עבודה היסטורית

Problem with this page?

Participants:

Related Projects:

Showing all 25 posts

בעקבות הערה של Private User בדיון ציבורי, ובעקבות הרצון לעורר קצת את הקהילה שלנו, חשבתי על עבודה היסטורית חשובה שאנחנו יכולים לעסוק בו שגם יהיה כיף, גם יואיל לכולנו וגם יקדם את לקהילה.
http://www.geni.com/discussions/95258

עבודה היסטורית

בעקבות הערה של
Private User
בדיון ציבורי, ובעקבות הרצון לעורר קצת את הקהילה שלנו, חשבתי על עבודה היסטורית חשובה שאנחנו יכולים לעסוק בו שגם יהיה כיף, גם יואיל לכולנו וגם יועיל לקהילה.
http://www.geni.com/discussions/95258

העץ ההיסטורי היהודי בג'ני הוא *מאד* מפותח, ובאיזורים מסוימים אף מהווה את עמוד השדרה שלו (למעשה ה"עץ הגדול" היה בראשיתו מבוסס בעיקר על משפחות יהודיות עכשיויות בגלל הקשרים הרוחביים המאד רבים שלנו בכל העולם). לאחר עבודה מאד מאומצת של מספר משתמשים לא גדול, צלחנו לצמצם ביותר את מספר הכפילויות של דמויות רבות. למשל לפני כשנה וחצי היו כ-60 העתקים של
ה-
Rabbi Moshe Sofer-Schreiber, ''Hatam Sofer''
וחלקים רבים של העץ שלו. אחרי עבודה מאומצת של מספר משתמשים, מספר ההעתקים הצטמצם ל-10 בערך. אבל עם *כל הרצון* הטוב, לא נצליח לעשות זאת לבדנו, ללא התגייסות של אנשים רבים יותר.

יש דמויות היסטוריות רבות נוספים עם מספר העתקים כזה או אחר. מה שאני מציע הוא שנרתום את קבוצת המשתמשים הזו שיצרנו כאן כדי להתמודד איתם ולייצור עץ אחד מאוחד. יש כאן 4-5 שלבים שכל אחד יכול לבחור לעזור בהם (אם תרצו).

1) זיהוי כפולים כאלה. כמובן שכל שיש יותר העתקים מציאתם תהיה קלה יותר, שכן יבלטו יותר. אחרי שמצאנו אותם, ניתן לכתוב כאן הערה עם תיאור קצר, וקישור(ים) רלוונטיים, כגון פרופילים או חיפושים שמוצאים אותם. לדוגמא, אשר ציין את ה-
Chacham Tzvi Hirsch Ashkenazi
אז הנה הוא (לא כל הנ"ל הם אותו אדם). ראו
http://www.geni.com/search?search_type=people&names=%D7%97%D7%9...

2) לייצור קשר עם המנהלים של עצים אלו, ובאישורם / עזרתם ובעזרת משתמשים אחרים למזג את העצים האלו. לפעמים מדובר במספר מצומצם של פרופילים ולפעמים ביותר. כמובן, אם אין מענה (או הסכמה) של חלק מהמנהלים, ניתן להעזר בנו האוצרים כדי להשלים נקודות אלו.

3) להעשיר את הפרופילים עצמם במידע רב ככל האפשר, במטרה ליצור מהם "פרופילי מאסטר" אליהם ימוזגו כל השאר, ואשר יעשירו את כל מי שיעיין בהם. ראו לדוגמא את שני האישים שכבר הזכרתי למעלה.

4) ליצור קשר עם משתמשים חדשים וותיקים, שאנו מקושרים אליהם, ולהסביר להם את צורת העבודה השיתופית, שעדיף להעשיר את העץ מאשר לשכפל אותו.

5) כמו שיעקב ורון מציעים. ניתן ליצור פרויקטים סביב חלקים או חתכים שוים של העץ, כגון "הישוב הישן", חברי ה"שומר" או כל הגדרה שתרצו. ניתן ע"י כך לגבש קבוצות של אנשים בעלי עניין משותף. אנו האוצרים יכולים לסייע גם כאן, ע"י הוספת פרופילים בעייתים לפרויקט, מה שיתן לחברים בו גישה אליהם.

