Kazimierz Dzierżyński

Is your surname Dzierżyński?

Connect to 77 Dzierżyński profiles on Geni

Kazimierz Dzierżyński's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Kazimierz Dzierżyński

Russian: Казимир Эдмундович Дзержинский, Lithuanian: Kazimieras Dzeržinskis
Birthdate:
Death: July 24, 1943 (67-68)
Immediate Family:

Son of Edmund Rufin Dzerzhinsky and Helena Julia Dzierżyńska
Husband of Lucy Dzierżyńska
Brother of Witold Dzierżyński; Aldona Dzierżyńsk; Jadwiga Dzierżyńska-Kuszelewska; Stanisław Dzierżyński; Felix Edmundovich Dzerzhinsky and 3 others

Managed by: Andrzej Hennel
Last Updated:

About Kazimierz Dzierżyński

Kazimierz i Luccia (rocznik 1887) byli idealnym, kochającym się małżeństwem. Miejscowa ludność darzyła ich prawdziwym szacunkiem i wielkim zaufaniem. Oboje namiętnie kochali i czytali książki. Lubili bardzo słuchać audycji Radia Wileńskiego, a w szczególności tej, w której swój popis miała „Ciotka Albinowa”, nadawanej w gwarze „tutejszej”. Nawet „granatowa policja” nie odważyła się dokuczać czy prześladować Kazimierza z racji działalności brata Feliksa”. (Jerzy S. Łątka).

W okresie okupacji Kazimierz i Luccia Dzierżyńscy aktywnie działali na rzecz konspiracji polskiej i jej oddziałów partyzanckich na rozległych obszarach Puszczy Nalibocko-Iwienieckiej. Luccia Dzierżyńska, zatrudniona jako tłumaczka przez komendaturę gestapo, miała dostęp do cennych informacji, które przekazywała polskiej partyzantce. Latem 1943 Luccia i Kazimierz Dzierżyńscy uprzedzili o przygotowywanej przez gestapo szeroko zakrojonej akcji przeciwko partyzantom (była to głośna naonczas akcja pod kryptonimem „German”). Małżeństwo Dzierżyńskich uczestniczyło także w przygotowaniu zaplanowanej przez partyzantów polskich akcji zbrojnej w Iwieńcu 19 czerwca 1943, podczas której rozgromiono garnizon niemiecki.

W sierpniu 1943 Niemcy wpadli na trop tej działalności i aresztowali Luccię. Kazimierz przebywał w tym czasie w Iwieńcu pod fałszywym nazwiskiem. Na wiadomość o aresztowaniu żony, nie chcąc jej opuścić – ujawnił się i wraz z nią („wziąwszy się za ręce w obliczu śmierci” – jak odnotowują świadkowie) został przez Niemców rozstrzelany w sierpniu 1943. Pochowano ich na cmentarzu w Iwieńcu.

view all

Kazimierz Dzierżyński's Timeline