Start My Family Tree Welcome to Geni, home of the world's largest family tree.
Join Geni to explore your genealogy and family history in the World's Largest Family Tree.
view all

Profiles

  • Albrecht Lydersen Emmiksen, til Damsgaard (c.1440 - aft.1511)
    Albrecht Lydersen Emmiksen, til Damsgaard ød Ett 1511 Til Damsgaard (Brusk H.), sluttede 1494 en Arvekontrakt med sin Hustrus Frænder, nævnes 1498 i et Vidne af Jerlev Herredsthing--Danmarks Adels Aar...
  • Anne Eriksdatter Vestenie (b. - aft.1648)
    Anne Vestenie
  • Jens Jørgen Thestrup (1711 - 1775)
    Student fra Ålborg Skole 1730 (Ianus Georgius Thestrup) jf. KU matrikel Bind 2, p.518 (Birket-Smith 1894)I følge Hans Andreas Møller "Stamtavle over Slægterne Stampe og Thestrup", Brønderslev 1910 var ...
  • Sigbred Ilum (bef.1751 - 1751)
  • Berndt Mollerup, til Jølbygaard (c.1739 - 1809)
    Samtlige personer i husstandenThisted, Morsø Nørre, Jørsby, Jørsbye, , 12, FT-1787, B2676Fødested:Bærend Moldrup 43 Gift hosbonde selvejergaard Lisbeth Ilüm 46 Gift hans kone Nels Poulsen 36 Ugift tjen...

in trying to connect people at a place, in time [Manor houses (Herregaarde), Farm (Gaard), Abbey (Kloster), Rectory, Black Smiths (Smed), Mills (Mølle), Fishermen (Fiskere og skibe), Ferries (Faerger), Inn (Kro)]

check also archives for more farms use the interactive map: [https://carlmadsen.dk/begivenheder-nyt-uploads-praesentationer-ekse...]

methodology: rather than double check all sources, I have collected a variety of sources to bring the place live with live links to the families under development. You can contribute by adding information your persons of interest.

a=after, b=before, c=circa search hints: write Gods or Closter at the end: Frøslev Gods to find headings

LATEST live September 16th 2021

Søe Gods

~ Søgaard Hanstholmvej 2, 7900 Nykøbing Mors [https://goo.gl/maps/vKgLxLFTFUZGba7M7]

  1. 1433-1470 Poul Mathiassen Dyre 1430-1460 Poul Mathiessen Dyre
  2. 1470-1486 Anders Jeppesen Grubbe c1410-1486 multiple Anders Jepsen Grubbe
  3. 1486-1507 Jeppe Andersen Grubbe af Saerslev ____-1507 son of above Ydbygaard Jep Andersen Grubbe
  4. 1507-1507 Anne Poulsdatter Dyre c1460-1518a wid v1 Anne Poulsdatter Dyre, til Sø
  5. 1507-1539 Ivar Clausen Dyre c1434-1518a husb Iver Clausen Dyre, til Sø
  6. 1539 (Sidsel) Cecilie Pedersdatter ____-1543a arveafkald af Basseshave http://finnholbek.dk/genealogy/getperson.php?personID=I26850&tree=2
  7. 1539-1547 Claus Ivarsen Dyre b1500-1547b son Vrejlev Kloster Len Claus Iversen Dyre, til Sø og Boller
  8. 1547-1548 Mogens Clausen Dyre c1520-1559b son Mogens Clausen Dyre, til Sø
  9. 1548 Dorthe Andersdatter - arv
  10. 1548-1587 Jens Clausen Dyre 1535-1587 bro Boller Jens Clausen Dyre, til Sø og Boller
  11. 1587-1632 Ivar Jensen Dyre c1580-1651a son Sørup Iver Jensen Dyre, til Sø og Sørup i Vendsyssel
  12. 1632-1632 Mourits Mouritsen Brun b1607-1632a buyer Vindumgaard Mourids Brun, til Vindum Overgaard
  13. 1632-1636 Claus Eriksen Kaas Sparre c1558-1652c (broson to Helvig Kaas paa Nandrup) Claus Eriksen Kaas (Sparre), til Sø og Strandet
  14. 1636-1654 Enevold Clausen Dyre c1615-1693a son/koebt Lyngholm Enevold Clausen Kaas (Sparre), til Lyngholm
  15. 1654-1675 Agnethe Clausdatter Kaas Sparre 1616-1688 sis Feggeklit, Toftum i Refs Agnete Clausdatter Kaas, til Feggeklit (Fæklit)
  16. 1662-1663 Peder Henrichsen Mylting 1600-1663 husb Holmgaard Peder Henriksen Mylting, til Holmegaard og Sø
  17. 1663-1675 Agnethe Clausdatter Kaas Sparre 1616-1688 wid Agnete Clausdatter Kaas, til Feggeklit (Fæklit)
  18. 1675-1684 Claus Hansen Unger 1638-1699 Villerup, Nandrup Claus von Unger, til Nandrup og Villerup
  19. 1684-16??  Peder Baron Marquardsen Rodsteen 1662-1714 fra Elkjaer Peder Baron Rodsteen
  20. 1688-1691 Michel Jensen - delejer forpagter; fuldmaegtig paa Glomstrup
  21. 1691-1691 Jørgen Jørgensen - I Koebenhavn
  22. 1691-1695 Evert Weinman -
  23. 1695-1696 Christen Christensen Stistrup 1651-1713 Havbrogaard Christen Christensen Stistrup
  24. 1696-1731 Gunde Jensen 1674-1744 (forpagter paa Nandrup) Gunde Jensen ?
  25. 1731 -1731 Jesper Andersen Todbøl - paa Todboel; Silstrup
  26. 1731-1749 Søren Nielsen Nandrup 1688-1755 1 forpagter 2 ejer Søren Nielsen Nandrup, til Nandrup, Sø, Skarregaard
  27. 1749-1763 Thomas Poulsen Momtoft 1709-1783 Momtoft koebt 1742; Soendergaard paa Store Diernaes Thomas Poulsen Momtoft
  28. 1763-1768 Laurits Sørensen Ammitzbøl 1740-1787 Laurits Ammitzbøll, til Sø i Sejerslev
  29. 1768-1772 Jens Peder Jensen Woydemann 1743-1809 buyer Nandrup, Ullerup Mors Jens Peter Jensen Woydemann, til Ullerup Morsø, Skarregaard
  30. 1772-1820 Jens Andersen Stadel (Stadil) 1742-1820 Ullerup Jens Stadel, til Ullerup Morsø, Søe, Skarregaard
  31. 1801 Erich Ditmar Pedersen 1767-____ muligvis forpagter? Lever I Moellehauge see FT 1834
  32. 1820-1831 (Zibrette) Sigbrit Pedersdatter Illum 1752-1831 af Villerup Sibrette Ilum
  33. 1831-1841 Frederich Berthelsen Hauch Stadel 1715-1789 son til Højris på Mors (1755-69) og Frydsbrønd (til 1764) konferenceraad, etatsraad amtmand Friderich Hauch Stadel
  34. 1834 Peder Mathias Fohlmann Finchenhoff 1806-____ administ praest
  35. 1841-1860 Jens Frederik Frederichsen Stadel 1814-1888 son Jens Stadel
  36. 1860-1881 Siegbriith Frederichsdatter Illum 1810-1881 dau 1860: forpagter (1833-_) Christian Møller og Jane Dorthea Fuglsig  (1808-_) Sigbrith Stadel
  37. 1881-1911 Charles Christian Jacobsen Mansa 1835-1911 son-in-law forvalter year 1890: Jens Poul Jensen see FT1890 Charles Christian Mansa
  38. 1911-1912 Karen Sonnesen 1839-1913 wid Karen Sonnesen
  39. 1912-1915 Frederich Mansa 1870-____ son Frederik Mansa
  40. 1915-1918 Niels Basballe
  41. 1918-1919 Konsortium
  42. 1919-1955  Niels Nielsen Riis Niels Nielsen Riis
  43. 1955-1980 Johannes Nørhave Riis 1925-____ son Johannes Nørhave Riis
  44. 1980-1992 Niels Riis son
  45. 1992-2001 Niels Riis son
  46. 2001-2012 Johannes Riis
  47. 2012-2013 Finansiel Stabilitet A/S
  48. 2013-2013 Susanne Møller

Assels Lund Slot

  1. 1404-1420 Johan Gotschalksen Skarpenberg bc1370-1421 Spøttrup, Boerglum Kloster Johan Henneke Skarpenberg, til Højriis på Mors, Spøttrup, Børglum Kloster
  2. 1420-1439 Erich VII Wartislawsen of Denmark-Norway 1381-1459 Eric VII of Pomerania, King of Denmark and Norway
  3. 1648-1651 Federich III Christensen of Denmark-Norway 1609-1670 Frederick III king of Denmark and Norway
  4. 1453 Mette Jensdatter Due c1400-1553a Torsø, forlening: Mette Jensdatter Due, til Torsø
  5. 1470 Peder Nielsen Høgh c1410-1472a Peder Høeg (Banner), til Eskjær og Vang
  6. 1496-1520 Niels Pedersen Høgh c1450-1524 Niels Pedersen Høeg (Banner), til Eskjær
  7. 1520 Thomas Iversen Jul c1458-1529 Thomes Iversen Juel, til Astrup
  8. 1554 Iver Thomassen Jul 1508-1534 son Iver Juel
  9. 1554-1560 Mourits Podebusch pant: -
  10. 1560-____ Knud Henrichsen Gyldenstjerne 1481-1560 Aagaard Bishop Knud Henriksen Gyldenstierne, til Aagaard
  11. 1564 Jørgen Mortensen Barnekow c1525-1567 Jørgen Barnekow
  12. 1568 Peder Munch matriculus
  13. 1590 Hannibal Mogensen Gyldenstjerne 1548-1608 Restrup Hannibal Mogensen Gyldenstjerne
  14. 1592 Thomas Christensen Fasti 1538-1600 Bennergaard Thomes Fasti
  15. 1599-1601 Mourits Hansen Stygge b1574-1603 Holbaekgaard Mourids Stygge, til Holbækgaard
  16. 1607-1616 Jacob Nielsen Lykke 1566-1630 Tanderup Jacob Nielsen Lykke, af Torp, til Tanderup af Stubbegaard
  17. 1617 Hans Jensen Dyre 1572-1655 Boller Hans Jensen Dyre, til Boller
  18. 1639 Mogens Styggesen Høgh Banner 1593-1661 Kjaergaardsholm Mogens Styggesen Høeg, til Kærgårdsholm og Holstrup
  19. 1651-1654 Albert Baltasar Berns 1602-1652 Bustrup Albert Balthasar Berntsson Berns
  20. 1654-1654 Elisabeth Albertsdatter Berns 1637-1663 dau Elisabeth Berns, til Ørumgaard
  21. 1654-1678 Poul Joachimsen Klingenberg 1615-1690 soninlaw Højris Povl I von Klingenberg, Adlet 1669, 1679-1685 til Ørumgaard i Thy
  22. 1685-1723 Poul Poulsen von Klingenberg 1659-1723 son Højris, Tersløsegaard Povl II von Klingenberg, til Højriis Slot, Tersløsegård , Ørumgaard i Thy m.m.
  23. 1723-1745 Frederik Christian Poulsen von Klingenberg 1704-1750 son Højris, Glomstrup, Blidstrup Frederik Christian Poulsen Klingenberg, Glomstrup, Lund og Blidstrup
  24. 1745-1751  Anna Cathrine von Bulow 1704-1763 wid Anne Cathrine von Bülow, til Glomstrup
  25. 1751-1763 Philip Godfred von Samitz (Filip Gottfried) 1702-1762 hus Lund Philip Gotfried von Samitz, til Glomstrup, til Peterslund (Lund) i Øster Assels og Blistrup
  26. 1763-1777  Thomas Thomassen Lund 1728-1777 Blidstrup, Grinderslev Fajancefabrik Thomas Thomsen Lund, til Grinderslev Kloster, Blidstrup
  27. 1777-1778 Birgithe Sophie Juncher Fris 1734-1810 heir til Lund Blidstrup og Grinderslev Kloster; Morsoe Birgitte Sophie Friis
  28. 1778-1784 Hans Meulengracht 1745-1789 buyer share not sure about his life
  29. 1778-1784 Saxo Johannes Henriksen Ascanius 1745-1788 buyer share Saxo Henriksen Ascanius
  30. 1784-1788 same S buys HMs share -
  31. 1788-1794 Martzen Marie Erling 1762-1847 wid Martzen Marie Erling, til Gammellund Assels
  32. 1794-1798 Peder Severin Fønss 1764-1824 buyer share Løvenholm Peter Severin Fønss, til Løvenholm i Gjesing
  33. 1794-1798 Henrik Johan Nielsen de Leth buyer share til Lyngholm Henrik Johan de Leth
  34. 1798-1803 Thomas Wissing ____-1811 Viborg
  35. 1798 fire parceller Store Lund
  36. 1813 Peder Gimlinge - see Peterslund Peter Gimlinge
  37. 1813 Birgitte Marie Møller - see Peterslund Birgitte Marie Møller
  38. a1834-1845a Christian Hirschnach Bonne 1783-1834a Christian Hirschnach Bonne
  39. a1845-1880a Jens Christian Bonne Munch 1815-1880a 1845 forp -
  40. 1862-1880a Maren Sørensen 1816-1880a -
  41. b1890-1890a Ole Fauerschou Knudsen 1857-1890a -
  • Peterslund, Peterslundsvej 4, 7990 Øster Assels
  1. 1803-1813 Peder Gimlinge 1776-1801a tidl forv buy of T. Wissing Peder Ebbesen Gimling
  2. -1813 Birgitte Marie Møller 1771-1801a wid
  3. 1830 Peter Christian Bloch
  4. 1830-1839 Jens Stoklund
  5. 1830-1839 Niels Breinholt
  6. 1830-1867 Peder Jensen Munch 1803-1860a https://www.blumensaadt-ingemand.dk/TNG/familygroup.php?familyID=F3...
  7. 1867-1870a Poul Ulrik Ernst Voetmann 1843-1879a
  8. 1877-1877 Jens Odgaard ____-1877
  9. 1877-1879 boet
  10. 1879-1880a Poul Mikkelsen 1820-1880a
  11. b1890-1901b Christian Mikkelsen Overgaard 1832-1890a
  • Cathrine lund
  1. 1834-1855a Peder Severin Fønss Bendix 1799-1855a
  2. a1860-1860a Kirstine Ibsen 1805-1860a wid
  3. b1870-1880a Anders Thorup 1829-1880a

Dueholm Closter

Dueholm, Dueholmgade 9, 7900 Nykøbing M [https://goo.gl/maps/Gi1PpLMbMjp5JSFB9]

  1. b1291a Nicolaus Præpofitus de Marsæ Canonicus Ripensis
  2. 1370-1371 Børglum closter
  3. 1371-1536 Johanitterordnen
  4. b1376-1396a Dominus Awgo Præpofitus
  5. b1419-1442a Palle Suensen Proust Mors og Hanherred
  6. b1454a Jens Lauritsen Proust Mors og Hanherred
  7. b1475-1502a Henrich Olufsen Proust Mors og Hanherred
  8. b1520a Peder Erichson Mester
  9. 1536-1664 crown
  10. 1536-1559 Christen Frederichsen III of Denmark crown 1503-1559 Christian III King of Denmark and Norway
  11. 1559-1588 Frederich Christiansen II of Denmark crown 1534-1588 Frederick II, king of Denmark and Norway
  12. 1588-1648 Christen Frederichsen IV Denmark crown 1577-1648 Christian IV king of Denmark and Norway
  13. 1648-1664 Frederich Christensen III of Denmark crown 1609-1670 Frederick III king of Denmark and Norway
  14. 1664-1909 private
  15. 1664-1678 Poul Joachimsen Klingenberg til Højris 1615-1690 Povl I von Klingenberg, Adlet 1669, 1679-1685 til Ørumgaard i Thy
  16. 1678-1680 Alette van der Camer 1622-1680 Alette van der Camer
  17. 1680-1680 Anne Margrethe Marselis til Dueholm og Lund 1648-1736 Anna Margrethe Marselis, til Dueholm & Lund
  18. 1688-1688 Mathias From forvalter Mathias Hansen, From Vejerslevgaard paa
  19. 1680-1719 Joachim Brockdorff partner of AMM above 1643-1719 Joachim von Brockdorf, til Depenau og Dueholm Closter
  20. 1719-1723 Poul Poulsen von Klingenberg til Højris, Tersløsegaard 1659-1723 Povl II von Klingenberg, til Højriis Slot, Tersløsegård , Ørumgaard i Thy m.m.
  21. 1723-1752 Ulricha Augusta von Spechan wid 1677-1758 Ulrica Augusta von Speckhahn, til Højriis Slot og Dueholm Kloster
  22. 1752-1762 Anders Christensen Tøtterup buy 1690-1762 Anders Christensen Tøttrup, til Dueholm Kloster
  23. 1762-1797 Poul Ulrich Ernst Tøtterup son 1735-1797 Poul Ulrik Andersen Tøttrup, til Dueholm Kloster
  24. 1797-1797 Ferdinand Poulsen Tøtterup - 1765-1828 Ferdinandus Tøttrup
  25. 1797-1797 Anders Poulsen Tøtterup son 1764-1840 Anders Poulsen Tøttrup
  26. 1797-1825 Anders Poulsen Tøtterup son 1764-1840 http://skeel.info/getperson.php?personID=I22237&tree=ks
  27. 1825-1845 Poul Ulrich Ernst Tøtterup son 1798-1862 Poul Ulrik Ernst Tøttrup, til Dueholm
  28. 1845-18__ Nicolai Nyholm (sen) 1788--1874 Nicolai Nyholm
  29. 18__-1865 Gottlieb Dusenius Pers - 1813-1865a Gottlieb Dusenius Pers, til Dueholm
  30. 1865-1875 Nicolai Nyholm (jun) buy 1844-1921
  31. 1875-1884 Ernest Emil von Hedemann 1844-____ Ernst Emil von Hedemann, til Dueholm
  32. 1884-1899  Otto Ditlev Kaas Mur Rolstrup 1861-1924 Otto Ditlev Kaas af Mur
  33. 1899-1909 nn
  34. 1909-____ public
  35. 1909-1981 Nykøbing Mors Kommune
  36. 1981-____ D. S. I. Morslands historiske Museum

Sankt Jørgens Mølle

Sankt Johannes Mølle

Dueholm Closter Vand

  1. 1474 Sankt Jørgens Mølle
  2. 1481 Sankt Johannes Mølle
  3. 1610 Niels Nielsen
  4. 1613 Niels Christensen
  5. 1630 Christen Thorchildsen
  6. 1630 Gregers
  7. b1632-1632 Ludvig Christensen
  8. 1632 Niels Lauritsen Snedker (Niels Snedker)
  9. b1633-1634a Christen Nielsen
  10. 1635 Dueholm Closter Water mill (Vand) if nothing noted events are listed under Water mill, rather than speculate on if its a Weather-mill
  11. 1639 Ludvig Christensen
  12. 1639 Christen Christensen (fra Vejerslev Mølle)
  13. 1664-1688 Jørgen Madsen Bodzsen 1599-1688
  14. 1694 Niels
  15. (1688)1694-1703 Christen Lauritsen (nævnes Laurits og Niels) ____-1697
  16. b1707-1727a Gregers Jensen
  17. 1717-1754 Christen Michelsen ____-1754
  18. 1754-1754 Gertrud Christensdatter enche
  19. 1754-1758 Niels Christensen
  20. 1759-1762 Jens Stephensen 1720-1781
  21. 1760-1780 Peder Nielsen Dyhr 1731-1790 Peder Nielsen Dyhr
  22. 1790-1794 Peder Christensen Hundborg 1745-1794
  23. 1794 Anne Nielsdatter enche
  24. 1801 Michel Sørensen
  25. 1811 Marianne Thomasdatter
  26. 1815 owner and user burned down/ brændt nedlagt
  27. 1834 Christen Thomassen Tømmermand 1789-1834a nedlagt
  28. 1838 Anders Jensen
  29. 1838 Margrethe Marie Lauritsdatter enche
  30. 1845 Maren Michelsen
  31. 1850 Fritz Sannom 1808-1876 Fritz Sannom
  32. 1855 Andreas Hansen
  33. 1860-1890 Jørgen Madsen

1635 Dueholm Closter Weather Mill (Vind/ Vejr)

  • b1635-1640 Christen Christensen
  • 1688 Bolle Jensen han er i: i Closterets Have
  • 1743 Poul Pedersen naevnes 1743
  • hvem er 1720 Jens Andersen Møller 1781 60aar 6maa
  • hvem er 1690 Anne Dorthe Møller 1775 Anders Andersen og Anne Dorthe Møller enche 85aar 1775
  • 1834 Anders Christian Jepsen 1797-1834a

Frøslev

Frøslev Gods~Frøslevgaard, Elsøvej 262, 7900 Nykøbing M [https://goo.gl/maps/uGtBy1EA8JfLQNey9]