אם נצליח להתחיל לגלגל את הכדור הזה, הרי נרוויח מכל כיוון אפשרי, 1) העץ שלנו ישופר 2) יהיה יותר קל למצוא קישורים בינינו כיום ודרך אבותנו. 3) עצם הפעילות תמשוך משתמשים נוספים לקהילה שלנו, מה שרק יגדיל את כדור השלג (מבורך מאד בחום הנוכחי). אז קדימה, בא נתחיל.

"רבוטה" חברם, יש לנו עבודה רבה, ויהיה נחמד מאד לעבוד יחד, במקום כל אחד בפינה שלו. אין מה לחשוש, גם מי שאין לו ניסיון רב בפעלות מסוג זה. לרבים מאתנו יש ניסיון, ונשמח לחלוק אותו אתכם

5/29/2011 at 5:47 AM

ידידנו "דני גרשוני" עשה עבודה יפה באיתור אנשי הישוב הישן בזכרון יעקב (כולל צילום מצבות) והצליח לחבר את הנתונים למשפחות וענפים נוספים.
ממליץ לייצר "פרוייקט" לדוגמא בשם "מייסדי זכרון יעקב" שאליו ניתן לחבר את הפרופילים הרלוונטיים .
בפרוייקט ניתן לכניס הקישור לאנשים, למקורות מידע, למוזיאונים רלוונטיים וכד' - כך שאם יהיה צורך בחיפוש ואולי בעבודה על נושאים משותפים אזי זה יהיה העוגן שמסביבו תתחיל העבודה.
דבר נוסף ניתן לעשות למושבות נוספות (ראשל"צ, רחובות, נס ציונה וכד').

ניתן גם לקחת 66 מייסדי העיר תל אביב ולייצר מהם פרוייקט .

אני חושב שאם יוקם הבסיס לפרוייקט אזי ניתן יהיה להמשיך ולהרחיבו .

בהצלחה לכולנו .

רון,
אני לא מכיר את דני גרשוני (למה שמו במרכאות?), אולי תזמין אותו קודם כל להצטרף לקבוצה? יצירת שלד של פרויקט הוא פשוט למדי. למשל עבור זכרון-יעקב, ניתן בנקל להפוך את אחת או שני הדפים הבאים לרשימה, שבהמשך ניתן להפוך אחד אחד לקישורים שאנשים בג'ני.
1) http://wikigenia.org.il/index.php?title=%D7%9E%D7%99_%D7%94%D7%99%D...

2) http://wikigenia.org.il/index.php?title=%D7%90%D7%9C%D7%91%D7%95%D7...

ניתן אפילו להעלות את הצילומים של הדפים באלבום כ"מסמכים" בג'ני.
דוגמא לפרויקט *קיים* מסוג זה, הוא רשימה של יהודים מפורסמים יוצאי גליציה:
http://www.geni.com/projects/Galician-Eastern-European-Jews
הרשימה החלה כהעתק של דפ ויקיפדיה. עם זמן אנשים מוצאים את האנשים האלו בג'ני ומחליפים את הקישור. יצרית הרשימה מתוך הדף דרש עבודה מסוימת. אשמח לסייע.

5/29/2011 at 12:03 PM

לעניות דעתי
אולי כדאי לחכות עם פרוייקטים חדשים כרגע ולהתרכז יותר בקיים

הייתי אומר שנראה לי שיותר חשוב כרגע לנסות להגיע להסכמה מסויימת עם משתתפי הפרוייקט לגבי ההווה ואחר כך לגבי העתיד

:-)

דרך אגב האם למישהו נוסף יש בעייה לקרוא את הדיון הזה דרך אינטרנט אקספלורר?

5/29/2011 at 12:14 PM

אופיר - לא ראיתי בעיה לקרוא את הדיון עם אקספלורר או עם פיירפוקס
לגבי פרויקטים - יש קצת צדק בדבריך, יחד עם זאת - כמו שכתבתי באחר - צריך יעד ממשי לקהילה, אחרת אין לה מטרה קיומית.
חשבתי שנזכה לראות יותר בקשות מהסגנון של "המדור לחיפוש קרובים",
אבל כנראה שאנחנו עדיין לא בהרכב המלא להתנהלות כזו.

