Start My Family Tree Welcome to Geni, home of the world's largest family tree.
Join Geni to explore your genealogy and family history in the World's Largest Family Tree.
view all

Profiles

Ovo je glavni projekt grada Splita, Hrvatska / This is an umbrella project of the city of Split, Croatia

Ovaj projekt je dio projekta / This project is a part of Hrvatsko Rodoslovlje / Croatian Genealogy

Split, Hr | En | Cz | De | Fr | Hu | It | Sv | Sl | La

Please join us! Your are welcome in this project. To join please select ACTIONS (top right) and click Join Project.

media.geni.com/p13/db/96/dd/25/5344483bdc93afb4/ran99maf_t2.jpg?hash=9881b7eb51ef6fdba865a5c9314ece9a9347ecee7516cb490a08d5c0b5d891ed.1664693999
For instructions on how to use Geni, refer to the Geni Help Portal
For any question, please use discussion in project, here.


●▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬♥▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬●

Ovaj projekt uključuje geni podprojekte / This project include a geni subprojects:

Zaštitnici grada Splita

  • Sveti Dujam (Duje; lat. Domnius) († Salona, 10. travnja 304.), svetac Rimokatoličke crkve, solinski biskup i mučenik, zaštitnik grada Splita i Splitsko-makarske nadbiskupije
  • Sveti Anastazije (Staš) Solinski (Akvileja, 2. pol. 3. st. - Salona, 26. kolovoza 304. ili 308.), kršćanski svetac i mučenik, suzaštitnik grada Splita.
  • Sveti Rajnerije (sv. Arnir) (Romagna, Italija, o. 1100. - Dubrava, 4. kolovoza 1180.), splitski nadbiskup i mučenik, suzaštitnik grada Splita
  • Gospa od Pojišana

Povijest / History

Splitski priori i knezovi

Kuzma, prior (1. pol. 9. st.) Petar Kuzmov, prior (1. pol. 9. st.)
Nikodem, prior (1015. – 1030.)
Prestancije, prior (1030. – 1032.)
Nikifor, prior (1040.)
Crni, prior (1060.)
Nikodem, prior (1069.)
Stjepan Valica, prior (1069., 1076., 1080., 1085., 1086.)
Dujam, prior (1080., 1086.)
Firmin, prior (1088. – 1089.)
Petar, prior (1089. – 1097.)
Dujam, prior (1097.)
Adrian iz Trevisa, knez (1107. – 1113.)
Černeka, knez (1136. – 1145.)
Karusije, knez (o. 1150.)
Absalom, knez i nadbiskup (1159. – 1160.)
Martin (1160. – 1163.)
Ivan (1167. – 1169.)
Martin, knez (1176. – 1185.)
Grubeša, knez (1187. – 1198.)
Martinusije, knez (1201. – 1205.)
Domald Snačić Sidraški, knez (1207. – 1221.)
Višen Šubić Bribirski, knez (1221. – 1225.)
Petar Humski, knez (1225. – 1226.)
Grgur III. Šubić Bribirski, knez (1226. – 1234.)
Domald Snačić Sidraški, knez (1235. – 1237.)
Marko I. Šubić Bribirski, knez (1237. – 1239.)
Gargan de Arscindis, potestat (1239. – 1242.)
knez Ivan II. Krčki, potestat (1242. – 1243.)
Bernard iz Trsta, potestat (1243. – 1244.)
ban Matej Ninoslav, knez (1244.)
Hugrin, knez i nadbiskup (1245. – 1248.)
Stjepan, knez (1248. – 1250.)
Mihovil, knez (1250. – 1251.)
ban Stjepan Gut-Keled, knez (1251. – 1257.), Ivan Modruški, potestat (1251. – 1252.)
Vid Frankopan Modruški, knez (1258. – 1259.)
sedisvakancija (1259. – 1262.)
ban Roland od Ratolda, knez (1262. – 1268.)
sedisvakancija (1269.)
ban Henrik Gisingovac, knez (1270. – 1271.)
Joakim Pektar od Gut-Keleda, knez (1271. – 1273.)
ban Pavao I. Šubić Bribirski, knez (1273. – 1277.)
Mladen II. Šubić Bribirski, knez (1277. – 1301.)
Juraj I. Šubić Bribirski, knez (1301. – 1303.)
Juraj II. Šubić Bribirski, knez (1303. – 1322.)

Splitski knezovi za mletačke uprave (1322.-1357.)

Katarin Dalmarije iz Venecije, potestat i kapetan (1322. – 1323.) Giovanni Giorgio, knez (1324. – 1327.)
Marco Sagred, knez (1327. – 1328.)
Donato Contareno, knez (1328. – 1330.)
Nicolo da Molin, knez (1330. – 1332.)
Giacomo Gradenigo, knez (1332. – 1334.)
Pantalone Giustiniano, knez (1334. – 1336.)
Giovanni Foscarino (1336. – 1338.)
Andrea Cornaro, knez (1338. – 1339.)
Leonardo Muzzanigo, knez (1339. – 1341.)
Giovanni Dandolo, knez (1341. – 1343.)
Stefano Contarini, knez (1343. – 1346.)
Giovanni Contarini, knez (1346. – 1347.)
Giovanni Gradenigo, knez (1347. – 1349.)
Pietro Memo, knez (1349.)
Maffeo Emo, knez (1350. – 1351.)
Marco Bembo, knez (1352. – 1353.)
Paolo Belegno, knez (1353. – 1355.)
Giovanni Quirino, knez (1357.)

Splitski knezovi (1357.-1420.)

