Start your family tree now Is your surname Jakovljević?
There are already 39 users and 1,108 genealogy profiles with the Jakovljević surname on Geni. Explore Jakovljević genealogy and family history in the World's Largest Family Tree.

Jakovljević Genealogy and Jakovljević Family History Information

‹ Back to Surnames Index

Create your Family Tree.
Discover your Family History.

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!
view all

Profiles

About the Jakovljević surname

Prezime Jakovljević javlja se nezavisno u svim regionima srpskog etničkog područja, kao i svako prezime koje je izvedeno iz ličnog imena začetnika loze ili bratstva. Jovanović (od Jovana), Petrović (od Petra), Milanović (od Milana), Jakovljević (od Jakova), Stefanović (od Stefana)...

Najviše Jakovljevića ima u regionu Dinare (Livanjsko polje i severna Dalmacija). Prema usmenom predanju ovi Jakovljevići vode poreklo sa Cetine (Dalmacija), tačnije iz sela Vrlike. Slave Svetog Jovana Krstitelja. U Livanjskom Polju ih najviše ima u selima Nuglašica i Crni Lug i nosioci su haplogrupe I-S17250.

Neki Srbijanski Jakovljevići vode poreklo od kraljevske porodice Obrenovica a dva brata su to uspela i sudskim putem da dokazu. Sledeci clanak upravo govori o tome:

Kralj Milan Obrenović - Nasleđe umesto krune Rođena braća Srboljub (61) i Slobodan (54) Jakovljević direktni živi potomci dinastije Obrenović

Suprotno zvaničnoj istoriji, dinastija Obrenović ubistvom kralja Aleksandra I Obrenovića i kraljice Drage, u majskom prevratu 1903. nije “zauvek izumrla”. Ona ima žive potomke - u Srbiji! Njihovo genetsko, dinastičko poreklo i nasledna prava dokazuje istoriografija. Narednih nedelja, pred našim i nadležnim sudovima u Švajcarskoj i Francuskoj biće zakazana ročišta radi formalne overe tog porekla, i njemu pripadajućih prava - pre svega, na basnoslovno nasledstvo bivše srpske kraljice Natalije Obrenović. Direktni živi potomci dinastije po muškoj liniji, ”bele pčele” gospodara Jakova Obrenovića, rođenog brata vojvode Milana a brata po majci knjaza Miloša, su rođena braća Srboljub (61) i Slobodan (54) Jakovljević. Po rodoslovu, Gospodar Jakov je njima kurđel.

ADVOKATI OVLAŠĆENI Istoriografija nepobitno dokazuje njihovo krvno srodstvo sa gospodarom Jakovom. Da sve bude i po međunarodnim paragrafima, njihovo poreklo uskoro će razmatrati sudovi, u vanparničnom dokaznom postupku. To „Novostima” potvrđuje Dražimir Marušić, njihov advokat angažovan za te postupke. Braća Jakovljević su i direktni naslednici imetka, kojeg je njihovoj porodici u nasledstvo, testamentom koji u Evrop-skoj uniji i Švajcarskoj još važi, ostavila kraljica Natalija Obrenović. Ovo nasledstvo je u trezorima banke u Švajcar-skoj. Utvrđivanjem vrednosti nasledstva u novcu i umetninama (kraljica Natalija bila je kolekcionar) u Švajcarskoj se već bavi ovlašćena advokatska kancelarija.

KRILI POREKLO Svoje obrenovićevsko poreklo porodica Jakovljević je zabašurivala od krvave smene na tronu Srbije 1903. do isteka „vunenih“ komunističkih vremena. Pred Drugi svetski rat, kraljica Natalija Obrenović se, iz inostranstva, kod tadaš-njeg gradonačelnika Gornjeg Milanovca raspituje za još žive Jakovljeviće, potomke gospodara Jakova Obrenovića. Gradsko poglavarstvo, uvereno da je to nova provokacija tajne policije suparničkih Karađorđevića, odgovara da „ži-vih Jakovljevića više nema“, iako je poznavalo Stanimira, oca Srboljuba i Slobodana Jakovljevića, i ostale Jakovlje-viće. - Imao sam pet-šest godina kada me je otac odveo do kuće u Brusnici, i rekao: Ovde sam rođen. Mi, Jakovljevići, nosimo prezime po Jakovu Obrenoviću. U ovoj kući je živeo gospodar Jakov, naš predak, sa porodicom i svojom majkom, baba Višnjom - seća se Slobodan Jakovljević. Kuća je tada još stajala na uzvišenju, okružena jablanovima, ali bez prozora i vrata, sa krovom od ćeramide. Niz pa-dinu, prostirao se veliki, jednako zapušten vinograd. Bila je to kuća Jakova, Milana, Jovana i Miloša Obrenovića, u Brusnici kraj Gornjeg Milanovca, kolevci Obrenovića. Sada, od nje postoje tek tragovi postojanja. Do 1903. na jabla-novima se vijorio barjak sa grbom Obrenovića. Ko su, u stvari, braća Jakovljević, direktni potomci gospodara Jakova Obrenovića, Obrenovići našeg doba?