5/29/2011 at 12:43 PM

כן "המדור" לא זכה להתייחסות מי יודע כמה

לגבי השתתפות בפרוייקט באופן כללי
הייתי אומר שמכיוון שההודעה נשלחה בליל יום העצמאות ההיענות הראשונית הייתה
בהתאם (באופן יחסי) משום שיותר אנשים היו בבית
אז יכול להיות שהעיתוי משחק כאן תפקיד משמעותי מה שגם מסביר את ההתקררות הנוכחית ( האם עוד מישהו מרגיש כאילו אנחנו מדברים כאן במונחים פוליטיים? כנראה זה טבוע בנו באיזושהי צורה

מה לגבי נושא הכתיבה באנגלית- עברית?

נראה לי שזהו אחד המכשולים הגדולים ביותר כרגע בעץ היהודי-ישראלי

5/29/2011 at 12:50 PM

הקמה של פרויקטים חדשים מתולדות הישוב בארץ ופיתוח פרויקטים קיימים היא פעילות מבורכת המדליקה לעיתים מזומנות משתמשים סקרנים אך גם משתתפים ותורמים חדשים ששואלים, מתענינים, משבחים - ומצטרפים.

אני מסכים שפעילות חשובה לא פחות - ואפילו חשובה יותר - היא אחוד של עצים כפולים המרחפים בחלל ג'ני, בתנאי שאינם רק שכפולים "טריים" של פרופילים קיימים. אני מסכים עם מה שנאמר כאן - יש למזג את כל הפרופילים/עצים הבודדים, תחילה מחוץ לאילן הראשי של ג'ני - ולהזהר במיזוג פרופיפים לא תואמים!!! ורק לאחר מכן לפעול, בעזרת אוצרים, למיזוג עץ ממוזג כזה - אל האילן המרכזי של ג'ני

5/29/2011 at 1:00 PM

אני חושב שכולנו נשמח למזג ככל הניתן. אולם, איך מאתרים "כפולים" בתהליך סדור ולא אקראי ?

דרך אגב, עברתי לגלישה באמצעות פיירפוקס ובעיות היעלמות הדיונים שהיו לי נעלמו (האם האקספלורר לא תומך בנושא הדיונים באופן יעיל?.) ,

5/29/2011 at 1:27 PM

עד היום האקספלורר דווקא עבד בסדר

ואין לי בעיה לראות דיונים אחרים באקספלורר
אול זהי קשור לשינויים באתר
או למכניזם של הדיונים בפרוייקט זה או באופן כללי בכל הפרוייקטים

רון,
הצורה הטובה ביותר למצוא כפולים הוא פשוט לבצע חיפושים באתר (גם באמצעות החיפוש הפשוט ניתן). כמו הדוגמא של החכם צבי שהובא למעלה. כמובן יש את בהעיה של איות שמות, במיוחד כאשר חלק מהעצים באנגלית.

אז לך תחפש!

5/29/2011 at 2:07 PM

כן, זה ברור וידוע ומתורגל הרבה פעמים.
אני חיפשתי דווקא משהו שונה שיוכל להקפיץ אותנו קדימה בחיפושים (אולי משהו דמוי סאונדקס שיכול לחפש לפי צליל ולא רק לפי שם מדויק?)

5/29/2011 at 8:39 PM

גם היום החיפוש (PRO) תומך בסאונדקס -קצת פחות בשמות שהם רק בעברית - לכן השיטה של כתיבת שמות באנגלית ובעברית יחד עם / מפריד היא שיטה טובה.
ככל הידוע לי - אין כרגע כלי לדו"חות ב-ג'ני שיאפשר חיפושים מורכבים (רוני - אני רואה את החיוך שלך...)

5/29/2011 at 9:54 PM

טוב, כמו שנאמר קודם - רובוטה (הרבה רובוטה....) יחד עם הרבה חיוכים (ואם נבכה , האם זה יעזור ?)

Private User
5/29/2011 at 11:24 PM

מה דעתכם שכמישהו יוסיף שם שמופיע הרבה (ותואם היסטורית) התוכנה תציע לו להחבר במקום להוסיף.

הדבר קיים בתוכנות מסוג שונה שכשמקלידים נתון מסויים הוא מציע לך לבחור את הקיים!

