Start your family tree now Is your surname Marasović?
There are already 12 users and 1,516 genealogy profiles with the Marasović surname on Geni. Explore Marasović genealogy and family history in the World's Largest Family Tree.

Marasović Genealogy and Marasović Family History Information

‹ Back to Surnames Index

Create your Family Tree.
Discover your Family History.

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!
view all

Profiles

About the Marasović surname

MARASOVIĆ

S jezičnog motrišta prezime je nastalo od vlaškog oblika osobnog imena Maro, Maras, kao što su i imena: Brno-Brnas, Boro-Boras, Bare-Baras, Ivo-Ivas, Jure-Juras, Lelo-Lelas, Luko-Lukas, Ljubo-Ljubas, Mate-Matas, Peko-Pekas, Pero-Peras, Vuko-Vukas. Što se pak tiče tvorbe, ono je obavljena prema uobičajenom obrascu: Maras + ov + ić = Marasović.

Danas u Hrvatskoj živi 1.490 osoba s prezimenom Marasović (Zagora, serdnja i sjeverna Dalmacija; Marasa je u Hrvatskoj ukupno 1.680 duša (Sinj, Lika, Gorski kotar, Istra); istog jezičnog postanja je i prezime Maraš (270, Zadar, srednja Dalmacija, Primorje).

Svi Marasovići nisu istog krvnog podrijetla. Postoje najmanje tri grane tog roda: hercegbosansko-dalmatinska, poljičko-splitska i šibenska.

Zahvaljujući matici krštenih koju je vodio od 1679. do 1686. godine „leteći župnik“ župe Zmina (danas mućko područje) fra Bonaventura Bilogalav Marasovići su zabilježeni:

  • - godine 1679. u ulozi kuma javlja se Petar Marasović na krštenju Ivana Šunjerde, sina Ivanovog i Margaritinog;
  • - godine 1680. kršten je Jure Marasović, sin Ivanov i Lucin, a kumovao je Nikola Zec;
  • - godine 1683. Duje Marasović bio je kum na krštenju Margarite Bilobrk, kćeri Stojanove i Jeline.

Neorićki pak Marasovići potomci su 4-člane obitelji Duje Marasovića (u zemljišniku iz 1711. godine prezime je upisano kao Marosavljević), koja je u Neorić stigla 1701. godine s harambašom Matom Veićem pokojnog Jurasa i bila je zabilježena u venecijanskom zemljišniku iz 1711. godine;

  • - u Bidniću je u istom dokumentu zabilježena obitelj Mije Marasovića;
  • - u Postinju obitelj Ante Marasovića;
  • -u Mirlović Zagori na drniškom području 1711. godine obitelj Mate Marasovića.

U austrijskom zemljišniku iz godine 1835. u Neoriću su upisane četiri Marasovića obitelji: Antina, Filipova, Ivanova i Jurina

  • -popis stanovništva 1948. godine zatekao je u Neoriću 9, a u Zelovu (Sutinskom) 4 Marasovića obitelji.

Danas Marasovići žive u Neoriću (7 obitelji, 31 duša) i u Sutini (7, 18)

Marasovići se pojavljuju u Vrlici u zemljišniku iz 1710. godine u sklopu banderije harambaše Stipana Biukovića (Biuka) iz Vrlike: kada su upisane dvije obitelji tog roda s dvije inačice njihova prezimena:

  • -5-člana obitelj Ilije Marasovića pokojnog Grgura (tri odrasla muškarca, odrasla žena i žensko dijete) i
  • -7-člana obitelj Petra Marasevića pokojnog Luke (dva para odraslih osoba, muško i dvoje ženske djece).

Na vrličkom području Marasovići se prvi put spominju nešto ranije: 1. srpnja 1692. godine, u banderiji harambaše Nikole Biokovića iz Vrlike ubilježena 9-člana obitelj Šimuna Marasovića, kojoj su venecijanske vlasti dodijelile 6 kanapa zemlje.

U popisu pak vjernika Splitske nadbiskupije 1725. godine u Vrlici su zabilježene dvije obitelji:

  • -već poznata 4-člana obitelj Petra Marasovića (nije više Marasević !?);
  • -5-člana obitelj Mije Marasovića.

Pripadnici tog vrličkog roda danas imaju skraćeno prezime Maras.

U Dugopolju su Marasovići također zabilježeni u popisu vjernika Splitske nadbiskupije 1725. godine, iako su stigli mnogo ranije:

  • -obitelj udovice Ane Marasović s 10 i
  • -obitelj Stipana Marasovića s 8 duša.

