Start My Family Tree Welcome to Geni, home of the world's largest family tree.
Join Geni to explore your genealogy and family history in the World's Largest Family Tree.

Muolaan menehtyneet Suomen sodissa 1939-1945

« Back to Projects Dashboard

view all

Profiles

  • Johannes Mikonpoika Peltonen (1914 - 1939)
    syntymäpaikka ja -aika, kastepäivä, vanhemmat sekä kummit: sodassa jääkärinä Oinalassa, toimitettiin 43.sotasairaalaan Tiuruniemeen Lappeenrantaaan, jossa kuoli haavoittuneena.Siunattu ja haudattu Jout...
  • Reino Nestor Paija (1916 - 1940)
    1: PAIJA, REINO NESTOR sääty naimaton sukupuoli mies kansalaisuus FI kansallisuus FI äidinkieli suomi lasten lukumäärä 0 ammatti maanviljelijä sotilasarvo alikersantti joukko-osasto Er.P 4 joukko-osast...
  • Toivo Arvi Paavilainen (1909 - 1940)
    KUMMIT:Aleks HölttäJoosep VaittinenIda KemppiNestori Närvänen ==Suomen sodissa 1939-1945 menehtyneiden tietokanta== Sotilasarvo: sotamies Joukko-osasto: Erillinen pataljoona 4 (Er.P 4) Siviilisääty: ...
  • Sulo Veikko Olkkonen (1921 - 1940)
    Suomen sodissa 1939-1945 menehtyneiden tietokanta== Sotilasarvo: sotamies Joukko-osasto: 4./VVP Siviilisääty: naimaton Lapsia: 0 Kansalaisuus: Suomi Kansallisuus: Suomi Äidinkieli: suomi Lisätie...
  • Vihtori Närvänen (1905 - 1940)
    Suomen sodissa 1939-1945 menehtyneiden tietokanta== Sotilasarvo: sotamies Joukko-osasto: Erillinen pataljoona 4 (Er.P 4) Siviilisääty: naimisissa Kansalaisuus: Suomi Kansallisuus: Suomi Äidinkieli...

Tähän projektiin voi liittää Muolaasta kotoisin olevia sankarivainajia eli talvisodassa, jatkosodassa tai Lapin sodassa menehtyneitä.