רון,
כמו שיעקב אומר התמיכה של סאונדקס בשמות עיבריים וסלאביים (נדפקנו פעמיים) היא *מאד* בעייתית. יש גירסה מיוחד של השיטה שעברה התאמה לשמות כאלה
Soundex-DM - http://en.wikipedia.org/wiki/Daitch%E2%80%93Mokotoff_Soundex
יש כבר בקשה מול ג'ני להוסיף תמיכה בשיטה זו. מתי? אלקים יודע. הצעתי אפילו ליישם אותי בעצמי. אולי אני אזכיר להם הצעה זו.

אשר,
תאמין לי שהצעות כאלו עולות כל הזמן, וגם ג'ני מחפשים פתרון הולם. אין כרגע דבר שיותר מפריע לצוות האוצרים מאשר אנשים שיוצרים העתקים חדשים (בין בשוגג ובין במזיד). זה קצת יכביד על המערכת אם תאלץ לבצע חיפוש כזה עבור כל אחד מ-200 אלף הפרופילים שנוספים מדי יום... אז מחפשים פתרון יותר חכם. הבעיה הנוספת היא שלוקח עד שלושה ימים עד שפרופילים חדשים מופיעים באינדקס החיפוש, כך שבן-אדם יכול להוסיף בינתיים כ-1000 פרופילים נוספים, *אחרי* הפרופיל הראשון שיש לו התאמה. יתרה מזו, יש את הבעיה של זיהוי נכון - בגלל כל הצורות כתיבה (והשפות) השונות, קשה למצוא התאמות נכונות הצורה אוטומטית.

5/30/2011 at 1:45 AM

למיטב ידיעתי סאונדקס דייטש מוטוקוף מוגן בזכויות יוצרים ולכן בעייתי ליישם אותו באופן פיראטי
 אחד הדברים הנוספים שחסרים הוא שמות חליפיים כמו שומכר oפוז׳ניק וסנדלר או רימר וקוז׳נץ ויש עוד הרבה *אצלנו*

יעקב,
ניתן להשתמש שדה "כינויים" כשמות חליפיים. החיפוש *כן* בודק שדה זה.
אני אנסה לברר לגבי הסאונדקס . מאד יפתיע אותי אם הם הגנו עליו בצורה כזו.

5/30/2011 at 3:15 AM

אני חושב שהסאונדקס יקדם מאד את תהליך העבודה שלנו - (שמואל) מחזיקים לך אצבעות בנושא זה

5/30/2011 at 4:08 AM

הכוונה אינה לכינויים אלא לענפי משפחה שנפוצו לארצות שונות על אחת כמה וכמה עיברות שמות  

8/31/2017 at 1:48 AM

Yaacov Glezer
Shmuel-Aharon Kam (Kahn / שמואל-אהרן קם (קאן
Private User
Ofir Friedman
Yigal Burstein
Itai Meshulam
Danny Gershoni
Aviad Ben Izhak
Doron Leitner
Private User
חברים,
נראה לי שאפשר לעורר הנושא מחדש ולהתחיל לשפר את יכולות העץ.
האם התחדש משהו בתחום הסאונדקס או בתחום ההתראות בהוספת פרופילים חדשים הזהי לפרופילים קיימים?
איך אנו עומדים בטיוב "העץ היהודי"?
האם ניתן להתחיל להפיק מידע לגבי פרופילים יתומים ואולי עם תרגום מומלץ לשל השמות לאנגלית על מנת למזג ?

מתחילים מחר את שנת הלימודים, אז נאחל לכולנו לימודיפ פוריים והרחבת ההשכלה בתחום העצים וחקר המשפחות.

רוני

אין לי מה לחדש בנושא.
אני יכול לשאול את מייק שוב-פעם אבל לא נראה לי שזה מה שמעסיק אותם כרגע (אלי לא יודע מה כן). מה גם שאני לא בטוח שזה מה שאנחנו צריכים, הסאונדקס, אפילו בגירסא "היהודית" שלו, הוא מועיל במיוחד.

8/31/2017 at 10:27 AM

אז אולי יפתיעו אותנו בסאונדקס לקראת ראש השנה

9/1/2017 at 1:39 AM

היה נחמד לדעת מה באמת מעסיק אותם בימים אלו

מאד יגאל. מאד!

אני מתחרפן מזה שיש רק "חצי" אינטגרציה עם המידע ב-מיי-הריטג
מילא שהמבנה של שני האתרים סותרים האחד את השני.

Showing all 25 posts

Create a free account or login to participate in this discussion