Start your family tree now Is your surname Bebić?
There are already 15 users and 1,029 genealogy profiles with the Bebić surname on Geni. Explore Bebić genealogy and family history in the World's Largest Family Tree.

Bebić Genealogy and Bebić Family History Information

‹ Back to Surnames Index

Create your Family Tree.
Discover your Family History.

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!
view all

Profiles

  • Luka Bebić
    Rođen 21. kolovoza 1937. u mjestu Desne kod Metkovića Oženjen, supruga Gerda Djeca: Asja i Ante Obrazovanje: Poslijediplomski studij u Zagrebu, Agronomski fakultet u Sarajevu, Srednja poljoprivredna š...
  • Toma Bebić (1935 - 1990)
    Toma Bebić (Split, 6. studenog 1935. - Split, 4. veljače 1990.), bio je hrvatski multidisciplinarni umjetnik.Za života je radio kao mornarički dočasnik, nastavnik pa tajnik škole, novinar u Nedjeljnoj ...
  • ? Bebić (deceased)
  • ? Gnech (Bebić) (c.1945 - d.)
  • ? Bebić (deceased)

About the Bebić surname

Prezime je prema autorima najnovijeg Hrvatskog enciklopedijskog rječnika izvedeno od imenice beba, što je naziv za novorođenče, dojenče ili pak za dječju igračku u obliku djeteta; lutka. Međutim, M. Nosić prezime Bebić izvodi od albanskog bebe = zjena, bebez = zjenica ili pak od rumunjskog imena Beb (Bebul, Beblea, Bebera), sa čim je se teško složiti.

U Hrvatskoj danas živi 790 osoba s prezimenom Bebić, a najviše ih je u Metkoviću i južnoj Dalmaciji.

Mućki su Bebići hercegovačkih korijena, a nastali su od starog srednjovjekovnog roda Jeličića sa starinom u Mostaru, kojima je posvećeno poseban odjeljak u ovoj knjizi. Od njih su nastali i Kraljevići na ljubuškom području.

Uvidom u matice krštenih stare župe Veljaci (danas dio prostora hercegovačke općine Ljubuški) N. Mandić je našao ključ rješenja o postanku roda Bebića. Naime, u matici krštenih iz 1861. godine (upis 393) upisano je krštenje Matije, kćeri Ante Bebića alias Jeličića iz sela Lisica i majke Kate Dodig; u upisu iz 1825. godine zabilježeno je krštenje šimuna, sina Ante Kraljevića iz Lisica i majke Kate Dodig, a u upis broj 565. iz 1835. godine unijeto je krštenje Mare, kćeri Ante Bebića iz Lisica i majke Kate Dodig.

U velikom pomjeranju katoličkog življa s ljubuškog područja 1687/1688. prema upravo oslobođenim naseljima oko Vrgorca i Metkovića važnu ulogu su imali serdari Mate i Andrija Bebić iz Graba pokraj Ljubuškog. Mate je prebjegao u Nova Sela pokraj Metkovića, a Andrija se naselio u selo Desni pokraj Opuzena.

Godine 1689. serdar Mate Bebić doveo je dvanaest obitelji iz Hercegovine, a među njima su i obitelji Cvitković i Doljanin (iz Doljana, župa Rama, tvrdi J. A Soldo).

Njemu je 22. prosinca 1689. godine određeno da se smjesti u Hrvacima, u kojima je prije njega doseljeni harambaša Mijo Mušterić doveo 24 obitelji i od venecijanskih vlasti već dobio trećinu zemalja hrvatačkog područja. Ipak J. A. Soldo griješi, jer prezime Doljanin treba vezati uz Doljane, ali ne u one u Rami (danas herecgovačka općina Jablanica), već uz i Doljane u donjoj Neretvi, danas gotovo srasle s gradom Metkovićem. Dakle, Mate je Bebić doveo Hercegovce i Neretljane u Cetinsku krajinu, a ne Ramljake.

Godine 1692. harambaša Bartul Jelavičić (Jelavić) nastanjuje se s doseljenim obiteljima u Dobreču (danas Gornji Muć), i to od potoka ili kule muslimana Barač(ević)a na istoku do crkve di Sminsca na zapadu. S juga je bilo Pometeno brdo, a na sjeveru brdo Jeleno. S Jelavićem je došao i Marko Bebić pokojnog Jakova. On se nalazi i na popisu onih kojih su dobili zemlju temeljem venecijanskog zemljišnika iz 1711. godine.

U austrijskom zemljišniku iz 1835. godine upisane su u Muću Gornjem dvije Bebića obitelji: Antina i Grgina; prigodom popisa stanovništva 1948. godine u tom je mjestu prebivalište imalo 10 obitelji s prezimenom Bebić.

Danas u Muću Gornjem živi 17 obitelji tog roda sa ukupno 61 dušom.

Bebići su 1716. godine nazočni i u Kaštelima, gdje trogirski sud na tužbu samostana Svetog Mihovila u Trogiru, naređuje skupini težaka, među kojima je i Ivan Bebić da moraju obraditi samostansko zemljište u Marcelinama i Vukovačama. Godine pak 1733. spomenuti Ivan Bebić se nalazi u skupini težaka, kojima je sud po tužbi braće Rossignoli zapovjedio da moraju napustiti neko tužiteljevo zemljište i staviti mu ga na raspolaganje.

Inače, Bebići danas žive u donjoj Neretvi: u Borovcima, Desni, Novim Selima i Orepku.