Projekti on perustettu 11.9.2021 ja sitä päivitetään jatkuvasti / Mirja Mappes

Kuva lähde: SA-kuva

Talvisota

Kaatuneet

  1. Ananin Aleksanteri S., Kyyrölä
  2. Ananin Paavali A., Kyyrölä
  3. Ananin Teodor J., Kyyrölä
  4. Andrejev Aleksanteri, Kyyrölä
  5. Borodulin Aleksei I., Kyyrölä
  6. Borodulin Mikael P., Kyyrölä
  7. Eerikäinen Eino Johannes, Pällilä
  8. Elagin Nikolai V., Kyyrölä
  9. Ellonen Matti, Sokiala
  10. Fokin Vasili P., Kyyrölä
  11. Gratshev Sergei, Kyyrölä
  12. Hallenberg Eero Olavi, Muolaankylä
  13. Helenius Kustaa Adolf, Jääskelä 2
  14. Himanen Eino Uljas, Hattula 2
  15. Hintsanen Oiva, Hotokka
  16. Hyytiäinen Toivo, Saavola
  17. Hyytiäinen Viljam, Peikola 2
  18. Hyytiäinen Viljo Ensio, Telkkälä 1
  19. Hämäläinen Maunu, Punnus 9
  20. Hölttä Yrjö, Punnus 1
  21. Iivonen Väinö, Jaarila
  22. Joronen Johannes, Perkjärvi 10
  23. Järveläinen Ilmari, Ylä-Kuusaa 3
  24. Kakki Tauno, Jaarila 2
  25. Kantee Armas, Karhula
  26. Kauppi Osvald, Ylä-Kuusaa 3
  27. Kauppi Tauno Viljo, Ylä-Kuusaa 3
  28. Kauranen Otto, Paakeli 1
  29. Kauranen Uuno Johannes, Paakeli 1
  30. Kemppi Onni Ensio, Määttälä 1
  31. Kirjavainen Tauno Sulo, Passila
  32. Kirjavainen Toivo, Peikola
  33. Kokka Kalervo, Taperniemi
  34. Korelin Mikko P, Kyyrölä
  35. Korelin Sergei J, Kyyrölä
  36. Korelin Valentin, Kyyrölä
  37. Korelin Vasili T, Kyyrölä
  38. Kostamo Veli Jorma, Ylä-Kuusaa 7
  39. Kostiander Aarne, Koirala 2
  40. Kotilainen Tauno Aleksander, Leirilä 3
  41. Kujala Paavo Kullervo, Oinala 3
  42. Kultanen Eino, Hattula 2
  43. Kurki Tauno Jalmari, Koirala 1
  44. Kurvi Jalmari, Ylä-Kuusaa
  45. Kymäläinen Toivo, Himala 1
  46. Känkänen Väinö, Ylä-Kuusaa 3
  47. Lahdelma Uuno, Muolaankylä
  48. Laihanen Kauno Petter, Perkjärvi
  49. Lehtonen Tauno Veikko, Koirala 1
  50. Lehtonen Viljo Niilo, Koirala 1
  51. Leino Viljam, Vihola 1
  52. Leiponen Johannes, Koirala 1
  53. Liukkonen Aarne Johannes, Muolaankylä
  54. Longi Otto, Lehtokylä 1
  55. Lukianoff Vasili, Kyyrölä
  56. Majuri Vilho, Pyykkölä 1
  57. Majuri Viljo, Pyykkölä 1
  58. Mononen Juho, Oinala 2
  59. Mononen Viljam, Koirala
  60. Mustonen Toivo, Perkjärvi
  61. Myllyniemi Sulo Viljam, Taaperniemi
  62. Nikkanen Eino Ilmari, Taaperniemi 2
  63. Nikkanen Reino, Taaperniemi 1
  64. Nikkinen Jarl Bengt Gunnar, Turulila
  65. Nousiainen Tauno Tahvana, Kyyrölä 1
  66. Närvänen Vihtori, Punnus 3
  67. Olkkonen Sulo Veikko, Karhula
  68. Paavilainen Toivo Arvi, Punnus 2
  69. Paija Reino Nestor, Harvola 4
  70. Peltonen Johannes, Vihola 1
  71. Pennanen Erkki Emil, Leipäsuo
  72. Pennanen Ilmari, Oinala 1
  73. Pietiläinen Aarne Anselm, Muolaankylä 1
  74. Pyykkö Aarne Armas, Lattula 2
  75. Pyykkö Uuno, Pällilä 2
  76. Pyykkö Viktor, Kallainen 4
  77. Pyykkö Viljam, Pällilä 2
  78. Rainasalo Sergei, Kyyrölä
  79. Ratas Uuno, Tervola 3
  80. Reponen Oiva Ensio, Ala-Kuusaa 2
  81. Reunemaa Paavali, Kyyrölä
  82. Romu Huugo, Telkkälä 1
  83. Romu Kauko, Telkkälä 1
  84. Romu Toivo, Telkkälä 1
  85. Rumbin Dimitri, Kyyrölä
  86. Rumbin Ivan N., Kyyrölä
  87. Rumbin Teuvo (Feodor), Kyyrölä
  88. Rämö Eino, Ala-Kuusaa 2
  89. Rämö Mikko, Ylä-Kuusaa
  90. Rämö Reinhold, Moiniemi
  91. Rämö Tauno, Ylä-Kuusaa 6
  92. Schukov Aleksanteri M., Kyyrölä
  93. Schukov Maksim, Kyyrölä
  94. Schuvalov Aleksanteri S., Kyyrölä
  95. Seppänen Onni, Myhkyrilä 1
  96. Seppänen Teivo, Kangaspelto
  97. Seppänen Viljam, Ylä-Kuusaa 6
  98. Sharin Mikael A., Kyyrölä
  99. Silvala Ilmari, Oinala 2
  100. Sintonen August, Orola 1
  101. Sintonen Tahvo, Perkjärvi
  102. Sintonen Vilho Viljam, Orola 1
  103. Sibakov Sergei M., Kyyrölä
  104. Sipiläinen Ilmari, Sormula 1
  105. Sorvali Väinö, Sokiala 1
  106. Sosunov Nikolai J., Kyyrölä
  107. Suokas Aukusti, Myhkyrilä 1
  108. Suokas Tauno, Himala 2
  109. Taskinen Eelis Kalervo, Perkjärvi
  110. Taponen Toivo, Muolaankylä
  111. Tikka Uuno Ilmari, Oinala
  112. Tjurin Paavali K., Kyyrölä
  113. Torkkel Eero Albin, Ylä-Kuusaa 8
  114. Tuusa Eenokki, Ylä-Kuusaa 1
  115. Tuusa Eenokki, Määttälä 2
  116. Tuusa Tauno, Määttälä 1
  117. Uschanov Aleksanteri T., Kyyrölä
  118. Virolainen Arvo Pellervo, Perkjärvi 7
  119. Virolainen Eero Eelis, Telkkälä
  120. Virolainen Eino Mikko, Sormula 6
  121. Visanen Eelis Ensio, Leirilä 1
  122. Vlasov Aleksanteri, Kyyrölä
  123. Väisänen Johannes, Pällilä
  124. Väisänen Viljam, Vihola

