Grand Rabbi Dovid Biderman, The Lelover Rebbe

How are you related to Grand Rabbi Dovid Biderman, The Lelover Rebbe?

Connect to the World Family Tree to find out

Grand Rabbi Dovid Biderman, The Lelover Rebbe's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Rabbi David ben Shlomo Zvi Biderman, The Lelover Reb

Hebrew: רבי דוד בידרמן, אדמו"ר מלעלוב
Also Known As: "David ben Shlomo Zvi Biederman", "1st Lelover Rebbe", "1st Rebbe of Lelov", "רבי דוד בידרמן בן רבי שלמה צבי.", "1", "R' Dovid Biederman", "1st Lelow Rebbe", "אדמו"ר דוד בידרמן", "רבי דוד מלעלוב", "Lelover Rebbe", "Rabbi Dovid of Lelov"
Birthdate:
Birthplace: (Pradła or neighboring Biała Błotna), Pradła, Zawiercie County, Silesian Voivodeship, Poland
Death: January 28, 1814 (67-68)
Gmina Lelów, częstochowski, Śląskie, Poland
Immediate Family:

Son of רבי Shlomo (Zvi?) Biderman and Rivka Biderman
Husband of Chana Biderman
Father of R' Nechemia Biderman; Laja KrakowskI; Avigdor Biderman; ? Biderman; Leib Biderman and 1 other
Brother of Haim Biderman; Zusza Moshe Biderman; Icek Biderman and Majer Biderman

Occupation: Grand rebbe of Lelov Chassidic Dynasty, אדמו"ר, grocer
Managed by: Eilat Gordin Levitan
Last Updated:

About Grand Rabbi Dovid Biderman, The Lelover Rebbe

Rav Dovid Biderman, the first Lelover Rebbe (1746-1814), son of Rav Shlomo Biderman. A close follower of the Chozeh of Lublin, he was known for his extraordinary compassion for, and inability to see faults in, his fellow Jews. His main disciple was Rav Yitzchak of Vorki, whose son, Yaakov Dovid, was the first Amshinov Rebbe.

Two printed collections of stories about Rav Dovid are:

  • Migdal Dovid and
  • Kodesh Halulim.

Lelov is the name of a Hasidic dynasty which traces its origins to Rabbi Dovid (1746-1814) of Lelów, Poland. The Lelover dynasty migrated from Poland to Jerusalem when Rabbi Dovid's son, Rabbi Moshe Biderman (1776-1851), moved there in the last year of his life.

Rabbi Moshe Biderman of Lelov was the son-in-law of Rabbi Yaakov Yitzchok, known as the Holy Jew of Prshische. Today there are several Lelover Rebbes, in Bnei Brak, Jerusalem, and New York.

History

Rabbi Dovid of Lelov was a disciple of the Seer of Lublin, a disciple of Rabbi Elimelech of Lizhensk, who was a disciple of the Magid of Mezritsh, the successor to and leading disciple of the Baal Shem Tov, the founder of Hasidism.

There is a Hasidic legend that Napoleon Bonaparte asked Rabbi Dovid of Lelov if he would be successful in his conquest of Russia. The Rebbe told the dictator that he would not. After Napoleon's defeat, he allegedly passed through Lelov and told the Rebbe that he was indeed correct. He then gave the Rebbe his velvet cloak.

The Hassidim say that Rabbi Moshe of Lelov, the son of Rabbi Dovid, took the cloak to Jerusalem with him, and made the cover for the Holy Ark in his synagogue from it. The Lelover dynasty grew in Jerusalem, when Rabbi Dovid's son, Rabbi Moshe Biderman (1776-1851) moved there. Rabbi Moshe Biderman of Lelov was the son-in-law of Rabbi Yaakov Yitzchok, the Holy Jew of Peshischa. Today there are several Lelover Rebbes, in Bnei Brak, Jerusalem, and New York.

