Johannes Martini Amnorinus

Is your surname Amnorinus?

Research the Amnorinus family

Johannes Martini Amnorinus's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Johannes Martini Amnorinus

Swedish: Johan Mårtensson Amnorinus
Also Known As: "Johannes Martini"
Birthdate:
Death: 1690 (61-69)
Jaakkima, Finland
Immediate Family:

Son of Mårten Eriksson Sinkkonen
Husband of N.N Simonsdotter Paganus and Kristina Elisabet Amnorinus
Father of Johannes Johannis Amnorinus; Zachaeus Johannis Amnorinus and Anna Margareta Johansdotter Amnorin

Occupation: Jaakkiman kirkkoherra, Kyrkoherde
Managed by: Private User
Last Updated:

About Johannes Martini Amnorinus

Lähde; Släktbok Ny följd I:2. utg. av Alf Brenner Tab. 1.

År 1669 står det antecknat att Johannes har bott i socknen i 19 år, vilket tyder på att han varit bördig från annan ort. Nämnes kapellan i Jakimvara 1661 men har tjänstgjort som präst sedan år 1650 där. Anklagades av en rysk bondes änka Tatjana Ossippas dotter att 1656 vid den ryska rupturen ha uppbränt hennes mans gård med två små barn i Sorola by. Det intygades dock att han suttit på åkern då elden bröt ut, han var såsom andra den tiden på flykten och reste av och till vaktande efter sitt fattiga hemvist och råkade komma till åkern, där han suttit med en bonde. Tillfällig kyrkoherde 1664 (kallas från 1669 vice pastor) i Jakimvara blev han kyrkoherde efter svärfadern som dog 1675.