Jatkosota

Kaatuneet

  1. Grön Ilmari, Oravala
  2. Eklund Kauno, Vesikkala 1
  3. Haikonen Väinö, Pyykkölä
  4. Hakali Yrjö Kalervo, Leipäsuo
  5. Hallo Toivo, Perkjärvi
  6. Halonen Arvo Aulis, Perkjärvi
  7. Halonen Reinhold, Punnus 10
  8. Hasinen Toivo, Vesikkala
  9. Heikkonen Johannes Ilmari, Perkjärvi
  10. Henttinen Väinö, Punnus
  11. Heponoja Arvi, Vihola
  12. Herrala Tauno Veli, Perkjärvi
  13. Himanen Väinö Olavi, Himala 6
  14. Honkanen Nestor, Vesikkala
  15. Huttunen August, Muolaankylä
  16. Huuhka Onni, Pyykkölä
  17. Huuhtanen Tauno Tuomas, Lehtokylä
  18. Hyytiäinen Aarne Adolf, Passila 2
  19. Hyytiäinen Onni, Ylä-Kuusaa
  20. Hämäläinen Erkki Olavi, Perkjärvi
  21. Hänninen Toivo Veikko, Ilola 4
  22. Hätönen Helge Hemminki, Norkkola 1
  23. Hölttä Reino Eevertti, Perkjärvi
  24. Hölttä Toivo Viljam, Punnus 1
  25. Hömppi Eelis, Hotokka
  26. Iho Johannes, Perkjärvi
  27. Joronen Kauko, Retukylä 2
  28. Joronen Tauno Nestor, Perkjärvi 1
  29. Juvonen Pentti, Punnus 4
  30. Järveläinen Kauko Kalervo, Kangaspelto
  31. Järveläinen Oiva Olavi, Passila 1
  32. Kamppi Onni Viljo, Ylä-Kuusaa 2
  33. Hintsanen Veli Reipas, Hotokka
  34. Hyytiäinen Tauno Johannes, Kannila 1
  35. Hämäläinen Oiva Emil, Oravala 1
  36. Hätönen os.Viholainen Amalia, Norkkola
  37. Joensuu Eino Erkki, Määttälä
  38. Kaihorinne Onni Einari, Pyykkölä
  39. Kantee Väinö, Hanttula
  40. Kantee Väinö Viljam, Karhula
  41. Kantorinne Sulo Holger, Jaarila 2
  42. Kantu Mauri Olavi, Soittola
  43. Karhi Arvi Johannes, Hanttula 1
  44. Karhu Sulo Armas, Myhkyrlä 3
  45. Kauppi Eino, Ylä-Kuusaa
  46. Kauppi Severi, Ylä-Kuusaa
  47. Kilpeläinen Oskari, Oinala
  48. Kilpiäinen Arvi Feliks, Ylä-Kuusaa
  49. Kirjavainen Niilo, Kannila 1
  50. Kontio Reino, Punnus 1
  51. Koskelin Arvi Emil, Soittola
  52. Kotilainen Onni Einari, Heikkilä 3
  53. Kuhanen Urho Johannes, Sormula
  54. Kuisma Eero Eino, Vihola 1
  55. Kuisma Eino Viljam, Jaarila 1
  56. Kuisma Kauno, Vihola 3
  57. Kuisma Onni, Telkkälä
  58. Kuisma Reino, Perkjärvi
  59. Kuisma Uuno, Sokiala
  60. Kuisma Uuno Ilmari, Telkkälä 2
  61. Kukkonen Reino Ilmari, Oinala 2
  62. Kultanen Eino Johannes, Hattula 2
  63. Kultanen Oiva Olavi, Punnus 2
  64. Kuorsalo Toivo, Sokiala
  65. Kurki Eenokki, Koirala
  66. Kyllästinen Irja, Pällilä 7
  67. Kyyrä Eino, Pällilä 1
  68. Kyyrä Urho, Punnus
  69. Känkänen Johannes, Pällilä
  70. Känkänen Lauri Kalevi, Pällilä 3
  71. Känkänen Pauli Ernesti, Pällilä 3