  1. 1380 Tage Nielsen Strangesen 1337-1442 Tage Nielsen Bild, til Frøslevgaard
  2. ____-1400 Slægten Nielsen Bild Tage Nielsen family http://nygaards-sedler.dk/viewpage.php?page_id=64&nr=3856
  3. 1416-____ Jens Tagesen Bild b1399-1419a son Jens Tagesen Bild, til Frøslevgaard
  4. ____-1430 Cecilie Esgesdatter Strangesen b1395-1422a mother Cecilie Esgesdatter Bild
  5. 1419-1430 Jens Pedersen Frost Bild c1375-1445c sisson Tanderup Jens Pedersen Frost Bild, til Frøslevgaard
  6. 1453 Jacobis Skat (Kat) ? -
  7. 1455-1480 Albrecht Andersen Skeel 1430-1499a soninlaw Hegnet, Møgtved, Vellumgaard Albert Andersen Skeel, til Hegnet
  8. 1453-____ Niels Kat son of EJFB Niels Kat
  9. _-1452b Else Jensdatter Frost Bild (Kat+Scheel) b1430-1482b dau to JPF/wid gav gods til Dueholm Kloster Else Jensdatter Frost (Bild), til Frøslevgaard
  10. 1450 Cecilie Jensdatter Frost Bild b1425-1450 sis viet Mattrup Cecilie Jensdatter Frost Skram
  11. ____-1477b Kirsten Nielsdatter Skram ____-1477 dau of CESB viet ESR Mattrup I Tyrsting Herred Kirsten Nielsdatter Rosenkrantz
  12. 1454-____ Jeppe Nielsen Kat sisson Erik Styggesen Rosenkrantz, til Mattrup, Frøslevgaard
  13. _-1482 Ellen Nielsdatter Kat sis Ellen Nielsdatter, Kat, til Frøslevgaard
  14. 1482-1535 Erik Styggesen Rosenkrantz 1465-1535 wid to KNS Mattrup Hevringholm Erik Styggesen Rosenkrantz, til Mattrup, Frøslevgaard
  15. 1536-1537 Berete Eriksdatter Rosenkrantz c1465-1537c dau of KNS og ESR Berete Eriksdatter Rosenkrantz
  16. 1535-1536 Hans Johansen Lindenov c1450-1536 husb to BER Fovslet Hans Johansen Lindenov, til Fovslet, Frøslevgaard
  17. 1537-1562 Anders Hansen Lindenov c1482-1562 son to HJL BER Fovslet, Sellerup Anders Hansen Lindenov, til Fovslet, Sellerup, Frøslevgaard
  18. 1562-1562 Kirsten Andersdatter Lindenov 1535-1596 Kirsten Andersdatter Lindenov, til Frøslevgaard
  19. 1562-1574 Sten Clausen Bille 1527-1586 husb to KAL Vandaas Steen Clausen Bille, til Vanås
  20. 1574-1588 Frederich Christiansen II of Denmark 1534-1588 Crown annexation crown (1559-1588) Frederick II, king of Denmark and Norway
  21. 1578-1579(85) Otte Clausen Huitfeldt b1542-1614a from crown Otto Clausen Huitfeldt, til Frøslevgaard
  22. 1578(85)-1601 Ove Christophersen Lunge Dyre 1543-1601 Odden Ove Christophersen Lunge Dyre
  23. 1601-1619 Joergen Ovesen Lunge Dyre 1577-1619 son Odden Jørgen Lunge (Dyre), til Odden, Birkelse og Hessel
  24. 1619-1632 Ida Jørgensdatter Lunge 1612-1671 dau Hessel, Katholm, Birkelse, Odden Ide Jørgensdatter Lunge, Frue - til Hessel, Katholm, Birkelse og Odden
  25. 1632-1644 Otto Albretsen Skeel 1605-1644 husb Broholm, Katholm Otte Skeel, til Broholm, Katholm & Hessel.
  26. 1644-1659 Birgithe Ottesdatter Skeel 1644-1659 dau Juellinge Birgitte Ottesdatter Skeel, til Frøslevgaard
  27. 1644-1660 Vibeche Ottesdatter Skeel 1635-1685 sis Voergaard, af Katholm Vibeke Ottesdatter Skeel, til Valbygaard & Frøslevgaard
  28. 1660-1671 Jens Erichsen Juel 1631-1672 hus Voergaard, af Katholm (kilderne opfoere Hans Juel - men nok husbonden til tidl ejer?); til Frøslevgaard, Sønder H., Mors (1660-71); Valbygaard, Stevns H. (1667) oprettet til Baroniet Juellinge (1672), Voergaard, Dronninglund H., (1671-85), Tostrup (Christianssæde) Fuglse H., Aalstrup, Sønder H., Lolland (16869, Urup (Vor H.), og Juellund, Bjeverskov H. (1692). Lensbaron Jens Juel, til Baroniet Juellinge
  29. 1671-1686(1688) Tage Ejlersen Høgh (Banner) 1634-1673a purchase Voergaard Tage Høeg Banner
  30. 1686-1701 Enevold Nielsen Berregaard 1653-1731 http://da.wikipedia.org/wiki/Enevold_Berregaard; http://finnholbek.dk/genealogy/getperson.php?personID=I41157&tree=2; Enevold Nielsen Berregaard, til Kjølbygård, Ullerup Thy, Vesløsgård Koelbygaard, Ullerupgaard, Vesloesgaard, Todboel, Kabbel justitsraad raadmand borgmester Enevold Nielsen Berregaard, til Kjølbygård, Ullerup Thy, Vesløsgård
  31. 1701-1717 (1720) Hans Hansen 1694-____ purchase forpagter til Kokkedal Hans Hansen, til Frøslevgård på Mors
  32. Hedvig Elisabeth Nielsdatter ____-1708 wif https://www.geni.com/family-tree/index/6000000056838471945#6000000100735082821
  33. 1709-1709 Claus Nielsen Elkjaer halfbro til HH på F 1706-09 Claus Nielsen, til Frøslevgaard
  34. 1717-1723 Enevold Nielsen Berregaard same (pant) Enevold Nielsen Berregaard, til Kjølbygård, Ullerup Thy, Vesløsgård
  35. 1723-1728 Rasmus Joergensen Jungshoved _-1725 pant Skarregaard, Erslev Kirke byfoged I Nykoebing 1714-1737, Herredsfoged Rasmus Jørgensen, U.B. til Froeslevgaard, Skarregaard
  36. 1728-1737 Peder Mads Jensen c1671-1737 part Kammerraad Peder Mads Jensen, til Ulstrup & Froeslev
  37. 1737-1738 Hedvig Pedersdatter Brochenhuus Selde c1701-1778 wid Helvig Brochenhuus Pedersdatter Selle, til Ulstrup, Frøslevgaard
  38. 1738-1742 Joergen Christian Jensen Poulstrup 1698-1751 hus Jørgen Christian Jensen Poulstrup, til Ulstrup & Froeslevgaard
  39. 1742-1748 Peder Nielsen Bürgesen _-1748 der findes en Byrge Jensen I Bjergby Vennebjerg Hjoerring foedt 1666 https://www.geni.com/people/Peder-Nielsen-Byrgesen-til-Fr%C3%B8slevgaard/60000000350116032271
  40. 1742-1754 Soeren Nielsen Bürgesen 1664-1754 bro Søren Nielsen Byrgesen, til Frøslevgård på Mors
  41. 1745-1764 Niels Mortensen Bürgesen c1696-1764 Niels Mortensen, Byrgesen
  42. 1764-1773 Karen Jensdatter Hvistendahl 1715-1798 wid Karen Jensdatter, Hvistendahl
  43. 1773-1811 Jens Lauersen Hvistendahl Vandborg 1741-1811 soninlaw solgte Bjergby Kirketiende, Elsoe Kirkekorn og kongetiende til Poul Toettrup Dueholm - fik vaertshu I Feggeklit; nedlage Dragstrup Moelle og erstattet med vejrmoelle af samme hartkorn. Jens Lauridsen Vandborg, til Frøslevgaard Mors
  44. 1811-1812 Anne Dorthe Bürgesen 1753-___ same see above Anna Dorothea Byrgesen
  45. 1812-1817 Jens Jensen Hvistendahl Vandborg 1785-____ Jens Hvistendahl Vandborg
  46. 1817-1819 Niels Mortensen Steenild 1753-___ Voergaard Niels Mortensen, Stenild til Vorgaard, Froeslevgaard
  47. 1817-1858 Frederik Juul 1783-1845a v Benthe Marie Møller af Hobro, koebmand Frederich Juul, til Frøslev, Ørndrup
  48. 1858-1862 Niels Mortensen Steenild 1817-1862 soniinlaw Vorgaard Niels Mortensen, Stenild til Vorgaard, Froeslevgaard
  49. 1862-1863 Anne Hedvig Frederiksdatter Juul 1827-____ wif dau of FJ Ane Hedvig Frederichsdatter Juul, til Frøslevgaard
  50. 1863-1884 Jacob Cornelius Schade 1830-1884 hus Jacobus Cornelius Schade, til Frøslevgaard
  51. 1884-1889 Berthe Marie Juul 1860-____ wid Benthe Marie Chrestine Mortensen, til Frøslevgaard
  52. 1889-1898 Niels Poulsen 1868-1906a
  53. 1898-1904 Valdemar Mørch 1863-1904a
  54. 1904-1906 Niels Poulsen 1841-1906a
  55. 1906-1913 Niels Christian Vejle (Veje) 1856-1913a Niels Christensen, til Frøslevgaard
  56. b1916-1921a Morten Bach Sørensen Morten Bach Sørensen, til Frøslevgaard
  57. ____-1917 J. Krag
  58. 1917-1921 Jens Hansen
  59. 1921-1993 Johannes Elsenius Mikkelsen Nørgaard 1891-1993 Johannes Elsenius Nørgaard, til Frøslevgaard
  60. 1993-____ Kurt Frimor Agerholm
  61. ____-____ Joergen Agerholm

Vejerslev

Vejerslevgaard~Vejerslev Gods Gammelvold 8, 7980 Vils [https://goo.gl/maps/dXJ7CYcqob8nsRnu6]

  1. 1420 Jeppe (Iacob) Nielsen Fris (Moltke) ____-1486 biskop Børglum Closter præmonstrater: Norberg af Magdeburg Eline (Ellen) Moltke
  2. 1420-1457 Niels Michelsen Krabbe b1390-1440a tildømbt til Østergaard Nissum, til Vejerslevgaard, til Hostrup Niels Mikkelsen Krabbe, af Østergaard, til Nissum
  3. 1457-1457a Bege Stigsdatter Munk c1390-1457a wid Bege Stigsdatter Munk
  4. a1457-1483 Morten Nielsen Krabbe 1420-1483 son Morten Nielsen Krabbe, af Østergaard, til Nissum
  5. c1483-1519b Niels Mortensen Krabbe c1450-1519b son Niels Mortensen Krabbe af Østergaard, til Tandrup, til Thorp
  6. c1511-1511a Karen Nielsdatter Krabbe c1511-____ dau Karen Nielsdatter Krabbe
  7. 1511-1568 Eiler Jacobsen Lykke c1510-1576c soninlaw to under Sindbjerggaard fra 1662 Eiler Jacobsen Lykke, til Thorp
  8. 1568-1580a Erich Eilersen Lykke ____-1570a son Erik Eilersen Lykke, af Torp og Vejerslevgaard
  9. a1580-1590b ukendt -
  10. 1590-16__  Niels Simonsen ligger i Ørding Kirche http://finnholbek.dk/genealogy/getperson.php?personID=I52268&tree=2
  11. 16__-1636 Anne Albrechtsdatter Høg Banner ____-1590a wid under Lindbjerggaard https://finnholbek.dk/getperson.php?personID=I52265&tree=2
  12. 1636-1665 Anne Clausdatter Sehested 1616-1665 til Sindbjerggaard Anne Clausdatter Sehested, til Sindbjerggaard, Vejerslevgaard
  13. 1663-1666 Jørgen Hansen Lykke 1621-1693 sisson af Sønderhoved Jørgen Hansen Lykke, af Sønderhoved
  14. 1666-1688 Karen Hansdatter Lykke c1603-1655 sis til Snellerød Karen Hansdatter Lykke, til Snellerød
  15. 1688-1699 Christen Frederichsen V of Denmark Norway 1646-1699 confiscated crown cavalry estate 1693 Ryttergods Christian V king of Denmark and Norway
  16. 1699-1716 Frederich Christensen IV of Denmark Norway 1671-1730 crown Frederick IV of Denmark and Norway
  17. 1716-1731 Jens Bloch Kampmann c1670-1737 buy 1699 Ridefoged paa Irup Jens Bloch Kampmann, til Vejerslevgaard
  18. 1731-1760 Frederich Christian Poulsen von Klingenberg 1704-1750 til Blidstrup Frederik Christian Poulsen Klingenberg, Glomstrup, Lund og Blidstrup
  19. 1760-1775 Jens Jørgen Frederichsen Thestrup 1711-1775 Jens Jørgen Thestrup
  20. 1775-1775 Jens Peder Jensen Weidemann 1743-1803 share til Ullerup Jens Peter Jensen Woydemann, til Ullerup Morsø, Skarregaard
  21. 1775-1775 Peder Nielsen Dyhr 1731-1790 share (former leasee of the Northern Mill) Peder Nielsen Dyhr
  22. 1775-1777 Niels Nielsen Krogh 1741-1799 Studiosus koebmand Nykoebing Niels Nielsen Krog, 2
  23. 1777-1780 Christen Jensen Staunstrup Riis 1748-1821 til Blidstrup Christen Jensen Jensen Staunstrup Riis
  24. 1780-1804 Jens Christensen Staunstrup Riis 1739-1804 son til Blidstrup Jens Christensen Christensen Staunstrup Riis, til Sindbjerggaard
  25. 1804-1807 Anne Pedersdatter Nørregaard 1767-1824 til Blidstrup Ane Pedersdatter Nielsen Søndergaard
  26. 1807-1823 Visti Nielsen Søndergaard 1758-1823 stepson til Blidstrup Visti Nielsen Søndergaard
  27. 1823-1824 Anne Pedersdatter Søndergaard Nysum 1767-1824 wid til Blidstrup Anne Pedersdatter Nørgaard
  28. 1824-1853 Christen Jensen Staunstrup 1793-1873 stepson til Blidstrup Christen Riis
  29. 1853-1872 Peder Christian Clausen 1805-1850a Peder Christian Clausen
  30. 1872-1899 Niels Peder Clausen 1829-1880b son Niels Pedersen
  31. 1899-1901 Andrea Clausine Andersen 1833-1890a wid -
  32. 1901-1940 Claus Albert Clausen 1880-____ son -
  33. 1940-1972 Svend Clausen son -
  34. 1972-____ Niels Jørgen Clausen son -

Nørre Mølle

  1. b1420 Niels Krabbe
  2. a1420-1662b Dueholm Closter
  3. 1662b Frøslev Kirche
  4. 1640-1662 Hvidberggaard og Røsen (muligvis Sindberggaard)
  5. 1680 Sindberggaard og Vejerslev Kirche
  6. 1677-1697 Vejerslevgaard
  7. 1710-1717 Jens Christensen Raasted
  8. 1740 Burgesønnerne i Nykøbing
  9. 1745-1788 Frøslev
  10. 1812 Søren
  11. 1830 Jens Mogensen Nørregaard tenancy
  12. 1611 Jens Severinsen
  13. 1611-1615 øde
  14. 1615-1615 Jens Bosen
  15. 1615-1632 Christen Jensen
  16. 1632-1637 Christen Jensen fra Lødderup Mølle Christen Jensen, Lødderup Vester Møller
  17. 1637-1637 Jørgen Christensen Jørgen Christensen, Vejerslev/ Lødderup Vester Møller
  18. 1637 Christen Jensen i Svanholm
  19. 1637-1640a Christen Christensen af Sønder Mølle
  20. 1662-1680 Christen Thøgersen
  21. 1677-1697 Anders Jespersen
  22. 1694-1709 Morten Andersen
  23. 1698 Jens Christensen Møller
  24. b1710 Anders Jeppesen
  25. b1710 Morten Andersen
  26. 1740-1750 Christen Nielsen
  27. 1758-1788 Peder Sørensen

Sønder Mølle

  1. 1638 Dueholm
  2. 1662 Hvidberggaard og Røsen
  3. 1680 Sindberggaard
  4. 1688 kongelig
  5. 1688 Vestervig Closter
  6. 1693 93 Ryttergods
  7. 1710 Højris gammel matrikul mølle
  8. 1717 Vejerslev? Kirche
  9. 1740 Klingenberg gammel matrikul mølle

tenancy

  • 1638 Christen Christensen see above
  • 1667-1674 Jens Lauritsen
  • 1688-1716 Jens Iversen Holst (praest i Sejerslev) 1648-1716 Jens Iversen Holst
  • 1717-1740 øde

Blidstrup

Nøraa

owner

  1. 1662-1680 Glomstrup
  2. 1688 Ørndrup
  3. 1710 Rugkøbing?
  4. 1710-1740 Nandrup
  5. 1747-1765 Frøslev
  6. 1788 selvejer
  7. 1758-1788a Mads Jensen
  8. a1788-1801a Jens Madsen 1766-1801a son
  9. b1805-1850a Ole Gramstrup 1775-1850a
  10. 1855-1870a Jens Christian Henrichsen 1823-____ tenancy/faeste Gaard 1 taxation/ relation
  11. 1662-1680 Niels Michelsen 6622
  12. 1672 Jens Michelsen
  13. 1681 Anders Michelsen
  14. 1677-1682 Christen Michelsen
  15. 1685-1687 Jens Nielsen
  16. 1702-1713a Jens Hansen
  17. b1710 Jens Lauritsen
  18. 1740 Christen Jeppesen 1688-1755
  19. 1747-1753 øde
  • tenancy/faeste Gaard 2
  • 1662-1680 Mads Nielsen 4222

NB When duplex is clearly denoted two farm-steads are indicated above

Gammelgaard

owner

  1. 1662 Ellen Mogensdatter Kragh Glomstrup Anne Mogensdatter Krag, til Glomstrup
  2. - Anne Mogensdatter Kragh Glomstrup Ellen Mogensdatter Krag, til Glomstrup
  3. 1688 Mourits Henrichsen Podebusch/ Putbus Einsiedelsborg, Baron fra Mourids Putbus, til Einsiedelsborg.
  4. 1710-1762 - Ørndrup
  5. 1775-1788 - Blidstrup
  6. 1834 Peder Johnsen -
  7. 1845-1880 Peder Christian Sørensen -
  8. 1890 Karen Marie Pedersen wid

tenancy/ faeste 1662-1674 Michel Nielsen 6622 1665-1705 Michel Michelsen 1674-1674 Oluf Thomassen 1677-1710a Thomas Sørensen 1702-1712a Michel Michelsen 6612 1740-1762 Knud Michelsen 1708-1767 son 1775-1801a Jens Knudsen son

Moutrup

owner

  1. 1460-1488  Anders Mogensen Sø
  2. 1488-1495  Anders Mogensen 1505-1596 estate Væbner, Jonstrup?
  3. 1495-1502  Jens Andersen muligvis Brun Beldenak ____-1537 son Stubber biskop https://en.wikipedia.org/wiki/Jens_Andersen_Beldenak
  4. 1503-1514  Niels Friis -1508 Stubber biskop efterfoelger er Erik Kaas
  5. 1514 Christen Frederichsen III of DK Norway 1503-1559 DK, Norway Blidstrup/ Stubber Christian III King of Denmark and Norway
  6. 1547-1556 Iver Kjeldsen Juel 1494-1556 faetter til Else Munk Blidstrup/ Stubber Iver Kjeldsen Juel, til Astrup, Stubbergaard og Rybjerg
  7. 1556-1568 Mette Hansdatter Munk 1510-1589 wid Blidstrup Mette Hansdatter Munk
  8. 1568-1591 Erich Axelsen Rosenkrantz 1516-1591 buyer Blidstrup. Assertorp Erik Axelsen Rosenkrantz
  9. 1591-1625 Axel Erichsen Rosenkrantz 1552-1623 son Blidstrup. Buderupholm, Halkær Axel Eriksen Rosenkrantz
  10. 1625-1651 Thomas Jensen Kaas af Sparre 1580-1651 buyer Blidstrup Thomas Jensen Kaas, af Sparre
  11. 1662-1679  Valdemar Hansen Skram 1617-1693 Ørndrup (naevnes Iver Krabbe) Valdemar Hansen Skram, til Tolbøl, Blidstrup; af Ørndrup
  12. 1679-1688  Claus Malthesen Sehested 1641-1695 Boller, Estrup, Bjergbygaard, Skodborghus http://finnholbek.dk/genealogy/getperson.php?personID=I35413&tree=2
  13. 1688-1688 Sievert Ejlersen Korsør
  14. 1688-1698  Joachim Hansen Leegaard a1650-1699a Billeshave, Skærbækgaard http://finnholbek.dk/genealogy/getperson.php?personID=I47219&tree=2
  15. 1698-1704  Thøger Pedersen Nørkjær -1729 buyer Nandrup
  16. 1704-1715  Oluf Henriksen Krabbe 1656-1728 Nandrup, Damsgaard I Vandfuld, Skårupgård, Hastrup, Søvig og part i Hesselmed Ole Henriksen Krabbe, til Bjerre, Skaarupgaard, Hastrup og Nandrup
  17. 1715-1725   Mathias Pedersen Rosenørn 1676-1725 buyer Damgaard, Vadskaersgaard, Hvidbjerggaard, Aaakjaer Mathias Rosenørn, til Aakjær, Damsgaard, Hvidbjerggaard
  18. 1725-1760 - Damgaard 1740-1771
  19. 1747-1760-1767-1770 Peder Baltzer Nissen 1708-1793 Damgaard/ Sebber 1740-1771 Peder Baltzer Nissen, til Moutrup
  20. 1775-1777 Jens Nørgaard -
  21. 1777-1782 Peder Knudsen -
  22. 1782-1812  Knud Pedersen Nørgaard 1744-1812 buyer Proprietær - Gaardejer Knud Pedersen Pedersen Nørgaard, til Moutrup
  23. 1812-1813  Anne Christensdatter Riis 1750-1837 wid Anne Christensdatter Staunstrup Christensdatter Riis, til Moutrup
  24. 1813-18??   Johan Christian Knudsen 1784-1872 son Johan Christen Knudsen
  25. 18??-1869    Jakob Sepstrup Knudsen 1816-1869 son Kammerraad - Proprietair Jakob Sepstrup Knudsen
  26. 1869-1873   Anne Jensine Riis 1827-1892 wid Ane Jensine Knudsen
  27. 1873-1905 Poul Knudsen 1819-1905 brotherinlaw Ulstrup Proprietær - Etatsraad Poul Knudsen
  28. 1905-1942  Johan Christian Severin Knudsen 1865-1942 stepson son of JCK above Godsejer - Politiker Johan Christian Severin Knudsen, Godsejer
  29. 1942-1963  Herluf Terkel Hensberg 1906-1963
  30. 1963-1974 Edith Hensberg 1911-1974 wid
  31. 1974-____ Tommy Rudolf Hensberg son
  32. 2021 Christoffer Hensberg son tenancy/faeste taxation
  33. 1636 Laurits Christensen
  34. 1662-1680 67-68 Mads Michelsen og Christen Michelsen 32000
  35. 1666-1698 Christen Christensen
  36. 1678-1700 Laurits Christensen
  37. 1698-1702 Niels Lauritsen
  38. 1689-1704 Michel Nielsen Schytte (Michel Schytte)
  39. 1713 Anders Sørensen 17131
  40. 1740-1760 Peder Nielsen
  41. 1765 Peder Balthazar Vinter
  42. - - enestegaard
  43. 1788 Knud Pedersen
  44. 1930 M. Østergaard Odgaard forpagter

Blidstrup

Blidstrup Gods~Blidstrupgaard Blidstrupmark 23, 7990 Øster Assels [https://goo.gl/maps/9F5C9VZcuEXBzrfi6]

