János I. Wein

Is your surname Wein?

Connect to 1,881 Wein profiles on Geni

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

János I. Wein

Birthdate:
Birthplace: Bócsa, Bács-Kiskun County, Hungary
Death: April 02, 1908 (79)
Budapest, Hungary (asztma)
Place of Burial: Budapest, Budapest, Budapest, Hungary
Immediate Family:

Son of Jacobus Wein and Schild Éva
Husband of Antónia Maderspach
Father of Wein Károly; dr. Wein Manó; Margit Ábrányi; Wein János II.; Jakab Wein, Jr. and 3 others
Brother of Wein Berta; Wein Pál; Wein Leontin and Wein Terézia

Occupation: Székesfővárosi Vízművek igazgatója
Managed by: Lukács Krisztina
Last Updated:

About János I. Wein

Wein János (Németbogsány, 1829. január 10. – Budapest, 1908. április 2.) bányamérnök, a budapesti vízvezeték hálózat egyik tervezője és megalkotója, a budapesti Vízművek első igazgatója. Ifjúsága

Elemi iskolába valószínűleg Németbogsányban járt, ahol apja, Wein Jakab igazgató tanító volt, a gimnáziumot Nagyváradon és Temesvárt végezte, majd beiratkozott a bécsi politechnikumba. Tanulmányai megszakadtak 1848-ban, amikor is hazament és beállt a nemzetőrségbe. Részt vatt a Krassó-megyei bányavárosok védelmében a szerbek és románok ellen. 1848 őszén a selmecbányai bányászati akadémiára iratkozott be, azonban, amikor Görgey hadserege átvonult a városon, beállott honvédnek és tüzérként végigharolta a szabadságharcot. A világosi fegyverletétel után, mely közlegényként érte, feltűnés nélkül visszatért Selmecbányára és befejezte tanulmányait. [szerkeszt%C3%A9s] Bányamérnök Egyetemi évei alatt összebarátkozott diáktársával, Maderspach Viktorral, és e barátság révén 1853-ban Ruszkabányára került a Maderspach vállalathoz bánymérnökként. 1855-ben feleségül vette Viktor húgát, Antóniát, Maderspach Károly és Buchwald Franciska lányát. Miután a ruszkabányai gyárat tulajdonosai eladták, a szintén a család tulajdonában lévő haczasel-vaspataki vasgyárat vezette, de a vállalkozás nem volt sikeres, így gazdálkodásba kezdett és 1861-től elvállalta Hunyad-vármegye mérnöki állását is. 1866-ban Budára költözött, betársult a pesti "Chór & Wein" nyomdába.

A Fővárosi Vízművek igazgatója

1869-től közvetlen munkatársa lett William Lindley angol mérnöknek, aki az első korszerű (ideiglenes) vízművet tervezte és építette Pest városának. 1873-ban, Budapest megalakulásakor szervezték meg az egyesített város Vízvezetéki irodáját, mely 1889-ig működött, ennek lett első vezetője Wein János. Wein Lindleyvel szemben, aki a Duna vizének mesterséges szűrésével kívánta megoldani a naggyá nőtt város vízellátását, felismerte Budapest szerencsés geológiai környezetét és a Duna kavicságyának felhasználásával a természetes szűrést javasolta. Első munkája az ideiglenes vízmű kibővítése volt (melynek gépháza a későbbi Országház helyén állt), majd 1880-ban megtervezte, és meg is építette a végleges budai vízművet, melynek impozáns gépháza az újlaki Dunaparton ma is működik.

Wein tervei nemcsak a korabeli, a mainál sokkal kisebb város igényeit elégítette ki, hanem messzemenően tekintettel volt a város terepadottságaira és a várható fejlődésre is. Elmondható, hogy a gondosan megtervezett vízvezetékrendszer, bár az azóta eltelt több, mint száz év alatt sokszorosára bővült, de ma is a Wein János által megtervezett rendszer szerint működik. Buda magassági viszonyainak megfelelően hat ellátási övezetre osztotta a várost: a budai alsó-, felső, sváb-hegyi alsó, felső, a lipótmezei és a szépjuhásznéi övezetre. A vízellátást két tárolómedence, az alsó-józsefhegyi és a krisztinavárosi, valamint egy átemelő szivattyúállomás segítette, mely a magasabban fekvő övezetekbe továbbította az ivóvizet. A teljes rendszer 1882-re készült el.