Gentilis Callionshi, potestat (1357. – 1358.) Kurjak Disislavić, knez (1358. – 1359.)
ban Nikola Seč, knez (1359. – 1363.)
Ivan de Grisogonis, knez (1363. – 1369.)
Rafael de Sorba, knez (1369. – 1372.)
Gilbert Cornuto, knez (1372. – 1375.)
Maffeo de Matafaris, knez (1375. – 1379.)
ban Nikola Seč, knez (1379. – 1380.)
Saracen iz Padove, knez (1382. – 1383.)
ban Stjepan Lacković, knez (1383. – 1384.)
Malatesta di Simoni iz Ankone, generalni kapetan rata (1388. – 1390.)
Nikola II. i Ivan VII. Gorjanski (1395. – 1402.)
Mihovil Naplatić, potestat (1402. – 1403.)
Ivaniš Nelipčić Cetinski, knez (1403.)
Hrvoje Vukčić Hrvatinić, splitski herceg (1403. – 1413.)
Jakov Angelov de Ragnis, potestat (1414.)
Blaž Andrijin, knez (1415. – 1416.)
Petar Pavao de Bonfiliis, potestat (1416. – 1418.)
Ivaniš Nelipčić Cetinski, knez (1419. – 1420.)

Splitski knezovi za mletačke uprave (1420.-1797.)

