

Kaukialan kylä sijaitsee Suomenlahden rannalla Jokikylän ja Santajoen kylien välissä. Mantereen suunnassa kylää vastassa on Suurpäälä. Kylässä on pieni (Järvi)Suonjärvi, joka laskee mereen Haukiojan kautta.
Kylän erikoisuutena on pitkälle mereen ulottuva niemisärkkä, Ristiniemi, ruots. Krysserort. Siellä sijaitsi Talvisodassa järeä rannikkopatteri, jonka aseistuksena oli 2 kpl 305/52O kantalinnoitetuissa asemissa. Asemat olivat valmistuneen juuri ennen Talvisotaa 1939. Tykkiasemat ja siellä olleet tykit räjäytettiin suomalaisten vetäytyessä alueelta. Jatkosodassa Ristiniemen tulenjohtotorni oli madallettuna käytössä. Kylän jäätyä Neuvostoliitolle, Ristiniemessä toimi myös jonkinlainen linnoitusasema.
Viipurinlahden taistelussa 1790 Venäjän laivasto asettui Krysserortin eli Ristiniemen ja Repiegrundin (Tuppura-Vatnuori?) väliin estämään Ruotsin laivaston pääsyn pois Viipurinlahdelta.
Kaukialassa asui vuonna 1915 261 henkeä (2,1% Säkkijärveläisistä), joista miehiä oli 126 ja naisia 135 (miesten osuus 48,3%). Kaukialassa on 4 numeroitua tilaa, ja vuonna 1915 yhteensä 53 tilanosallista (perhettä tai savua)
Eniten asukkaita oli Suutarilla (nro 2), 76 henkeä. Risulla (nro 1) ja Laisilla (nro 3) asui 65 henkeä kummassakin.
Kirjallisuutta:
Inka Mukala ja Olavi Kaukiainen: Sukujuuret Säkkijärven Kaukialassa, 594 sivua,v.2001
"Osittain rantakylät tulevat kylittäin esille vasta v.1578 jolloin tavoitan Jokikylän ja Kaukialan erikseen, viimemainitussa 5 tilaa, joista ainoa sukunimellä Lasse Sorvari. v.1560 on Santajoella 9 tilaa, joka on siihen kylään liikaa. v.1669 on Risun autio asutettu Jokikylästä. v.1595 Kaukialassa on 4 tilaa,autioita saattaa olla. v.1571 Lammas Nautakunta: mm.Santajoki ja Jokela kylät(Jokikylä) 4 tilaa kummassakin(veroa maksavia)" [T. Hyppänen]
1 Risu
2 Suutari
3 Laisi
4 Kaukiainen
Perustettu 2018
Projekteihin liittyminen: kullakin projektisivulla klikkaa Toiminnot > Liity projektiin.
Säkkijärven kunnan kylän Kaukiala kyläprojekti.
Projektin tarkoituksena on kerätä yhteen projektialueella syntyneiden, kuolleiden tai asuneiden henkilöiden Geni-profiileja ja rakentaa yhteistä sukupuuta.
Rekisteröidy kyläprojektin lisäksi suurempiin kokonaisuuksiin Miehikkälä , Virolahti , Uusimaa ja Kymenlaakso , Suomi ja Karjala