  1. 1402-1410a Terkel Jensen http://finnholbek.dk/genealogy/showmedia.php?mediaID=2076&medialink...
  2. a1410-1435 unknown
  3. 1435-1457 Henrik Erichsen (Høgh) 1410-1445b buyer Hostrup, Kærgårdsholm http://finnholbek.dk/genealogy/getperson.php?personID=I39743&tree=2
  4. 1457-14__ Karen Nielsdatter Krabbe af Østergaard ____-1490 wid Hostrup, Kærgårdsholm, Dueholm Kloster, Damgård http://finnholbek.dk/genealogy/getperson.php?personID=I39744&tree=2; blidstrup skeel
  5. 1491-1506 Jens Pedersen Kaas Stubber Closter Benedikt af Norcia/ Vejerslev Kloster http://www.vinderup-egnshistorie.dk/artikler/VisArtikel.php?Artikel...
  6. ____-1536 Christiern - Hvid Stubber Closter Benedikt af Norcia/ Vejerslev Kloster http://www.vinderup-egnshistorie.dk/artikler/VisArtikel.php?Artikel...
  7. 1536-1547 Christen Fredrichsen III of Denmark 1503-1559 crown Denmark Norway etc Christian III King of Denmark and Norway
  8. 1547-1556 Iver Kjeldsen Juel 1494-1556 cousin of Else Munk af Stubber Kloster /gaard Astrup, Rybjerg, Stubbergård, Handbjerg Hovgård Iver Kjeldsen Juel, til Astrup, Stubbergaard og Rybjerg
  9. 1556-1568 Mette Hansdatter Munk 1510-1589 wid Landting, Rybjerg, Stubbergård, Handbjerg Hovgård Mette Hansdatter Munk
  10. 1568-1591 Erich Axelsen Rosenkrantz 1516-1591 buyer Assertorp Erik Axelsen Rosenkrantz
  11. 1591-1625 Aksel Nielsen Rosenkrantz 1552-1623 son Buderupholm, Halkær Axel Eriksen Rosenkrantz
  12. 1625-1651 Thomas Jensen Kaas af Sparre 1580-1651 buyer Thomas Jensen Kaas, af Sparre
  13. 1651-1679 Valdemar Hansen Skram 1617-1693 - Tolbøl, Moutrup Valdemar Hansen Skram, til Tolbøl, Blidstrup; af Ørndrup
  14. 1679-1682 Peder Willumsen Paludan 1605-1688 buyer lektor v Viborg Domkirke Peder Villumsen Paludan
  15. 1682-1693(7) Margrethe Frederichsdatter Reedtz 1611-1697 buyer Boller, Ryde, Vinderup Hovgaard, Skodborghus Slot, Øllufgård, Gammel Estrup Margrethe Frederiksdatter Reedtz
  16. 1697-1705 Poul Hansen Tanche 1665-1705 buyer Poul Hansen Tancke, til Blistrup i Blidstrup sogn på Mors
  17. 1705-1723 Poul Poulsen von Klingenberg 1659-1723 buyer Højris, Aalstrup, Tostrup, Lund, Bustrup, Dueholm Kloster Povl II von Klingenberg, til Højriis Slot, Tersløsegård , Ørumgaard i Thy m.m.
  18. 1723-1750 Frederik Christian Poulsen von Klingenberg 1704-1750 son Lund, Glomstrup Frederik Christian Poulsen Klingenberg, Glomstrup, Lund og Blidstrup
  19. 1750-1751 Anna Cathrine von Bulow 1704-1763 wid Anne Cathrine von Bülow, til Glomstrup
  20. 1751-1763 Philip Godfred von Samitz (Filip Gottfried) 1702-1762 wid Lund Philip Gotfried von Samitz, til Glomstrup, til Peterslund (Lund) i Øster Assels og Blistrup
  21. 1763-1771 Thomas Thomassen Lund 1728-1777 Grinderslev Kloster Thomas Thomsen Lund, til Grinderslev Kloster, Blidstrup
  22. 1771-1780 Christen Jensen Staunstrup Riis 1709-1782 buyer Christen Jensen Jensen Staunstrup Riis
  23. 1780-1804 Jens Christensen Staunstrup Ris 1739-1804 son/ buyer Jens Christensen Christensen Staunstrup Riis, til Sindbjerggaard
  24. 1804-1807 Anne Pedersdatter Nørgaard 1767-1824 wid Ane Pedersdatter Nielsen Søndergaard
  25. 1807-1823 Visti Nielsen Søndergaard 1758-1823 stepson (son of JCSR) Visti Nielsen Søndergaard
  26. 1823-1824 Anne Pedersdatter Søndergaard Nysum 1767-1824 wid Anne Pedersdatter Nørgaard
  27. 1824-1873 Christen Jensen Staunstrup 1793-1873 stepson (son of JCSR) Christen Riis
  28. 1873-1873 Anne Jensine Stauntrup Riis 1827-1892 dau Ane Jensine Knudsen
  29. 1873-1905 Poul Knudsen Nørgaard 1819-1905 son in law Moutrup Poul Knudsen Nørgaard
  30. 1905-1921 Johan Christian Severin Knudsen 1865-1942 step son Godsejer - Politiker Johan Christian Severin Knudsen, Godsejer
  31. 1921-1922 brand 1922 -
  32. 1921-1923 Johan Christian Severin Knudsen 1865-1942 udskiftning Godsejer - Politiker Johan Christian Severin Knudsen, Godsejer
  33. 1923-1933 Niels Bjerregaard Stokholm 1851-1935 buyer Sindbjerggaard Niels Bjerregaard Stockholm, til Blidstrup
  34. 1933-1946 Jens Mikkelsen Jensen (Boll) 1885-1940a afholdsvært Jens Mikkelsen Jensen, Boll
  35. 1946-1948 Ejnar Stagstrup Christensen 1909-1997 Ejnar Stagstrup, til Blidstrup
  36. 1948-1961 Ejnar Kjelare Pedersen 1909-1961a fra Øster Assels
  37. 1962-1964 gruppe Fremme af kirkelivet Ungdomsskole

Vester Assels

Mygdam Mølle

ownership name relation life

  • 1520 Lund (crown)
  • 1604-1778 Lund Len

tenancy

  1. 1604-1635 Laurits Christensen Møller (Laurits Møller) Birchedommer
  2. -1635 Jens Jacobsen Lund Birch Foged
  3. 1645-1646 Mette Lauritsdatter
  4. 1646 Claus Jensen
  5. 1648 Jens Clausen son 1648-____
  6. 1662-1680 Claus Jensen
  7. 1680-1688 Michel Nielsen ____-1688
  8. 1688-1692 hans enche wid ____-1694
  9. 1692-1712 Laurits Nielsen 1659-1712
  10. 1712-1722 Maren Michelsdatter wid
  11. 1722-1727 Niels Lauritsen son
  12. 1729-1732 Christen Michelsen Boul (Christen Boul)
  13. Møllen Mygdam Mølle
  14. 1732-1742 Michel Lauritsen Kusk mølle og jord 1697-1742
  15. 1740 Christen Boilesen (Christen Boul)
  16. 1746-1759 Jens Christensen 1684-1759
  17. 1770-1776 Niels Nielsen Brun (Niels Brun)
  18. 1787 Jens Lauritsen
  19. 1801 Christen Stephensen
  20. 1816-1844 Johan Jacob Bremer
  21. 1850 Christen Lundsbye
  • 1906 Jakob Kristian Pedersen

Jorden Mygdam Møllegaard

  1. ____-1710 Michel Nielsen
  2. 1710-1745 Niels Lauritsen ____-1746
  3. Laurits Nielsen 1693-1746
  4. 1735-1742 Michel Lauritsen jord same as mill
  5. ~1742-1746 Jens Christensen Ladefoged (Jens Ladefoged)
  6. _____-1742 Jørgen Jensen 1706-1745
  7. 1751-1752 Peder Jensen Ladefoged (Peder Ladefoged) ____-1752
  8. 1752-1766 Joseph Mortensen
  9. 1780 Mads Jensen
  10. 1780-1802 Anders Madsen 1739-1802

Hyldegaard (Hyldhus) multi-family

ownership

  1. b1646-1689 Jeppe 1625-1689
  2. b1646 Søren
  3. b1646-1652 Christen ____-1652
  4. Peder____-1669
  5. Jens Hansen 1657-1719
  6. 1680-1681 Thomas
  7. 1702 Michel Hyldhus
  8. ____-1723 Niels Christensen 1693-1723
  9. b1700_-1723 Christen Villadsen 1659-1723
  10. 1777-1792 Niels
  11. 1758-1785 Christen Christensen
  12. 1744-1796 Christen Nielsen 1711-1796
  13. 1788-1805 Peder

Kjaergaard duplex-family

ownership Lund Slot tennant

  1. 1645 Christen
  2. 1647-1687 Niels Poulsen 1618-1687
  3. 1647-1683 Jens
  4. 1658-____ Christen Jensen
  5. 1661-___ Michel
  6. 1662 Anders
  7. 1679-1682 Jeppe Christensen
  8. 1683-1698 Mads Nielsen 1654-1734
  9. 1671 Poul
  10. 1671 Peder
  11. 1676 Christen Boul 1620-1689
  12. 1687 Niels
  13. ____-1765 Niels 1695-1765
  14. ____-1773 Peder 1700-1773
  15. 1786 Jens
  16. 1793 Poul
  17. ____-1800 Christen 1738-1802

Kjeldgaard duplex-family

ownership Højris til 1719 – fra 1710 Lund Slot tennant

  1. 1646 Peder
  2. 1648 Christen
  3. 1662 Michel
  4. 1662-1680a Peder Jensen og Christen Michelsen
  5. 1671 Christen Pedersen
  6. 1666-1669 Søren
  7. 16611667 Christen 1575-1667
  8. 1688-1710b Jens Andersen 1649-1713
  9. 1701 Johan
  10. 1709 Anders
  11. 1722 Michel
  12. 1718-1724 Niels Lauritsen
  13. 1727 Poul
  14. 1732 Jens Jensen
  15. 1740-1755 Niels 1689-1769
  16. 1751-1804 Anders Nielsen 1720-1804
  17. 1803-1806 Søren Andersen
  18. 1788-1803 Niels Andersen
  19. Kirchegaard multi-family
  20. ownership not known

tennant

  1. 1647-1671 Jens Christensen ____-1648
  2. 1649-1674 Christen Nielsen 1606-1687
  3. 1648-1671 Jens Christensen
  4. ____-1668 Clemed ____-1668
  5. 1714-1730 Michel Jensen 1681-1730
  6. ____1716 Christen
  7. 1664 Niels Pedersen
  8. 1688 Niels Christensen + Jens
  9. 1702 Jens Christensen
  10. 1707 Jens Jeppesen
  11. 1731 Jens Lauritsen
  12. 1764-1779 Mads 1715-1787
  13. 1779-1796 Christen Madsen 1750-1796
  14. 1795-1806 Jens Christensen

Højgaard

ownership Dueholm til 1688 – fra 1710 Lund tennant

  1. 1673 Anders Andersen ____-1673
  2. 1662-1680a Jens Sørensen
  3. A1680-1682 Knud Pedersen ____-1682
  4. b1688-1699 Christen Knudsen
  5. 1702-1710 Jens Christensen
  6. 1710-1748 Peder Christensen Kraemmer 1704-1748
  7. a1748-1764a Michel
  8. 1751-1755 Thorchild Christensen
  9. 1779 Niels

sammenlign Grimshøj/ Kvindhøj/ Kalhøj

Boulberg

ownership Lund Slot tennant 'berg' omraade

  1. ~1645-1679~ Niels Thomassen
  2. 1648-____ Jens/ Laurits/ Niels / Christen/ Thomas
  3. ~1658-1679~
  4. 1654-1685 Laurits Michelsen 1603-1685
  5. 1685-1695 Niels Nielsen 1638-1695
  6. ____-1714 Kirsten Nielsdatter 1621-1714
  7. 1695-1734 Niels Nielsen-Jens Nielsen 1660-1737
  8. 1740 Niels Nielsen/ Anders/ Poul Krogh
  9. 1740-1772 Anders Nielsen
  10. 1778-1803 Niels Andersen 1738-1803
  11. 1803-____ Anders Nielsen
  12. 1855 Niels Christian Christensen
  13. 1880 Ove Andersen

Horsager

ownership Højris tennant en ager med flere huse

  1. 1648 Jens
  2. 1648 Christen
  3. 1651 Niels
  4. 1660 Jeppe
  5. 1654-1670 Morten
  6. 1688-1689 Jens Christensen
  7. 1683 Niels
  8. 1691 Christen Jeppesen ____-1681
  9. 1707 Jens Jeppesen 1679-1745
  10. 1707 Christen Brigsen
  11. 1711 Anders
  12. 1775 Anders Jensen
  13. 1750-1770 Christen Jensen 1719-1775
  14. 1789 Niels Poulsen 1701-1789
  15. 1771 Jens
  16. 1770-1791 Anders 1712-1791
  17. 1801
  18. 1788-1806 Peder Andersen
  • Vester Assels Proper
  • Asselsgaard
  • Boulberg
  • Højgaard
  • Horsager
  • Hyldegaard (1707 Hyldhus)
  • Kalhøjgaard
  • Kirchegaard
  • Kjaergaard
  • Kjeldgaard
  • Kongsgaard
  • Krogh
  • Kvaerager (Qvaerager)
  • Mygdam Møllegaard
  • Odgaard
  • Ringgaard
  • Vester Dige

Ljørslev

Nebel

Nebel Gods

ownership

  • 1654 Crown – later Højris tennant
  1. 1640 Christen Nielsen – naevnes
  2. b1664-1664 Christen Pedersen
  3. 1664-1673 Christen Christensen
  4. 1681-1696 Søren Jensen
  5. 1696-1696 Niels Olufsen 1658-1696
  6. 1696-1734 Jørgen Svenningsen 1665-1734
  7. 1734-1773 Niels Smed 1695-1773
  8. 1779-1789 Peder Nielsen Smed

Brogaard

ownership

  1. 1688 Aalborg her Jens
  2. 1710 Evald Bentzon
  3. 1756-1788 Højris

tennant

  1. 1672-1688 Michel Poulsen 1610-1688
  2. 1688-1690 Poul Michelsen 1656-1688
  3. b1690-1690 Svenning
  4. 1691-1704 Peder Svenningsen
  5. 1709 Søren
  6. 1712-1716 Peder Jensen 1673-1716
  7. 1736-1769 Michel 1699-1769
  8. 1769-1789 Clemed Michelsen 1742-1789
  9. 1834 Anders Michelsen 1790-1834a

Coldberg (Coldgaard)

ownership

  1. 1688 Aalborg her Jens
  2. 1710 Evald Bentzon
  3. 1775-1788 Højris

tennant

  1. b1591-1591 Jørgen Justsen (praest) c1535-1691
  2. 1666 Christen Sørensen
  3. 1677 Thorchild Christensen
  4. 1684-1700 Morten Jeppesen 1633-1700
  5. 1724-1727 Johanne
  6. 1766 Jens
  7. 1774-1798 Svenning Christensen

Hegaard (Hedegaard)

  • b1692-1694 Jens Michelsen Taebring (praest) 1640-1698
  • 1708 Kjeld Sørensen

Jargaard (Jaergaard)

ownership

  1. 1710 Ørndrup
  2. 1740 Nandrup
  3. 1787 selvejer (Laurits Pontoppidan)

tennant/ user

  1. 1672 Peder Poulsen
  2. 1684-1691 Christen Poulsen
  3. 1683-1695 Christen Pedersen
  4. 1738-1738 Niels
  5. 1740 Jens Madsen
  6. 1738-1745 Anders 1681-1745
  7. 1759-1798 Laurits Pontoppidan 1725-1798

Vestergaard

  1. 1690 Peder Justsen
  2. 1691-1709 Søren Christensen
  3. 1692-1703 Jens
  4. 1760-1788 Peder
  5. 1790-1795 Christen
  6. 1799 Peder

Ljørslevgaard

  • 1685 Tage Høgh
  • 1686 Jørgen Lauritsen

Schadborg

ownership

  1. 1710 Randers Karen Nielsdatter
  2. 1740-1762 Ørndrup
  3. 1774 Højris

tennant/ user

  1. 1688 -
  2. 1688-1710 Anders Pedersen
  3. 1706-1710 Michel Nielsen Schytte (Michel Schytte) 1662-1735
  4. 1700-1705 Peder Svenningsen
  5. 1740 Poul Svenningsen
  6. 1757-1762 Peder Christensen
  7. 1774 Jens Poulsen

Knachergaard

ownership

  • 1762 Ørndrup
  • 1788 Højris tennant/ user
  • b1760-1798a Poul Svenningsen Knachergaard (Poul Knachergaard)

VITTRUP

Vittrup i

ownership

  1. 1662 Højris Niels Bentzon doctor til
  2. 1680 Højris
  3. 1688 Aalborg her Jens 1688 død før arvinger
  4. 1710 Evald Bentzon
  5. 1740-1774 Højris

tennant/ user

  1. 1631 Niels Madsen Smed
  2. 1638 Christen Pedersen
  3. 1664-1678 Christen Sørensen
  4. 1664-1706 Jens Michelsen 1629-1706 son
  5. 1706-1740 Michel Jensen
  6. 1755-1780 Erich Nielsen

Vittrup ii

ownership

  1. 1662 Karen Nielsdatter i Randers af Erich Jul's Gods
  2. 1680 Erich Jul's Gods nu Randers Karen Nielsdatter af
  3. 1688 Randers Karen Nielsdatter
  4. 1710-1762 Ørndrup
  5. 1762-1774

tennant/ user

  1. 1665-1672 Michel Lauritsen
  2. 1681-1684 Kjeld Sørensen
  3. 1710 Kjeld Sørensen og Niels Andersen
  4. 1710-1714 Niels Jensen Skraeder (Niels Skraeder) 1642-1714
  5. 1740 Niels Madsen
  6. 1757-1762 Poul Svenningsen

Vittrup iii

ownership

  1. 1662 Karen Nielsdatter i Randers af Erich Jul's Gods
  2. 1680 Erich Jul's Gods nu Randers Karen Nielsdatter af
  3. 1688 Randers Karen Nielsdatter
  4. 1710-1762 Ørndrup
  5. 1762-1774

tennant/ user

  1. 1662-1692 Christen Jørgensen
  2. 1692-1704 Michel Nielsen
  3. 1740 Christen Poulsen
  4. 1757-1774 Christen Nielsen

Vittrup huse med mere

  1. 1667-1675 Søren Jensen
  2. 1672-1674 Poul Pedersen
  3. 1672-1677 Christen Pedersen
  4. 1688-1701 Maren Lauritsdatter
  5. 1699-1701 Maren Christensdatter
  6. Peder b1785-1793a
  7. Christen Nielsen 1716-1796

Højris Slot

  1. 1397-1413  Johan Henneke Gotschalksen Skarpenberg bc1370-1421 Spoettrup, Boerglum Kloster Johan Henneke Skarpenberg, til Højriis på Mors, Spøttrup, Børglum Kloster
  2. 1413-1465 Børglum Closter Præmonstratenser gift (1425 Thomas Pedersen af) https://da.wikipedia.org/wiki/Danske_middelalderklostre/ http://ribewiki.dk/da/B%C3%B8rglum_Domkirke
  3. 1413-1427 Peder Laurenssen Friis -
  4. 1427-1452 Gert Pedersen Gyldenstjerne ____-1453 (1436 Kjeld af ) Gert Pederson Gyldenstjerne
  5. 1445-1490 Anders Nielsen Banner c1422-1486 Hoejris, Assendrup, Drrefsholm; ridder, rigsraad, lensmand Anders Nielsen Banner, til Vinstrup og Asdal
  6. 1490-1491 Erich Andersen Banner 1450-1491c son Erik Andersen Banner, til Asdal
  7. 1491-1491 Karen Stensdatter Gøye c1465-1527 wid Ulstrup Thy Karine Steensdatter Gøye, til Ulstrup Thy
  8. 1491-1524 Niels Pedersen Høgh c1450-1524 hus Niels Pedersen Høeg (Banner), til Eskjær
  9. 1524-1535 Erich Erichsen Banner 1484-1554 son http://skeel.info/getperson.php?personID=I5009&tree=ks Erik Eriksen Banner
  10. 1535-1555 Jens Thomassen Sehested bc1500-1555 buy Holmegaard Jens Thomesen Sehested, til Vellingshøj og Holmgaard
  11. 1655-1679 Anne Malthesdatter Juel _-1579 wid Holmegaard Anne Maltesdatter til Holmgaard
  12. 1579-1592 Malthe Jensen Sehested 1529-1592 son til Holmgaard (Skodborg H.), Vellingshøj (Vennebjerg H.), Boller (Børglum H.), Højris (Mors Sdr. H.), Nøragergaard (Skodborg H.) (1580) og Tanderup (Hammerum H.) (1582) Malte Jenssøn Sehested, Lensmand, Landsdommer
  13. 1592-1612 Claus Malthesen Sehested 1558-1612 son 1604 Nørreagergaard Claus Maltesen Sehested, til Højris & Nørreagergaard
  14. 1612-1636 Anne Nielsdatter Lykke 1568-1645 wid af Store Regstrupgaard Anne Nielsdatter Lykke, til Thorp
  15. 1636-1636 Sophie Clausdatter Sehested 1594-1658 dau https://www.geni.com/people/Sophie-Clausdatter-von-Sehested-til-Thorp/600000000281889708
  16. 1636-1657 Erich Pedersen Juel 1591-1657 hus til Hundsbæk etc Erik Pedersen Juel, til Hundsbæk, Alsted, Thorp
  17. 1657-1664 Niels Bentsen Benzon 1609-1674 cre til Vaar, Farstrup, Bjørnkær og Højriis Niels Bentsen Benzon
  18. Peder Nielsen Benzon 1652-1701 bro Havnoe, Korsoegaard, Aagaard, Aggersvold Peder von Benzon til Havnø
  19. 1664-1670 Mogens Iversen Kaas 1627-1694 buy Mogens Kaas Mur
  20. 1670-1685 Poul Joachimsen Klingenberg 1615-1690 buy Povl I von Klingenberg, Adlet 1669, 1679-1685 til Ørumgaard i Thy
  21. 1685-1723 Poul Poulsen von Klingenberg 1659-1723 son Hoejris, Tersloesegaard Povl II von Klingenberg, til Højriis Slot, Tersløsegård , Ørumgaard i Thy m.m.
  22. 1723-1755 Ulricha Augusta von Spechan 1677-1758 wid Dueholm Kloster Ulrica Augusta von Speckhahn, til Højriis Slot og Dueholm Kloster
  23. 1755-1755 Poul Poulsen von Klingenberg stepson -
  24. 1755-1769+1776-1778 Frederich Berthelsen Hauch 1715-1789 buy/cre til Højris på Mors (1755-69) og Frydsbrønd (til 1764) konferenceraad, etatsraad amtmand Frederich Hauch
  25. 1769-1776  Albert Andersen Vinding 1724-1805 buy major Albert Winding
  26. 1778-1799 Diderich Edvardsen Galtrup 1727-1799 buy justitsraad koebmand fra Thisted Didrik Edvardsen Galtrup, til Højriis
  27. 1799-1812 Maren Nielsdatter Galtrup Kortbech 1747-1812 wid Maren Nielsdatter Kornbech, af Vildsund
  28. 1812-1836 Anders Christensen Gjedde 1774-1836 soninlaw Glomstrup Anders Christensen Gjedde
  29. 1836-1849 Anne Marie Jensdatter Kortbech Galtrup 1788-1849 wif Ane Marie Galtrup
  30. 1849-1863 Didrik Andersen Gjedde 1810-1863 son Didrik Galtrup Gjedde, til Glumstrup & Højriis
  31. 1863-1865 Gertrud Kirstine Mogensdatter Nyborg 1815-1876 wid Glomstrup Gertrud Kirstine Nyborg
  32. 1865-1866  Petra Mogensine Severine Gjedde 1845-1873 dau Petra Mogensine Severine Gjedde
  33. 1866-1918 Carl Louis August Steensen-Leth 1842-1929 hus kammerherre hofjaegermester Carl Louis August Steensen-Leth, til Hvolgaard
  34. 1918-1922 Christan Martin Pay -
  35. 1922-1924 Carl Jensen Jydsk Landhypotekforening -
  36. Jens Martin Breum -
  37. Carl Louis August Jensen -
  38. 1924-1946  Alfred Jensen -
  39. 1946-1950 Grethe Jensen wid -
  40. 1950-1951 Marie Louise Clason von Schwerin -
  41. 1951-1981 Voldemar Leopold Günther Axel Graf von Schwerin -
  42. 1981-199 -
  43. 1990-1995  Vibeke Franziska grevinde von Schwerin (datter) / dau -
  44. Iris Antoinette grevinde von Schwerin (søster) sisinlaw -
  45. -1995 Vibeke Franziska grevinde von Schwerin (datter) / -
  46. Ib Simth soninlaw -