Vettor Bragadino, providur (1420. – 1421.) Bertuccio Diedo, knez (1421. – 1423.)
Michel Salomono, knez (1423. – 1425.)
Giacomo Gabriel, knez (1425. – 1428.)
Francesco Cauco, knez (1428. – 1430.)
Giovanni Gradonico, knez (1430. – 1432.)
Marco Mauroceno, knez (1432. – 1434.)
Andrea Gritti, knez (1434. – 1437.)
Vittore Delfino, knez (1437. – 1439.)
Bernardo Diedo, knez (1439. – 1441.)
Demetrio Quirino, knez (1441. – 1443.)
Cristoforo Marcello, knez (1443. – 1445.)
Marco Memmo, knez (1445. – 1447.)
Alessandro Marcello (1447. – 1449.)
Donato Barbano (1449. – 1451.)
Vittore Delfino (1451. – 1453.)
Bartolomeo Soranzo, knez (1453. – 1455.)
Albano Sagredo, zamjenik kneza (1455.)
Marco Soranzo, knez (1455. – 1456.)
Stefano Erizzo, knez (1456. – 1458.)
Matteo Barbano, knez (1458. – 1461.)
Andrea Venier, knez (1461. – 1464.)
Marco Giorgi, knez (1464. – 1465.)
Giacomo Marcello, knez (1465. – 1467.)
Antonio Loredan, knez i kapetan (1467. – 1469.)
Maffeo Leoni, knez i kapetan (1469. – 1472.)
Nicolo Michel, knez i kapetan (1472. – 1475.)
Paolo Belegno, knez i kapetan (1475. – 1476.)
Andrea Giorgi, knez i kapetan (1476. – 1478.)
Marco Bondulmer, knez i kapetan (1478. – 1481.)
Giovanni Bollani, knez i kapetan (1481. – 1484.)
Girolamo Venier, knez i kapetan (1484. – 1486.)
Fantino Coppo, providur (1486. – 1488.)
Pietro Foscanini, knez i kapetan (1488. – 1491.)
Fantino Pizzamano, knez i kapetan (1491. – 1494.)
Giacomo Renier, knez i kapetan (1494. – 1497.)
Marino Moro, knez i kapetan (1497. – 1499.)
Pietro Trivisan, knez i kapetan (1499. – 1500.)
Girolamo Baffo, knez i kapetan (1500. – 1502.)
Gian Antonio Dandolo, providur (1502. – 1503.)
Girolamo Bernardo, knez i kapetan (1503. – 1504.)
Aloisio Capello (1504. – 1507.)
Pietro Maripietro, knez i kapetan (1507. – 1509.)
Giacomo Leoni, knez i kapetan (1509. – 1511.)
Andrea Basilio Beseggio, knez i kapetan (1511. – 1512.)
Bernardino da Riva, knez i kapetan (1512. – 1515.)
Mapheo Micheli, knez i kapetan (1515. – 1517.)
Francesco Celsi, knez i kapetan (1517. – 1520.)
Marc Antonio da Canal, knez i kapetan (1520. – 1523.)
Gian Battista da Molin, knez i kapetan (1523. – 1526.)
Nicolo Memmo, knez i kapetan (1526. – 1528.)
Andrea Marcello, knez i kapetan (1528. – 1531.)
Leonardo Bollani, knez i kapetan (1531. – 1534.)
Urbano Bollani, knez i kapetan (1534. – 1537.)
Federico Contareno, knez i kapetan (1537. – 1538.)
Gian Luigi Delfino, knez i kapetan (1538. – 1539.)
Pietro Gritti, knez i kapetan (1539. – 1540.)
Giovanni Faliero, knez i kapetan (1540. – 1543.)
Marco Cornaro, knez i kapetan (1543. – 1546.)
Lorenzo Minio, knez i kapetan (1546. – 1548.)
Giulio Donato, knez i kapetan (1548. – 1549.)
Benedetto da Mula, knez i kapetan (1549. – 1552.)
Gerolamo Civran, knez i kapetan (1552. – 1554.)
Luiggi Ferro, knez i kapetan (1554. – 1557.)
Giambattista Calbo, knez i kapetan (1557. – 1560.)
Giovanni Minio, knez i kapetan (1560. – 1561.)
Luigi Bono, knez i kapetan (1561. – 1564.)
Antonio Pasqualigo, knez i kapetan (1564. – 1567.)
Francesco Gritti, knez i kapetan (1567. – 1569.)
Andrea Michieli, knez i kapetan (1569. – 1573.)
Giovanni Faliero, knez i kapetan (1573. – 1575.)
Marco Cornaro, knez i kapetan (1575. – 1578.)
Federico Cornaro, knez i kapetan (1578.)
Giovanni Falier, providur konjaništva, zamjenik kneza (1578.)
Luigi Loredan, knez i kapetan (1578. – 1580.)
Nicolo Correr, knez i kapetan (1580. – 1583.)
Giulio Bragadin, knez i kapetan (1583.)
Giovanni Bollani, kamerlengo i kaštelan, zamjenik kneza (1583.)
Alessandro Valier, providur konjaništva zamjenik kneza (1583.)
Marco Barbadico, knez i kapetan (1583. – 1586.)
Nicolo Bragadin, knez i kapetan (1586. – 1589.)
Tommaso Soranzo, knez i kapetan (1589. – 1592.)
Domenico da Molin, knez i kapetan (1592. – 1594.)
Baldassare Contarini, knez i kapetan (1594. – 1597.)
Leonardo Bollani, knez i kapetan (1597. – 1600.)
Andrea Renier, knez i kapetan (1600. – 1602.)
Paolo Trevisan, knez i kapetan (1602. – 1605.)
Marino Bondumier, knez i kapetan (1605. – 1608.)
Cesare Dolfin, knez i kapetan (1608. – 1611.)
Marino Mudazzo, knez i kapetan (1611. – 1613.)
Giacomo Contarini, knez i kapetan (1613. – 1616.)
Marino de Gorzoni, knez i kapetan (1616. – 1619.)
Francesco Morosini, knez i kapetan (1619. – 1621.)
Giacomo Michiel, knez i kapetan (1621. – 1624.)
Gian Francesco Venier, knez i kapetan (1624. – 1626.)
Antonio Lippomano, knez i kapetan (1626. – 1627.)
Bartolo Pisani, knez i kapetan (1627. – 1629.)
Cipriano Civran, knez i kapetan (1629. – 1632.)
Vincenzo da Riva, knez i kapetan (1632. – 1635.)
Pietro Basadonna, knez i kapetan (1635. – 1638.)
Costanzo Pesaro, knez i kapetan (1638. – 1641.)
Girolamo Querini, knez i kapetan (1641. – 1643.)
Marc Antonio Minotto, knez i kapetan (1643. – 1645.)
Antonio Lippomano, izvanredni providur (1645. – 1646.)
Luca Falier, knez i kapetan (1646. – 1647.)
Luigi Cocco, izvanredni providur (1647. – 1649.)
Marco Morosini, knez i kapetan (1649. – 1650.)
Michel Malipiero, izvanredni providur (1650. – 1651.)
Girolamo Loredan, izvanredni providur (1651.)
Nicolo Zanne, knez i kapetan (1651. – 1653.)
Pietro da Canal, izvanredni providur (1653. – 1654.)
Pietro Gabriel, izvanredni providur (1654.)
Lorenzo Tiepolo, knez i kapetan (1654. – 1656.)
Gian Francesco Aurio, izvanredni providur (1656. – 1657.)
Nicolo Salamon, knez i kapetan (1657. – 1658.)
Gian Francesco Aurio, izvanredni providur (1658.)
Marc Antonio Soranzo, zamjenik kneza (1658. – 1659.)
Nicolo Bernardo, izvanredni providur (1659. – 1660.)
Marco Manolesso, knez i kapetan (1660. – 1661.)
Antonio Zeno, izvanredni providur (1661. – 1665.)
Tomaso Barbadico, knez i kapetan (1665. – 1668.)
Lorenzo Tiepolo, knez i kapetan (1668. – 1670.)
Andrea Zen, knez i kapetan (1670. – 1671.)
Gian Giacomo Farsetti, zamjenik kneza (1671.)
Andrea Zen, knez i kapetan (1671. – 1672.)
Giacomo Loredan, knez i kapetan (1673. – 1675.)
Girolamo Priuli, knez i kapetan (1675. – 1678.)
Andrea Marcello, knez i kapetan (1678. – 1681.)
Marin da Riva, knez i kapetan (1681. – 1683.)
Alessandro Priuli, knez i kapetan (1683. – 1686.)
Alessandro Priuli q. Federico, knez i kapetan (1686. – 1689.)
Bartolo Gritti, knez i kapetan (1689. – 1691.)
Carlo Donato, knez i kapetan (1691. – 1694.)
Benetto Giorgio Querini, knez i kapetan (1694. – 1696.)
Melchior Querini, knez i kapetan (1696. – 1699.)
Enrico Pappafava, knez i kapetan (1699. – 1702.)
Nicolo Venier, knez i kapetan (1702. – 1704.)
Giulio Pasqualigo, knez i kapetan (1704. – 1707.)
Domenico Loredan, knez i kapetan (1707. – 1710.)
Stefano Malipietro, knez i kapetan (1710. – 1713.)
Giulio Dona, knez i kapetan (1713. – 1715.)
Antonio Priuli, knez i kapetan (1715. – 1718.)
Pietro Bembo, knez i kapetan (1718. – 1723.)
Antonio Basilio, knez i kapetan (1721. – 1723.)
Marino Natali, knez i kapetan (1723. – 1726.)
Vincenzo Dona, knez i kapetan (1726. – 1729.)
Gian Bortolo Vitturi, knez i kapetan (1729. – 1731.)
Antonio Priuli, knez i kapetan (1731. – 1734.)
Giambattista Badoer, knez i kapetan (1734. – 1737.)
Francesco Molin (1737. – 1739.)
Francesco Antonio Pasqualigo (1739. – 1742.)
Giovanni Pasqualigo, knez i kapetan (1742. – 1746.)
Angelo Trevisan, knez i kapetan (1746. – 1748.)
Sebastian Corner, knez i kapetan (1748.)
Giuseppe Maria Venier, zamjenik kneza (1748. – 1749.)
Pietro Falier g. Zan Vidal, knez i kapetan (1749. – 1751.)
Zan Pietro Trevisan, knez i kapetan (1751. – 1754.)
Giuseppe Condulmer, knez i kapetan (1754. – 1757.)
Daniel Balbi g. Francesco, knez i kapetan (1757. – 1759.)
Zan Antonio Trevisan, knez i kapetan (1759. – 1762.)
Zuane Bragadin, knez i kapetan (1762.)
Antonio Dolfin g. Vittorio, knez i kapetan (1762. – 1765.)
Nicolo Bon del fu Alvise, knez i kapetan (1765. – 1766.)
Francesco Diedo, knez i kapetan (1766. – 1767.)
Pietro Soranzo, knez i kapetan (1767. – 1768.)
Antonio Orio, knez i kapetan (1768. – 1770.)
Nicolo Bombini, knez i kapetan (1770. – 1773.)
Zan Francesco Pasqualigo, knez i kapetan (1773. – 1776.)
Orso Pantecipazio Badoer, knez i kapetan (1776. – 1777.)
Bernardo Zorzi, kamerlengo, kaštelan i zamjenik kneza i kapetana (1777. – 1778.)
Pier Zuane Semitecolo, knez i kapetan (1778. – 1781.)
Andrea Paruta, knez i kapetan (1781. – 1784.)
Anzolo Orio, knez i kapetan (1784. – 1787.)
Vincenzo Bembo, knez i kapetan (1787. – 1789.)
Iseppo Pizzamano, knez i kapetan (1789. – 1792.)
Zan Francesco Pizzamano, knez i kapetan (1792. – 1795.)
Nicolo Barozzi, knez i kapetan (1795. – 1797.)