Outline of Lelover Dynasty

Grand Rabbi Dovid Biderman of Lelov (1746-1814)

Grand Rabbi Moshe Biderman of Lelov (1776-1851)

Grand Rabbi Eleazar Mendel Biderman of Lelov (1827-1882)

Grand Rabbi Dovid Tzvi Shlomo Biderman of Lelov (1843-1918)

Grand Rabbi Shimon Nosson Nata Biderman of Lelov (1870-1930)

Grand Rabbi Pinchas Chaim Biderman of Lelov

Grand Rabbi Yaakov Yitzchok Biderman of Lelov (1907-1981)

Grand Rabbi Shimon Nosson Nata Biderman of Lelov-Jerusalem (1930-2004)

Grand Rabbi Moshe Mordechai Biderman of Lelov (1903-1987)

Grand Rabbi Avrohom Mordechai Shlomo Biderman of Lelov-Jerusalem (Zephaniah Street)

Grand Rabbi Yitzchok Meir Biderman of Lelov-Jerusalem (Zephaniah Street)

Grand Rabbi Dovid Tzvi Shlomo Biderman of Lelov in America

Grand Rabbi Shimon Nosson Nata Biderman of Lelov-Beitar

Grand Rabbi Shimon Nata Biderman of Lelov-Bnei Brak

Grand Rabbi Alter Eleazar Biderman of Lelov in Bnei Brak (1935-2001)

Rabbi Y. D. Biderman


---

---

http://www.zadikim.org/index.asp?catID=17002&siteLang=3Rabbi David Biederman of Lelov (1746 - 7 Shvat 1814) was a close follower of the "Seer" of Lublin.

He was known for his extraordinary compassion for, and inability to see faults in, his fellow Jews.

His main disciple was Rabbi Yitzchak of Vorki, whose son, Yaakov David, was the first Amshinov Rebbe.

Two printed collections of stories about him are Migdal David and Kodesh Halulim.

Rabbi Dovid of Lelov was a disciple of the Seer of Lublin, a disciple of Rabbi Elimelech of Lizhensk, who was a disciple of the Magid of Mezritsh, the successor to and leading disciple of the Baal Shem Tov, the founder of Hasidism.

There is a Hasidic legend that Napoleon Bonaparte asked Rabbi Dovid of Lelov if he would be successful in his conquest of Russia. The Rebbe told the dictator that he would not. After Napoleon's defeat, he allegedly passed through Lelov and told the Rebbe that he was indeed correct. He then gave the Rebbe his velvet cloak.רבי דוד מללוב היה תלמידם של רבי אלימלך מליז'נסק והחוזה מלובלין ומיסד חסידות ללוב המפורסמת

About Grand Rabbi Dovid Biderman, The Lelover Rebbe (עברית)

מייסד החצר, רבי דוד בידרמן בן רבי שלמה צבי, נולד בשנת ה'תק"ו ונפטר בז' בשבט ה'תקע"ד (1746-1814).

רבי דוד בידרמן (ה'תק"ה, 1745‏- ז' בשבט ה'תקע"ג, 1813) היה האדמו"ר המייסד של החצר החסידית לעלוב.

ולד לרב שלמה צבי ולאשתו רבקה, וגדל במשפחה שהתנגדה לחסידות, אך בצעירותו נמשך לחסידות חרף התנגדותו של אביו. הרב בידרמן אימץ התנהגויות אישיות ייחודיות בעולם החסידות, ונחשב לדמות עממית. נהג להתבודד. התפרסם כמי שהדגיש את ערך אהבת ישראל. הפולקלור החסידי מספר כי לאחר נישואיו החזיק בבעלותו חנות קטנה לממכר מלח, שהייתה פתוחה מדי יום לשעה קלה, שהספיקה לו למחייתו, ולאחר מכן היה סוגרה, מחשש שמא יפגע בפרנסת מתחריו‏. כן נודע בחמלתו על בעלי חיים, ומסופר שבעת היריד היה הולך להשקות את הסוסים הצמאים שבעליהם היו עסוקים בשוק. מסופר כי אמר פעם לעגלון שהכה את סוסו כי לאחר מיתתו הסוס יתבע אותו לדין בבית דין של מעלה: "האם לא תבוש לעמוד בדין עם סוס?!". ידוע כמי שקירב את רבי יעקב יצחק מפשיסחה לתנועת החסידות, ובהמשך אף השתדך איתו, כשבנו רבי משה נעשה לחתנו של רבי יעקב יצחק. אחד מתלמידיו הידועים היה הרופא שהפך לרבי - ד"ר חיים דוד ברנהרד מפיוטרקוב שרבי דוד החזירו בתשובה ולימים הפך לאדמו"ר. בין תלמידיו נודעו גם רבי יצחק מווארקא, רבי ישעיה מפשדבורז' ורבי חנוך מוורשה בעל יסוד אמונה. הרב דוד בידרמן לא חיבר ספר. מעט מדברי תורתו מובא בספרי חסידות שונים. הסיפורים והאגדות עליו כונסו בספר "מגדל דוד" (פיוטרקוב ה'תר"צ) וכן בספרים "ליקוטי דברי דוד", "קודש הילולים" ו"פרי קודש הילולים". תולדותיו מובאות בספר "תפארת בית דוד". אחרי נפילת מסך הברזל בפולין אותר וחודש הקבר וחודשה העלייה לרגל אליו. בשנים האחרונות יוצאות טיסות צ'ארטר מישראל לקראת יום היארצייט כדי לעלות לקברו.

