Gunnar II Toraldesson Kane, II

Is your surname Kane?

Research the Kane family

Gunnar II Toraldesson Kane, II's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Related Projects

Gunnar II Toraldesson Kane, II

Also Known As: "Thoraldeson"
Birthdate:
Birthplace: før 1390, ukjent sted, Norway
Death: circa 1425 (106-124)
etter 1414
Place of Burial: Norway
Immediate Family:

Son of Toralde II Gunnarsson Kane, II and Ingrid Torbjørnsdatter Kane
Husband of Gyrid Eriksdatter Galtung
Father of Toralde Gunnarsson Kane, III; Nicolaus (Nils) Gunnarsson Kane; Gaute Gunnarsson Kane and Sigrid Gunnarsdatter Kane

Occupation: Riksråd, Fehirde i Bjørgvin., Ridder og fehird (skattmester) i Bergen, Councillor. Squire, Esquire, King's Tribunal rep. and livestock Shepherd, Bjørgvin, Fehirde i Bjørgvin, Rigsråd, Fehirde i Bergen, Væpner og Riksråd
Managed by: Private User
Last Updated:

About Gunnar II Toraldesson Kane, II

Gunnar II Kane (obs forveksling med bestefaren, derfor I og II) var gift med Gyrid Eriksdotter Galtung.

Tore H Vigerust, Gamlebyen Oslo, 7.2.2007 20:44 (21) De navnene Kurt Østbye refererer til, er meg ukjente.

Men Gunnar Toraldesson Kanes (kjent 1398-1414) far (Toralde Gunnarsson, kjent 1366-69) og *mulige* farfar (Gunnar Toraldesson Hvit) bodde begge i Norge. Siden begge fornavnene Gunnar og Toralde er av norsk opphav, er det ingen grunn til å lete etter tysk opphav til denne slekten. At slekten Kanitz førte samme våpen, som det hevdes, er allikevel noe en bør trekke med seg i den videre forskningen.

https://forum.arkivverket.no/topic/131801-46347-kane-%C3%A6tt-og-go...

--------------------------

Kane. Utdødd norsk adelsslekt. Dens eldste kjente medlem er væpneren og riksråden Gunnar Toraldsson Kane rundt 1400. Av Gunnars tre sønner Erik, Torald og Nikulas, var sistnevnte ridder og riksråd 1444. Gunnars datter Sigrid var gift med væpneren og riksråden Svale Jonsson. Gunnars sønnesønner, Gaute (Toraldsson) Kane og Gaute (Nikulasson) Kane var begge riddere og riksråder. Førstnevnte medbeseglet 1450 unionsavtalen mellom Norge og Danmark, sistnevnte kong Hans' håndfestning, Halmstadrecessen, 1483. Slektens mannslinje døde sannsynligvis ut med Toralds sønnesønn, væpneren, riksråden og lensherren Arild (Ottesson) Kane, som ble drept av bøndene på Sunnmøre 1496.

http://www.snl.no/Kane

Gunnar Thoraldesson Hvit var fehirde i Bjørgvin [Bergen] omkring 1340. I hans tid kom svartedauen og flere slike farsotter over landet. Det har vært antatt at han var av kaneslekten i Vestfold. Gyrid og Gunnar Thoraldessson hadde sønnen Sigurd. Han giftet seg med Gyrid Eiriksdatter.


KANESTRAUM ligger i Tingvoll kommune, Møre og Romsdal. Beliggenheten for denne tidligere herregården er på vestsiden av, og nesten ytterst i, Halsafjorden.

Kanestraum er trolig en gammel gård. Fra de tidligste tider kjenner en ikke navnene til noen eiere. I årene 1401-04 ble Straum, som gården opprinnelig het, trolig eid av Gaute Eriksson Galtung. Han var ridder og riksråd, og dermed en framstående mann i regjeringstiden til dronning Margrethe. Gaute Galtung hadde også Nordmøre i len på denne tiden. Gyrid, søster til Gaute var gift med Gunnar Taraldsson Kane. Han tilhørte en ætt som opprinnelig stammet fra Brandenburg. En sønn av dem, Nikolaus Taraldsson Kane, arvet i 1440-årene blant annet Straum av morbroren Gaute Galtung. Nikolaus ble riksråd som morbroren. Fra 1480-årene av var Gaute Kane eier av Kanestraum, han var trolig sønn av Nikolaus. Gaute ble som faren riksråd, og skal visstnok ha skrevet seg "til Strøm". Er dette rett hadde Kanestraum allerede i hans tid rang som adelig setegård.


view all

Gunnar II Toraldesson Kane, II's Timeline

1310
1310
før 1390, ukjent sted, Norway
1365
1365
Bergen, Hordaland, Norway
1373
1373
Bergen, Hordaland, Norge (Norway)
1386
1386
Ullensvang, Hordaland, Norway
1425
1425
Age 115
etter 1414
1425
Age 115
Norway
????