Načelnici za prve austrijske uprave (1797.-1805.)

Načelnici za francuske uprave (1806-1813)

Načelnici za druge austrijske uprave (1813-1918)

Načelnici za Kraljevine SHS (Jugoslavije)

Načelnici za vrijeme 2. svjetskog rata i poraća

Gradonačelnici za vrijeme FNRJ i SFRJ

  • 1947 Marko Šore (.)
  • 1947–1949 Ivo Raić (.)
  • Paško Ninčević (1949.–1952.)
  • Ivo Senjanović (1952.–1955.)
  • Rade Dumanić (1955.–1963.)
  • Ante Zelić (1963.–1965.)
  • Ivo Perišin (1965.–1967.)
  • Jakša Miličić (1967.–1974.)
  • Vjekoslav Viđak (1974.–1982.)
  • Dragutin Matošić (1982.–1983.)
  • Ante Kovač (1983.–1984.)
  • Božidar Papić (1985.–1986.)
  • Drago Urličić (1986.–1987.)
  • Gordana Kosanović (1987.–1990.)

Gradonačelnici pred raspad SFRJ i za samostalne RH

  • Onesin Cvitan (HDZ) (1990.–1991.)
  • Petar Slapničar (HDZ) (1991.–1993.)
  • Nikola Grabić (HSLS/HDZ) (1993.–1997.)
  • Ivan Škarić (HSLS) (1997.–2001.)
  • Slobodan Beroš (SDP) (2002.–2003.)
  • Miroslav Buličić (LS) (2003.–2005.)
  • Zvonimir Puljić (HDZ) (2005.–2007.)
  • Ivan Kuret (HDZ) (2007.–2009.)
  • Željko Kerum (HGS) (2009. - 2013.)
  • Ivo Baldasar (SDP) (1990-2016), nezavisni (2017.) (2013. - 2017.)
  • Andro Krstulović Opara (HDZ) (2017. – 2021. )
  • Ivica Puljak (Centar) (2021. - )

Popis splitskih nadbiskupa

Ivan I. Ravenjanin (7. stoljeće) Petar I. (????)
Marijan (????)
Martin I. (????)
Leon (????)
Petar II. Splićanin (840. – 860.)
Justin (860. – 876.)
Marin (881. – 886.)
Teodozije Ninski (887. – 890.)
Petar III. Splićanin (893. – 912.)
Ivan II. (914. – 925.)
Ivan II. (925. – 928.)
Januarije II. (????)
Frontinijan (????)
Martin II. (970. – 1000.)
Pavao (1015. – 1030.)
Martin III. (1030.)
Dobralj (1030. – 1050.)
Ivan IV. (1050. – 1059.)
Lovro Dalmatinac (1059. – 1099.)
Krescencije Rimljanin (1100. – 1114.)
Manasses (1112.)
Grgur (1135.)
Gandino Splićanin (1136. – 1158.)
Absalom (1159. – 1161.)
Petar VI. (1161. – 1165.)
Albert kardinal de Mora (1166.)
Gerardo Veronski (1167. – 1175.)
sv. Rajnerije Mučenik (1175. – 1180.)
Petar VII. Ugrin (1185. – 1187.)
Petar VIII. (1188. – 1196.)
Bernard , O.S.B. † ( 1200 Ordained Bishop - 1217 Died)
Slavizus † (Sep 1217 Appointed - )
Guncel , O. Crucif. † (29 Jul 1220 Appointed - 31 May 1242 Died)
Ugrin † (Apr 1245 Appointed - 27 Nov 1248 Died)
Ruggero di Puglia † (30 Apr 1249 Appointed - 14 Apr 1266 Died)
Ivan de Buzad, O.P. † ( 1266 Appointed - 1294 Died)
Petar , O.F.M. † (10 May 1297 Appointed - )
Belijan † (26 Sep 1324 Appointed - 28 Jan 1328 Died)
Dominique Lucaris † (17 Oct 1328 Appointed - Apr 1348 Died)
Joannes , O.E.S.A. † (30 May 1348 Appointed - )
Ugolin de Malabranca, O.S.B. † (25 Jun 1349 Appointed - Jun 1388 Resigned)
Andrea dei Benzi di Gualdo (Brenti) † (29 May 1389 Appointed - 1403 Appointed, Titular Archbishop of Samaria)
Pellegrino d’Aragona, O.F.M. † (18 Apr 1403 Appointed - 7 May 1409 Died)
Doimo Giudici † (11 Aug 1410 Appointed - 1411 Resigned)
Pietro da Pago, O.F.M. † (19 Oct 1411 Appointed - 30 Dec 1426 Died)
Francesco Malipiero, O.S.B. † (27 Jan 1427 Appointed - 16 Jun 1428 Appointed, Archbishop (Personal Title) of Castello)
Bartolomeo Zabarella † (16 Jul 1428 Appointed - 18 Dec 1439 Appointed, Archbishop of Firenze {Florence})
Jacopino Badoer † (18 Dec 1439 Appointed - 1451 Died)
Lorenzo Zanni (Zane) † (5 Jun 1452 Appointed - 28 Apr 1473 Appointed, Bishop of Treviso)
Pietro Riario, O.F.M. Conv. † (28 Apr 1473 Appointed - 3 Jan 1474 Died)
Giovanni Giacomo d’Acri, O.F.M. † ( 1474 Appointed - 6 Apr 1478 Appointed, Archbishop (Personal Title) of Treviso)
Pietro Foscari † (1 Apr 1478 Appointed - 17 Sep 1479 Resigned)
Bartolomeo Averoldi, O.S.B. † (17 Sep 1479 Appointed - 1503 Died)
Bernardo Zane (Zanni) † (15 Feb 1503 Appointed - 5 Jan 1524 Died)
Andrea Cornaro † ( 1527 Appointed - 1537 Resigned)
Marco Cornaro (Corner) † (11 Aug 1537 Appointed - 1566 Resigned)
Alvise Michiel † (19 Jul 1566 Appointed - 1582 Died)
Giovanni Domenico Marcot (Malcoto detto Foconio), O.P. † ( 1582 Succeeded - 2 Aug 1602 Died)
Marc’Antonio de Dominis † (15 Nov 1602 Appointed - 1616 Resigned)
Sfortia Ponzoni † (22 Aug 1616 Appointed - Oct 1640 Died)
Leonardo Bondumier † (15 Apr 1641 Appointed - 1668 Resigned)
Bonifazio Albani, C.R.S. † (30 Jan 1668 Appointed - 18 Feb 1678 Died)
Stephanus Cosimi, C.R.S. † (5 Sep 1678 Appointed - 10 May 1707 Died)
Stefano Cupilli, C.R.S. † (12 Mar 1708 Appointed - 11 Dec 1719 Died)
Giovanni Battista Laghi, C.R.S. † (15 Apr 1720 Appointed - 11 Feb 1730 Died)
Antun Ka(d)čić† (18 Dec 1730 Appointed - 7 Oct 1745 Died)
Pacifico Bizza † (17 Jan 1746 Appointed - 13 May 1756 Died)
Nicolaus Dinaricio † (3 Jan 1757 Appointed - Jun 1764 Died)

