Start My Family Tree Welcome to Geni, home of the world's largest family tree.
Join Geni to explore your genealogy and family history in the World's Largest Family Tree.

Special Elections to the United States House of Representatives, 2017

« Back to Projects Dashboard

Project Tags

view all

Profiles

This project is for the special elections to the United States House of Representatives held in 2017. These elections are called to fill vacancies that occur when a member of the House of Representatives dies or resigns before the biennial general election. Winners of these elections serve the remainder of the term and are usually candidates in the next general election for their districts. The winners of the elections are marked in bold. R represents Republican, D represents Democrat, G represents Green, L represents Libertarian and NPP represents No Party Preference.

April 11th

Kansas' 4th District - Ron Estes (R) vs James A. Thompson (D) vs Chris Rockhold (L)

May 25th

Montana's At-large District - Greg Gianforte (R) vs Rob Quist (D) vs Mark Wicks (L)

June 6th

California's 34th District - Jimmy Gomez (D) vs Robert Lee Ahn (D)

Special Primary held on April 4th

California's 34th District (Eliminated Candidates) - Vanessa L. Aramayo (D) vs Maria Cabildo (D) vs Alejandra Campoverdi (D) vs Arturo Carmona (D) vs Wendy Carrillo (D) vs Ricardo "Ricky" De La Fuente (D) vs Adrienne Nicole Edwards (D) vs Yolie Flores (D) vs Melissa "Sharkie" Garza (D) vs Sara Hernandez (D) vs Steven Mac (D) vs Sandra Mendoza (D) vs Raymond Meza (D) vs Armando Sotomayor (D) vs Richard Joseph Sullivan (D) vs Tracy Van Houten (D) vs Tenaya Wallace (D) vs William "Rodriguez" Morrison (R) vs Kenneth Mejia (G) vs Angela E. McArdle (L) vs Mark Edward Padilla (NPP)

June 20th

Georgia's 6th District - Jon Ossoff (D) vs Karen Handel (R)

Special Primary held on April 18th

Georgia's 6th District (Eliminated Candidates) - Amy Kremer (R) vs Bob Gray (R) vs Bruce Levell (R) vs Dan Moody (R) vs David Abroms (R) vs Judson Hill (R) vs Keith Grawert (R) vs Kurt Wilson (R) vs Mohammad Ali Bhuiyan (R) vs Ragin Edwards (D) vs Rebecca Quigg (D) vs Richard Keatley (D) vs Ron Slotin (D) vs William Llop (R)

June 20th

South Carolina's 5th District - Ralph W. Norman, Jr. (R) vs Archie Parnell (D) vs David Kulma (G) vs Victor Kocher (L) vs Josh Thornton (The American Party of South Carolina)

Special Partisan Primary held on May 2nd

Republican Primary

South Carolina's 5th District (Eliminated Republican Candidates) - Chad Connelly vs Ray Craig vs Sheri Lou Few vs Tom Mullikin vs Kris Wampler

Democratic Primary

South Carolina's 5th District (Eliminated Democratic Candidates) - Alexis Frank vs Les Murphy

Special Partisan Primary Runoff held on May 16th

Republican Primary Runoff

South Carolina's 5th District (Eliminated Republican Candidate) - Thomas E. "Tommy" Pope

November 7

Utah's 3rd District - Kathie Allen (D) vs John Curtis (R) vs Joe Buchman (L) vs Jim Bennett (United Utah Party) vs Jason Christensen (Independent American Party) vs Sean Whalen (Unaffiliated)

Special Primary held on August 15th

Republican Primary

Utah's 3rd District (Eliminated Republican Candidates) - Tanner Ainge, Christopher Niles Herrod