Gabriel Alfthan

Is your surname Alfthan?

Research the Alfthan family

Gabriel Alfthan's Geni Profile

Records for Gabriel Alfthan

11,309 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Gabriel Alfthan (Alftanus)

Also Known As: "Alftan"
Birthdate:
Death: April 19, 1714
Napue, Isokyrö, Finland (kaatunut/kadonnut taistelussa, fallen/tappad vid slaget, died/lost in action)
Immediate Family:

Son of Abraham Erici Alftanus and Emerentia Klasdotter Torsk
Husband of Brita Appia
Father of pieni lapsi Alftanus
Brother of Maria Alftanus; Johan Abrahamsson Alftanus; Harald Abrahamsson Alftan and Alexander Alftanus
Half brother of Katarina Abrahamsdotter Alftana and Reg. kvartermästare Abraham Johan Alftan

Occupation: uppbördsskrivare, korpral
Managed by: Monica Kristina Jägerskiöld
Last Updated:

About Gabriel Alfthan

Hattula, Leinilän rustholli. Hämeen jalkaväkirykmentti, Sääksmäen komppania N:o 15 Gabriel Alfthan. Kaatui/katosi Napuen taistelussa 1714.


Gabriel Alfthanin äidistä ei ole varmaa tietoa, kumpi Abraham Alftanuksen vaimoista tulee kyseeseen. Naimisiin Gabriel näyttäisi menevän ennen vuotta 1696. Veronkantokirjuriksi 20-vuotias olisi ehkä nuori - jos ajattelemme äidiksi Katarina Schraderaa. Jos äiti on Emerentia Torsk, kuten tässä päättelen, syntymävuosi olisi 1672.

Kootaan tietoja:
- uppbördskrivare v. 1697 eli veronkantokirjuri
- omisti vv. 1703-06 tilan Hattulan pitäjän Katinalan kylässä
- omisti Leinilän ratsutilan Lehijärven pitäjässä v. 1707 lähtien
- toimi Vesundan säterillä Hattulassa (tilanhoitajana?) rouva Katarina Silfverbögelin lukuun v. 1710 - astui sotilaspalvelukseen (1712?) ja oli v. 1714 Hämeen jalkaväkirykmentin Sääksmäen komppanian 5. korpraali
- katosi Napuen taistelussa 19. helmikuuta 1714
- puoliso Brita Appia, luultavasti Lopen kirkkoherran Henricus Appiuksen (k. 1683) ja tämän vaimon Anna Jöransdotter Hartmannin tytär
- lapsi, haudattu Hattulan kirkkoon 24. elokuuta 1696 http://hiski.genealogia.fi/hiski/6uezhh?fi+0063+haudatut+430 - kunnostuttanut Hattulan vanhassa kirkossa ristiinnaulitunkuvan "Gudi till ära har den Wälb. uppbördsman Gabriel Alftanus och des käre hustru Brijta Appia låtit måla denne Christi kors den 1. Nov. 1703."


Oikeusjuttu langon lesken kanssa tämän lapsipuolten (Gabrielin sisaren lasten) äidinperinnöstä.
https://ylioppilasmatrikkeli.helsinki.fi/henkilo.php?id=2233 KA mf. ES 1726 (bb 20) Janakkalan, Vanajan ja Rengon käräjät 3.–4.12.1700 s. 536 (Det anförde Opbördzman Wälbet:de Gabriel Alftanus, hurulunda Sahl: Kyrckioheerden H:r Gabriel Röökman medh sin förra hustru aflat någre barn; Men som dheras stiufmoder efter det han rååkat i Enckieståndh intet draar den försårg om barnens opfostran, som henne åligger, uthan fast heller een dhel af qwarlåtenskapen allaredan förskingrat, så war bem:te Alftanii begäran, hwilken är dhe omyndiges Moorbroder, att kunna fåå laga skiffte i Sahl: Kyrckioheerden Röökmans Rusthåldh, utj Hatamala och Wono S:n, som honom här medh eij kunde förwägras; uthan bewillies här medh till laga dhelning, som af underskrefne med någre af Nembden skall wedh tillfälle förrättas)'

view all

Gabriel Alfthan's Timeline