Popis splitsko-makarskih biskupa

  • Pavao Klement Miošić Kačić † (15 Mar 1830 Confirmed - 10 Oct 1837 Died)
  • Josip Godeassi † (27 Apr 1840 Confirmed - 22 Jun 1843 Confirmed, Archbishop of Zadar (Zara))
  • Alojzije Marija Pini † (17 Jun 1844 Confirmed - 11 Jan 1865 Died)
  • Marko Kalogjera † (29 Oct 1866 Confirmed - 4 Dec 1888 Died)
  • Filip Franjo Nakić † (30 Dec 1889 Appointed - 18 Dec 1910 Died)
  • Antun Đivoje † (11 Jul 1911 Confirmed - 27 Feb 1917 Died)
  • Juraj Carić † (8 Jun 1918 Appointed - 17 May 1921 Died)
  • Kvirin Klement Bonefačić † (6 Jun 1923 Appointed - 9 May 1954 Retired)

Popis splitsko-makarskih nadbiskupa

  • Frane Franić † (24 Dec 1960 Appointed - 10 Sep 1988 Retired)
  • Ante Jurić † (10 Sep 1988 Appointed - 21 Jun 2000 Retired)
  • Marin Barišić (21 Jun 2000 Appointed - 13 May 2022 Retired)
  • Dražen Kutleša (13 May 2022 Succeeded - )

Poznate osobe rođene u Splitu, stranog porijekla

  • Franz von Suppé, (Split, 18. travnja 1819. - Beč, 21. svibnja 1895.), skladatelj i dirigent
  • Ida Quaiatti (Split, 18.1.1890 - Venice,1.2.1962)

Groblje Lovrinac - Pro Memoria

(iz knjige Monografija groblja Lovrinac - Herci Ganza Čaljkušić)

Lovrinac je vječno počivalište onih koji su nekoć stvarali Split. Lovrinac je gradski spomenika vremena koja prolaze ali ne iščezavaju. Pod njegovim je čempresima mir našlo 64 000 pokojnih sugrađana tijekom osamdeset godina njegovog postojanja. Evo nekih poznatih:

  • Vicko Mihaljević (1861-1911), književnik, odvjetnik i političar, načelnik splitske općine od 1907. do 1911. godine

Pretraživanje pokojnika: Groblje Lovrinac, Donje Sitno, Kamen, Sitno Gornje, Slatine, Srinjine, Stobreč, Žrnovnica

Pregledavanje osmrtnica / View the obituary: Dnevne Osmrtnice / Daily obituaries and death notices - Slobodna Dalmacija (local newspaper from Split), Osmrtnice.hr, Osmrtnica.net, Pregledavanje arhive osmrtnica od 11.12.1999. -2008.

od 1930 do 1950. godine

od 1950 do 1970. godine

  • Dane Matošić (1881-1951), inžinjer i arhitekt
  • Fabijan Kaliterna (1886-1952), legendarni otac splitskog sporta
  • Emanuel Vidović ( 1870 - 1953. ), jedan od najvećih splitskih slikara svih vremena
  • Rikard Katalinić - Jeretov ( 1869 - 1954. ), književnik
  • Ante Cetineo (1896-1956), jedan od najplodnijih splitskih književnika prve polovice 20. stoljeća
  • Toma Rosandić ( 1879 - 1958. ), kipar
  • Josip Hatze ( 1879 - 1959. ), skladatelj, dirigent i profesor
  • Marin Studin ( 1895 - 1960. ), kipar
  • Kamilo Tončić ( 1878 - 1961. ), arhitekt i publicist. Utemeljio i ravnao splitskim Etnografskim muzejem (1910.) i osnovao Galeriju umjetnina (1931.)
  • Mihovil Abramić ( 1884 - 1962. ), hrvatski arheolog, akademik
  • Ivka Berković ( 1896 - 1964. ), glumica i operna pjevačica
  • Vladimir Šore (1880-1965), poduzetnik, graditelj, suosnivač i predsjednik Hajduka od 1913. do 1921.
  • Slavko Štetić ( 1913 - 1969. ), glumac splitskog HNK od 1945. do 1969. godine
  • Antun Zupa ( 1897 - 1969. ), slikar, istaknuti akvarelist i grafičar