Ørding

Aarbech Mølle

ownership name relation

  1. 1640 Sindbjerggaard
  2. 1662 Viborg Hospital og Lund det halve
  3. 1680 lund halv til nu Viborg Hospital
  4. 1688 Aalborg Hospital
  5. 1710 Hegnet Mandrich Dahl til
  6. 1740 Nykøbing Burgesenner
  7. 1743-1753 Frøslev
  8. 1756 Højris
  9. 1765-1788 Frøslev
  10. tenancy
  11. 1587 Christen Olufsen
  12. 1615 Oluf Christensen son?
  13. 1640 Niels Jensen
  14. b1662-1680a Jens Jensen Jul (Jens Jul)
  15. 1666-1699 Anders Clemedsen
  16. 1699-1702 Clemed Andersen son
  17. 1702-1709 Oluf Nielsen af Ørding til Maren Andersdatter sis-V1
  18. 1709-1721 Thomas Nielsen til Maren Andersdatter sis-V2
  19. 1721-1729 Henrich Poulsen til Maren Andersdatter sis-V3
  20. 1737 Søren Nielsen
  21. 1745 Christen Jensen
  22. b1750-1778a Christen Thuesen
  23. 1763 Peder Erichsen
  24. 1770-1799 Jørgen Nielsen Nebel (Jørgen Nebel) Son-in-law to CT
  25. 1793-1812 Niels Christensen Brun Smed (Niels Brun)
  26. 1844 Jens Jensen
  27. 1850 Jacob Bremer
  28. 1886 braendt

naming

  • 1462 ÆDA III.190 1462 (1591) Aalbech
  • 1587 KronSk 13/3 1587 Arbeck Mølle
  • 1640 KronSk 25/6 1640 Aarbeck Mølle
  • 1664 Matr 1664 1664 Arbeck Mølle
  • 1688 Matr 1688 1688 Aarbecks mølle
  • 1787 Kort Ærbek
  • 1882 Gst 1882 1882 Aarbæk Ml
  • 1844 Matr 1844 1844 Arbeksmølle

Storup

ownership

  1. 1410 Storup
  2. 1422 Stordop
  3. 1483 Stordrop
  4. 1519 Stordrvp
  5. b1568 Hvidberggaard (naevnes Niels Enevoldsen)
  6. 1568 Fru Kirstine Grønsdatter heir
  7. 1587 Søren Høgh
  8. 1662 Storup
  9. 1662 Blidstrup Valdemar Schramb
  10. 1688-1688 Aalborg Hospital
  11. 1688-1690 Viborg Hospitals/ Vestervig Closter
  12. 1691-1691 Ljørslev, Højris Slot øde
  13. 1691-1710 crown, Rytter
  14. 1735 Christen Klouman
  15. 1736 Ejstrup
  16. 1747 Frøslev
  17. b1745 Nandrup
  18. 1747-1758 Frøslev

to gaarde

  1. 1760-1762 Højris-Ørndrup
  2. 1765 Frøslev
  3. 1767 Højris
  4. 1778 Hauch
  5. 1788 Højris

tennant

  1. 1664-1668 Christen Jensen
  2. 1664-1675 Jørgen Nielsen øde
  3. 1675-1691 enche wid
  4. 1672-1691 Christen Christensen
  5. 1691-1715 Christen Pedersen Dahlgaard
  6. 1740 Christen von Post (cap Johan Michael Hausøn)
  7. 1745 Christen Pedersen

to gaarde

  1. 1758 enche til Christen Pedersen Dahlgaard wid
  2. 1766 Christen Christensen (1766 Christen Kjaergaard)
  3. 1766 Laurits Sørensen Bach (1766 Peder Bach)
  4. b1763-1767 Peder Christensen 1721-1767
  5. 1767-1798 Poul Sørensen 1736-1798
  6. 1788 Lambert Jensen
  7. 1910 Serup

Ørding/ Øergaard/ Øeringaard

ownership

  1. 1662-1680 Ljørslev praesten her Jørgen Justsen
  2. 1688-1700 Viborg Berthel Jensen 1688 død før arvinger
  3. 1710 Claus From
  4. 1740-1788 Højris

tennant

  1. 1601 Christen Lauritsen
  2. 1664 Christen Jensen
  3. 1673 Anders Christensen
  4. 1688-1700 Jens Sørensen/Christen Sørensen
  5. 1707-1740 Christen Olufsen
  6. 1756-1774 Jens Christensen 1720-1780
  7. 1774-1787 Thomas Sørensen

Storgaard

ownership

  1. 1680-1688 Dueholm
  2. 1710 Ryttergods
  3. 1740-1788 Højris-Hauch

tennant

  1. 1680-1699 Thorchild Christensen
  2. 1699-1714 Laurits Jensen 1646-1714
  3. 1714-1757 Jens Lauritsen 1696-1770
  4. 1757 Niels Gregersen
  5. 1760-1780 Niels Lauritsen 1722-1782
  6. 1780 Christen
  7. 1776-1789 Jens 1739-1789

Visby

  1. 1662-1680 Lund halv til
  2. 1688 Podebusch
  3. 1688-1740 Højris
  4. 1740-1745 Nandrup
  5. 1745-1758 Frøslev
  6. 1756-1788 Højris-Hauch

tennant

  1. 1665-1688 Jens Pedersen
  2. 1688-1698 Gabriel Christensen
  3. 1703-1710 Niels Jacobsen
  4. 1713 Christen Henningsen
  5. 1723-1740 Berthel Svenningsen
  6. 1745-1758 Anders Christensen
  7. 1758 Anders Christensen og Niels Madsen
  8. 1741-1771 Mads Visby-Christen Møller 1714-1771
  9. 1771-1782 Mads Visby
  10. 1782-1799a Jens

Lødderup

Bisgaard

ownership

  1. ____-1435 Børglum: Bisgaard og Mølle antageligt Mellem Mølle
  2. 1435-1610a Dueholm Len: Bisgaard og Mølle antageligt Mellem Mølle
  3. b1740-1788 Højris

tenancy not clear which half Bisgaard is in reference

  • two parts from 1614
  1. b1610-1614 Christen Pedersen abandonned
  2. 1614-1641 Maren Madsdatter wife
  3. 1641-1688 Niels Christensen son
  4. a1688-1706 (boet 1652ff) Joseph Nielsen 1641-1706
  5. ____-1706 Mads Mortensen Skraeder Kroghborg ____-1706
  6. Morten Christensen 1702-1735
  7. Poul Nielsen
  8. b1740-1740a Thomas
  9. A1750-1780 Peder Christensen Bisgaard 1709-1780
  • two parts from 1614
  1. 1614-1662 Peder Christensen 1594-1662 new
  2. a1625-1660c Christen Pedersen yngste 1620-1699 son?
  3. c1660-1699 Christen Pedersen aeldste
  4. 1706-1710a Christen Christensen 1671-1734
  5. 1734-1757 Christen Christensen 1692-1757
  6. 1757-1788 Poul Lauritsen 1733-1788

Dahlgaard

  • ownership/ tenancyat this time destinction between Faarup and Løderup Dahlgaard has not been made clear
  1. 1688 Viborg Peder Brun 7 Christen Pedersen Dahlgaard 10500
  2. 1693 93 Ryttergods 21 Christen Dahlgaard nu Jens Christensen 0231
  3. 1710 Evald Bentzon 7 Christen Pedersen Dahlgaard nu Christen Nielsen 6112
  4. 1710 Ryttergods 21 Christen Pedersen Dahlgaard nu Jens Christensen 2312
  5. 1710 Nandrup 3 Niels Christensen Dahlgaard nu Niels Svenningsen 2702
  6. 1740 Højris 7 Niels Dahlgaard 6112
  7. 1740 Højris Løderup Kirche 2021 hosbonde 0330 14 Niels Dahlgaard 2412
  8. 1788 Højris 1 Jens Dahlgaard Løderup Bye 6000

Græsborg

possibly Grønborg

  • ownership
  1. ____-1688a Dueholm
  2. b1710-1743a Nandrup
  3. a1743-1764a Højris
  4. a1764-____ ukendt tenancy
  5. 1611 Anders
  6. a1614-1637 Oluf Poulsen (søn Poul Olufsen)
  7. 1637-1642a Anders Madsen
  8. b1653-1668a Svenning Christensen
  9. 1668-1672 Søren Pedersen
  10. 1672-1674 Søren Michelsen
  11. a1674-1708 Peder Nielsen (tillige Peder Pedersen) 1642-1714
  12. 1708-1757 Frands Pedersen 1669-1757
  13. 1775 Niels Møller / Anders Smed: shared

Hulgaard

ownership

  1. ____-1745a Nandrup
  2. b1760-1788 Højris

tenancy

  1. b1665-1687 Peder Christensen
  2. 1689-1704 Christen Christensen 1644-1707
  3. 1704-1745 Niels Christensen
  4. 1745-1746 Niels Lauritsen 1670-1746
  5. 1746-1755 Johanne Christensdatter wid
  6. 1755-1755 Laurits Nielsen 1735-1755
  7. 1755-1787 Christen Jensen 1722-1797
  8. 1787-___ Christen Christensen son

Pilgaard

  • we have no excact location/ no owner information tenancy
  1. 1647 Jens
  2. 1648 Christen Madsen ____-1647
  3. b1681-1710 Mads Christensen 1631-1710
  4. 1706-1729a Niels Christensen 1677-1734
  5. 1744-1748 Christen Jensen

MØLLERNE

Vester Mølle

ownership

  1. 1568 Skarpenberg Iver Kaas
  2. 1613 Hammelmose/ Dueholm Otto Scheel
  3. 1615-1771 Dueholm
  4. selvejer
  5. 1771 Christen Christensen Bold

tenancy

  1. 1614 Jens Christensen b1547-1573a Jens Christensen, Lødderup Vester Møller
  2. 1624-1631 Christen Jensen b1599-1631a son-relation estimated Christen Jensen, Lødderup Vester Møller
  3. 1631-1637 Niels Christensen b1605-1637a son Private
  4. 1637-1652 Jørgen Christensen b1611-1652 bro Christen Jensen, Lødderup Vester Møller
  5. 1652-1652a Peder Pedersen -
  6. b1688-1688 Anders Svensen 1633-1688 -
  7. 1690-1700 Christen Sørensen 1662-1700 -
  8. 1701-1720 Christen Jensen -
  9. 1720-1740 Anders Stephensen -
  10. 1740-1752b Henrich Christensen - user=owner
  11. b1752-1791 Christen Christensen 1725-1791 buy Christen Christensen Bull, til Vester Møller
  12. 1791-1807 Villads Christensen 1772-1828 son Villads Christensen, til Lødderup Vester Mølle
  13. b1844-1850b Anders Michelsen son-in-law Anders Mikkelsen Hunderup
  14. a1850 Villads Andersen son

Øster Mølle

earlier:

Mellem Mølle

ownership

  1. b1410-1410 Inger Thorchildsdatter, Michel Pedersen og Inger Thorchildsdatter enche
  2. 1410-1688a Dueholm
  3. a1688-1693a Crown Cavalry
  4. a1693-1740a Burgesen's af Nykøbing
  5. b1745-b1788 Frøslev

tenancy

  1. 1610-1614 Thorchild Jensen øde
  2. 1626 war-zone øde
  3. 1630 Thorchild Jensen øde
  4. b1640-1657 Niels Christensen ____-1657
  5. 1658-1662 Michel Poulsen ____-1662
  6. b1662-1702a Jens Christensen 1633-1709
  7. 1683-1708 Niels Andersen
  8. 1708-1751 Stephen Jensen 1680-1751 son to JC above
  9. 1751-1759 Niels Stephensen 1704-1759 son
  10. 1759-1778b Anders Jensen Smed 1710-1780

user=owner

  1. b1778-____ Poul Christensen 1736-1807

March Mølle

ownership

  1. 1568-1710b Dueholm
  2. b1710-1740a Højris
  3. b1745-1840a Dueholm tenancy
  4. b1610-1614a Niels Thomassen/ Michel Tomassen
  5. b1626-1636 Bolle Christensen ____-1636b
  6. 1636-1664a Christen Christensen
  7. 1662-1679 Christen Christensen / Niels Christensen likely son
  8. 1679-1681 Anders Ibsen
  9. a1681-1683 Peder Nielsen
  10. 1688 Anders Ibsen & Niels Andersen share
  11. b1683-1700 Niels Andersen
  12. 1700-1733 Christen Madsen Svane 1669-1732
  13. 1733-1740 Henrich Christensen mageskifte
  14. 1740-1743 Anders Stephensen 1701-1743
  15. b1750-1788 Peder Svenningsen 1718-1788
  16. 1788-1820b Anders Pedersen son
  17. 1840 Jens Sørensen

Faarup

Trelleborg

ownership

  1. b1662-1688a Dueholm
  2. 1710-1740 selvejer Thue Christensen Degn
  3. 1745-1755a Frøslev
  4. a1755-1788 Højris

tenancy

  1. Johan ____-1650
  2. 1648 Michel ____-1650
  3. 1652-1661 Anders Michelsen ____-1661
  4. b1668 Niels Andersen ____-1661
  5. 1662-1680a Knud Christensen ____-1681
  6. b1673-1703 Niels Jeppesen 1626-1702
  7. 1703-1740 Thue Christensen Degn 1668-1740
  8. 1742-1755a Jens Henrichsen same
  9. 1755 Poul Sørensen delt Jens Henrichsen same
  10. 1774 Jens Henrichsen 1701-1777
  11. 1776-____ Jens Svenningsen

probably two parts

  1. Christen Madsen ____-1682
  2. Peder Jeppesen/ Niels Jeppesen bro
  3. 1719 Niels Christensen

Dahlgaard

under development

  • probably the Tingbog will reveal crucuial informatio to detemine Faarup-Dahlgaard separate from that of Lødderup-Dahlgaard

Fredsø

Roisen

ownership

  1. ____-1688 Dueholm
  2. a1688-1730c Nandrup
  3. c1730-1788 Højris tenancy
  4. 1649-1657 Niels Christensen
  5. 1657 Niels Jeppesen
  6. b1688-1710a Mads Lauritsen
  7. 1712 Jeppe Olufsen
  8. 1729-1730 Christen Olufsen
  9. 1730-1752a Niels Madsen (Lille Roisen) Jens Jensen Fuhr og Anne Michelsdatter
  10. 1744-1755 Jens Jeppesen
  11. 1759-1760 Christen Christensen
  12. 1788 Anders Møller
  13. Jens Christensen

Kaarup

Storgaard

ownership

  1. b1774 Un-known
  2. 1774-____ Højris tenancy
  3. 1647 Mads
  4. 1647-1686 Michel Nielsen _____1690
  5. 1686-1731 Svenning Jensen 1647-1736
  6. 1717 Jens Clemedsen
  7. 1718-1729 Niels Madsen
  8. 1731-1787 Oluf Christensen 1701-1787

probably two parts

  1. Christen
  2. Jens Jensen 1713-1748
  3. 1757 Peder
  4. ____1751 Svenning Olufsen 1696-1751
  5. 1758-1766 Niels Christensen 1741-1803
  6. 1790 Jens

Frysbrønd

Frydsbrønd Gods, Frydsbrønd, Frydsbrønd 8, 7900 Nykøbing Mors [https://goo.gl/maps/16HGdpjU7o53Wb3A8] live 15/1/2021 landlords

  1. ____1568 tre gaarde crown
  2. 1568-1662 tre gaarde Dueholm Otto Scheel til Hammelmose rep
  3. 1665-1671 tre gaarde Højris
  4. ____-1680 Alette van der Camer 1622-1680 Dueholm Alette van der Camer
  5. 1680-1688 Ida Weinholtz buy 1653-1723 Vejerslev Ida, Winholtz
  6. 1696 én gaard
  7. 1688-1696 Mathias Hansen From wid 1650-1696a Vejerslev Mathias Hansen, From Vejerslevgaard paa
  8. 1696-1720 Oluf Henrichsen Krabbe buy 1656-1728 Nandrup Ole Henriksen Krabbe, til Bjerre, Skaarupgaard, Hastrup og Nandrup
  9. 1720-1729 Ide Sophie Knudsdatter Gedde wid 1675-1756 Nandrup Ide Sophie Gedde
  10. 1729-1742 Rudbech Christensen Humble buy 1687-1742 Nandrup/ Ullerup Rudbech Christensen Humble, til Nandrup, til Ullerup
  11. 1742-1751 Søren Nielsen Nandrup buy 1688_1755 Nandrup/ Søe Søren Nielsen Nandrup, til Nandrup, Sø, Skarregaard
  12. 1751-1752 Melchior Augustinus Christensen Mehldahl buy c1725-1752a Melchior Augustinus Meldahl
  13. 1751-1754 Hans Winther buy
  14. 1754-1755 Lars Toft buy
  15. 1753-1757 Christen Jensen Lundby Bro-in-law/ buy
  16. 1757-1762 Jørgen Johansen Hauch buy 1710-1763 Højris Jørgen Johansen Hauch, til Klarupgaard
  17. 1762-1763 Frederich Berthelsen Hauch 1715-1789 Højris Frederich Hauch
  18. 1763-1769 Nikolaj Christian Andersen Tøtterup 1737-1769 Nikolaj Christian Andersen Tøttrup, til Frysbrønd
  19. 1769-1769 Eleonora Bang Melchiorsdatter Mehldahl wid (dau to MACM above) 1738-1767a Eleonora Bang Meldahl
  20. 1769-1775 Peder Nielsen Wadschier buy 1728-1775 Peder Nielsen " Wadskiær", af Frydsbrønd
  21. 1775-1777 Else Christensdatter Chapel wid 1747-1786 Else Christensdatter Kappel
  22. 1777-1801 Anders Poulsen husb 1747-1806 Anders Poulsen
  23. 1801 Poul Ulrich Ernst Poulsen Tøtterup buy 1798-1862 Poul Ulrik Ernst Tøttrup, til Dueholm
  24. 1804-1825 Hans Hagen Jørgensen buy 1782-1862 Hans Hagen Jorgensen
  25. 1825-1826c Niels Poulsen Kjeldgaard 1791-1865 Niels Povlsen Kjeldgaard
  26. c1826-1830 Andrea Pouline Frederikke Poulsdatter Tøtterup dau of PUET above 1820-1845 Andrea Pouline Frederikke Tøttrup
  27. 1830-1875 Niels Wolhardsen Voetmann buy 1812-1875 (naevnes 1st 1785 her) Niels Voetmann, 81.1
  28. 1875-1875 boet -
  29. 1875-1911 Poul Ulrich Ernst Voetmann son 1842-1915 Poul Ulrich Ernst Voetmann, 137
  30. 1911-1915 consortium (1911 Levring) -
  31. 1915-1933 Niels Ovesen
  32. 1933-19?? Ejnar Dissing 1906-1995 Ejnar Dissing
  33. 19__-1993 ukendt
  34. 1993-____ Thyge Møller

1539-1750 tenancy/managers random: no register of exact tenancy dates commencement or termination for the three farms and multiple households has been found

  • 1539 gaard et a life
  • 1623-7 share 4sk
  • tre gaarde 1613-3 Thomas Jensen
  • 1615-6 Esben Christensen og Anders Christensen
  • 1612-27 Michel Christensen
  • 1623-7 Niels Jensen
  • 1638 Christen Jensen og Niels Jensen shared (før)
  • 1639-40 Niels Jensen ____-1651 Niels Jensen der Vester
  • 1610-26 Niels Stephensen
  • 1636-1688 Stephen Nielsen af forældre
  • 1615-26 Joseph Stephensen og Anne Sørensdatter
  • 1631-2 Stephen Josephsen ____-1661 Joseph Christensen
  • 1632-1687 søn Christen Josephsen b1606-1687a Christen Josephsen
  • 1632-3 Niels Christensen
  • 1639-40 Esben Christensen er nu i Løderup
  • 1648-9 Niels Andersen 1648 barn 1648 Stephen's Frydsbrønd
  • 1651 Peder Nielsen får Niels Christensen's halve 1650-1658 Michel Christensen
  • 1652 Peder Nielsen får Niels Christensen's halve 1646-1672 Stephen Nielsen (unclear where abouts)
  • 1652 Søren Pedersen død Christen Michelsen får gaarden b1623-1652 Søren Pedersen
  • 1647-88 Christen Michelsen ____ Niels Christensen 1656 Christen Poulsen og ____ Frydsbrønd
  • en gaard 1668-1698 Niels Christensen
  • 1673-5 Søren Christensen
  • 1657-1693 Jens Pedersen ____-1693 Jens Pedersen Kirchemand
  • 1679-88 Peder Jensen 1659-1688a Peder Jensen
  • 1688-97 Mathias Hansen From
  • 1697-1701 Michel Jensen 1624-1705 Michel Jensen
  • 1667-92 Michel Michelsen 1629-1709 Michel Michelsen
  • 1703-50 Jørgen Sørensen 1667-1750 Jørgen Sørensen er han søn af SC above?

