This project focuses on the athletes who are representing Great Britain at the 2014 Winter Olympics in Sochi.
The Team GB consists of 53 Athletes.
British Olympic Association mantra “Better Never Stops”.
http://www.teamgb.com/sochi-2014-team-gb-athletes
Final Medal Count
19th Great Britain - 4 - G 1; S 1; B 2
GOLD
- Lizzy Yarnold Skeleton
SILVER
Men's Curling
BRONZE
- Jenny Jones Snowboarding
Women's Curling
- Eve Muirhead SKIP
- Claire Hamilton Lead
- Vicki Adams Second
- Anna Sloan third
- Lauren Gray alternate
The Athletes
Alpine Skiing
Men
Women
- Finished 16th in women's super combined downhill - 1:44.83 - 2.15 adrift of the leader
- Finished 19th in Women's downhill - 1:43,43
- Chemmy has dropped out of the women's super combined slalom - 24th with time of 1:44.830
Biathlon
Men
Women
- Amanda Lightfoot - 26 year old Amanda Lightfoot from South Shields will be only the second ever British biathlon female athlete to compete in the Winter Olympics.
Bobsleigh
Men
- Ben Simons
- John Baines
- Lamin Deen Reserve team Driver
- Stuart Benson
- Joel Fearon
- Craig Pickering
- Bruce Tasker
- John Jackson Driver. Four Man and Two Man
GB 1 finished 5th and GB2 19th
Two-man Bobsleigh
- GB 21st after 1st run
Women
2 Women Bob
- Paula Walker Driver - http://www.teamwalker.co.uk
- Rebekah 'Bex' Wilson
Cross-Country Skiing
Men
- Quarter Finals Men's Sprint - 3:48.690; Qualified 27th 3:37.7
- Calum Smith
- Men's Sprint - Didn't qualify - 62nd 3:50.1
- Andrew Young
- Men's Sprint - Didn't Qualify 42nd 27th 3:40.7
Women
- Women's Sprint - didn't Qualify - 42nd 2:43.3
Curling
Men
SILVER
Women
BRONZE
- Eve Muirhead SKIP
- Claire Hamilton Lead
- Vicki Adams Second
- Anna Sloan third
- Lauren Gray alternate
Figure/Ice Skating
After a disappointing performance by British pair David King and Stacey Kemp, who suffered a fall during their routine, Britain slipped down to 10th place and were eliminated.
Men
- Finished 10th Ice dancing with Partner Penny Coomes - 151.11 points
- Lifetime best score of 57.40 for his short programme, though it was only good enough for ninth place out of the 10 male skaters.
Women
- Finished 10th Ice dancing with Partner Nick Buckland - 151.11 points
- Stacey Kemp
- Jenna McCorkell - Winter Olympian Jenna McCorkell is the 10 times British Champion and the single most successful female ice skater ever to hail from Northern Ireland.
Freestyle Skiing
Men
- Murray Buchan
- James Machan
- James Woods
- Qualified - Men's Slopestyle - 3rd 87.20
- Final - place 5th - 86.60
Women
- Finalist - finished 7th 70.60
- Emma Lonsdale
- Rowan Cheshire
- Injured - Accident - ranked 7th
Luge
- Adam Rosen - Adam (AJ) Rosen finished 16th in Vancouver 2010, his second Winter Olympics. Best result this season is 23rd in the World Cup in Winterberg. He will be competing in the World Championships in Whistler from 1st Feb after which he will be racing a World Cup race in Lake Placid and finally returning to Sochi for the World Cup Final on the 23rd and 24th February.
Short-Track Speed Skating
Men
- Jon Eley (500m, 1000m)
- Placed 7th in 500m 41.870
- Richard Shoebridge (1000m)
- Jack Whelbourne (500m, 1000m, 1500m)
- Qualified and placed 7th 1500 m Short Track Speed Skating
Women
- Elise Christie (500m, 1000m, 1500m)
- 1st Q Heat 2
- through to the women's 500m final, crossing the finishing line ahead of the rest in 43.837 seconds.
- Penalty in semi-final A
- Final - She finished first but was deemed not to have crossed the official line marked in the ice. She was wide by 1cm.
- Qualified for 1500 but was penalised in the semi final.
- Charlotte Gilmartin (500m, 1000m, 1500m)
- DNQ
Skeleton
Men
- 8th after 2 runs 1:54.3
- Final - Finished 8th 3:48.17
- Dominic Parsons
- 10th after 2 runs 1:54.4
- Final - Finished 10th 3:48.17
Women
- In 11th position after first 2 runs
- Finished 16th in the Final
- In first position after first 2 runs - 1:56.89
- GOLD Olympic Champion - 3:52.89
Snowboarding
Men
- 6th Slopestyle - 85.5
- Billy Morgan
- 10th Slopestyle - 39.75
- Dom Harington
- Men's Halfpipe Qualified - 20th 37.25
- Ranked 38 Halfpipe
- Ben Kilner
- Men's Halfpipe Qualified - 16th 43.5
- Ranked 34 Halfpipe
Women
- Qualified, Semi-final 9th - 37.5
- 3rd in Snmall finals of Snowboarding snowboard cross. Overall 9th
- BRONZE 87.25; 3rs Semi-final
Previous Winter Olympians
- Sarah Ainsworth - Freestyle Skiing
- Chemmy Alcott - women's Alpine Skiing
- Kristan Bromley - Men's skeleton
- Nicholas Buckland - Ice dancing
- Elise Christie - Short track speed skating
- Allyn Condon - Four-man bobsleigh
- Penny Coomes - Figure skating
- Gillian Cooke Two-woman bobsleigh
- Anthony Douglas - Short track speed skating
- Ed Drake - men's Alpine Skiing
- Jon Eley - Short track speed skating
- Zoe Gillings - Women's snowboard cross
- Marcijan Harasymiw - Men's parallel giant slalom
- Fiona Hughes - Cross country
- Tom Iveson - Short track speed skating
- John Jackson - Two-man bobsleigh; Four-man bobsleigh
- Lee-Steve Jackson - Biathlon
- Stacey Kemp - Figure skating
- David King - - Figure skating
- Sinead Kerr - Figure skating
- John Kerr - Figure skating
- Ben Kilner - Snowboarding -Men's halfpipe
- Ellie Koyander - Freestyle Skiing
- Sarah Lindsay - Short track speed skating
- Jenna McCorkell - Figure skating
- Lesley McKenna - Snowboarding Women's halfpipe
- Nicola Minichiello - Two-woman bobsleigh
- Dan Money - Two-man bobsleigh; Four-man bobsleigh
- Andrew Musgrave Cross country
- Andy Noble - men's Alpine Skiing
- Henry Nwume - Four-man bobsleigh;
- Adam Pengilly - Men's skeleton
- Adam Rosen - Luge
- Shelley Rudman - Women's skeleton
- David Ryding - men's Alpine Skiing
- Sarah Sauvey - Women's Ski-cross
- Kelly Thomas - Two-woman bobsleigh
- Paula Walker - Two-woman bobsleigh
- Jack Whelbourne - Short track speed skating
- Amy Williams - Women's skeleton
- Joanna Williams Speed Skater. Married Jon Eley - now Coach
- Paul Worth - Short track speed skating
- Andrew Young - Cross country
Curling Team 2010
- Skip: David Murdoch
- Third: Ewan MacDonald
- Second: Peter Smith
- Lead: Euan Byers
- Alternate: Graeme Connal