od 1970 do 1980. godine

od 1980 do 1990. godine

  • Hrvoje Morović ( 1914 - 1982. ), književni povjesničar i direktor Gradske biblioteke
  • Luka Kaliterna (1893-1984), svestrani sportaš i nogometni trener
  • Branko Radica ( 1899 - 1987. ), publicist i pravnik
  • Ivan Mirković ( 1893 - 1988. ), kipar, slikar, grafičar i karikaturist, profesor umjetničkog odjela splitske Obrtne škole
  • Ivan Joko Knežević ( 1907 - 1988. ), slikar i kipar
  • Vicko Krstulović, (1905 -1988.),

od 1990 do 2000. godine

  • Josip Posedel ( 1923 - 1990. ), povjesničar, profesor i prevoditelj
  • Toma Bebić ( 1935 - 1990. ), pjesnik i kantautor
  • Frano Gotovac ( 1928 - 1990. ), arhitekt
  • Petar Šegvić ( 1930 - 1990. ), književnik, književni povjesničar, član i potpredsjednik JAZU
  • Joško Jole Vidošević ( 1935 - 1990. ), nogometaš Hajduka od 1952. do 1955. godine
  • Zlatka Radica ( 1904 - 1990. ), operna pjevačica
  • Ana Roje ( 1909 - 1991. ), balerina i koreografkinja
  • Zvonko Lepetić ( 1928 - 1991. ), kazališni, televizijski i filmski glumac, stalni član splitskog HNK 60-ih godina
  • Zlatko Celent ( 1952 - 1992. ), veslač Gusara
  • Joško Viskić ( 1898 - 1992. ), glumac i pjevač, član društava Zvonimir, Guslar, Jedinstvo i Filip Dević
  • Davor Jelaska ( 1907 - 1993. ), veslač i trener
  • Duje Rendić-Miočević (1916-1993), arheolog, akademik
  • Jure Franičević Pločar ( 1918 - 1994. ), književnik, akademik
  • Toni Nardelli (1937-1995), vaterpolista
  • Vasja Kovačić ( 1947 - 1995. ), glumac, istaknuti član splitskog dramskog ansambla od 1968. godine
  • Živko Jeličić ( 1920 - 1995. ), akademik, književnik i profesor na Pedagoškoj akademiji u Splitu
  • Asja Kisić (1914-1996), kazališna i filmska glumica
  • Andrija Krstulović ( 1912 - 1997. ), kipar, suradnik Ivana Meštrovića prije Drugog svjetskog rata
  • Neva Bulić-Pleić (1942 -1998.), kazališna, televizijska i filmska glumica

od 2000 do ...

  • Sveto Letica-Barba (1926-2001), hrvatski admiral, prvi zapovjednik Hrvatske ratne mornarice
  • Silvije Bombardelli ( 1916 - 2002. ), skladatelj i dirigent
  • Zdravka Krstulović ( 1940 - 2003. ), kazališna, televizijska i filmska glumica
  • Zdenko Runjić ( 1942 - 2004. ), skladatelj, aranžer i autor stihova
  • Velimir Valenta ( 1929 - 2004. ), veslač
  • Neva Bulić ( 1942 - 2006. ), glumica i dugogodišnja članica HNK Split
  • Vasko Lipovac ( 1931 - 2006. ), akademski slikar i kipar
  • Boran Bego (1838. - 2006.), hrvatski nogometaš
  • Josip Genda ( 1943 - 2006. ), kazališni, televizijski i filmski glumac
  • Frane Matošić ( 1918 - 2007. ), legedarni kapetan i najbolji strijelac Hajduka svih vremena
  • Veljko Bakašun ( 1920 - 2007. ), jedan od najtrofejnijih vaterpolista Jadrana
  • Boris Dvornik (1939-2008), kazališni, televizijski i filmski glumac
  • Anatolij Kudrjavcev ( 1930 - 2008. ), teatrolog, sveučilišni profesor, književnik i dugogodišnji kazališni kritičar
  • Dražen Vrdoljak ( 1951 - 2008. ), glazbeni novinar i kritičar, dugogodišnji član Hrvatske glazbene unije i Hrvatskog novinarskog društva
  • Ivica Šegvić (1953.-2011.), slikar i ilustrator, scenarist, član umjetničkog udruženja "Emanuel Vidović" (od 1983.god)
  • Đermano Ćićo Senjanović (1949. -2013), novinar, humorist, književnik
  • Sonja Senjanović-Peračić (1926.-2014.), spisateljica i pjesnikinja
  • Milan Viđak (1941. - 2016.), hrvatski nogometaš i trener.
  • Predrag Lucić (1964. -2018.), hrvatski novinar, redatelj i književnik
  • Zvonko Bego (1940. - 2018.), hrvatski nogometaš, osvajač zlatne medalje na Olimpijskim igrama u Rimu 1960. godine.
  • Vjekoslav Ivanišević (1947-2018.), hrvatski arhitekt
  • Tonko Maroević, akademik, književnik, povjesničar umjetnosti i publicist, pjesnik, esejist, prevoditelj, likovni i književni kritičar

Knjige i literatura / Books & Literature

Izvori / Sources

Ovo je glavni projekt grada Splita, Hrvatska / This is an umbrella project of the city of Split, Croatia

Ovaj projekt je dio projekta / This project is a part of Hrvatsko Rodoslovlje / Croatian Genealogy

Split, Hr | En | Cz | De | Fr | Hu | It | Sv | Sl | La

Pridružite se!