Auvre

Elsø Overgaard, Agerdalsvej 4, 7900 Nykøbing Mors [https://goo.gl/maps/xUC2Z8NehF4MoDCS8] live 15/1/2021 ownership

  1. 1662-1688a Dueholm
  2. a1688-1710 crown cavalry
  3. 1710-1765b Ullerup
  4. b1765-1775a Ullerup Overgaard
  5. a1775-1788a Dueholm

tenancy

  1. ____-1630c Michel Overgaard
  2. C1630-1635 widow/ mother ____-1635 wid
  3. 1635-1650 Niels Michelsen (1665 Jens Michelsen) ____-1650 son
  4. a1650-1653 Jens Nielsen new
  5. 1650-1698 Michel Nielsen (1688 Michel Michelsen) 1640-1698 new
  6. 1698-1735 Niels Jensen 1668-1735 new Niels Jensen, Overgaard
  7. 1735-1740 Else Pedersdatter 1662-1737 wid Else Pedersdatter, Overgaard
  8. 1740-1758 Jens Nielsen 1701-1759 son Jens Nielsen, Overgaard
  9. 1758-1763 Maren Jensdatter 1704-1777 wid Maren Jensdatter, Overgaard
  10. 1763-1788 Niels Jensen (brev af 1763) 1736-1808 son Niels Jensen, Overgaard
  11. 1808-1814a Sidsel Jensdatter 1759-1838 wid Zidsel Jensdatter Overgaard

Kielde

Elsø Kjeldgaard, Agerdalsvej 1, 7900 Nykøbing Mors [https://goo.gl/maps/huWtJW7ACiJdy99GA] live 15/1/2021 ownership

  1. b1662-1710c Skarpenberg
  2. c1710-1764a Højris
  3. b1767-1771b Taebring, Søren Jensen af
  4. b1771-1788b Jens Michelsen and user
  5. 1788 Dueholm tenancy
  6. b1664-1671 Niels Sørensen
  7. 1671-1685 Jens Jensen
  8. 1685-1708 Jens Jensen c1641-1708 likely son Jens Jensen Kjelde
  9. 1708-1742 Michel Jensen 1690-1742 son-in-law Michel Jensen Kielde
  10. 1742-1750 Anne Jensdatter 1693-1753 widow Anne Jensdatter, Kielde
  11. 1750-1770a Jens Michelsen and owner 1719-1790 son Jens Michelsen, Kielde
  12. a1770-1798 Michel Jensen 1752-1798 son Michel Jensen, Kielde
  13. A1798-1814 Jens
  14. 1814 Christen Andersen
  15. 1828-____ Michel Jensen

Kjaer

ownership

  1. a1766-1775a Ullerup-Overgaard
  2. a1775-1788 Dueholm
  • selvejer (owned by user)
  1. 1788f Christen Kjaergaard (part)

tenancy

  • one third's Kjaergaard no11 12722gl/ ny 9202 (9122) ____-1635 Niels Niels ____-1635 1638-1651 Niels Pedersen b1613-1651 Niels Pedersen, Kjaergaard

WEST

West Elsø Kjaergaard, Norbyvej 3, 7900 Nykøbing Mors [https://goo.gl/maps/8hXGfP1R7iF2xiLL8] live Jan 15th 2021

  • two third Kjaergaard No13/ 11/ 4722/6020
  1. 1651-1667 Peder Nielsen 2/3 son Peder Nielsen, Kjaergaard
  2. 1667-1684 unknown -
  3. 1684-1718 Laurits Jensen 1641-1709 son-in-law Laurits Jensen, Kjaergaard
  4. 1709-1735 Jens Lauritsen 1678-1735 son Jens Lauritsen, Kjaergaard
  5. 1735-1760 Laurits Jensen 1718-1760 son Laurits Jensen, Kjaergaard
  6. 1760-1789a Mads Andersen Hald 1735-1801a Mads Andersen Hald, FB til Kjaergaard
  7. 1787a Peder Hede
  8. 1814 Lars Sørensen Svejgaard

EAST

Elsø Kjaergaard, Norbyvej 4, 7900 Nykøbing Mors [https://goo.gl/maps/vg89E9qk8BEWMf9o6] live 15/1/2021

  • one third Kjaergaard no11a/ 3122
  1. 1638 Mads Christensen
  2. ____-1635 Kirsten Christensdatter ____-1635 ____-1635 død Kirsten Christensdatter 1635dør
  3. 1635-1652 Niels Jeppesen 1652dør ____-1652
  4. 1652-1672a Jens Andersen Vester Jølby b1626-1672a faester Jens Andersen, Kjaergaard
  5. 1672-1684 unknown
  6. a1684-1718 Poul Christensen 1718død 1646-1718 Poul Christensen, Kjaergaard
  7. 1718-1761 Poul Lauritsen 1761død 1688-1761 son-in-law Poul Lauritsen, Kjaergaard
  8. 1761-1780 Poul Poulsen 1780død 1728-1780 son Poul Poulsen, Kjaergaard
  9. 1781 Jens Kjaer
  10. a1787-1814 Christen Kjaergaard

Ullerup @ Thy Land

Ullerup Gods Ullerupgaard, Sennels, Aalborgvej 120 Sennels, 7700 Thisted [https://goo.gl/maps/DZxS5xqSGfjAxoDP7]

  1. 1365-1406 Niels Esgesen Frost b1354-1406a Niels Esgesen Frost (Lange), af Woldorp / af Thy
  2. 1406-____ Palle Nielsen Kirt 1400-____ Palle Nielsen Kirt sishus
  3. 1458-____ Niels Pallesen Kirt b1432-1511a Niels Pallesen Kirt
  4. 1492-1500b Henneke Nielsen Kirt b1470-1515b https://finnholbek.dk/getperson.php?personID=I17944&tree=2 son
  5. b1499-1500c Karen Erichsdatter Løvenbalk c1447-1500c Karen Eriksdatter Løvenbalk wif
  6. c1500-1507b Ellen Pedersdatter Løvenbalk b1460-1507b Ellen Pedersdatter Løvenbalk, til Ullerup Thy rel
  7. c1507-1561 Niels Hansen Skeel c1480-1561 Niels Hansen Skeel, til Ullerup Thy
  8. 1561-1586 Karen Globsdatter Krabbe 1505-1586 Karin Globsdatter Skeel, til Ullerup Thy wif
  9. 1586-1604 Ingeborg Nielsdatter Skeel c1540-1604 Ingeborg Skeel til Voergaard dau
  10. 1604-1642 Hans Akselsen Arenfeldt c1559-1611 Hans Axelsen Arenfeldt, til Palsgaard, Rugaard m.m. pur
  11. 1611-1642 Niels Hansen Arenfeldt 1593-1669 Niels Hansen Arenfeldt, til Ullerup Thy son
  12. 1642-1668 Karen Hansdatter Dyhre 1595-1679 Karen Hansdatter Dyre dau
  13. 1668-1676 Anne Nielsdatter Arenfeldt 1624-1674 Anne Nielsdatter Arenfeldt dau (buy)
  14. 1676-1679 Hans Akselsen Pors b1656-1700a Hans Axel Pors, til Silstrupgaard, Momtoft, Ullerup Thy son
  15. 1679-1681 Claus Herluf Akselsen Pors b1656-1689 Claus Herlof Pors, til Øllingsø og Ullerup bro
  16. 1681-1684 Enevold Nielsen Bjerregaard 1653-1731 Enevold Nielsen Berregaard, til Kjølbygård, Ullerup Thy, Vesløsgård debt share
  17. 1684-1688 Christen Frederichsen V of Denmark 1646-1699 Christian V king of Denmark and Norway debt share
  18. 1688-1694 Enevold Nielsen Bjerregaard see above - see above buy
  19. 1694-1699 Christen Mortensen Lelius b1674-1699 Christen Mortensen Lelius buy share
  20. 1699-1712 Kirsten Lauritsdatter b1641-1712 Kirsten Lauridsdatter widow
  21. 1712-1713 Morten Christensen Kønig Lælius c1667-1744 Morten Christensen Lelius son
  22. 1713-1731 Mourits Christensen Kønig Lælius ____-1732 Mouritz Kønig Lælius
  23. 1731-1733 Anne Elisabeth Hansdatter Hofgaard ____-1755 Anne Elisabeth Hansdatter Hofgaard wid
  24. 1733-1749 Thomas Thomassen ____-1749 Thomas Thomsen hus v1733
  25. 1749-1749 Anne Elisabeth Hansdatter Hofgaard ____-1755 - see above wid
  26. 1749-1756 Jørgen Thomassen ____1749 Jørgen Thomsen broinlaw
  27. 1756-1773 Laurits Pedersen Toft 1718-1773 Lars Toft til Ullerupgård buy
  28. 1773-1774 Karen Nielsdatter Hesseldahl 1714-1774 Karen Nielsdatter Hesseldahl wif
  29. 1774-1802 Nikolaj Lauritsen Toft 1752-1803 Nicolai Toft, til Ullerupgård son
  30. 1802-1811 Poul Marcussen 1763-1835 Poul Marcussen, til Ørumgaard og Agersbøl i Øster Snede Sogn buy
  31. 1811-1837 Jens Madsen Tyrresen Wad 1778-1837 Jens Wad, til Ullerup Thy buy
  32. 1837-1838 boet - see above -
  33. 1838-1887 Peder Hagensen Kolkjaer 1811-1891 Peder Kolkær Hagensen, til Ullerupgaard Thy buy
  34. 1887-1912 Nis Niessen Hagesen 1854-1930 Nis Nissen Hagensen (udv til Amerika), til Ullerupgaard son
  35. - Martin Hagensen 1851-1887 Martin Hagensen, til Ullerupgaard bro
  36. 1912-1913 Niels Johansen - buy
  37. 1913-1916 Poul Christian Knudsen 1864-1947 Poul Christian Knudsen
  38. 1916-1916 Thylands Udstykningsforening
  39. 1916-1966 Viggo Oddershede 1889-1974 Viggo Oddershede, til Ullerup Thy buy
  40. 1966-1966 Karen Jensine Oddershede Frøkjaer 1925-2009 Karen Jensine Krog dau
  41. 1966-1995 Holger Larsen Krog 1925-2007 Private hus
  42. 1995-____ Gunner Eigil Nielsen - see above

SØNDER ULLERUP

  1. 1699-1712 Kirsten Lauritsdatter b1641-1712 - see above arv
  2. 1712-1740 Morten Christensen Kønig Lælius c1667-1744 - see above fallit
  3. 1740-1750 Laurits Andersen Hvid commerceraad buy 1701-1778 Laurits Andersen Hviid, til Jungetgaard
  4. 1756-1773 Laurits Pedersen Toft 1718-1773 - see above

Ullerup @ Maars Land

Ullerup Gods Ullerupgaard, Ullerupmark 19, 7900 Nykøbing Mors [https://goo.gl/maps/j1DzYJD3dtedVo9V9]

  1. 1337 Valdemar Eriksen Hertug ? 1262-1313 1337 til Kateman Friis.
  2. 1350 Hans Pedersen see Galtrup Kirke
  3. 1432 Strange Jensen Muus ? Stenalt Strange Jensen Muus, af Steenalt
  4. - Niels Hvass Niels NN (Hvas), af Ullerup
  5. 1500-____ Albret Nielsen Muus _-1502a son AIbret Nielsen Muus, af Ullerup
  6. 1500-____ Jens Nielsen Muus ? bro Jens Nielsen Muus, af Ullerup
  7. 1538-____ Mus Albretsen Muus _-1556 nephew Mus Albretsen Muus
  8. 1555-____ Albret Musseen Muus _-1560a son Albret Muus, af Ullerup
  9. ____-1577 Karen Lauritsdatter Lunov-Rød-Sehefeldt _b1530-1578 mother Karen Lauritsdtr Lunov
  10. 1577-1608 Albert Iversen Vind 1545-1608 son-in-law Albert Vind, til Ullerup paa Mors
  11. 1608-1615 Niels Albretsen Vind 1577-1615 son Store Grundet Niels Vind, til Ullerup og Store Grundet
  12. 1615-1627 Kirsten Pedersdatter Juel 1580-1627 wid Kirsten Pedersdatter Juel, 5
  13. 1627-1642 Niels Nielsen Vind 1615-1646 son Grundet Niels Vind, Til Grundet
  14. 1642-1646 Helvig Ulrichsdatter Sandberg 1617-1700 mageskifte Glomstrup-Skarre fra 1642 Guldrup-Sindbjerg-Vejerslev Helvig Ulriksdatter Sandberg, til Ullerup, Skarregaard
  15. 1646-1685 Sievert Jørgensen Brochenhuus b1620-1685 husb Skarre-Sebber 1674 pantsat til doctor Niels Benzon; bliver komplet herregaar Sivert Brockenhuus, til Ullerup i Galtrup sogn
  16. 1685-1719 Jens Hansen 1642-1719 Amtsforvalter af Thisted; NB Galtrup KB mangler I perioden; Skarum Moelle Jens Hansen, til Ullerup Maars Land
  17. 1719-1737 Karen Christensdatter Holst-Koustru 1658-1748 wid af Tandrup Karen Christensdatter Holst
  18. 1737-1739 Enevold Nielsen Berregaard 1653-1731 Kølby-Vesløs-Todbøl-Kabbel justitsraad raadmand borgmester Enevold Nielsen Berregaard, til Kjølbygård, Ullerup Thy, Vesløsgård
  19. 1739-1742 Rudbech Christensen Humble 1687-1742 Nandrup Rubech Christensen Humble
  20. 1742-1743 Anne Christensdatter Søe - wid Kølby Anne Christendatter Søe, til Kølbygaard
  21. 1743-1762 Christen Andersen Quistgaard 1711-1762 Galtrup-Øster Jølby Kirke Christen Andersen Quistgaard
  22. 1762-1765 Niels Jensen Aars Oeland 1725-1774 Øland; kammerraad http://danmarkskirker.natmus.dk/uploads/tx_tcchurchsearch/Thisted_0...
  23. 1765-1776 Frederik Clausen Bagger 1704-1777 Overgaard; overkrigsmommisaer Fr. Bagger, Overkrigskommissær, død 22.11.77 i Viborg, 73 Aar
  24. 1776-1786 Theodor Frederiksen Adler 1747-1826 Theodorus von Adeler
  25. 1786-1786 Jens Peder Jensen Weidemann 1743-1803 Jens Peter Jensen Woydemann, til Ullerup Morsø, Skarregaard
  26. 1786-1820 Jens Andersen Stadel (Stadil) 1742-1820 Jens Stadel, til Ullerup Morsø, Søe, Skarregaard
  27. 1820-1831 (Zipbred Sibbred Siigbrette Zibrette) Sigbrit Pedersdatter Illum 1750-1831 wid Sibrette Ilum
  28. 1821-1860 Frederik Hauch Stadel 1783-1860 son Friderich Hauch Stadel
  29. 1860-1888 Jens Frederichsen Stadel 1814-1888 son Jens Stadel
  30. 1888-1923 Frederik Hauch Stadel 1849-1936 son Frederik Hauch Stadel
  31. 1923-1959   Niels Peter Toft 1924-1936 udstykning
  32. 1959-1960 Helvig Ulrichsdatter Nørregaard
  33. 1960-1964 Mary Ane Staedel Toft dau
  34. 1960-____ Frederik Stadel Toft bro
  35. 2000-____ Esben Stadel Toft son

Alsted Scharum Mølle~Skarum Mølle

  • owner ejer Ullerup (Overgaard) 1664-1844
  1. 1631 Arent Sørensen
  2. 1647-1672 Jens Nielsen 1608-1672
  3. 1676-1684 Niels Pedersen
  4. 1684-1708 Niels Jensen (karl i møllen fra 1676) og Mette Jensdatter 1671-1684 1643-1708
  5. 1705-1706 Gregers Jensen og Maren Nielsdatter v1706
  6. 1709-1719 Mads Jensen og Kirsten Thøgersdatter v1 1648-1719
  7. 1720-1746 Peder Jensen Buchhave v2 og Ellen Svenningsdatter 1740 1679-1746
  8. 1749-1763 Christen Pedersen v1 og Ellen Svenningsdatter v2 1749
  9. - Christen Pedersen v2 og Mette Nielsdatter 1762
  10. - Christen Pedersen v3 og Maren Hansdatter 1763
  11. 1769-1782 Niels Jensen

Alsted_Scharum Noerregaard~Skarum Nørgaard

owner life notes relation

  • 1562-1592 Erich Jensen Hvass b1552-1594a Rolsøgaard -Sostrup 1681 sin hustrus arv i forvist for krybskytteris paa Basnæas – exil Mors
  • 1592-___ Niels Erichsen Kaas af Mur a.o. Damsgaard
  • 1574-1591 Niels Erichsen Kaas af Mur a.o. c1530-1603c
  • 1592-1688 Damsgaard
  • 1710-1788 Ullerup

tenancy farmer fæster life

  1. b1650-1660 Niels Madsen 1615-1660 og Inger Michelsdatter?
  2. 1664-1664 Anders Sørensen tre søstre Margrethe Maren Anne Madsdatter
  3. 1664-1680 Hans Sørensen 1666 forpagter Blidstrup
  4. 1665-1669 Søren Pedersen
  5. 1675-1675 Laurits Christensen
  6. 1665-1680 Søren Christensen
  7. 1682-1713 Poul Knudsen og Sidsel Christensdatter 1684b
  8. 1696 Mogens og Sidsel Pedersdatter 1684a
  9. 1705 Gregers
  10. 1718 Jens Nielsen
  11. 1740-1757 share Laurits Svenningsen Nb: Maren Lauritsdatter Nørregaard Scharum
  12. 1757 share Hans Pedersen
  13. 1727-1768 Laurits Clemedsen 1686-1768 og Anne Nielsdatter 1696 -1761
  14. 1764-1787 share Jens Lauritsen 1719-1787 og Anne Sørensdatter
  15. 1787 share Peder Villadsen
  16. 1801 Niels Jensen

periods tenancy farmer fæster owner hartkorn

  • 1662 Jens Sørensen Damgaard Preben Gyldenstjerne af 12200
  • 1680 Hans Sørensen 1 Damgaard 12200
  • 1688 Poul Knudsen Ullerup bruger 1 Damgaard 12200
  • 1710 Poul Knudsen Ullerup bruger 1 Ullerup 10002
  • 1757 Laurits Svenningsen 7400 og Hans Pedersen 2402 1 Ullerup 1757 10002
  • 1765 Hans Pedersen 2402 og Jens Lauritsen Nørregaard 7400 1 Ullerup Overgaard 1766 10002
  • 1775 Hans Pedersen 2402 og Jens Lauritsen Nørregaard 7400 1 Ullerup Overgaard 1775 10002
  • 1778 Jens Nørregaard og ____ 1788 død før 1 Ullerup 6302
  • 1788 Peder Villadsen 2 Ullerup 6302
  • 1787 Jens Lauritsen Nørregaard og Anne Sørensdatter 2
  • 1787 Peder Villadsen og Ellen Christensdatter 3

Hviidbierre @ Maars Land

Hvidbjerg Gods Hvidbjerggaard, Agerøvej 14, 7960 Karby [https://goo.gl/maps/jjU2nJS7NFYNnfum7]

  1. 1446 Erich Ottesen Rekhals b1421-1475 Erik Rekhals owner father
  2. 1481 Enert Lauridsen
  3. 1489 Erich Erichsen Rekhals b1489-____ Erik Eriksen Rekhals
  4. 1505-1523 Niels Jepsen (Jensen) Bagge b1485-1556a Niels Jensen Bagger, til Hvidbjerggaard
  5. C1530-1532 Enevold Erichsen Rekhals ____-1532 Enevold Eriksen Rekhals, i Hvidbjerggaard
  6. 1534-36 grevens fejde
  7. 1536-1551 Johan Jørgensen Skadeland Pors Skadeland b1488-1551 Johan Pors (Skadeland), til Overgaard
  8. 1556-1564 Niels Enevoldsen Rekhals _-1564 Niels Enevoldsen Rekhals, i Hvidbjerggaard hus
  9. 1564-1591 Iver Madsen Graa (Groen) c1525-1591 Iver Madsen Grøn (Bagge), til Hvidbjerggaard son
  10. 1591-1602 Jørgen Iversen Fris b1553-1616 Jørgen Iversen Friis af Haraldskær, til Krastrup & Halkær arv efter son of dau of mot who is sis of Niels Bagge
  11. 1591-1602 Jørgen Iversen Fris b1553-1616 Jørgen Iversen Friis af Haraldskær, til Krastrup & Halkær arv
  12. 1602-1625 Erik Nielsen Kaas (Sparre) ____1625b Erik Nielsen Kaas af Sparre
  13. 1664 Mogens Iversen Kaas 1627-1694 Mogens Kaas Mur pantsaetter til Jens Pedersen forpagter til Froeslevgaard
  14. 1664 Hvidberggaard til, Anne Sehested (Anne Seest) se Morsø Tingbog
  15. 1665-1679 Jens Pedersen Jens Pedersen, til Hvidbjerggaard tager pantet fra Mogens Iversen Kaas
  16. Karen Mogensdatter Harbou ____-1625 Karen Mogensdatter Harbou wid to Erik Sparre
  17. 1627-1668 Ellen Mogensdatter Kragh 1593-1668 Ellen Mogensdatter Krag, til Glomstrup dau
  18. 1627-1668 Anne Mogensdatter Kragh 1599-1678 Anne Mogensdatter Krag, til Glomstrup sis
  19. 1668-1679 Christian Christensen Skytte 1641-1687 Christen Christensen Schytte, til Glomstrup buy family lives here at least 1670-3
  20. 1671-1691 Peder Nielsen Benzon 1652-1701 Peder von Benzon til Havnø panthaver
  21. 1687-1691 Else Jørgensdatter 1630-1693a Else Jørgensdatter, til Hvidbjerggaard, Glomstrup widow to Schytte
  22. 1691-1698 Christen Christensen 1655-1699 Christen Christensen, til Hvidbjerggaard Maars Land buy
  23. 1698-1699 Niels Christensen 1653-1699 Niels Christensen, til Hvidbjerggaard bro
  24. 1699-1700 (Else?) Ussa Marie Hansdatter Borchsenius 1666-1716 Use Hansdatter, til Hvidbjerggaard wid
  25. 1700-1712 Jens Soerensen Bloch 1662-1712 Jens Sørensen Bloch, på Hvidbjerggaard hus; koebes af Anders Kjaerulf men saelgeren bliver boende
  26. 1712-1716 (Else?) Ussa Marie Hansdatter Borchsenius 1666-1716 Use Hansdatter, til Hvidbjerggaard wid
  27. 1716-1718 Matthias Pedersen Rosenørn 1676-1725 Mathias Rosenørn, til Aakjær, Damsgaard, Hvidbjerggaard buyer
  28. 1718-1724 Christopher Lauritsen Nislev (Christopher Nissen) 1665-1729 Christopher Nislev buy
  29. 1724-1728 (1736 Anders Pedersen) Anders Pedersen 1685-____ Anders Pedersen Hvidbjerg, til Rotbøl buy
  30. 1728-1730 Frederich Christensen IV rex 1671-1730 Frederick IV of Denmark and Norway panthaver
  31. 1730-1740 Christen Frederichsen VI rex 1699-1746 Christian VI of Denmark and Norway son
  32. 1728-1751b Peder Christensen Damgaard 1706-1772 Peder Christensen Damsgaard, i Hvidbjerggaard buy
  33. 1751-1758 Jens Hegelund 1760 selvejer buy
  34. 1758-1767 Poul (Peder) Espersen Moeller ____-1775 Poul Espersen Møller, til Glomstrup, i Ballegård i Vejerslev buy
  35. 1767-1771c Mads Nielsen Bittekjaer Mads Nielsen Bittekjaer, til Hvidbjerggaard buy
  36. 1771-1782 Christen Jensen Staunstrup Riis 1709-1782 Christen Jensen Jensen Staunstrup Riis buyer
  37. 1782-1782 Jens Christensen Staunstrup Ris 1739-1804 Jens Christensen Christensen Staunstrup Riis, til Sindbjerggaard son/ buyer
  38. 1782-1784 Jens Thomassen 1729-1788 Jens Thomassen, til Hvidbjerggaard buy
  39. 1784-1785 Kirsten Gundersdatter (Christensdatter) 1743-____ Kirsten Christensdatter, til Hvidbjerggaard wid
  40. 1785-1789 Peder Lauritsen 1745-1789 Peder Lauritsen, til Hvidbjerggaard hus
  41. 1789-1810 (Gunni) Gunde Christensen 1738-1810 Gunde Christensen, til Hvidbjerggaard broinlaw1814 matrikelmap no5
  42. 1806-1818 Jens Pedersen Ringgaard 1764-1819b Jens Pedersen Ringgaard, til Hvidbjerggaard -
  43. 1818-1818 -
  44. 1834-1866 Niels Bjerring Mehl 1803-1871 Niels Bierring Mehl, til Hvidbjerggaard -
  45. 1866-1927 Christen Nielsen Mehl 1836-1927 Christen Nielsen Mehl soninlaw
  46. c1920-1922c Niels Mehl 1886-1948 Niels Bierring Mehl relative
  47. 1927-1930a Jens Poulsen Odgaard 1871-1947 Jens Odgaard Poulsen, til Glomstrup relative
  48. ____-1940 Jens Mehl buy
  49. 1940_ Jens Korsgaard http://books.google.dk/books?id=VdlFAgAAQBAJ&pg=PT33&lpg=PT33&dq=ej...
  50. ____1994 Anne Korsgaard http://www.information.dk/477082
  51. Axel Korsgaard
  52. Ove Korsgaard
  53. 2011- Ebbe Korsgaard

forpagtere og faestere

Schoubogaard

Skovbogård, T. O. R. Skole Vej 13, Outrup, 7900 Nykøbing Mors; matr. nr. 11 e., https://goo.gl/maps/gaKx6ykkTnGSmN3v5