A pesti oldalon elkezdődött a parlament építése, ezért először északabbra helyezték át a gépházat és a kutakat, azonban ezek az ideiglenes intézkedések nem oldották meg Pest rohamosan növekvő vízigényének kielégítését. Wein János 1884-ben kapott megbízást a Fővárosi Tanácstól, hogy tegyen javaslatot a Káposztásmegyer határában építendő végleges vízműre. Bár ezt Wein két hónap alatt teljesítette, a tervezés és kivitelezés megkezdése évekig húzódott. Végül 1892-ben megkezdődött a tervezés, és 1893-ban kezdtek hozzá a megvalósításhoz. Wein János ezt nem tudta már befejezni, 66 éves korában, 1896-ban a főváros közgyűlése – érdemei elismerése mellett – nyugdíjazta. Utóda az ugyancsak kiváló képességű Kajlinger Mihály lett, aki a tervezést és a kivitelezést is vezette. Nyugdíjasként ismert tagja volt a budai társadalmi életnek. 1908. április 2-án asztmában halt meg.

Emléke

A Fővárosi vízművek mindig nagy tisztelettel és szeretettel emlékezett meg egykori igazgatójáról. Több kiadványban méltatta munkásságát. Elkészíttette Wein János és Kajlinger Mihály életnagyságú festményét, melyek ma is a vízművek székházának recepcióját díszítik. Kezdeményezésükre a XIII. kerület önkormányzata 2010. március 22-én parkot nevezett el Wein Jánosról, ahol felállították mellszobrát is.[1] [szerkeszt%C3%A9s] Művei

   * Wein János jelentése a Dunafolyam és a balparti vízvezeték vizsgálata alkalmával 1874-75-ben szerzett adatokról. Térképpel. Budapest, 1877.
   * Budapest főváros nyilvános vízművei. Budapest, 1883.
   * Emlékirat a fővárosi végleges vízmű tárgyában. Budapest, 1888.
   * A főváros vízzel való ellátása. Budapest,1889.

Forrás

   * Révai nagy lexikona. XIX. kötet. Budapest, 1926. Révai Testvérek Irodalmi Intézet Rt.
   * A 125 éves Fővárosi Vízművek. Összeállította Jancsár Péter. Budapest, 1993. A Fővárosi Vízművek kiadása.
   * Budapest lexikon II. (L–Z). Főszerk. Berza László. 2., bőv. kiadás. Budapest: Akadémiai. 1993. 651. o. ISBN 963-05-6411-4
   * Wein Aladár: A Wein család krónikája. Rudnany, 1949. (kézirat)

Külső hivatkozások

  1. ↑ http://www.onkormanyzat.mti.hu/Pages/News.aspx?ni=4454 Önkormányzati sajtószolgálat

* Tolnai Béla: Parti szűrés...
A Victor Hugo utcai park viseli mostantól a vízügyi szakember nevét Wein János park és mellszobor a kerületben 2010. március 22.

Wein Jánosról, a Fővárosi Vízművek első igazgatójáról neveztek el parkot Budapest XIII. kerületében.

Wein Jánosról keresztelték el a Victor Hugo utca 35-39. között található, eddig névtelen közparkot. A Fővárosi Vízművek első igazgatójának nemcsak a köztér elnevezésével állított emléket a XIII. kerületi önkormányzat, hanem egyidejűleg felavatták mellszobrát is. A neves szakember előtt tisztelgő alkotást Rákosi Péter kőszobrász-restaurátor készítette.

Az Újlipótváros parkjának névadóján dr. Tóth József polgármester mondott beszédet. Kiemelte, hogy a XIII. kerületi önkormányzat sokat tesz a környezet védelmében, s ezt a jövőben is folytatni kívánja. Ezután Keszler Ferenc a Fővárosi Vízművek vezérigazgatója állt a pulpitusra, aki a víz világnapjára emlékezve a vizet mint legfontosabb táplálékunkat méltatta. Az ünnepségen felléptek a Hunyadi Mátyás Általános Iskola diákjai is.