Dobro došli ste. Da biste se pridružili ovom projektu (odaberite AKCIJE (gore desno) kliknite na Pridruži se Projektu), ako želite postati dio i sudjelovati u ovom projektu.

media.geni.com/p13/db/96/dd/25/5344483bdc93afb4/ran99maf_t2.jpg?hash=9881b7eb51ef6fdba865a5c9314ece9a9347ecee7516cb490a08d5c0b5d891ed.1664693999
Upute o tome kako koristiti Geni potražite u odjeljku Geni Help Portal
Za bilo koje pitanje, molimo Vas da koristite polje za raspravu u projektu, ovdje.

●▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬♥▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬●

Ovaj projekt uključuje geni podprojekte / This project include a geni subprojects:

Zaštitnici grada Splita

  • Sveti Dujam (Duje; lat. Domnius) († Salona, 10. travnja 304.), svetac Rimokatoličke crkve, solinski biskup i mučenik, zaštitnik grada Splita i Splitsko-makarske nadbiskupije
  • Sveti Anastazije (Staš) Solinski (Akvileja, 2. pol. 3. st. - Salona, 26. kolovoza 304. ili 308.), kršćanski svetac i mučenik, suzaštitnik grada Splita.
  • Sveti Rajnerije (sv. Arnir) (Romagna, Italija, o. 1100. - Dubrava, 4. kolovoza 1180.), splitski nadbiskup i mučenik, suzaštitnik grada Splita
  • Gospa od Pojišana

Povijest / History

Načelnici za prve austrijske uprave (1797.-1805.)

Načelnici za francuske uprave (1806-1813)

Načelnici za druge austrijske uprave (1813-1918)

Načelnici za Kraljevine SHS (Jugoslavije)

Načelnici za vrijeme 2. svjetskog rata i poraća

  • 1941 Bruno Nardelli – za NDH 6 dana
  • (1941.–1943) Antonio Tacconi – komesar od Italije
  • Mirko Karlovac (1943) – 10 dana – imenovali Nijemci
  • Stjepan Vukušić (1943.-1944.) – NDH
  • Ivo Amulić (1942.) – NOP u ilegali
  • 1942–1943 Ivo Tijardović – NOP u ilegali
  • 1943 Josip Smodlaka po drugi put – NOP u ilegali
  • 1943–1944 Petar Vitezica – NOP u ilegali
  • 1944 Umberto Fabris – NOP u ilegali
  • 1944–1947 Ante Mrduljaš

Gradonačelnici za vrijeme FNRJ i SFRJ

  • 1947 Marko Šore (.)
  • 1947–1949 Ivo Raić (.)
  • Paško Ninčević (1949.–1952.)
  • Ivo Senjanović (1952.–1955.)
  • Rade Dumanić (1955.–1963.)
  • Ante Zelić (1963.–1965.)
  • Ivo Perišin (1965.–1967.)
  • Jakša Miličić (1967.–1974.)
  • Vjekoslav Viđak (1974.–1982.)
  • Dragutin Matošić (1982.–1983.)
  • Ante Kovač (1983.–1984.)
  • Božidar Papić (1985.–1986.)
  • Drago Urličić (1986.–1987.)
  • Gordana Kosanović (1987.–1990.)

Gradonačelnici pred raspad SFRJ i za samostalne RH

  • Onesin Cvitan (HDZ) (1990.–1991.)
  • Petar Slapničar (HDZ) (1991.–1993.)
  • Nikola Grabić (HSLS/HDZ) (1993.–1997.)
  • Ivan Škarić (HSLS) (1997.–2001.)
  • Slobodan Beroš (SDP) (2002.–2003.)
  • Miroslav Buličić (LS) (2003.–2005.)
  • Zvonimir Puljić (HDZ) (2005.–2007.)
  • Ivan Kuret (HDZ) (2007.–2009.)
  • Željko Kerum (HGS) (2009. - 2013.)
  • Ivo Baldasar (SDP) (1990-2016), nezavisni (2017.) (2013. - 2017.)
  • Andro Krstulović Opara (HDZ) (2017. – 2021. )
  • Ivica Puljak (Centar) (2021. - )

Poznate osobe rođene u Splitu, stranog porijekla

  • Franz von Suppé, (Split, 18. travnja 1819. - Beč, 21. svibnja 1895.), skladatelj i dirigent
  • Ida Quaiatti (Split, 18.1.1890 - Venice,1.2.1962)

Groblje Lovrinac - Pro Memoria

(iz knjige Monografija groblja Lovrinac - Herci Ganza Čaljkušić)

Lovrinac je vječno počivalište onih koji su nekoć stvarali Split. Lovrinac je gradski spomenika vremena koja prolaze ali ne iščezavaju. Pod njegovim je čempresima mir našlo 64 000 pokojnih sugrađana tijekom osamdeset godina njegovog postojanja. Evo nekih poznatih:

  • Vicko Mihaljević (1861-1911), književnik, odvjetnik i političar, načelnik splitske općine od 1907. do 1911. godine

Pretraživanje pokojnika: Groblje Lovrinac, Donje Sitno, Kamen, Sitno Gornje, Slatine, Srinjine, Stobreč, Žrnovnica

Pregledavanje osmrtnica / View the obituary: Dnevne Osmrtnice / Daily obituaries and death notices - Slobodna Dalmacija (local newspaper from Split), Osmrtnice.hr, Osmrtnica.net, Pregledavanje arhive osmrtnica od 11.12.1999. -2008.