  1. Damgaard 1568 4 unknown -
  2. adelig 1599 4 unknown -
  3. Damgaard 1662 1662-1680 4 Jeppe Jensen 3422
  4. Damgaard 1680 same 4 Jeppe Jensen 3420
  5. Damgaard 1677-88, 1680-1710 4 Hans Jensen 3422
  6. Damgaard 1710 same 4 Hans Jensen 3122
  7. Damgaard 1740 same 4 Peder Schoubo 3122
  8. Damgaard 1747 same 2 Søren Lauritsen og Peder Schoubo 3420
  9. Damgaard 1747 same 1 Peder Schoubo 2711
  10. Damgaard 1760 same 2 Peder Schoubo og Oluf Schoubo 3420
  11. Damgaard 1760 same 1 Jens Schoubo 2711 og Oluf Schoubo 2711 og Anders Gade 0131 6020
  12. Damgaard 1767 same 2 Peder Pedersen 2511 og Knud Pedersen 0701 3420
  13. Damgaard 1767 same 1 Peder Pedersen Schoubo 4300, Anders Gade 0131, Knud Pedersen 1322 6020
  14. Damgaard 1778 same 1+2 Knud Schoubo 2232 (NB father and son might well have identical names)
  15. Damgaard 1778 1740-1788 1+2 Peder Schoubo 4300+2511 7011 Peder Pedersen, Schoubo til Jørsbygaard
  16. Damgaard/ selv 1788-1797 3 Knud Pedersen 2230 Knud Pedersen tenn
  17. selv/Damsgaard 1797-1811 11 Knud Pedersen Skovboe (Peder Fruergaard's March) 757,850square alen - same as above
  18. selv 1811-1811 Karen Jacobsdatter, enke til Knud Pedersen Skovboe - 1771-1811 Karen Jacobsdatter wife
  19. selv 1811-1816 Peder Knudsen - 1775-1818 Peder Knudsen son
  20. selv 1816-1823 Peder Christensen - same as below buy
  21. selv 1823-1823 Poul Andersen, møller i Lødderup, auktionsskøde - transfer
  22. selv 1823-1864 Peder Christensen - 1793-1864 Peder Christensen buy
  23. selv 1823-1864 Else Laursdatter (senere enche) - 1797-1864 Else Larsdatter wife
  24. selv 1864-1885 Mikkel Nielsen Mosborg - 1828-1885a Mikkel Nielsen Son-inlaw
  25. selv 1885-1902 Jens Peter Nielsen - 1835-1911 Jens Peter Nielsen son
  26. selv 1902-1938 Niels Nielsen Kibsgaard - 1873-1940 Niels Nielsen, Kibsgaard son
  27. selv 1938-1984 Jens Johannes Kibsgaard - 1906-1991 Jens Johannes Kibsgaard son
  28. selv 1978-1984 Jørgen Kibsgaard - son
  29. selv 1984-2020 11e Jørgen Kibsgaard - self?

Damsgaard

Damgaard Gods

Damsgaard Gods, Damsgårdsvej 5, 7900 Nykøbing Mors [https://goo.gl/maps/tijUTfEnZKC6S2bc6]

  1. 1367-1435 Peder Mogensen Glob (Due) c1374-1436a Peder Mogensen Glob (Due)
  2. 1435-1450 Mogens Pedersen Glob (Due)____1453 Mogens Pedersen Glob (Due), til Damsgaard
  3. 1450-1452 Maren Mogensdatter Glob (Due) b1453-1467a dau Maren Mogensdatter Glob (Due), til Damsgaard
  4. 1450-1452 Kirsten Mogensdatter Due Kaas c1432-____ sis Kirsten Mogensdatter Glob (Due), til Damsgaard
  5. 1452-1490 Thomas Jensen Mur c1428-1511c hus Thomes Jensen
  6. ____-____ Albrecht Lüdersen Emmiksen c1440-1511a Albrecht Lydersen Emmiksen, til Damsgaard
  7. 1490-1523 Mogens Thomassen Mur 1460-1521 son Mogens Thomesen Kaas, til Damsgaard
  8. 1505 Christen Hansen Krabbe 1480-1552 Christen Hansen Krabbe, til Damsgaard
  9. 1523-1542 Niels Mogensen Kaas 1480-1556 soninlaw? Niels Mogensen Kaas (Mur)
  10. 1542-1542 Kirsten Mogensdatter Kaas c1500-1573a dau of earlier Kirsten Mogensdatter (mur)
  11. 1542-1571 Frands Iversen Dyre 1518-1569 hus Frands Iversen Dyre
  12. 1571-1574 Kirsten Mogensdatter Kaas Mur 1500-1574 wid Kirsten Mogensdatter (mur)
  13. 1574-1591 Niels Eriksen Kaas af Mur a.o. 1530-1603 brothers son Niels Eriksen, Kaas Mur, til Damsgaard
  14. 1591-1600 solo same as above sole
  15. 1600-1620 Karen Nielsdatter Kaas Friis c1540-1618 wid Karen Nielsdatter Friis, til Damsgaard
  16. 1620-1620 Anne Nielsdatter Kaas Friis 1580-1650 dau Anne Nielsdatter Kaas, til Damsgaard
  17. 1620-1649 Hartvig Knudsen Bille 1575-1649 hus Hartvig Bille
  18. 1609-1652 Jakob Godskesen Krabbe WRONG DAMSGAARD _-1655b
  19. 1649-1664 Hilleborg Hartvigsdatter Bille b1605-1664a Hilleborg Hartvigsdatter Bille
  20. 1649-1664 Karen Hartvigsdatter Bille b1629-1664a sis Karen Hartvigsdatter Bille, til Damsgaard, Maars Land
  21. 1664-1668 Henrik Jespersen Fris 1632-1715 hus Henrik Jespersen Friis, af Hesselager. til Starupgaard
  22. 1664-1682 Knud Predbjoernsen Gyldenstjerne 1652-1682 son of dau Knud Prebensen Gyldenstierne, til Møllerup, Damsgaard og Bogensholm
  23. 1682-1702 Hilleborg Knudsdatter Gyldenstjerne Rosenkranz 1683-1734 dau Hilleborg Knudsdatter Gyldenstjerne, til Damsgaard
  24. 1702-1703 Christian Holgersen Trolle -1709 hus Christian Trolle, til Ryegaard
  25. 1703-1704 Wilhelm Deichmann naevnes tidligst I Mors KB etc 1742 buyer, borgerlige jyske landsdommer hvem er dette?
  26. 1704-1709 Anders Winther buyer Anders Nielsen Winther, til Damsgaard, Maars Land
  27. 1709-1725 Matthias Pedersen Rosenørn 1676-1725 buyer Mathias Rosenørn, til Aakjær, Damsgaard, Hvidbjerggaard
  28. 1725-1729 Hedevig Margrethe Henrichsdatter Bornemann 1679-1749 wid Hedevig Margrethe Bornemann, til Aakær & Damsgaard
  29. 1729-1739 Anders Mortensen Ring -1739 hus/ buyer/ kaptajn Andreas Mortensen Ring, til Damsgaard
  30. 1739-1739 Ingeborg Marie Jørgensdatter Gleerup 1697-1760 wid Ingeborg Marie Jørgensdatter Gleerup, af Sebberkloster og til Damsgaard
  31. 1739-1743 Niels Hansen -1743 hus Niels Hansen, til Damsgaard
  32. 1743-1744 Ingeborg Marie Jørgensdatter Gleerup 1697-1760 wid Ingeborg Marie Jørgensdatter Gleerup, af Sebberkloster og til Damsgaard
  33. 1744-1782 Christen Nielsen Nørbæk _-1779 Sep 2nd udskiftning Christen Nielsen Nørbæk, til Damsgaard paa Mors
  34. 1782-1783 Christen Nielsen Nørbæk (Roisen) _-1782 estate Christen Nielsen Nørbæk, til Damsgaard paa Mors
  35. 1783-1812 Mads Pedersen Refsgaard 1749-1831 buyer Mads Pedersen Refsgaard, i Refsgaard
  36. Jens Ovesen c1800-1831
  37. 1783-1797 Niels Pedersen Refsgaard 1758-1812 bro Niels Pedersen, i Damsgaard
  38. 1812-1812 Mads Pedersen Refsgaard same earlier/estate bro
  39. 1812-1813 Jens Christensen Breinholt 1759-1835 son? Jens Breinholt, til Vestervig Nedergaard
  40. 1813-1851 Christen Jensen Breinholt 1794-1851 son Christen Jensen Breinholt, til Damsgaard
  41. 1851-1891 Jørgen Christian Christensen Breinholt 1827-1916 son Jørgen Christian Breinholt, til Damsgaard
  42. 1891-1901 Christen Breinholt 1862-1901a son Christen Breinholt
  43. 1901-1947 Niels Askov Overgaard 1873-1957 buyer Niels Askov Overgaard, til Damsgaard
  44. 1957-1977 Berthel Villads Askov Overgaard 1903-1988 son Bertel Villadsen Askov Overgaard
  45. 1977-____ Susanne og Martin Overgaard Clausen dau

Ørndrup

Ørndrup Gods Ørndrupvej 123, 7960 Karby, Denmark (Karby Sogn) [https://goo.gl/maps/kofoPxqyRANAwyCz9]

  1. 1452-1455 Christen Borre b1432-1486b
  2. 1455-____ Mogens Borre b1435-1455a
  3. ____-1496 Erik Hoegh Banner solgte gods til Oem Kloster
  4. ____-1500 Erik Hoeg Banner ____-1500
  5. Niels Nielsen Kaas Sparre c1454-1511 Niels Nielsen Kaas Sparre, til Ørndrup; https://finnholbek.dk/getperson.php?personID=I12882&tree=2
  6. c1500-1500 Abel Pedersdatter Hoeg Banner 1455-1505 sis Abel Pedersdatter Høeg; http://finnholbek.dk/genealogy/getperson.php?personID=I12883&tree=2
  7. 1532-1551 Mogens Nielsen Kaas Sparre 1486-1565 son Mogens Nielsen Kaas Sparre, til Ørndrup
  8. c1551-1604 Niels Mogensen Kaas Sparre son Niels Mogensen Kaas Sparre, til Ørndrup
  9. c1551-1604 Iver Mogensen Kaas Sparre Iver Mogensen Kaas Sparre, til Ørndrup
  10. c1551-1604 Gl Jens Mogensen Kaas Sparre ____-1604a bro Jens Mogensen Kaas; https://finnholbek.dk/getperson.php?personID=I30581&tree=2
  11. c1551-1604 Helvig Mogensdatter
  12. C1604-1609 Ung Jens Jensen Kaas Sparre possibly never owned the place ____-1609 Jens Jensen Kaas
  13. 1604-1651 Thomas Jensen Kaas Sparre ____-1651 grandson Thomas Jensen Kaas, af Sparre
  14. 1651-1652 Kirsten Thomasdatter Kaas Sparre ____1700 dau Kirsten Thomesdatter Kaas, af Sparre; http://thyrashm.blogspot.com/2008/02/
  15. 1652-1677 Valdemar Hansen Skram 1617-1693 hus Valdemar Hansen Skram, til Tolbøl, Blidstrup; af Ørndrup
  16. 1677-1677 creditorer
  17. 1677-1689 Peder Mathiassen (Madsen) Holst 1626-1689 purchse Peder Mathiassen Holst, til Ørndrup
  18. 1689-1697 Jytte Jespersdatter 1647-1731 wid Jytte Jespersdatter, til Ørndrup
  19. 1697-1699 Christen Lauritsen Broerholt b1665-1702a Christen Lauritsen Broerholt, paa Næsgaard, Hørbylund, Aagaard og Ørnholt
  20. 1699-1728 Anders Mortensen Kjaerulf 1662-1735 Anders Mortensen Kjærulf, til Bjørnsholm og Sødal; http://da.wikipedia.org/wiki/Anders_Kj%C3%A6rulf
  21. 1728-1730 Severin (Søren) Andersen Kjaerulf c1711-1730 son; 17 aar ved overtagelen - doed ofer faderen Søren Andersen Kjærulf, til Halkær, Ørndrup, Bjørnsholm
  22. 1730-1731 Johanne Marie Hansdatter Benzon 1707-1776 Widob; estate Johanne Marie Hansdatter Benzon
  23. 1731-1731 Helena Rebecha Clausdatter Byssing 1685-1749 buyer Helene Rebecca Clausdatter Byssing, til Ørndrup på Mors; http://finnholbek.dk/genealogy/familygroup.php?familyID=F22916&tree=2
  24. 1731-1731 Christen Gjoerup 1668-1731 hus Christen Gjørup, død uden børn; http://finnholbek.dk/genealogy/getperson.php?personID=I54074&tree=2
  25. 1731-1731 Helena Rebecha Clausdatter Byssing 1685-1749 wid Helene Rebecca Clausdatter Byssing, til Ørndrup på Mors
  26. 1731-1734 Peder Joergensen Fogh 1675-1753 hus Peder Jørgensen Fogh, til Gammel Ryomgård; http://www.denstoredanske.dk/Dansk_Biografisk_Leksikon/Landbrug,_sk...
  27. 1734-1755 Herlov Jensen Stjernholm 1679-1759 Herlov Jensen Stjernholm: http://finnholbek.dk/genealogy/getperson.php?personID=I2285&tree=2; http://skeel.info/getperson.php?personID=I19423&tree=ks
  28. 1755-1763 Nicolai Herlovsen Overgaard Stjernholm 1721-1766 _ Nicolai Herlovsen Overgaard Stjernholm, til Ørndrup; http://ddd.dda.dk/nygaard/visning_billed.asp?id=363571&sort=e
  29. 1755-1766 Peder Herlovsen Stjernholm 1717-1766 bro Peder Herlovsen Stjernholm, til Ørndrup; http://ddd.dda.dk/nygaard/visning_billed.asp?id=363488&sort=e
  30. 1766-1774 Jens Herlufsen Stjernholm 1714-1774 bson of earlier Jens Herlovsen Stjernholm, til Ørndrup; http://ddd.dda.dk/nygaard/visning_billed.asp?id=363488&sort=e
  31. 1774-1775 Else Nielsdatter Kragballe 1722-1784 wid Else Nielsdatter; http://finnholbek.dk/genealogy/getperson.php?personID=I31376&tree=2; http://skeel.info/getperson.php?personID=I19426&tree=ks
  32. 1775-1776 Niels Michelsen Krag Lange 1744-1781 soninlaw Niels Krag Mikkelsen Lange
  33. 1778 Albert Vinding 1724- Albert Winding
  34. 1776-1797 Hagen Joergensen 1730-1797 Hagen Jørgensen, til Ørndrup
  35. 1797-1797 Niels Pedersen Refsgaard 1758-1812 Niels Pedersen, Refsgaard
  36. 1797-1798 Frederik Joergen Foenss 1760-1798 Frederik Jørgen Fønss, til Ørndrup; http://www.macgregor-sadolin.com/genealogy/getperson.php?personID=I...
  37. 1797-1800 Henrik Johan Leth 1761-1845 Henrik Johan de Leth
  38. 1797-1800 Johan Conrad Schuchardt 1764-1819 Johan Conrad Schuchardt, til Willestrup og Boller og Dronninglund Slot med Poul Marc.; http://da.wikipedia.org/wiki/Johan_Conrad_Schuchardt
  39. 1800-1804 Peder Madsen Lillelund 1763-1801a Peder Mads, Lillelund, til Ørndrup
  40. 1804-1829 Niels Hillerup (Lillelund) Nissen 1773-1829 buyer
  41. 1829-1834 Anne Christine Mogensdatter Lottrup 1780-1837 wid Ane Christine Lottrup
  42. 1834-1834 Frederik Joergen Juul 1783-1834a
  43. 1834-1875c Andreas Federiksen Poulsen (Juul) 1812-1845a soninlaw
  44. c1875-1902 Frederik Juul Poulsen 1839-1902a son Frederik Juul Poulsen, til Ørndrup
  45. 1902-1931 Niels Voetman 1873-1953 Niels Voetmann, til Ørndrup; http://familytreemaker.genealogy.com/users/v/o/e/Ren-Voetmann/WEBSI...
  46. 1931-1931 Thomas Soerensen
  47. 1931-1941 Georg Roikjaer
  48. 1941-2003 Otto Oellegaard buyer
  49. 2003-2011 Thomas Oellegaard son
  50. 2011-____ Laust Stauersboel Laustsen buyer
  51. 2011-____ Peder Stauersboel Laustsen bro
  52. 2011-____ Thomas Stauersboel Laustsen bro

Guldrup

Gulderup Gods i Gullerup, Bjergby location: Gullerup Strand Kro, Grydhøjvej 25, 7950 Erslev [https://g.page/gullerup-strand-kro?share] owner

  1. 1419-1444 Peder Mogensen Due Vaebner b1396-1444a Toftum (Vesløsgaard) etc (dads dad: Glomstrup) Peder Mogensen Glob (Due), til Galtrup
  2. 1566 Niels Stygge b1541-1566a *1 Ejstrup-Sindbjerg Biskop Niels Styggesen Rosenkrantz
  3. 1566-1727 crown under Hald *2 Hald
  4. 1627 Jens Clausen Sehested 1599-1627 (parents Højris-Torp) Jens Sehested
  5. 1627-1636 * Anne Clausdatter Sehested 1616-1665 sis Sindberg-Vejerslev Anne Clausdatter Sehested, til Sindbjerggaard, Vejerslevgaard
  6. 1636-1646 crown Niels Wind (fuldmaegtig?) Share mageskifte
  7. 1634-1646 Thomas Christophersen Juel b1609-1647 buyer (half) Thomas Juel
  8. 1646 Helvig Ulrichsdatter Sandberg 1617-1700 buyer (half) Ullerup-Scharregaard Helvig Ulriksdatter Sandberg, til Ullerup, Skarregaard
  9. b1646-1646 Otto Erichsen Kaas c1582-1647 mageskifte+heir Nandrup (bro owns Søe) Otte Eriksen Kaas
  10. 1646-1648 Mogens Ottosen Kaas b1621-1655 buyer i Lyngholm til Jølbygaard Mogens Ottosen Kaas, til Lyngholm
  11. 1648-1648 Hans Wolfsen Unger 1596-1665 buyer Nandrup Hans Wolff von Unger, til Villerup, adlet 1634
  12. 1648-1662 x
  13. 1662-1690 Poul Jochumsen Klingenberg 1615-1690 heir Lund Slot (half) Povl I von Klingenberg, Adlet 1669, 1679-1685 til Ørumgaard i Thy
  14. 1690-1723 Poul Poulsen Klingenberg 1659-1723 son Højris Slot Povl II von Klingenberg, til Højriis Slot, Tersløsegård , Ørumgaard i Thy m.m.
  15. 1723-1747 Ulricha Augusta Frandsdatter Spechan 1677-1758 wid Dueholm Closter Ulrica Augusta von Speckhahn, til Højriis Slot og Dueholm Kloster
  16. 1747-1771 x -
  17. 1771-1788 Jens Andersen Stadil 1745-1820 buyer Søe Gods Scharregaard Jens Stadel, til Ullerup Morsø, Søe, Skarregaard
  1. denne Niels Stygge er antageligt biskop Niels Stygge Børglum/ crown men man har ikke officielt fået opdateret ejerforholdet i forb med reformation etc
  2. Ejstrup-Sindberg er under Hald og i Bjergby Sogn Matriculus er tre steder under Hald

tenancy

  • 1630 Anders Lauritsen
  • 1646-1648 Laurits Andersen 1616-1694 son?
  • 1662-1680 Niels Lauritsen 1600-1677 son?
  • 1681 Peder Nielsen 1601-1682 son? 1688-1710 Christen Bollesen
  • 1688-1708 Christen Nielsen 1647-1708 1710-1710 Peder Bollesen
  • 1688-1731 Peder Nielsen ____-1738
  • 1693-1724 Peder Jensen 1652-1730
  • 1708-1735 Poul Christensen Øster ?
  • 1689-1735 Peder Christensen A 1652-1741 1736 Jens Gunnersen
  • 1690-1724 Søren Jensen 1661-1726
  • 1688-1708 Christen Nielsen 1647-1708
  • 1747-1772 Jeppe Svenningsen ____-1772 1714 Peder Øster 1795 død
  • 1735-1776 Peder Christensen B Øster 1714-1795 1706 Poul Vester 1771 død
  • 1782-1801b Peder Jensen 1728-1801a ____ Poul Vester 1772 død
  • 1788-1801 Anders Pedersen Øster 1751-1801a

this estate is typically divided into two: east and west/ additonally at times divided into four

Galtrup Kappel~Galtrup Tøving Chapelgaard

  • Ullerup 1568-1740 1662 Just Stephensen share 5522
  • 1662-1680 Svenning Thøgersen share 4420
  • 1672-1680 Jens Jeppesen share
  • 1683-1693 Laurits Christensen/ Pedersen 1641-1693 share
  • 1706-1711 Jens Nielsen share
  • 1717-1718 Stephen Madsen c1662-1742 share Stephan Madsen
  • 1710-1732 Jens Andersen 1677-1726 share
  • 1726-1730 Anders Jensen share son?
  • 1730-1735 Anders Knudsen 1702-1735 share
  • 1734 Anders Thomassen
  • 1736 Jens Nielsen
  • selvejer 1760 1760 Ida Nielsdatter Lang 1715-1780 Ide Nielsdatter Lang, til Jølbygaard (tidl Juleby)
  • Nandrup 1770 1770 Christen Christensen af Elsø
  • ____1816 Claus Pedersen Lægdsmand 1759-1816
  • Paa Tøving Mark har der (ifl. Schade, Mors S. 96) været en firkantet Plads, kaldet „Kirkegaard“, hvor der skal have staaet et Kapel

Galtrupgaard= Galtrup

the land of farm is typically 16-1700 divided into two, such the south part (3) is Smedgaard, and North part (2) is the principal of Galtrupgaard (1) is the parish-preast farm) NB gaarden har et stort antal 'naboer'

