-500184/anas... MyHeritage Family Trees] - [https://www.geni.com/projects/SmartCopy/18783 SmartCopy]: ''Feb 11 2018, 19:45:47 UTC''
view all

ksiądz Anastazy Jan Kręcki's Timeline

1888
April 15, 1888
Czyczkowy, Chojnice County, Pomeranian Voivodeship, Poland
1939
November 1939
Age 51
Wielka Piaśnica, Puck County, Pomeranian Voivodeship, Poland