od 1930 do 1950. godine

od 1950 do 1970. godine

  • Dane Matošić (1881-1951), inžinjer i arhitekt
  • Fabijan Kaliterna (1886-1952), legendarni otac splitskog sporta
  • Emanuel Vidović ( 1870 - 1953. ), jedan od najvećih splitskih slikara svih vremena
  • Rikard Katalinić - Jeretov ( 1869 - 1954. ), književnik
  • Ante Cetineo (1896-1956), jedan od najplodnijih splitskih književnika prve polovice 20. stoljeća
  • Toma Rosandić ( 1879 - 1958. ), kipar
  • Josip Hatze ( 1879 - 1959. ), skladatelj, dirigent i profesor
  • Marin Studin ( 1895 - 1960. ), kipar
  • Kamilo Tončić ( 1878 - 1961. ), arhitekt i publicist. Utemeljio i ravnao splitskim Etnografskim muzejem (1910.) i osnovao Galeriju umjetnina (1931.)
  • Mihovil Abramić ( 1884 - 1962. ), hrvatski arheolog, akademik
  • Ivka Berković ( 1896 - 1964. ), glumica i operna pjevačica
  • Vladimir Šore (1880-1965), poduzetnik, graditelj, suosnivač i predsjednik Hajduka od 1913. do 1921.
  • Slavko Štetić ( 1913 - 1969. ), glumac splitskog HNK od 1945. do 1969. godine
  • Antun Zupa ( 1897 - 1969. ), slikar, istaknuti akvarelist i grafičar

od 1970 do 1980. godine

od 1980 do 1990. godine

  • Hrvoje Morović ( 1914 - 1982. ), književni povjesničar i direktor Gradske biblioteke
  • Luka Kaliterna (1893-1984), svestrani sportaš i nogometni trener
  • Branko Radica ( 1899 - 1987. ), publicist i pravnik
  • Ivan Mirković ( 1893 - 1988. ), kipar, slikar, grafičar i karikaturist, profesor umjetničkog odjela splitske Obrtne škole
  • Ivan Joko Knežević ( 1907 - 1988. ), slikar i kipar
  • Vicko Krstulović, (1905 -1988.),

od 1990 do 2000. godine

  • Josip Posedel ( 1923 - 1990. ), povjesničar, profesor i prevoditelj
  • Toma Bebić ( 1935 - 1990. ), pjesnik i kantautor
  • Frano Gotovac ( 1928 - 1990. ), arhitekt
  • Petar Šegvić ( 1930 - 1990. ), književnik, književni povjesničar, član i potpredsjednik JAZU
  • Joško Jole Vidošević ( 1935 - 1990. ), nogometaš Hajduka od 1952. do 1955. godine
  • Zlatka Radica ( 1904 - 1990. ), operna pjevačica
  • Ana Roje ( 1909 - 1991. ), balerina i koreografkinja
  • Zvonko Lepetić ( 1928 - 1991. ), kazališni, televizijski i filmski glumac, stalni član splitskog HNK 60-ih godina
  • Zlatko Celent ( 1952 - 1992. ), veslač Gusara
  • Joško Viskić ( 1898 - 1992. ), glumac i pjevač, član društava Zvonimir, Guslar, Jedinstvo i Filip Dević
  • Davor Jelaska ( 1907 - 1993. ), veslač i trener
  • Duje Rendić-Miočević (1916-1993), arheolog, akademik
  • Jure Franičević Pločar ( 1918 - 1994. ), književnik, akademik
  • Toni Nardelli (1937-1995), vaterpolista
  • Vasja Kovačić ( 1947 - 1995. ), glumac, istaknuti član splitskog dramskog ansambla od 1968. godine
  • Živko Jeličić ( 1920 - 1995. ), akademik, književnik i profesor na Pedagoškoj akademiji u Splitu
  • Asja Kisić (1914-1996), kazališna i filmska glumica
  • Andrija Krstulović ( 1912 - 1997. ), kipar, suradnik Ivana Meštrovića prije Drugog svjetskog rata
  • Neva Bulić-Pleić (1942 -1998.), kazališna, televizijska i filmska glumica

od 2000 do ...

  • Sveto Letica-Barba (1926-2001), hrvatski admiral, prvi zapovjednik Hrvatske ratne mornarice
  • Silvije Bombardelli ( 1916 - 2002. ), skladatelj i dirigent
  • Zdravka Krstulović ( 1940 - 2003. ), kazališna, televizijska i filmska glumica
  • Zdenko Runjić ( 1942 - 2004. ), skladatelj, aranžer i autor stihova
  • Velimir Valenta ( 1929 - 2004. ), veslač
  • Neva Bulić ( 1942 - 2006. ), glumica i dugogodišnja članica HNK Split
  • Vasko Lipovac ( 1931 - 2006. ), akademski slikar i kipar
  • Boran Bego (1838. - 2006.), hrvatski nogometaš
  • Josip Genda ( 1943 - 2006. ), kazališni, televizijski i filmski glumac
  • Frane Matošić ( 1918 - 2007. ), legedarni kapetan i najbolji strijelac Hajduka svih vremena
  • Veljko Bakašun ( 1920 - 2007. ), jedan od najtrofejnijih vaterpolista Jadrana
  • Boris Dvornik (1939-2008), kazališni, televizijski i filmski glumac
  • Anatolij Kudrjavcev ( 1930 - 2008. ), teatrolog, sveučilišni profesor, književnik i dugogodišnji kazališni kritičar
  • Dražen Vrdoljak ( 1951 - 2008. ), glazbeni novinar i kritičar, dugogodišnji član Hrvatske glazbene unije i Hrvatskog novinarskog društva
  • Ivica Šegvić (1953.-2011.), slikar i ilustrator, scenarist, član umjetničkog udruženja "Emanuel Vidović" (od 1983.god)
  • Đermano Ćićo Senjanović (1949. -2013), novinar, humorist, književnik
  • Sonja Senjanović-Peračić (1926.-2014.), spisateljica i pjesnikinja
  • Milan Viđak (1941. - 2016.), hrvatski nogometaš i trener.
  • Predrag Lucić (1964. -2018.), hrvatski novinar, redatelj i književnik
  • Zvonko Bego (1940. - 2018.), hrvatski nogometaš, osvajač zlatne medalje na Olimpijskim igrama u Rimu 1960. godine.
  • Vjekoslav Ivanišević (1947-2018.), hrvatski arhitekt
  • Tonko Maroević, akademik, književnik, povjesničar umjetnosti i publicist, pjesnik, esejist, prevoditelj, likovni i književni kritičar

Knjige i literatura / Books & Literature

Izvori / Sources