Hangaard= Galtrup Tøving Handgaard

  • owner life relation estate
  • 1662-1679 Simon Olufsen no17
  • 1679-1688 Peder Poulsen 1610-1688 6711 no17
  • Aalborg Biskop Galtrup Kirche 1688 1695-1706 Christen Madsen 1650-1706 no17
  • Galtrup Kirche-Ullerup 1710-1740 1706-1753 Anders Pedersen 1679-1753 5001 no17
  • 1728-1731 Peder Hangaard no17
  • Ullerup Overgaard 1744-1777 1737-1763 Joseph Christensen b1717-1763 no17
  • 1782 Michel Thomassen
  • 1782-1789 Christen/ Poul/ Jens/ Niels Pedersen
  • 1765-1782 Peder Nielsen 1745-1784 no17
  • 1782-1799 Poul Lauritsen 1755-1788a widow-husb no12 FT family 13th

Futtrup

Futtrupvej 10, 7760 Hurup Thy (Heltborg Sogn) [https://goo.gl/maps/cUikX2FBat3A2dbK8]

  1. ___-1537 Vestervig Abby (Closter) Stygge Jørgensen Krumpen bisp c1485-1551 Stygge Krumpen
  2. 1537-1661 crown (under Vestervig Abby) confiscation due to power-void
  3. 1537-1559 Christen III Frederichsen of Denmark annexation 1503-1559 Christian III King of Denmark and Norway
  4. 1559-1588 Frederich II Christensen of Denmark son 1534-1588 son Frederick II, king of Denmark and Norway
  5. 1588-1648 Christen IV Frederichsen of Denmark son 1577-1648 son [Christian IV king of Denmark and Norway]
  6. 1648-1660 Frederich III Christensen of Denmark son 1609-1670 son [Frederick III king of Denmark and Norway]
  7. 1661-___ private ownership
  8. 1661-1662 Jochum Henrichsen Irgens buyer 1611-1675 Baron Joachim Jürgens Irgens, von Westervick
  9. c1661-1662c Maren Madsdatter Copenhagen widow from? _-_
  10. c1662-1706 Jens Svensen Thisted buyer 1635-1706 Jens Svendsen, Thisted
  11. c1706-1737 Peder Mads Jensen son 1671-1737 Peder Mads Jensen, til Ulstrup & Froeslev
  12. 1737-1775 Helvig Brochenhuus Pedersdatter Selle widow 1701-1778 Helvig Brochenhuus Pedersdatter Selle, til Ulstrup, Frøslevgaard
  13. 1775-1786 Niels Andersen Sommer buyer c1699-1786 Niels Andersen Sommer, til Boddum Bisgaard og Todbøl
  14. 1786-1786 Anne Marie Frederichsdatter Schnell widow 1711-1786 Anne Marie Frederiksdatter Schnell
  15. 1786-1789b estate - -
  16. 1789-1798 Peiter Jensen buyer 1736-1798 Peiter Jensen, Futtrup
  17. 1798-1806c Ane Pedersdatter wife 1748-1823 Anne Pedersdatter, Futtrup
  18. c1806-1806c Anne Catrine Peitersdatter dau 1786-1838 Ane Cathrine Peitersdatter, Futtrup
  19. 1806-1845a Niels Jensen husb 1781-1846 Niels Jensen, Futtrup
  20. 1846-1880a Jens Nielsen son 1818-1880a Jens Nielsen, Futtrup
  21. a1880-1880a Inger Jensdatter Alstrup widow 1823-1901a Inger Jensdatter, Alstrup
  22. a1880-1904 Niels Jensen son 1850-1904a Niels Jensen, Futtrup
  23. 1904-1928 Christian Peter Christensen buyer 1862-1928c Christian Peter Christensen, Futtrup
  24. 1928-1934 Niels Gade buyer 1902-1934a Niels Gade
  25. 1934-1946 Peder Riis buyer 1908-1946a Peder Riis
  26. 1946-1947 Jens Krabbe og Søren Gade buyer
  27. 1947-1953 Arnild Refsskou-Poulsen buyer
  28. 1953-1988 Niels Ebbe Toft buyer
  29. 1988-____ Erik Toft son
  • tenant farmers:
  1. 1612-1617c Michel Christensen
  2. 1617-1628c Niels- Nielsen lease b1585-1610a Niels- Nielsen, Futtrup
  3. c1628-1658 Niels I Nielsen son b1610-1658 Niels Nielsen I, Futtrup
  4. 1658-1679 Niels II Nielsen son c1635-1679 Niels Nielsen II, Futtrup
  5. 1680-1688 Ingeborg Lauritsdatter widow 1629-1690 Ingeborg Lavesdatter, af Futtrup
  6. 1688-1711 Niels III Nielsen son 1663-1711 Niels Nielsen III, Futtrup
  7. 1711-1711 Ingeborg Nielsdatter dau 1690-1749 Ingeborg Nielsdatter, Futtrup
  8. 1711-1740 Jens Christensen husb 1692-1751 Jens Christensen Futtrup
  9. 1740-1766 Jens Peitersen lease 1700-1765 Jens Peitersen, Futtrup
  10. 1765-1765 Anne Andersdatter Midiholm widow 1707-1773 Anne Andersdatter, Midiholm
  11. 1765-1788 Peiter Jensen son 1736-1798 Peiter Jensen, Futtrup

Faddersbøl

Fadersbøl Gods Tyskebakken 7, 7700 Thisted, Denmark, Thisted (Hundborg Sogn) [https://goo.gl/maps/wk76ma7itqbLE76V9]

  1. 1462 Laurits Dan Laurids Dan, til Faddersbøl
  2. 1568 Abbildt Lauritsdatter Abel Lauridsdatter Dan
  3. Albrecht Andersen Skaael 1430-1499 Albert Andersen Skeel, til Hegnet
  4. Kaas
  5. -1625 Hartvig Erichsen Kaas http://slektenkaas.com/getperson.php?personID=I407&tree=1
  6. 1625-1636 Stalder Kaas ____-1656 Stalder Kaas, til Faddersbøl, Rosendal, Skibstedgaard
  7. 1636-1662 Iver Hermansen Kaas 1586-1662 Iver Hermansen Kaas, til Ulstrup
  8. 1662 Hartvig Iversen Kaas 1635-1704 Hartvig Iversen Kaas, Mur - til Ulstrup
  9. 1667-1700 Jørgen Iversen Kaas 1617-1700 Jørgen Kaas, til Faddersbøl
  10. 1700-1715 Sophie Wentzelsdatter Rotkirch 1644-1719 Sophie Wenzelsdatter Rothkirch, til Faddersbøl
  11. 1715-1724 Hans Eifler c1650-1724 Hans Eiffler, Kovstrup / Tanderup
  12. 1724-1726 Elisabeth Sophie Frandsdatter Rantzau de Leth 1663-1726 Elisabeth Sophie Sofia Rantzau, til Tandrup
  13. ____-1715 Helene Gertrud Erasmusdatter von Bassen 1692-1715 Helene Gertrud von Bassen
  14. Frands Christensen Rantzau de Linde boet efter Frantz Rantzau de Linde, til Pallisbjerg m.m.
  15. 1726-1727 Christiane Charlotte Amalie Erasmusdatter von Bassen her husband sale: Christiane Charlotte Amalie von Bassen, til Kovstrup
  16. Christen Nielsen de Leth boet efter Christian Nielsen Leth
  17. 1727-1751 Hans Carsten Michelsen Langballe Hans Carsten Mikkelsen Langballe, til Nørhaagaard
  18. 1751-1752 Jens Sørensen Ware 1693-1767 Jens Sørensen Ware, 2, til Nørhaagaard og Faddersbøl
  19. 1752-1800 Claus Gottlob Stensen Kjaerulf 1735-1808 Claus Gottlob Gottlieb Kjærulff, til Faddersbøl og Nørhågård
  20. 1800-1801 Mogens Nyborg C1774-1837 Mogens Nyborg, til Nørhaagaard, (Gjertrud Kirstine Kjærulff)
  21. -1801 Christen Poulsen
  22. Jens Christensen Jens Christensen, til Faddersbøl
  23. (Niels Andersen)
  24. (1833-1841 Anders Nielsen Faddersbøl -1859)
  25. 1834-1860 Mads Christensen Foged 1791-1860a Mads Christensen Foget, til Faddersbøl (http://dragsbech.dk/webtrees/individual.php?pid=I000308&ged=Ralph)
  26. 1860-1889 Christen Møller 1820-____ Christen Møller, til Faddersbøl
  27. 1889-1940 Kristian Christensen Møller 1866-1940c Christen Christensen Møller, til Faddersbøl
  28. 1940-____ Anders Brun
  29. 2003 Asger Brun
  30. 2019 Niels Jørgensen Bjerregaard Jensen

Skarregaard

Skarregaard Gods Feggesundvej 53, 7900 Nykøbing [https://goo.gl/maps/ZySvHZKmbx7cTX6n8] (now open museum)

  1. 1406-1447 Niels Erichsen Banner c1380-1447 self: Hr. Niels Eriksen Banner, til Vinstrup og Asdal
  2. Niels Eriksen I. Høeg (Banner), til Skarregaard
  3. 1447-1468b Ellen Nielsdatter Banner 1425-1494 dau Eline Nielsdatter Banner, til Skarregaard
  4. Thøger unknown
  5. 1481-1481 Eschild Nielsen Hoegh Banner c1412-1494c hus Eskild Nielsen Høeg, til Eskjær
  6. 1520-1524 Thomas Eschildsen Hoegh Banner b1486-1537 son husb to Anne Glob Thomas Eskildsen Høeg (Banner), til Skarregaard; http://finnholbek.dk/genealogy/getperson.php?personID=I41825&tree=2
  7. 1481-1507 Niels Eschildsen Hoegh Banner c1439-1507 bro Niels Eskildsen, til Skarregaard
  8. 1507-1511 Soeren Thomassen Hoegh Banner ____-1566 broson Søren Thomassen, Høeg (Banner)
  9. 1520-1535 Anne Olufsdatter Glob Due ____-1535 wife of TEH Anne Olufsdatter Glob (Due)
  10. 1535-1536 Anne Thomasdatter Hoegh Banner 1488-1545 dau viet Niels Friis part I: Anne Thomesdatter, Høeg (Banner) til Skarregaard
  11. 1535-1536 Kirsten Thomasdatter Hoegh Banner dau Erich Sahl v2 to Jens Yde part II Kirsten Thomasdatter, Høeg (Banner) til Skarregaard
  12. Jens Yde husb v2 to Sidsel Jens Yde (Jude)
  13. 1555 Sidsel wife Sidsel Yde (Jude)
  14. 1566-1569 Otto Joergensen Krumpen 1473-1569 buyer from Anne T HB Otte Krumpen; http://www.skeel.info/getperson.php?personID=I1580&tree=ks
  15. 1569-1590a Maren Christophersdatter Lykke _-_ wif Maren Christophersdatter Lykke, til Skarregaard
  16. 1590-1600c Vincent Rosenkrantz _-1584a husb Vincentz Rosenkrantz, af Gundersted
  17. C1600-1615 Ellen Nielsdatter Glambech c1537-1615c enke eft Albert Vind til Ullerup under Ullerup Morsø Ellen Nielsdatter Glambek af Rutze, til Skarregaard
  18. 1642-1650 Helvig Ulrichsdatter Sandberg buyer Helvig Ulriksdatter Sandberg, til Ullerup, Skarregaard
  19. 1650-1685 Sievert Joergensen Brochenhuus 1617-1685b husb Sivert Brockenhuus, til Ullerup i Galtrup sogn
  20. 1688-1699 Christen V Frederichsen of Denmark 1646-1699 buyer under crown (Ritter/ royal cavalry exercise field): Christian V king of Denmark and Norway
  21. 1699-1710 Frederich Christensen IV of Denmark 1671-1730 son Frederick IV of Denmark and Norway
  22. 1710-1715 Joergen Pallesen Obel bought on auction: Jørgen Pallesen Obel, til Skarregaard
  23. 1715-1744 Rasmus Joergensen b1709-1746 buyer auction who is P Worm owner? self: Rasmus Jørgensen, U.B. til Froeslevgaard, Skarregaard
  24. 1744-1754 Soeren Nielsen Nandrup 1688-1755 foerst forpagter derefter ejer, under Nandrup: Søren Nielsen Nandrup, til Nandrup, Sø, Skarregaard
  25. 1754-1763 Soeren Henrichsen Ammitzboell 1682-1764 proust Søren Henriksen Ammidsbøll
  26. 1763-1771 Niels Soerensen Ammitzboell 1735-1778 son Niels Sørensen Ammitsbøl, til Nandrup i Flade
  27. 1771-1771 Karen Joergensdatter C1735-1795 wid Karen Jørgensdatter, Hesseldahl
  28. 1771-1776 Hans Pedersen Illum 1749-1805 buyer? Hans Ilum, til Nandrup i Flade på Mors.
  29. 1776-1776 Frantz Vogelius Steenstrup (1741)1746-1810 skoeder til Stenstrup kongetiendet, under Ullerup Morsø: Frantz Vogelius Johansen, til Nandrup
  30. 1776-1786 Theodor Frederiksen Adler 1747-1826 Theodorus von Adeler
  31. 1786-1786 Jens Peder Jensen Weidemann 1743-1809 Jens Peter Jensen Woydemann, til Ullerup Morsø, Skarregaard
  32. 1786-1801 Jens Andersen Stadel (Stadil) 1742-1820 Jens Stadel, til Ullerup Morsø, Søe, Skarregaard
  33. 1801-1820 Peder Christensen 1752-1830 former tennant self: [Peder Christensen, af Skarregaard]
  34. 1820-1833 Frederich Berthelsen Hauch Stadel 1715-1789 Frederich Hauch
  35. 1833-1876 Joergen Christian Jensen Overgaard 1805-1876 buyer [Jørgen Christian Jensen Overgaard, til Skarregaard]
  36. 1887-1901 Carl Christian Overgaard 1840-1920 son [Karl Christian Jørgensen Overgaard, til Skarregaard]
  37. 1901-1948 Joergen Christian Overgaard 1875-1958 son [Jørgen Christian Overgaard, til Skarregaard]
  38. 1948-1978 Carl Alfred Overgaard 1914-1978 son [Private]
  39. 1978-2014 Morsoe [https://www.visitmors.com/ln-int/landbrugsmuseet-skarregaard-gdk602382]

tennant farmers:

Thorp

Nørtorp Gods 1662: Nørtorp North Torp 1910: Gammeltorp Fyrvej 55-59, 7730 Hanstholm Thy (Raehr Sogn) [https://goo.gl/maps/puVMaPN1xiiWfLqm8]

  1. 1320-1355 Margrethe I Valdemarsdatter Queen of Denmark, Norway, Sweden borg opført crown [Margrethe I, Queen of Denmark, Norway & Sweden]
  2. 1401-1419 Jens Bondesen Due B1356-1419~ gods forlening +Fuglsang (Hofjægermester) [Jens Bondesen Due, til Torp]
  3. 1430-1442 Bonde I Jensen Due ~1385-1442 søn arv fra far [Hr. Bonde Jensen Due, til Torp]
  4. 1442-1442 Johanne Andersdatter Panter ~1395-1479 wife [Johanne Andersdatter Panter, til Asdal]
  5. 1442-1442 Lyder Lydersen Chapel ~1380-1442 stedfar til Johanne Andersdatter Panter [Lyder Lydersen Kabel, til Fuglsang (til Thorp)]
  6. - Mette Jensdatter Due ~1400-1453~ søs til Bonde Jensen Due og mor til Johanne [Mette Jensdatter Due, til Torsø]
  7. 1442-1455 Michel Bondesen Due ~1420-1455 nevø efter faster Mette Due [Mikkel Bondesen Due, til Torp]
  8. 1455-1504 Else Michelsdatter Due ~1440-1516c datter (husbond: Anders Nielsen Munch) [Else Mikkelsdatter Due, til Torp]
  9. 1504-1517 Niels Andersen Munch ~1380-1442 son partner [Niels Andersen, Munk til Thorp]
  10. 1504-1512 Bonde Andersen Due Munch Bielke b1475-1525~ son partner [Bonde Due Andersen, Munk Bjelke, til Thorp]
  11. 1512-1517 Svend Andersen Munch b1475-1534~ son partner (purchase later) [Svend Andersen, Munk, til Thorp]
  12. 1512-1517 Michel Andersen Munch ~1475-1515b son partner [Michel Andersen, Munch til Sostrup, Thorp]
  13. 1517-1518 Maren Andersdatter Munch (Bjelke) b1493-1525~ sis partner [Maren Andersdatter Munk (Bjelke), til Thorp]
  14. 1504-1505 Margrethe Andersdatter Munch (Bjelke) ~1464-1515 sis partner [Margrethe Andersdatter Munk (Bielke), Bjelke til Thorp]
  15. 1505-1506 Aksel Henningsen Bostrup ~1485-1514a son to Marg [Axel Henningsen, Bostrup til Thorp]
  16. 1517-1519 Niels Clemedsen - purch Svend+Mich's part
  17. 1506-1508 Niels Mogensen Hak ~1450-1508 til Egholm, Hikkebjerg (Häckeberga) purchase Aksel's part [Niels Mogensen Hak, til Egholm, Voldborg herred]
  18. 1518-1519 Predbjørn Clausen Podebusch 1466-1541 til Vosborg Aksel's part [Predbjørn Clausen Podebusk]
  19. 1518-1521 Christen II Johansen von Oldenburg 1481-1559 king Denmark, Norway confiscation [Christian II af Danmark og Norge von Oldenburg, Konge af Danmark og Norge, Kung av Sverige]
  20. 1521-1534 Svend Andersen Munch b1475-1534c (again) purchase from crown see above
  21. 1534-1534 Michel Mortensen Krabbe b1483-1534a af Østergaard til Vesløs husb [Mikkel Mortensen Krabbe, (af Østergaard) til Thorp og Brusgaard]
  22. 1534-1534 Niels Mortensen Krabbe ~1450-1534a til Tandrup bro [Niels Mortensen Krabbe af Østergaard, til Tandrup, til Thorp]
  23. 1535-1535 Karen Nielsdatter Krabbe ~1510-1569a 1573 fire dau [Karen Nielsdatter Krabbe]
  24. 1535-1575 Ejler Jacobsen Lyche ~1510-1576~ til Tandrup & Koustrup Husb [Eiler Jacobsen Lykke, til Thorp]
  25. 1575-1581 Erich Ejlersen Lyche ~1542-1581a af Torp og Vejerslevgaard son [Erik Eilersen Lykke, af Torp og Vejerslevgaard]
  26. 1575-1575 Niels Ejlersen Lyche 1542-1575 af Torp til Tandrup bro [Niels Eilersen Lykke, af Torp til Tanderup]
  27. 1581-1618 Jacob Nielsen Lyche ~1566-1630~a son [Jacob Nielsen Lykke, af Torp, til Tanderup af Stubbegaard]
  28. 1618-1622 Anne Nielsdatter Lyche 1568-1645 sis [Anne Nielsdatter Lykke, til Thorp]
  29. 1618-1622 Sophie Clausdatter Juel Sehested 1594-1658 dau [Sophie Clausdatter von Sehested, til Thorp]
  30. 1622-1657 Erich Pedersen Juel 1591-1657 Hundsbech & Alsted husb purchase [Erik Pedersen Juel, til Hundsbæk, Alsted, Thorp]
  31. 1657-1668 Thomas Poulsen Randers b1587-1669a 1664 Thorp now Nørtorp purchase [Thomas Schou Povelson, til Thorp]
  32. Part _-1661 Peder Lange - cred
  33. Part _-1661 Jørgen Enevoldsen Seefeld 1606-1666 til Visborg cred [Jørgen Seefeld, til Visborg]
  34. Part _-1661 Anna Albertsdatter Skeel 1607-1662 til Hegnet, Halkær, Krastrup etc cred [Anne Albertsdatter Skeel, til Hegnet, Halkær, Krastrup m.m.]
  35. Part _-1661 Manderup Jørgensen Due 1598-1660 til Oxholm, Øland cred hus [Mandrup Due]
  36. 1668-1684 Thøger Sørensen Hofman 1648-1692 Gunderup purchase [Tøger Sørensen Hofman]
  37. 1684-1684 Nikolaj Aegidsen - purchase: sold 1st cousin 1/3 part Aegidsen
  38. 1684-1723 Hans August von Pagelsen 1688-1723 (1663-1726) Purchase 1688 complete [Hans August von Pagelsen, til Thorp (Nørtorp)]
  39. 1723-1725 Charlotte Amalie Henrichsdatter Span ~1687-1729~ wif [Charlotte Amalie Henriksdatter Span, til Thorp (Nørtorp)]
  40. 1725-1752 Christen Gothardsen Braehm 1683-1752 landsdommer husb [Christian Braem]
  41. 1752-1764 Jens Pedersen Clemedtin 1712-1763 krigsråd_fallitbo purchase [Jens Pedersen Clementin, til Thorp (Nørtorp)]
  42. 1764-1764 Kirsten Marie Berthelsdatter Langballe 1720-1760 til Nebel (Vester Vandet) wid [Kirstine Marie Berthelsdatter Langballe, til Thorp (Nørtorp)]
  43. 1764-1766 Karen Madsdatter Glerup Hastrup 1737-1761a wif purchase []Karen Glerup Madsdatter Hastrup, til Thorp (Nørtorp)
  44. 1766-1791 Jørgen Hansen Mygind 1732-1791 purchase [Jørgen Hansen Mygind, Nørtorp] 1791 below listing owners to the orginal lot of manor Thorp + Thorp earthworks only, lot Torp no1 having htk. 7-3-2-1
  45. 1791-1806 Jens Christensen Søgaard 1747-1817 af Nebel purchase [Jens Christensen Dige, til Vester Søgaard, Nørtorp]
  46. 1806-1819 Peder Nielsen Schaarup 1759-1834 purchase soninlaw [Peder Nielsen Skaarup, til Thorp (Nørtorp)]
  47. 1819-1851a Niels Pedersen Schaarup 1793-1849 Hovedgaarden Nørtorp son purchase [Niels Pedersen Schaarup, til Thorp (Nørtorp)]
  48. 1851-1860 Christen Thomassen Dige (Hvass) 1790-1860 (Kræn Wojjnsda) purchase grandson to JCS [Christen Thomsen Dige (Hvass), til Thorp (Nørtorp)]
  49. 1860-1870 Peder Pedersen Schaarup 1823-1870a Nørtorp -
  50. 1890 Thomas Jensen 1841-1890a Nørtorp -
  51. 1890 Lau Peter Lauen Brun 1855-1890a Nørtorp -
  52. 1911-1930 Carl Christian Jensen 1867-1911a [Carl Christian Jensen, til Thorp (Nørtorp)]
  53. 1940-1945 german army 1933-1945
  54. 1945-1952 danish state 1849-2019a
  55. 1952-1967 Esther og Børge Andersen -
  56. 1967 thisted kommune

Sindberg

Sindbjerg Gods Sindbjerggaard, Canadavej 6, 7970 Morsø (Redsted Sogn) [https://goo.gl/maps/9eEsr91PMBXfuGgb6]

