ks. Bolesław Bronisław Piechowski

Is your surname Piechowski?

Connect to 1,401 Piechowski profiles on Geni

ks. Bolesław Bronisław Piechowski's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

ks. Bolesław Bronisław Piechowski

Birthdate:
Birthplace: par. Śliwice, Osówek, Starogard County, Pomeranian Voivodeship, Poland
Death: August 12, 1942 (56)
Hartheim
Immediate Family:

Son of Józef Jan Piechowski and Anna Piechowska
Brother of Jan Piechowski; Leokadia Czapiewska; Pelagia Żuroch Czapiewska; Apolinary Piechowski; Marta Leliwa Piechowska and 3 others

Managed by: Stanislaus Roman von Zmuda Trzeb...
Last Updated:

About ks. Bolesław Bronisław Piechowski

http://www.swzygmunt.knc.pl/MARTYROLOGIUM/POLISHRELIGIOUS/vPOLISH/H...

http://pl.wikipedia.org/wiki/Boles%C5%82aw_Piechowski

http://www.tcz.pl/index.php?p=1,47,0,wiadomosci&item=1f78ac6f030317...

W 1906 roku grupka alumnów pelplińskiego WSD na czele m.in. z Janem Karnowskim, Józefem Wryczą, Bolesławem Piechowskim, czy Edmundem Roszczynialskim założyło samokształceniowe Kolo Kaszubologów, które za cel postawiło sobie poznanie i propagowanie wiedzy na temat historii i specyfiki Pomorza.

proboszcz parafii Lubiszewo, b. duszpasterz parafii Chojnice, Luzin, Wąbrzeźno, Fordon, działacz Towarzystwa Młodokaszubów a potem Stronnictwa Narodowego, pisarz (pod pseudonimem Bolesław Leliwa).

Aresztowany 10.09.1939, więziony w obozie przejściowym w Neufahrwasser (Gdańsk–Nowy Port), następnie w obozach koncentracyjnych Stutthof i od 09.04.1940 w Sachsenhausen — stamtąd 14.12.1940 wysłany do obozu koncentracyjnego Dachau, a stamtąd — całkowicie wycieńczony — przewieziony w tzw. „transporcie inwalidów” do Hartheim, gdzie został zamordowany w komorze gazowej.

Boleslaw Piechowski, camp number 22747, b. 10.12.1885r. in Ossoweg, 12.08.1942r deportation date.

Urodził się 10 października 1885 roku w Osówku (pow. Starogard Gdański) w rodzinie rolników Jana i Anny Pliszków. Kształcił się w Col-legium Marianum w Pelplinie (1898-1906) i w gimnazjum w Świeciu, gdzie w 1906 roku uzyskał maturę. Studia odbywał w Seminarium Duchownym w Pelplinie. Święcenia kapłańskie otrzymał 9 marca 1913 roku. W 1926 roku został kuratusem w Lubiszewie. Trzy lata wcześniej, ks. Piechowski poszerzył cmentarz kosztem ziemi proboszczowskiej, położonej na północ od kościoła. 29 marca 1925 roku dokonano poświęcenia nowej części cmentarza. Ceremonia miała uroczystą oprawą, odbyła się po nieszporach z kazaniem okolicznościowym. W środkowej części cmentarza ustawiono wówczas krzyż misyjny, odpowiednio przystrojony. Przy współpracy miejscowego nauczyciela, w 1927 roku ks. Piechowski, przed świętem Stanisława Kostki, zgromadził znaczną ilość młodzieży oraz dzieci na modlitwę i rozważania słowa Bożego; rozważania te trwały nieustannie przez cztery dni. Były to pierwsze tego typu rekolekcje w dziejach parafii, podczas których odbyła się msza św. z kazaniem w języku polskim, o polskim patronie młodzieży. W 1928 roku wybudował nową plebanię, która służy za mieszkanie proboszcza i biuro parafialne po dzień dzisiejszy; w tym też roku odnowił kościół. Z inicjatywy ks. Piechowskiego, z dniem l stycznia 1931 roku zaczęła funkcjonować w Lubiszewie kasa cmentarna. 20 maja 1931 roku cmentarz parafialny otrzymał statut zatwierdzony przez Kurię Biskupią w Pelplinie. Przy kościele lubiszewskim działało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej, którego prezesem był Alojzy Zieliński, mieszkaniec Lubiszewa. Podczas zebrań tego towarzystwa poruszano tematykę religijną, moralną, uczono dobrych obyczajów oraz omawiano sprawy i wydarzenia bieżące, jak też interesowano się historią Polski. Wszystkie te spotkania odbywały się pod nadzorem organizacyjno-merytorycznym ks. Piechowskiego. Ponadto ks. Piechowski pisał i ogłaszał utwory literackie pod pseudonimem Bolesław Leliwa, prowadził pracę polityczną jako działacz Stronnictwa Narodowego, dbał o rozwój organizacji kościelno-religijnych i świeckich (towarzystwa śpiewacze, zespoły teatru amatorskiego). Z chwilą wybuchu II wojny światowej został aresztowany przez Niemców (10 IX 1939) i zatrudniony na roli do pracy u niemieckiego rolnika. Następnie przebywał w niemieckim więzieniu w Gdańsku, potem w obozie koncentracyjnym w Stutthofie i od 10 kwietnia 1940 roku w obozie w Oranienburgu, skąd przewieziono go do Dachau. Zginął w tzw. transporcie inwalidów 12 sierpnia 1942 roku. Dla upamiętnienia jego męczeńskiej śmierci postawiono w Lubiszewie przy kościele wysoki krzyż-pomnik, dzieło artysty rzeźbiarza Ignacego Zelka. Przed objęciem probostwa w Lubiszewie był wikarym w Chojnicach, Luzinie, Wąbrzeźnie oraz katechetą w Gimnazjum w Fordonie). l stycznia 1937 roku został mianowany proboszczem parafii lubiszewskiej.

view all

ks. Bolesław Bronisław Piechowski's Timeline

1885
October 10, 1885
par. Śliwice, Osówek, Starogard County, Pomeranian Voivodeship, Poland
1942
August 12, 1942
Age 56
Hartheim