  72. Känkänen Reino, Pällilä 3
  73. Känkänen Tahvo Olavi, Perkjärvi
  74. Känkänen Viljo Veikko, Perkjärvi 6
  75. Kääriäinen Jalmar, Vesikkala
  76. Laihanen Aarne, Perkjärvi
  77. Lappalainen Antti, Hotokka
  78. Lappalainen Artturi, Hotokka
  79. Lavikka Eino, Ylä-Kuusaa
  80. Lehikoinen Einar Eenokki, Punnus 1
  81. Lemmetty Auvo Olavi, Lehtokylä 2
  82. Lipsonen Toimi Anselm, Jääskelä
  83. Lukkaroinen Reino, Myhkyrilä
  84. Luukka Mikko Viljo, Ilola 4
  85. Lääväri Evert, Muolaankylä 1
  86. Maitela Eino Vilppi, Himala 1
  87. Majuri Sulo Einar, Heikkilä
  88. Mentula Uljas Immanuel, Turulila
  89. Mero Eerik Antero, Punnus 1
  90. Mero Lauri, Ylä-Kuusaa 7
  91. Mero Oiva, Ylä-Kuusaa 2
  92. Mustonen Kaino Evert, Oinala 5
  93. Myllys Pentti, Perkjärvi
  94. Mäkeläinen Ilmari Ensio, Soittola 2
  95. Mäkeläinen Tauno, Jaarila 4
  96. Mäkeläinen Toimi Olavi, Soittola 2
  97. Mäkirinta Onni Alpo, Ylä-Kuusaa
  98. Mätinki Antti Aulis, Perkjärvi
  99. Määttänen Tauno Anselm, Ilola 5
  100. Nieminen Lauri Kalervo, Perkjärvi 7
  101. Nikkanen Albin Olavi, Perkjärvi 7
  102. Nikkinen Reino Anselm, Muolaankylä
  103. Nikkinen Tauno Antti, Oravala
  104. Niskanen Tahvo, Kirkkoranta
  105. Nupponen Väinö, Paakeli
  106. Närvänen Eino, Jaarila
  107. Närvänen Tauno Anselm, Jaarila 3
  108. Olkkonen Oskar Olavi, Lehtokylä
  109. Paajanen Onni, Määttälä
  110. Paajanen Tahvo, Määttälä
  111. Paajanen Toivo Topias, Määttälä
  112. Paavilainen Niilo, Ylä-Kuusaa 6
  113. Paavilainen Reino, Punnus
  114. Paavilainen Veikko, Ylä-Kuusaa 6
  115. Paija Eino Edvik, Harvola 4
  116. Paija Toivo Ensio, Harvola 4
  117. Paija Uuno Anselm, Vesikkala
  118. Paija Viljo Anselm, Harvala 1
  119. Paloposki Aarne Anselm, Soittola 2
  120. Parikka Johannes, Sormula 7
  121. Pennanen Aarne, Oinala 3
  122. Pietiläinen Johan Jalmar, Muolaankylä
  123. Pyykkö Bruno Rikhard, Norkkola
  124. Pyykkö Eemeli, Pällilä 2
  125. Pyykkö Sulo
  126. Pyykkö Sulo Ilmari, Norkkola
  127. Pyykkö Toivo Jalmari, Kyyrölä
  128. Pyykkö Viljam, Taperniemi 3
  129. Raaska Eino Ilmari, Ala-Kuusaa
  130. Reponen Aarne Yrjö, Määttälä
  131. Rikkonen Kauno Kalervo, Punnus 3
  132. Rikkonen Matti, Punnus 3
  133. Rikkonen Veikko, Punnus 1
  134. Romu Aarne Vilhelm, Telkkälä
  135. Romu Eenokki, Koirala
  136. Romu Lauri Valtter, Telkkälä 1
  137. Romu Tauno, Telkkälä
  138. Rupponen Kauko Kalervo, Vihola
  139. Räikkönen Väinö Henrik, Orola 2
  140. Rämö Aleksanteri, Ala-Kuusaa
  141. Rämö Eenokki, Ala-Kuusaa