“PRINČEVI” IZ KOMŠILUKA Srboljub živi u Gornjem Milanovcu, vodi Streljačku družinu “Predrag Jeftić Škepo”, jugoslovenskog prvoliga-ša, osvajača 35 šampionskih titula, „obarača“ 20 državnih rekorda. Kao viši trener i internacionalni sudija, pomoćnik saveznog selektora, trenirao je i juniorsku reprezentaciju Rusije. Sudio je na svetskim, evropskim i balkanskim pr-venstvima. Zanimljivo je da su streljaštvo - kao sportsku disciplinu - u Srbiji 1877. godine utemeljili njegovi preci, Ob-renovići! Slobodan Jakovljević, koji likom podseća na knjaza Miloša, mašinski je inženjer. Živi u Beogradu. Uspešno se bavi tehničkim inovacijama. Voli književnost, istoriju, umetnost. Proučava skrivenije sfere ljudskih delatnosti i osobi-na: psihologiju, tajna društva, alternativnu medicinu, paratroniku, istoriju civilizacije. Znalac je prirode. Kao inovator, autor je niza novih tehničkih rešenja: degazatora u šećeranama, klimatizacije u „Zastavi“, inovacija u „Matrozu“... Pisac je knjige o alternativnom dejstvu dragulja, kod nas malo poznatom delu nauke. U traganju, dospevamo i do drugih živih potomaka Obrenovića po muškoj liniji koji žive u Dobrinji kraj Požege. Oni su prezimenom Radisavljevići. Nisu (zasad !?) zvanično zainteresovani za svoje poreklo, kao Jakovljevići.

KLJUČNA - BABA VIŠNJA Korene i rodoslov dinastije sa sigurnošću pratimo od braka sklopljenog 1765. između Obrena Martinovića, iz Brusni-ce kod Gornjeg Milanovca i Višnje Urošević, iz Donje Trepče. Od njih potiču Jakov, kasniji gospodar, Milan, kasniji vojvoda i Stana. Deci, po onovremenom običaju, nadevaju prezime izvedeno od očevog imena, Obrenović. Istoriografska nedoumica oko stvarnog porekla baba Višnje, razrešena je nedavnim otkrićem od zuba vremena još sačuvanog nadgrobnog spomenika njenog brata Dimitrija, na starom groblju u Brusnici, kolevci i prebivalištu mnogih Obrenovića. Nad Dimitrijevim grobom, epitaf glasi: “Zdje počivajet rab Božji Dimitrije Urošević, ujak Gospodara Milana. Prestavi se N:1821, n:dekamvri 26“. Po smrti Obrena, Višnja se preudaje za Teodora Mihailovića, u Gornju Dobrinju kod Požege, gde vodi decu. S njim rađa još tri sina: Miloša, potonjeg knjaza Srbije, Jovana i Jevrema, koji kasnije uzimaju prezime Obrenović.

PET KOLENA Između gospodara Jakova i njegovih sadašnjih ”belih pčela” Srboljuba i Slobodana Jakovljevića, živelo je pet gene-racija predaka: njihov otac Stanimir, deda Miloš, pradeda Obren, čukundeda Grujica i navrndeda Đoko, Jakovljev sin. Interesantno je, da Jakovljevi potomci vrlo kasno, tek oko 1851. umesto prezimena Obrenović uzimaju Jakovljević - ne po tadašnjim običajima nadevanja prezimena po neposrednom pretku, već zbog tada već započetih progona izdanaka ove dinastije od suparničke dinastije, Karađorđevića. Srboljuba i Slobodana Jakovljevića Obrenoviće našeg doba pitali smo: šta će učiniti ako se testament kraljice Natali-je Obrenović, kojim je, u švajcarskim bankama, Jakovljevićima ostavila basnoslovan imetak u novcu i umetninama, zaista sprovede? - Osnovaću fondaciju po uzoru na fondacije i zadužbine kraljice Natalije, kao spoj visokoprofitabil-nih poslova i realizacije potpuno novih ideja - nagoveštava Slobodan. - Novom fondacijom, pomogao bih napredak sporta, da srpsku decu manje desetkuje narkomanija - kaže Srboljub. A na pitanje da li će po naslednom pravu pretendovati na srpski tron - umesto princa Aleksandra Karađorđevića I njegovih sinova - braća Jakovljević kažu: - O sistemu vladavine Srbijom pita se samo srpski narod. Mi ga nipošto ne želimo još više svađati i deliti!

Sveti Sava kaže: „NE TRAŽITE NOVE PRIJATELJE U DOKAZANIM STARIM DUŠMANIMA!“