Start My Family Tree Welcome to Geni, home of the world's largest family tree.
Join Geni to explore your genealogy and family history in the World's Largest Family Tree.

Project Tags

Top Surnames

view all

Profiles

  • Sir Frederick W. A. G. Haultain (1857 - 1942)
    Sir Frederick William Alpin Gordon Haultain (November 25, 1857 – January 30, 1942) was a lawyer and a long serving Canadian politician and judge. His career in provincial and territorial legislatures s...

The Leader of the Opposition (French: Chef de l'Opposition) in Saskatchewan is the MLA in the Legislative Assembly of Sasatchewan who leads the political party recognized as the Official Opposition. This status generally goes to the leader of the second largest party in the Legislative Assembly.

For 1921 and 1922, there was no designated Leader of the Opposition.

Leaders of the Official Opposition

Provincial Rights Leader

Conservative Leaders

  • Wellington B. Willoughby (1912-1917)
  • Donald MacLean (1917-1920)

Independent Leaders

  • John Maharg (1923-1923)
  • Harris Turner (1924-1925)

Progressive Leader

  • Charles Tran (1925-1929)

Conservative Leader

  • James Anderson (1929-1929)

Liberal Leader

  • James Gardiner (1929-1934)

Farmer-Labour Leader

  • George Williams (1934-1938)

Co-operative Commonwealth Federation (Saskatchewan Section) Leaders

  • George Williams (1938-1940)
  • John Brockelbank (1941-1944)

Liberal Leaders

  • William Patterson (1944-1948)
  • Walter Tucker (1949-1953)
  • Asmundur A. Loptson (1954-1954)
  • Alexander H. McDonald (1955-1960)
  • Ross Thatcher (1961-1964)

Co-operative Commonwealth Federation (Saskatchewan Section) Leader

  • Woodrow Lloyd (1965-November 25, 1967)

New Democratic Leaders

  • Woodrow Lloyd (November 25, 1967-1970)
  • Allan Blakeney (1970-1971)

Liberal Leaders

  • David Steuart (1971-1976)
  • Ted Malone (1976-1978)

Progressive Conservative Leaders

  • Dick Collver (1978-1979)
  • Eric Berntson (1979-1982)

New Democratic Leaders

  • Allan Blakeney (1982-1987)
  • Roy Romanow (1987-1991)

Progressive Conservative Leaders

  • Grant Devine (1991-1992)
  • Rick Swenson (1993-1994)
  • Bill Boyd (1994-1995)

Liberal Leaders

  • Lynda Haverstock (1995-1995)
  • Ron Osika (1995-1996)
  • Ken Krawetz (December 6, 1996-August 1997)

Saskatchewan Party Leaders

  • Ken Krawetz (August 1997-1999)
  • Elwin Hermanson (1999-2004)
  • Brad Wall (2004-2007)

New Democratic Leaders

  • Lorne Calvert (2007-2009)
  • Len Taylor (2009-2009)
  • Dwain Lingenfelter (2009-2011)
  • John Nilson (2011-2013)
  • Cam Broten (2013-Present)