Danas u Dugopolju žive 23 obitelji i 83 osobe s prezimenom Marasović, a prema obiteljskim nadimcima se dijele na: Mikrute, Serdare, Cotiće i Čulare.

Što se pak tiče ostalih dijelova Cetinske krajine, već se 1698. godine doseljeni Filip Marasović smjestio "negdje oko sela Potravlja, ali bliže Sinju, jer je Ilija Marasović s dvije osobe iz obitelji pripadao 1709. godine banderiji Vučkovića, a Ivan Marasović sa sedam članova obitelji banderiji harambaše Mate Filipovića Grčića. Iz 1698. godine također je ostalo zapisano da je Dujo Vučković dobio još 15 kanapa zemlje kod Marasovića (Karasa)..."

U zemljišniku iz 1709. godine u Cetinskoj su krajini osim već spomenute Vrlike, Marasovići ovako raspoređeni:

  • -u banderiji harambaše Jure Doturovića iz Turjaka (doseljenik iz Duvna) je dvočlana obitelj Mije Marasovića;
  • -u banderiji harambaše Tadije Vučkovića, također doseljenika iz Duvna, u Otnju (Sinj) također dvočlana obitelj Ilije Marasovića,
  • -u banderiji Mate Filipovića Grčića u Sinju već spomenuta obitelj Ivana Marasovića;
  • -godine 1709. zabilježen i povratak Mate Marasovića s obitelji u Tursku, što za tadašnje prilike nije bilo ništa neuobičajeno.

Dakako, ovaj prikaz srednjo-dalmatinskih Marasovića ne bio potpun bez Marasa sa Studenaca pokraj Imotskog, jedinih uz one u Vrlici s kraćim oblikom prezimena. Doselili su 1739. godine, vjerojatno iz Rastovače pokraj Posušja, gdje ih je 1741/42. godine s prezimenom Maras popisao biskup fra Pavo Dragićević: 7-člana obitelj Marka Marasa.

Za dvadeset i pet godina (popis iz 1768. godine biskupa fra Marijana Bogadnovića) broj pripadnika ovog roda u Rastovači povećao se za čak šest puta; 26-člana obiteljska zadruga Ante Marasovića, već od ranije poznata 7-člana obitelj Marka Maras(ović)a i 9-člano kućanstvo Ivana Marasovića.

Studenački Marasi sele znatno dalje nego njihovi preci iz Rastovače: "godine 1785. u Živinicama pokraj Dervente živi Ante Maras sa Studenaca i njegova žena Antonija Štetić. Nalazimo ih u 17. stoljeću i u Tučepima.

Marasovići Cetinske krajine, mućko-lećevačkog područja i Dugopolja su hercegovačkih korijena, a doseljavanje je počelo s onom skupinom od 5 tisuća duša katoličkog življa s herceg-bosanskih prostora 1687 1988. godine, dakle odamah nakon oslobođenja Sinja od osmanlijskih osvajača. Podatak da je makarski biskup Nikola Bijanković 1706. godine u sklopu svog pastirskog pohoda staroj Duvanjskoj biskupiji ugošćen u Roškom Polju (danas općina Tomislavgrad) od seoskog glavara Jure Marasovića, svjedoči da je starina Marasovića i Roško Polje, bez obzira što ih tu nema u mnogo puta spominjanima biskupskim popisima bosansko-hercegovačkih Hrvata katolika u 18. stoljeću.

Kod ovih seoba iz turske Bosne u mletačku Dalmaciju najčešće su upotpunosti iseljavali ugledni rodovi, koji su najčešće bili i organizatori, ali čiji su eventaulano ostali članovi bili na udaru najžešćih osveta turskih vlasti.

Doduše, i Rastovača pokraj Posušja također je mogla biti starinom Marasovića, koje je tu, kako smo već naveli, doduše, s kraćim oblikom prezimena zabilježili biskupi fra Pavo Dragićević 1741/1742. i fra Marijan Bogdanović iz 1768. godine u svojim popisima bosansko-hercegovačkih Hrvata katoilika.

Ipak šibenskoj Marasovićima pripada za sada prvi poznati pisani spomen: 1585. godine u Šibeniku je zabilježen Ioannes Marasouich (Ivan Marasović), a 1699. godine u Šibeniku je zapisan Marasouich Marcus a Scardona (Marko Marasović iz Skradina).

U Skradinu i Rupama Marasovići su zabilježeni 1686. godine, ali kao doseljenici iz stare župe Zmina (danas mućko-lećevački prostor). Tada su u Rupama prebivale dvije obitelji: Pave Marasovića sa 17 članova i 9-člana obitelj Petra Marasovića.

