Sigrid Gunnarsdotter Kane

Is your surname Kane?

Research the Kane family

Sigrid Gunnarsdotter Kane's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Sigrid Gunnarsdotter Kane

Also Known As: "Smør"
Birthdate:
Birthplace: Hordaland, Norway
Death: Died
Place of Burial: Norway
Immediate Family:

Daughter of Gunnar Toraldesson Kane II and Gyrid Eriksdatter Galtung
Wife of Svale Jonsen Smør
Mother of Bothilda Svalesdatter Smør; Jon Svalesen Smør and Inga Svalesdatter Smør
Sister of Toralde Gunnarsson Kane, III; Nicolaus (Nils) Gunnarsson Kane; Gaute Gunnarsson Kane and Sigurd Gunnarson

Managed by: Cecilie Nygård
Last Updated:

About Sigrid Gunnarsdotter Kane

Kane. Utdødd norsk adelsslekt. Dens eldste kjente medlem er væpneren og riksråden Gunnar Toraldsson Kane rundt 1400. Av Gunnars tre sønner Erik, Torald og Nikulas, var sistnevnte ridder og riksråd 1444. Gunnars datter Sigrid var gift med væpneren og riksråden Svale Jonsson. Gunnars sønnesønner, Gaute (Toraldsson) Kane og Gaute (Nikulasson) Kane var begge riddere og riksråder. Førstnevnte medbeseglet 1450 unionsavtalen mellom Norge og Danmark, sistnevnte kong Hans' håndfestning, Halmstadrecessen, 1483. Slektens mannslinje døde sannsynligvis ut med Toralds sønnesønn, væpneren, riksråden og lensherren Arild (Ottesson) Kane, som ble drept av bøndene på Sunnmøre 1496.

http://www.snl.no/Kane

--------------------

Sigrid Gunnarsdatter Kane9, 16G Grandmother

Alias/AKA Sygrid

Father Gunnar Toraldeson Kane d. e. (1310->1414)

Mother Gyrid Eirikdatter Galtung (1340-)

 

Spouses

1 Hr Svale Jonsson14,25, 16G Grandfather

Birth 1389, Bergen

Death etter 1442, Bergen

Occupation riddar, riksråd, lensherre på Bergenhus 1404-1442

Alias/AKA N.R.R. hr Svale Jonssøn (Smør), Her Suale Jonsso

Father Hr Jon Hallvardsson Smør (1359-ca1395)

Mother Margrete Svalesdatter Rømer (ca1360-ca1448)

 

Children Bothilda Svalesdatter (~1410->1485)

 Jon Svaleson (~1410-1483) 
 Inga Svalesdatter (Illegitimate) (1426-) 

Notes for Sigrid Gunnarsdatter Kane

Gift med Hr Svale Jonson Smør, død i 1442. ut i fra “Vår felles slektshistorie”9

<Sygrid Gunarsdotter> er Nevnt ca. 1548 i en slektstavle [se slektstavlen i NST 36 (1997), s. 93 og skematisk i NST 2 (1930), s. 157], som hustru til Svale Jonsson, og datter av Gunnar Cane og Gyrid. Kilde: http://www.nose.dk/Norge/gaut.html#26

Notes for Svale Jonsson (Spouse 1)

Smør-ætta tilhørte høyadelen, med riddere og baroner. De hadde et kjent familievåpen med et løvehode som viste til slektskapsbånd med det gamle kongehuset.

Kilde: Sunnhordlandsslekter 1 og 2.

Smør, norsk adelig ætt fra middelalderen; eide store jordegods, især på Vestlandet. Flere av slektens medlemmer var riksråder. Slektens siste mann var riksforstanderen Jon Svaleson Smør, død 1483.

Kilde: Fokus 98 Aschehoug og Gyldendals Multimedialeksikon.

view all

Sigrid Gunnarsdotter Kane's Timeline

14
14
1386
1386
Hordaland, Norway
1410
1410
Age 24
Bergen, Bergen, Hordaland, Norway
1412
1412
Age 26
1412
Age 26
Norway
1418
1418
Age 26
Bergen, Hordaland, Norway
1420
1420
Age 26
Bergen, Hordaland, Norway