  142. Rämö Johannes, Perkjärvi 7
  143. Rämö Onni Emil, Ylä-Kuusaa 8
  144. Rämö Onni Ilmari, Ylä-Kuusaa 5
  145. Rämö Tauno Sulo, Punnus 2
  146. Rämö Tenho Olavi, Ylä-Kuusaa 6
  147. Rämö Topias, Ylä-Kuusaa 4
  148. Rämö Viljam, Ylä-Kuusaa
  149. Rämö Vilho, Ylä-Kuusaa 8
  150. Seppänen Onni Ilmari, Sormula 9
  151. Seppänen Tauno Anselm, Ilola 5
  152. Seppänen Urho, Muolaankylä
  153. Seppänen Uuno Johannes, Hotokan Oinala
  154. Seppänen Väinö, Muolaankylä
  155. Sintonen Kauko, Lavola
  156. Sintonen Valtter, Hattula 1
  157. Sintonen Vilhelm, Lavola
  158. Sintonen Viljo Johannes, Hattula 1
  159. Sjöblom Viktor, Perkjärvi 11
  160. Sorvari Kauno Hilpas, Koirala 3
  161. Sorvari Mikko, Kirkkoranta
  162. Sorvari Tauno Johan, Punnus 2
  163. Suokas Reino Edvard, Himala
  164. Suokas Tenho Tapani, Myhkyrilä
  165. Suutari Reino Nestor, Telkkälä 3
  166. Suutari Tahvo, Telkkälä
  167. Suutari Tuovi Tuomo, Heimala 2
  168. Tankkari Ensio, Peikola
  169. Taskinen Aarne, Perkjärvi 1
  170. Taskinen Oiva Olavi, Perkjärvi 1
  171. Tiitta Arvi, Sormula 1
  172. Tiitta Einari, Sormula 1
  173. Toikka Aarne Oiva, Kurkela 1
  174. Toikka Joel, Kurkela 1
  175. Toikka Urho Olavi, Kurkela 1
  176. Tonder Lauri Kalervo, Koirala 3
  177. Torkkel Aarne Ensio, Hotokan Oinaala
  178. Torkkel Aaro Johannes, Himala 2
  179. Toukkari Veikko, Peikola 2
  180. Tujunen Toivo, Perkjärvi 7
  181. Tuoven Toivo Edvard, Perkjärvi
  182. Tuusa Eino, Määttälä 1
  183. Tuusa Viljo Ensio, Ala-Kuusaa 1
  184. Uimi Seppo Ilmari, Vihola 1
  185. Uimi Väinö, Vihola
  186. Vaittinen Armas, Ilola
  187. Vaittinen Einari, Hotokka
  188. Vaittinen Eino, Kirkkoranta
  189. Vaittinen Jooseppi
  190. Vaittinen Onni, Karhula
  191. Vaittinen Reino Valtter, Punnus 2
  192. Vanhanen Onni Oiva, Kurkela
  193. Vanhanen Reino, Perkjärvi
  194. Vanhanen Veikko Olavi, Ylä-Kuusaa
  195. Visanen Kauno Veikko, Leirilä 1
  196. Viholainen Eero, Vihola
  197. Viholainen Matti, Taperniemi
  198. Viholainen Viljam, Sormula 8
  199. Viinikainen Leevi, Ylä-Kuusaa
  200. Vinnikainen Oiva Eero, Ylä-Kuusaa 3
  201. Virolainen Aaro Pietari, Vesikkala
  202. Virolainen Armas, Perkjärvi 7
  203. Virolainen Bernhard, Perkjärvi
  204. Virolainen Onni Ensio, Perkjärvi 7
  205. Virolainen Matti Veikko, Vesikkala
  206. Virolainen Reino Anselm, Vesikkala
  207. Väisänen Jalmari, Vihola 1
  208. Väisänen Pentti Kalervo, Hotokka
  209. Äikäs Lauri Veikko, Telkkälä 3
  210. Äikäs Sulo Nestor, Telkkälä