(ויקיפדיה)

רבי דוד בידרמן מלעלוב רבי דוד בידרמן - האדמו"ר מלעלוב, נולד בשנת ה'תק"ו, לאביו רבי שלמה צבי בידרמן ולאמו מרת מלכה ע"ה.

ילדותו: רבנו גדל בבית הוריו שהיו עניים מרודים, פעם אחת הצליח אביו להשיג כמה פרוטות בכדי לקנות לבנו מלבוש חם לחורף, אך כעבור כמה ימים שב רבנו הבייתה ללא המעיל. שאלה אותו אמו היכן שכח את מעילו, ענה הילד: לא שכחתי, ראיתי איזה ילד עני עם בגדים קרועים ושיניו נוקשות מרוב קור ונתתי לו את מעילי. פנתה אליו אמו ואמרה לו כי יילך מיד חזרה ויביא את מעילו לפני שיבוא אביו ויפליא בו את מכותיו. לא עזרו כל האיומים, השכנועים והדיבורים, בקור רוח ענה הילד לאמו כי שווה היא מצווה כה גדולה לקבל מעט מכות בעדה.

נישואיו: רבנו נשא לאשה את מרת חנה בת רבי יעקב מכפר נעגיווען. לאחר נישואיו פתח רבנו חנות קטנה, אותה היה פותח רק שעות מועטות במשך היום ואף צווה את בני ביתו שלא יפתחו את החנות אלא כדי מחייתם, בהטעימו כי אין הוא רוצה לפגוע בפרנסת מתחריו.

דרכו בעבודת השם: כאמור פתח רבנו חנות קטנה בה עבד חלק קטן משעות היום, אך בכל שאר שעות היום עסק רבנו בלימודו בהתמדה עצומה ובשעות הלילה, או אז היה מסגף את גופו בכל מיני סיגופים. פעם שאל את רבנו אחד ממשרתי חותנו האם הינו חוטא גדול כ"כ שזקוק הינו לכאלו סיגופים, ענה רבנ וואמר: חלילא וחס, הסיגופים אינם לתיקון החטא אך מה אעשה ועדיין לא פעלתי שתהיה אהבת ישראל חקוקה בליבי.

התקרבותו לחסידות: כאשר זרחה שמשו של רבי אלימלך מליזענסק, החליט רבנו לנסוע לליזענסק ולטעות על קנקנו, בתחילה דחה רבי אלימלך את רבנו מעל פניו, אך לאחר מכן כבדו ביותר ורבנו הפך לאחד מחסידיו הבולטים ביותר. בשנת התקמ"ו נפטר רבו הראשון רבי אלימלך מליז'ענסק וכמו רבים מחסידיו מצא גם רבנו ניחומים אצל הזקן והגדול מביניהם, הלא הוא רבי יעקב יצחק - החוזה מלובלין. גם כאשר היה רבנו עצמו אדמו"ר לאלפים, הכניע עצמו רבנו וכך היה אומר: "שולחנו של הרבי מגיע עד לעלוב, ואני יושב בסוף השולחן".

אדמו"רותו: רבנו מעולם לא הוכתר להיות אדמו"ר, בתהליך איטי של הערצה וחיפוש אחר מדריך רוחני, החלו חסידים רבים להתלקט סביבו ולבקש מאיתו דרך בעבודת השם.

אחד מתלמידיו הידועים ביתר של רבנו, הינו רבי חיים דוד מפיטערקוב, אותו החזיר רבנו בתשובה ותווה לו את הדרך בה יילך, לימים נעשה רבי חיים דוד עצמו לאדמו"ר פועל ישועות.

רבנו אף קירב את רבי שמחה בונים מפרשיסחא לדרך החסידות, שנים לאחר מכן כאשר רבי שמחה בונים כבר היה בעצמו אדמו"ר לאלפים, נעשו הוא ורבנו למחותנים, כאשר רבנו השיא את בנו רבי משה עם בתו של רבי שמחה בונים מפרשיסחא.