Boldog Zoltán: Wein János, a vizek borásza

Ha sétálnál az 1880-as évek éppen csak iskoláskorú Budapestjén, és a nyári kánikulában szomjadat csillapítani igyekeznél, nem a jó hideg hazai vízre áhitoznál a belváros söntéspultjainál, hanem hideg és zamatos borokra, behűtött jeges teára vagy bizalmat kívánó limonádéra. A limonádé pedig azért kívánna különös bizalmat, mert a Duna-víz nagyobb veszélyeket rejteget, mint a kiszáradástól megóvó borvirágos délelőtt, vagy a nyugtató teafüvek, melyektől akár séta közben is álomba szenderülsz, ha nem esik útba egy-egy spalettáit még éppen csak nyitogató kávéház.
   Az életet adó víz ellened fordul, ha magában hordozza a tífusz és a kolera már-már megfékezett, de évtizedek elteltével rendszeresen felbukkanó betegségét. Víz nélkül pedig nincs élet, és mivel a vízforralás mesterségénél mindig könnyebb egy férfi számára a borfogyasztás mestersége, ezért a háziasszonyokra marad mind a megelőzés, mind a víg kedélyű férjek istápolása.
   Jót tesz aztán a bor a családi élet szentségének is, hiszen in vino veritas alapon lecsengenek az otthoni problémák, a kimondás feloldja asszony és ura, úr és cseléd elfojtott sérelmeit, és az 1882-es évjáratú egri bikavér beállítja elégedetlen férjek változó rezgésszámát az optimálisra, ami talán még ahhoz is elegendő, hogy újabb pesti polgárok immár kevésbé borvirágos nemzedékével ajándékozza meg a székes fővárost.
   A vidám, borvirágos pesti élet 1892-ig folytatódhat, amikor is Wein János bányamérnök, kinek neve szinte ironikusan rejti magában a bor német megfelelőjét, feltalálja az újdonsült fővárosnak a hamisítatlan tiszta vizet. És Wein János bízott a természetben, amikor a nyugat-európai módszereket elutasítva nem engedett a szkeptikusoknak. Mert a homokba ágyazott kavicsréteg majd megszűri a vizet, hisz a természet a tisztaság ajándékát kínálja az embereknek, ha képesek meglátni a megoldást kínáló lehetőségeket. A Duna alatt húzódó homokréteg pedig új élettel ajándékozta meg a folyóvizet, mint ahogy új életet jelentett a pesti borkultúra mindennapjaiban is.
   Wein Jánost kinevették, kérdőre vonták, de Wein János feltette egy lapra az életét. És bár Wein János sikeres víztisztítása miatt jelentősen csökkent a söntéspultnál álldogáló borvirágos férfiak száma, a pesti ember még mindig Wein János vizét issza, aki nemcsak feltalálta a pesti embernek a tiszta vizet, hanem vízvezeték-hálózatával a háziasszonyok és cselédlányok dolgát is megkönnyítette. És így állt helyre a családi béke a pesti polgárlakásokban, ahol a kevésbé borvirágos férjek a kevésbé elfoglalt asszonyaikkal (és cselédeikkel) olyan világba szülhették gyermekeiket, ahol a bort nem a víz helyett fogyasztották, hanem csakis az élet jól megérdemelt pillanataiban.
   De arról nem készült felmérés, hogy a pesti polgár zsörtölődött-e a hír hallatán, vagy tudomásul véve a történteket, folytatta jól megszokott életét, és a tiszta – immár vezetékes – vizet szigorúan tisztálkodásra használta volna, hogy aztán az utána következő generáció már a söntéspult helyett a kávéházak világát választva apró visszaesést idézzen elő a magyar borfogyasztásban. 
   Wein János pedig a városi legendák hőseként néhány napig tündökölt A Hét tárcarovatában, de a folyóiratkultúra és az irodalom közti határterületről úgy bukkan fel néha-néha, mint egy ember, aki találmányával magát az ördögöt győzte le. 
view all 12

János I. Wein's Timeline

1829
January 10, 1829
Bócsa, Bács-Kiskun County, Hungary
1858
June 15, 1858
1860
March 9, 1860
1861
December 15, 1861
Olomouc, Czech Republic
1863
May 30, 1863
Olomouc, Czech Republic
1865
January 7, 1865
Olomouc, Czech Republic
1866
September 29, 1866
Budapest, Hungary
1873
January 19, 1873
Budapest, Hungary
1877
January 19, 1877
1908
April 2, 1908
Age 79
Budapest, Hungary