  1. 1344-1486 Børglum Closter, Præmonstratenserordenen
  2. 1486-1519 Niels Styggesen Rosenkrantz ~1455-1533 bishop/ owner [Biskop Niels Styggesen Rosenkrantz]
  3. 1519-1536 Stygge Joergensen Krumpen c1485-1551 sisterson [Stygge Krumpen]
  4. 1536-1540 Christen III Frederichsen of Denmark 1503-1559 confiscated by crown [Christian III King of Denmark and Norway]
  5. 1538-1557 Niels Erichsen Kragh ~1512-1557b Kgl Len under Hald [Niels Eriksen Krag]
  6. 1540-1557 Peder Ebbesen Galt ~1455-1533 under Hald [Peder Ebbesen, Galt]
  7. 1540-1557 Albrecht Andersen Skeel B1542-1568 under Hald [Albrecht Andersen Skeel, til Hegnet]
  8. 1557-1574 Frandz Erichsen Banner B1550-1575 under Hald [Frandz Erichsen, Banner]
  9. 1574-1578 Erich Nielsen Kaas 1534-1578 under Hald [Erik Nielsen Kaas af Sparre]
  10. 1578-1579 Kirsten Pedersdatter Galt 1536-1616 under Hald [Kirsten Pedersdatter, Galt til Sindberg Mors]
  11. 1579-1622 Godslev Henningsen Budde 1550-1622 under Hald [Godslev Budde, Lord of Nessow]
  12. 1622-1636 Just Styggesen Hoegh Banner 1584-1646 under Hald [Just Høeg]
  13. 1636-1665 Anne Clausdatter Sehested 1616-1665 byttehandel [Anne Clausdatter Sehested, til Sindbjerggaard, Vejerslevgaard]
  14. 1665-____
  15. ____-1693 Hans Knudsen -
  16. 1693-____ Christen Nielsen 1649-1728 -
  17. ____-1694 Gregers Jensen Ulfstand Høeg (Banner) 1635-1695 [Gregers Ulfstand Høeg (Banner)]
  18. ____-1694
  19. 1694-1697 Vennich Sørensen (Wenniche Søfrensen) 1654-1697 [Vennich Sørensen, til Sindbjerggaard]
  20. 1697-1698 Dorthe Nielsdatter Abildgaard b1667-1738 wid [Dorthe Nielsdatter Abildgaard, til Sindbjerggaard]
  21. 1698-1727 Peder Christensen Taebring 1645-1727 hus [Peder Christensen Nandrup Tæbring, til Sindbjerggård]
  22. 1727-1728 Dorthe Nielsdatter Abildgaard b1667-1738 dau [Dorthe Nielsdatter Abildgaard, til Sindbjerggaard]
  23. 1728-1745 Christen Nielsen Nandrup 1691-1745 son/bro [Christen Nielsen Nandrup, til Sindbjerggård]
  24. 1745-1763 Sidsel Pedersdatter 1699-1781 wid [Sidsel Pedersdatter, til Sindbjerggaard]
  25. 1763-1778 Venich Christensen Nandrup Soendergaard 1732-1778a son/ buyer [Vennich Christensen Nandrup, til Sindbjerggaard]
  26. 1778-1780 Maren Vistisdatter 1733-1785 dau purchase [Maren Vistisdatter]
  27. 1780-1783 Jens Christensen Staunstrup Staunstrup Ris 1739-1804 hus [Jens Christensen Christensen Staunstrup Riis, til Sindbjerggaard]
  28. 1783-1811 Peder Pedersen Stoevelbech 1749-1812 [Peder Pedersen Støvelbech, til Sindbjerggaard]
  29. 1811-1822 Poul Christian Stochholm 1776-1822 soninlaw [Poul Christian Stokholm, til Sindbjerggaard]
  30. 1822-1850 Maren Pedersdatter 1785-1853 [Maren Pedersdatter, Støvelbech, til Aamoelle, Sindbjerggaard]
  31. 1822-1850 Niels Jensen Pedersen Bjerregaard 1796-1868 hus to wid [Niels Jensen Bjerregaard]
  32. 1850-1852 Niels Christian Mathiassen Bjerregaard 1829-1888 son partner [Niels Christian Mathiesen Bjerregaard, til Sindbjerggaard]
  33. 1852-1888 Niels Christian Mathiassen Bjerregaard 1829-1888
  34. 1888-1907 Ane Andersdatter 1831-1907 wid [Anne Andersdatter Bjerregaard]
  35. 1907-1914 Mads Peter Jensen 1857-1911a purchase Mads Peter Jensen, til Sindbjerggaard
  36. 1914-1944 Anton Nielsen Lyngs 1882-1944a Anton Nielsen Lyngs, til Sindbjerggaard
  37. 1944-____ G. Vilsgaard
  38. 1974-____ Soeren Vilsgaard
  39. 2007-____ Claus Vilsgaard

Ejstrup

Ejstrup Gods Ejstrupgaard, Vestmorsvej 87, 7970 Morsø (Hvidberg Sogn) [https://goo.gl/maps/9VH4h2V5S6WZsSBW7]

additional information see under sources: [Lave Madsen, Ejstrupgaard]

www.geni.com/projects/Mors-Thy-Houses/media/47842

  1. 1397-1413 Johan Gotschalksen Skarpenberg bc1370-1421 [Johan Henneke Skarpenberg, til Højriis på Mors, Spøttrup, Børglum Kloster]
  2. 1413-1486 Børglum Præmonstratenserordenen
  3. 1486-1519 Niels Styggesen Rosenkrantz ~1455-1533 proust i Børglum Closter [Biskop Niels Styggesen Rosenkrantz]
  4. 1519-1536 Stygge Krumpen c1485-1551 sister son [Stygge Krumpen]
  5. 1534-1559 Christen III Frederichsen of Denmark 1503-1559 annexation crown [Christian III King of Denmark and Norway]
  6. 1559-1588 Frederich II Christensen of Denmark 1534-1588 son [Frederick II, king of Denmark and Norway]
  7. 1588-1648 Christen IV Frederichsen of Denmark 1577-1648 son [Christian IV king of Denmark and Norway]
  8. 1648-1660 Frederich III Christensen of Denmark 1609-1670 son [Frederick III king of Denmark and Norway]
  9. 1664-1678 Poul Joachimsen Klingenberg 1615-1690 purchase [Povl I von Klingenberg, Adlet 1669, 1679-1685 til Ørumgaard i Thy]
  10. tenant 1661-1675 Lave Madsen 1594-1675 faestebonde [Lave Madsen, Ejstrupgaard]
  11. tenant 1675-1680 Christen Jensen ____-1680 soninlaw [Christen Jensen, af Ejstrupgaard Mors]
  12. tenant 1680-1705 Anders Joergensen 1650-1705 soninlaw [Anders Jørgensen]
  13. tenant 1705-1708 Peder Knudsen 1662-1758a soninlaw [Peder Knudsen, af Ejstrupgaard Mors]
  14. 1708-1723 Laurits Nielsen Bugge 1678-1761 purchase [Laurids Nielsen Bugge, til Ejstrup]
  15. 1678-1680 Alette van der Cramiz 1622-1680 purchase [Alette van der Camer]
  16. 1680 Anne Margrethe Leonardsdatter Marselis 1648-1736 dau [Anna Margrethe Marselis, til Dueholm & Lund]
  17. 1680-1719 Joachim von Brockdorff (svigersøn) Joachim Ditlevsen Brockdorff 1643-1719 hus [Joachim von Brockdorf, til Depenau og Dueholm Closter]
  18. 1719-1723 Poul Poulsen von Klingenberg 1659-1723 husb of dau of sis of father of AM [Povl II von Klingenberg, til Højriis Slot, Tersløsegård , Ørumgaard i Thy m.m.]
  19. 1723 transfer
  20. 1724-1725 Anthony Valtersen Clerque (Antonius Klerque) 1674-1725 [https://www.geni.com/family-tree/index/6000000099252803852#6000000099252803852]
  21. 1723-1761 Lars Nielsen Bugge Laurits Nielsen Bugge see above
  22. 1761-1771 (1768) Christen Jensen Staunstrup Riis 1709-1782 purchase [Christen Jensen Jensen Staunstrup Riis]
  23. 1768-1782 Anders Poulsen Ris 1734-1782 broson [Anders Poulsen, Riis til Ejstrup Mors]
  24. 1782-1807 Poul Andersen Ris 1763-1807 son [Poul Andersen, Riis til Ejstrup Mors]
  25. 1807-1810 Mette Poulsdatter gift (1) Riis (2) Madsen 1765-1820 wid [Mette Poulsdatter, til Ejstrup Mors]
  26. 1810-1838 Christen Madsen 1779-1838 hus [Christen Madsen, til Eistrup]
  27. 1838-1839 Margrethe Dorothea Sand gift (1) Madsen (2) Wang [Margaretha Dorothea Nielsdatter Juulby Kjaerulf Sand 1804-1894 wid Margaretha Dorothea Kjaerulf Sand, til Eistrup]
  28. 1839-1844 Henrich Thomassen Wang 1804-1844 hus [Henrich Thomassen Wang]
  29. 1844-1847 see above
  30. 1847-1891 Christen Jensen Moeller 1817-1891 hus [Christen Jensen Møller]
  31. 1891-1911 Christen Nielsen Mehl 1836-1927 soninlaw [Christen Nielsen Mehl]
  32. 1911-1912 Morslands Udstykningsforening Morslands Udstykningsforening
  33. 1912-1914 P. Skovbo Andersen Poul Skovbo Andersen
  34. 1914-1926 Christen Ørgaard Christen Oergaard
  35. 1926-1940 Marie Nielsen gift Ørgaard Marie Oergaard wid
  36. 1940-1983 Peder Mejner Nielsen Ørgaard (søn) Peder Mejner Nielsen Oergaard son
  37. 1983-1995 Boet efter Peder Mejner Nielsen Ørgaard estate estate
  38. 1995-nu Poul Støvlbæk Ørgaard (søn) Poul Stoevelbech son

Skibsted

Skibsted Gods Skibstedgaard, Kammersgårdsvej 30, 7760 Thy, Denmark (Ydby Sogn) [https://goo.gl/maps/VatA5Hb4eHaehxXa7]

  1. 1490-15?? Munch Jeppe Christensen Munch ____-1525a af Koustrup [Jep Christensen Munk (af Kovstrup), til Skibstedgaard]
  2. 15__-1551 Ukendt Ejere -
  3. 1551-15__ Poul Nilssøn Poul Nielsen
  4. 15??-1595 Ukendt Ejere -
  5. 1595-16?? Christen Poulsen Christen Poulsen likely son og Poul Nielsøn
  6. 16__-1632 Broch Jytte Eskesdatter Brok 1595-1640 af Estrup, hustru til Jørgen Christensen Skeel [Jytte Esgesdatter Skeel]
  7. 1632-1635 Kaas Stalder Hermansen Kaas -1656 purchase [Stalder Kaas, til Faddersbøl, Rosendal, Skibstedgaard]
  8. 1635-1669 Kaas Christen Hermansen Kaas c1582-1669c bro [Christen Hermansen Kaas, til Skovsgaard og Skibstedgaard]
  9. 1669-1684 Kaas / Bering Laurids Jensen Bering c1638-1702 rel? [Laurids Jensen Bering, i Viborg]
  10. _ 1674 paa Skibstedgaard witnesss to Peder Enevoldsen og Else Christensdatter sbarn's baptism
  11. _ 1680 Theodor Theodorsen de Loungeville 1645-1685a soninlaw [Theodorus de Longueville, til Skibstedgård]
  12. _ 1678 Niels Mortensen paa Skibstedgaard død i Bodum
  13. 1684-1691 de Longueville / Kaas Margrethe Christensdatter Kaas (Mur) c1708-1685a dau to CH Kaas [Margrethe Christensdatter Kaas (Mur)]
  14. _ 1689 Anne Frandsdatter Rosenberg paa Skibstedgaard død i Bodum
  15. 1691-1695 von Holten Jacob Isebrandtsen von Holten 1660-1716 purchase [Jacob von Holten, til Skibstedgaard]
  16. 1695-1697 Laurids Nielsen Bech (Laurits Thisted) c1646-1712 purchase [Laurits Nielsen Bech, til Kaersgaard, Skibstedgaard]
  17. 1697-1706 Michel Christensen Bech b1647-1706 soninlaw [Mikkel Christensen, til Skibstedgaard]
  18. 1706-1707 Anne Margrethe Lauridsdatter Bech c1671-1713a wif [Anna Margrethe Lauritsdatter Beck]
  19. 1707-1713 Søren Christensen Kammersgaard 1670-1750 hus [Søren Christensen Kammergaard]
  20. 1713-1720 Dorthe Clausdatter Linderoth 1679-1721 purchase [Søren Christensen Kammergaard]
  21. 1720-1729 Anders Frederich Sebastiansen von Opitz 1675-1745 purchase, til Lydum senere Lergarv [Andreas Frederich Frederiksen Opitz, til Skibstedgaard]
  22. 1729-1744 Michel Pedersen Qvistgaard 1682-1745c purchase, forpagter af Sindinggaard [Mikkel Pedersen Quistgaard]
  23. _ 1744 Dorthe Lauridsdatter Zir 1670-1744 wif [Dorthe Larsdatter Ziir]
  24. 1744-1746 Peder Christensen Damgaard ____-1767 purchase [Peder Christensen Damgaard, til Grinderslev Noergaard, Skibstedgaard]
  25. 1746-1752 Ernst Andersen Hjelm Hvid 1710-1752 generalauditeuer [Peder Christensen Damgaard, til Grinderslev Noergaard, Skibstedgaard]
  26. 1752-1755 Anders Hansen Høyer 1722-1782 purchase, til Irup [Andreas Høyer, til Irup, Skibstedgaard]
  27. 1755-1775 Christen Pedersen Ulsted (Schibsted) 1715-1775 purchase [Christen Pedersen Schibsted, til Skibstedgaard]
  28. 1775-1785 Maren Poulsdatter Tøfting 1727-1786 wif [Maren Poulsdatter Tøfting, til Skibstedgaard]
  29. 1785-1785 Tøfting estate b1776-1813a same [Niels Larsen, til Skibstedgaard]
  30. 1785-1810 Peder Christensen Schibsted 1755-1810 so [Peder Christensen Skibsted, til Skibstedgaard]
  31. 1810-1815 Niels Sørensen 1777-1815a purchase, til Hindsels, søn af Laurits Sørensen til Hevringsholm havde en søn Nikolaj der blev kongelig brogmester [Niels Sørensen, til Hindsels, Skibstedgaard]
  32. 1815-1816 Laurs Christian Christensen Djørup 1775-1846 purchase til Avnsbjerg [Laurs Christian Djørup, til Aunsbjerg, Skibstedgaard]
  33. 1816-1821 Niels Larsen purchase [Niels Larsen, til Skibstedgaard]
  34. 1821-1850~ Frederik Julius Fredriksen Lebrecht Eyber 1817-1891 purchase [Frederik Julius Lebrecht Eyber]
  35. ~1850-1858 Poul Christensen Stokholm Breinholt 1825-1897 purchase partner [Poul Stokholm Breinholt]
  36. Gustav Adolph Fredrichsen Eyber 1823-1902 purchase partner Gustav Adolph Eyber, Skibstedgaard [http://sm1.dk/webtrees/individual.php?pid=I99477&ged=Schmidt]
  37. 1858-1865 Dierniz Laurits Nielsen Diernees 1820-1919 purchase [Lars Diernis]
  38. 32: 1865-1866 Niels Poulsen Juelby Sand Stokholm 1808-1892 purchase [Niels Juelby Sand Stokholm, til Vestervig Overgaard (former Vestervig Kloster), til Nystrup]
  39. 33: 1866-1893 Andreas Carl Eske Bendixsen 1832-1902 soninlaw [Andreas Carl Eske Bendixsen]
  40. 34: 1893-1903 Poul Bendixsen Juelby Sand Stokholm 1866-1950 son [Poul Stokholm Bendixsen til Skibstedgaard]
  41. 35: 1903-1915 Thorning Christensen Riis 1843-1923 purchase [Thorning Christensen (Riis), til Skibstedgaard]
  42. 1915-1918 /Rokkjær Mølbjerg - purchase partner [Peder Nielsen Rokkjær]
  43. Peder Nielsen Rokkjaer 1847-1918a purchase partner
  44. ~1918-1918 Niels Nielsen Rokkjaer 1882-1969 brosøn [Niels Nielsen Rokkjær]
  45. 1918 Konsortium -
  46. 1918-1942 Andreas Nielsen 1876-1922a purchase [Andreas Nielsen, til Skibstedgaard]
  47. 1942-1945 Lars Peter Høje Kristensen 1900-1954 purchase [Lars Peter Høje Kristensen, til Skibstedgaard]
  48. 1945-1947 Den Danske Stat - confiscated
  49. 1947-1952 Mads Nielsen purchase
  50. 1952-1986 Holger Ove Erichsen Holger Ove Erichsen, til Skibstedgaard
  51. 1986-1990 Knud Erichsen son partner Private User
  52. Jens Erichsen son partner
  53. 1990-2009 Erichsen son
  54. 2009-nu Karen Louise Erichsen dau partner

Glomstrup

Glomstrup Gods Glomstrupvej 38, 7970 Redsted Mors Denmark (Hvidberg Sogn) [https://goo.gl/maps/Q6UEg3bCYjAmraJW9]

additional information on the estate see media under this profile : [Jens Christian Kjærulf Sand, til Glomstrup/ Sophienlund i Hjerm]

  1. b1616-1622 Mogens Nielsen Kragh 1544-1622 Mogens Krag, til Agerkrog
  2. 1622-1668 Ellen Mogensdatter Krag 1593-1668 til Soenderriis Christian Skytte koebte en lille arvepart af Niels Mogensen Krag til Kaas I Glomstrup arv efter Ellen Krag [http://brindt.dk/erik_brindt/8945.htm; http://finnholbek.dk/genealogy/getperson.php?personID=I50691&tree=2]
  3. 1622-1668 Anne Mogensdatter Krag 1599-1678 af Jylland [http://finnholbek.dk/genealogy/getperson.php?personID=I50691&tree=2; Anne Mogensdatter Krag, til Glomstrup]
  4. 1668-1678 Anne Mogensdatter Krag 1599-1678 af Jylland [http://finnholbek.dk/genealogy/getperson.php?personID=I50691&tree=2
  5. 1678-1681 Jørgen Iversen Kaas 1617-1700 Faddersboel [Jørgen Kaas, til Faddersbøl]
  6. 1678-1681 Hartvig Iversen Kaas Mur 1635-1704 Ulstrup [Hartvig Iversen Kaas, Mur - til Ulstrup]
  7. 1678-1681 Mogens Iversen Kaas 1627-1694 [Mogens Kaas Mur]
  8. 1681-1682 Peder Nielsen Benzon 1652-1701 Havnoe, Korsoegaard, Aagaard, Aggersvold [http://skeel.info/getperson.php?personID=I8798&tree=ks; Peder von Benzon til Havnø; http://da.wikipedia.org/wiki/Peder_Benzon_%281652-1701%29
  9. 1682-1687 Christian Christensen Skytte 1641-1687 Christen Christensen Schytte, til Glomstrup
  10. 1687-1693 Else Jørgensdatter 1630-1693a samlede gaarden [Else Jørgensdatter, til Hvidbjerggaard, Glomstrup]
  11. 1693-1708 Georg Arnold Seefeld von Post 1638-1708 fra Luegda (Lügda) I Hannover; ritmester [Georg Arnold von Post, til Glomstrup i Hvidbjerg sogn på Mors; http://finnholbek.dk/genealogy/getperson.php?personID=I41610&tree=2]
  12. 1708-1726 Hedvig Sievertsdatter Brockenhuus 1647-1728 [http://finnholbek.dk/genealogy/getperson.php?personID=I41608&tree=2; Helvig Sivertsdatter Brockenhuus, til Glomstrup]
  13. 1726-1734 Christin Seefeld von Post 1690-1765 [Christian von Seefeld von Post, til Glomstrup]
  14. 1734-1750 Frederik Christian Poulsen von Klingenberg 1704-1750 kammerjunker [Frederik Christian Poulsen Klingenberg, Glomstrup, Lund og Blidstrup]
  15. 1750-1751 Anna Cathrine von Bülow Wedendorf-Bristow 1704-1763 [Anne Cathrine von Bülow, til Glomstrup]
  16. 1751-1754 Philip Gotfred von Samitz 1702-1762 [Philip Gotfried von Samitz, til Glomstrup, til Peterslund (Lund) i Øster Assels og Blistrup]
  17. 1754-1755 Peder (Poul?) Esbersen Møller _-1775 af Havretoft i Salling [Poul Espersen Møller, til Glomstrup, i Ballegård i Vejerslev]
  18. 1755-1771 Mads Nielsen Isager (ej Hager) 1712-1771 [Mads Nielsen Isager, til Glomstrup]
  19. 1771-1772 Anne Marie Andreasdatter Erslev 1741-1812 [Anne Marie Erslev, til Glomstrup]
  20. 1772-1785 Niels Christensen Nandrup 1730-1785 [Niels Christensen Nandrup, til Glomstrup]
  21. 1785-1788 Anne Marie Andreasdatter Erslev Soendergaard 1741-1812 [Anne Marie Erslev, til Glomstrup]
  22. 1788-1789 Bodil Nielsdatter Hillerup 1733-1808 [https://www.slaegtogdata.dk/forum/index.php?topic=61467.0; http://www.denstoredanske.dk/Dansk_Biografisk_Leksikon/Landbrug,_sk...; Bodil Ninelsdatter Hillerup]
  23. 1789-1805 Jens Christian Kjærluff Sand 1751-1814 [Jens Christian Kjærulf Sand, til Glomstrup/ Sophienlund i Hjerm]
  24. 1805-1809 Christian Jacobsen forpagter paa Hegnet [Christen Jacobsen, af Hegnet, til Glomstrup] [http://nygaards-sedler.dk/viewpage.php?page_id=64&nr=5001]
  25. 1805-1836 Anders Christensen Gjedde 1774-1836 [Anders Christensen Gjedde]
  26. 1836-1849 Anne Marie Didrichsdatter Kortbech Galtrup 1787-____ [Anders Christensen Gjedde]
  27. 1849-1863 Didrik Andersen Galtrup Gedde 1810-1863 [Didrik Galtrup Gjedde, til Glumstrup & Højriis]
  28. 1863-1870 Gertrud Kirstine Mogensdatter Nyborg 1815-1876 [Gertrud Kirstine Nyborg]
  29. 1870-1888 Anders Gjedde
  30. 1888-1913 Anders Gjedde 1839-1916 Anders Gjedde til Glomstrup
  31. 1888-1913 Marie Soerensen 1838-____
  32. 1913-1914 Anders Gjeddes Sons various
  33. 1914-1914 Morslands Udstykningsforening
  34. 1914-1916 Jens Odgaard Poulsen Jens Odgaard Poulsen, til Glomstrup
  35. 1916-1917 Søren Nielsen
  36. 1917-1917 Jesper Joergen Jespersen
  37. 1917-1921 Harald Biering Jens Odgaard Poulsen, til Glomstrup
  38. 1921-1922 Morslands Udstykningsforening
  39. 1922-1923 Otto Mortensen
  40. 1923-1925 Poul Joergensen
  41. 1923-1925 Poul Josephsen
  42. 1925-1939 Oskar Larsen
  43. 1939-1945 Anders Buchhave Pedersen
  44. 1945-1962 Kristian Peder Rasmussen
  45. 1962-1969 Gunnar Rasmussen
  46. 1969-2004 Bodil Christensen
  47. 1969-2004 Alan Christensen