גדלותו: נדמה כי לעולם לא נוכל להבין את גודל אהבת ישראל שפעמה בלב רבנו, עד כי רבי שלמה מראדומסק כתב על רבנו בספרו "תפארת שלמה" וז"ל: "שמענו מפי הרב הוותיק אוהב ישראל רבי דוד מלעלוב ז"ל שאמר "איך תאמרו עלי שאני "צדיק הדור" אם אני עדיין מרגיש בעצמי אהבה לבני ורעי יותר מלשאר בני ישראל" עכ"ל. זאת הייתה השגתו של רבנו שאם אינו מרגיש, לא סתם אהבה אלא "אהבה אבהית" כלפי כל אחד ואחד מעם ישראל, אינו נקרא צדיק הדור.

רבו החוזה מלובלין אמר על רבנו: "רק כשיבוא משיח ידעו את ערכו". רבי חיים דוד מפיעטרקוב התבטא עליו: "כמו שיש מסכת בבא קמא, כן יש מסכת רבי דוד מלעלוב:. רבי קלונימוס קלמן בעל המאור ושמש אמר: "ובשעה שהתווכח עם היהודי הקדוש בהלכה, לא הבנתי מדבריו כלום". בעל החידושי הרי"ם אמר: "שפת רבי דוד מלעלוב היתה עבורינו כשפה שאין לנו בה כל מושג, וד' מאות פשטים אני יכול לומר על דבריו העמוקים".

פטירתו: בשנת ה'תקע"ד חלה רבנו, זמן קצר לאחר מכן לקח עמו את תלמידו רבי יצחק מוורקא ונסעו לבקר את היהודי הקדוש מפרשיסחא, כאשר נכנסו לבית פנה רבנו אל היהודי הקדוש ואמר: "הוא מאנשי" באצביעו על רבי יצחק מוורקא. הביט היהודי הקדוש בעיניו החודרות ואמר לרבנו כי ישלחנו אליו בחודש שבט. כאשר הגיע חודש שבט, רבנו פתח את פיו והחל לומר תורה אחרי שנים שבהם לא פצה את פיו. מחלתו של רבנו גברה באותם ימים ומצבו היה אנוש, רבי יצחק מוורקא רצה לא רצה לעזוב את מיטת רבנו אך חזקה עליו גזירת רבו לנסוע לפרשיסחא. בשעתו האחרונה היה רבנו מלא שמחה ולרופא שהביט ברנו ואמר כי מצבו אינו טוב, ענה רבנו ואמר: מצבי מצויין - הרי עוד מעט ואשוב לביתי אל אבי שבשמים. עוד באותה שעה יצאה נשמתו בטרה ומתוך שמחה עצומה ועלתה בסערה השמיימה, יום ז' שבט ה'תקע"ד. מנוחתו כבוד בעיר לעלוב שבפולין.

מספריו: רבנו לא חיבר ספרים, אך מדברי תורתו פזורים בספרי תלמידיו: מגדל דוד דברי דוד ליקוטי דברי דוד קודש הילולים פרי קודש הילולים תפארת בית דוד

מילדיו: רבי משה מלעלוב רבי נחמיה רבי אביגדור עליהם היו אומרים כי מראשי התיבות של שמותיהם מצטרף לשם "אמן". בתו אשת רבי מאיר מפשעטדבורז'

מתלמידיו: מגודל צדקת תלמידיו נוכל להבין מקצת גדולתו של רבנו, תלמידים שברבות השנים הפחו גם הם לאדמו"רים והקהילו קהילות מפוארות, ביניהם אפשר למנות את: רביחיים דוד מפיעטרקוב רבי יצחק מוורקא רבי ישעיה מפשטדבורז' רבי חנוך מווארשא

view all

Grand Rabbi Dovid Biderman, The Lelover Rebbe's Timeline

1746
1746
(Pradła or neighboring Biała Błotna), Pradła, Zawiercie County, Silesian Voivodeship, Poland
1765
1765
1772
1772
Poland
1776
1776
łachów, Włoszczowa County, Świętokrzyskie Voivodeship, Poland
1776
Łachów, Włoszczowa County, Swietokrzyskie, Poland
1780
1780
1814
January 28, 1814
Age 68
Gmina Lelów, częstochowski, Śląskie, Poland
????