O ugledu Marasovića na skradinskim prostorima svjedoči i šest svećenika koje je ovaj rod dao crkvi u Hrvata u 18. stoljeću:

  • -fra Marko (nepoznata godina rođenja-Visovac 1725);
  • -fra Frane (Rupe 1711 - Visovac 1759);
  • -fra Filip (Rupe 1760 -Karin 1830);
  • -fra Jere (Rupe 1766 - Jasenica 1818);
  • -don Marko Marasović (pouzdano je utvrđeno da je 1779. godine bio kanonikom u Skradinu) i don Paško (rođen 1786. u Skradinu, počasni kanonik 1810. godine, a 1841. dekan skradinski, godina smrti nepoznata).

Marasovići iz Poljičke Kneževine spadaju među najstarije rodove s tih povijesnih prostora.

Najprije se 3. prosinca 1590. godine pojavio Matij Marasov, dakle Matij sin Marasov, u ulozi svjedoka pri prodaje zemlje u Ostrovici;

  • -iz dokumenta datiranog 1593. godine saznaje se da je Matij Marasović sin Maras Radičića (sina Radičina); Matij se Marasović on se također spominje u dokumentima iz 1595., 1596. i 1614. godine.
  • -u ulozi svjedoka u ispravi od 4. siječnja 1656. godine zabilježen je Jure Marasović „z Dubrove“.
  • -20. ožujka 1662. godine na općem saboru svih Poljičana u Gajnicama dogovor glede provođenja odredbi Poljičkog statuta u ime naroda katuna Kostanje potpisao je Petar Marasović;
  • -10. travnja 1675. godine poljički dekan don Ivo Marasović piše u Rim pohvalno o požrtvovanom radu dvojice vjerovjesnika među katoličkim vjernicima na tadašnjem turskom teritoriju: Nikole Bijankovića, kasnije biskupa makarskog, i Ivana Bogaforte, koji će postati biskupom trogirskim;
  • -u Srijanima je 3. veljače 1687. zabilježen „dom Ivan Marasović, vikarji Poljic i Radobilje.“ Inače, u popisu vjernika Splitske nadbiskupije iz 1725. godine Marasovići su u Poljicima zabilježeni sa 7 obitelji i 52 duše:
  • -u Kostanju obitelji dvojice Marka Marasovića s 11 i 7 članova, Stipanova sa 7, Ivanova s 8 i Lukina s 9 članova;
  • -u Jesenicama dvije petočlane obitelji-udovice Bare i Jerićeva obitelj.

Što se pak tiče splitskih Marasovića i oni su različita podrijetla-poljičkog i dugopoljskog. Kako je utvrdio Nepo Kuzmanić "najstariji splitski Marasovići potječu od Pavla koji se 1695. godine oženio Katom Lipopil poljičkog podrijetla. S obzirom na vrijeme useljenja, te činjenice da se njegov sin Toma vjenčao s Mandom Kardumić iz Ostrvice Poljičke, vrlo je vjerojatno da su ovi Marasovići doselili iz Poljica. Obitelj nastanjena u Velom Varošu, koja već u prvoj generaciji daje svećenika don Franu (1701 - 1729) i ozbiljno je uzdrmana kugom (1764) što je odnijela sedam života, no težačka će otpornost odoljeti svim nedaćama, ostvarujući kontinuitet do današnjih dana. U prvoj polovici 19. stoljeća uz težake nalazimo i prve zidare: Nikolu pok. Mate (1791 - 1836), te Marina pok. Ante (1821 - 1904).

I druga obitelj Marasović u Splitu bila je poljičkog podrijetla. Njezin domaćin Mihovil (Mijo) doselio je iz Kostanja, a "godine 1722. oženio se Katom Domjanović iz Velog Varoša. Smrću njihovih unuka Mihovila i Duje ova se obitelj gasi.

Preostali su splitski Marasovići dugopoljskog podrijetla, jer je uz ime Mate Marasovića upisan i nadimak Dugopoljac, a on se 1791. godine oženio s Anđom Spudičević-Tomić. Njihov je sin Jure prilikom vjenčanja s Franinom Mladineo 1825. godine zabilježen kao trgovac. Ova obitelj nema muškaraca u trećoj generaciji, a u drugoj se polovici 19. stoljeća pojavljuje trgovac Ivana Marasović iz Dugopolja, koji je zabilježen i kao prosvjednik protiv autonomaške uprave u gradu Splitu 1880. godine.

Marasovići su se vraćali i na livanjsko područje: "današnji Latinčići u Ćaiću pokraj Livna nekad su se zvali Marasovići, a doselili su iz Dugopolja oko 1820. godine.