Start My Family Tree Welcome to Geni, home of the world's largest family tree.
Join Geni to explore your genealogy and family history in the World's Largest Family Tree.

Åbo läns infanteriregemente

« Back to Projects Dashboard

view all

Profiles

  • Michel Mattsson Ahlroth (1734 - 1799)
    Turun läänin jalkaväkirykmentin Loimijoen komppanian ruodun 78 sotamies 17.6.1758 - 22.1.1789 HisKi kastetut 1734 Yläne Michelin syntymä. [ ] Yläne syntyneet 1734-1734 s. 59 [ ] Turun läänin jalkaväk...
  • Matts Jacobsson Granbom (1716 - 1758)
    komppanian ruotu 9 Malko Aluksi renki Lassilan talossa, sitten sotilas Mako Aerlassa. 1743-1745, hän palveli Malkon ruodussa no 9. Sotilashomman ohessa hän oli lampuoti. Vihkikirjan jälkilisäys: kuollu...
  • Matts Malmberg (1739 - 1811)
    Sotilas, Eurajoki, Kuivalahti Sotilasrullissa merkitty syntymäpaikaksi Rauma. Renki Eurjoki Kuivalahti Tyrjy 1751-1761 Renki Eurajoki Kuivalahti Neula 1751-1761 Sotilaaksi merkitty jo kirkonkirjo...
  • Thomas Mattsson Dufva (c.1713 - 1748)
    Thomas Mattsson Dufwa on värvätty 6.6.1735. Katselmuksessa 1737 hän on 24-vuotias. Hän on syntynyt Eurajoella. Thomasilla oli 1747 kolme poikaa ja yksi tytär. Hänet on merkitty kuolleeksi linnoitustöis...
  • Johan Skaft (1769 - 1809)
    Turun läänin jalkaväkirykmentin Laitilan komppanian sotilas, ruotu 94 Rauman msrk, Tarvola Vuoden 1804 katselmuksessa: ”född i Raumo. Nykter, beskedlig, aldrig tidigt straffad”. Korvasi edeltäjänsä...

Turun läänin jalkaväkirykmentti

Uppslagsverket Finland: Åbo läns regemente

FI wikipedia: Turun läänin jalkaväkirykmentti

SSHY Åbo läns infanteriregemente

- (Hans Högmans släktforskningssidor med information om soldatforskning)

Regementschefer

1. Lif Compagnie

  • Ruotu 31 Hammaro, Maaria Michael Glad palveli n.1800-1808.

2. Öfverste Lieutenantens Compagnie

3. Premier Majorens Compagnie

  • Ruotu 50 Heikkilä Eric Jacobsson Pihl Eric Pihl siirtyi tänne, kun Henkirakuunarykmentti lakkautettiin 1791

4. Second Majorens Compagnie

5. Loimijoki Compagnie

  • 189 GMR 1737 LOIMJOCKI COMPAGNIE
  • 191
  • 193
  • 195
  • 197 1-6 Marttila
  • 199 7-12
  • 201 13-18 Loimijoki, Mannis,
  • 203 19-24 Yppäis
  • 205 25-30
  • 207 31-36
  • 209 37-42
  • 211 43-48
  • 213 49-54
  • 215 55-60
  • 217 61-66
  • 219 67-72
  • 221 73-78
  • 78 ¤ Michel Mattsson Ahlroth 17.6.1758 - 22.1.1789
  • 223 79-84
  • 225 85-90
  • 227 91-96 Virtsanoja
  • 229 97-102 Oripä, Koitis
  • 231 103-108
  • 233 109-114
  • 235 115-119
  • 237 120-124
  • 239 125-128

6. Nykyrkio Compagnie

7. Letala Compagnie

Sotilaat

  • Ruotu 1 Laitila, Salo ¤
  • Ruotu 2 Laitila, Salo ¤
  • Ruotu 3 Laitila ¤
  • Ruotu 4 Laitila ¤
  • Ruotu 5 Laitila ¤
  • Ruotu 6 Laitila ¤
  • Ruotu 7 Laitila ¤
  • Ruotu 8 Laitila, Syttyä ¤ Thomas Thomasson Fiskare 1737-1762
  • Ruotu 9 Laitila, Malko ¤ Matts Jacobsson Granbom 1737-1758
  • Ruotu 10 Laitila, Malko ¤
  • Ruotu 11 Laitila, Malko/Ytö ¤
  • Ruotu 12 Laitila, Malko ¤
  • Ruotu 13 Laitila, Kusni ¤ Michel Andersson Rolig 1742-1773
  • Ruotu 14 Laitila, Katinhäntä ¤
  • Ruotu 15 Laitila, Katinhäntä ¤
  • Ruotu 16 Laitila, Katinhäntä ¤
  • Ruotu 17 Laitila, Pahajoki ¤
  • Ruotu 18 Laitila, Leinmäki ¤
  • Ruotu 19 Laitila, Leinmäki ¤
  • Ruotu 20 Laitila, Suontaka ¤ Johan Mattsson Löija 1773-1800
  • Ruotu 21 Laitila, Suontaka ¤ Matts Mattsson Drissa 1743-1768
  • Ruotu 22 Laitila, Pato ¤
  • Ruotu 23 Laitila, Pato ¤ Erich Mattsson Fix
  • Ruotu 23 Laitila, Pato ¤ Matts Michelsson Blomster 1757-1785
  • Ruotu 24 Laitila, Vaimaro ¤
  • Ruotu 25 Laitila, Vaimaro ¤
  • Ruotu 26 Laitila, Vaimaro ¤ Matts Johansson Lundström 1790-1807
  • Ruotu 27 Laitila, Kodisjoki ¤
  • Ruotu 28 Laitila, Kodisjoki ¤ Eric Mattsson Stenholm 1762-1798
  • Ruotu 28 Laitila, Kodisjoki ¤ Fridric Ericsson Stenholm 1799-1808
  • Ruotu 29 Laitila, Kodisjoki ¤ Matts Mattsson Örn 1752-1778
  • Ruotu 30 Laitila, Kodisjoki ¤
  • Ruotu 31 Laitila, Valko ¤
  • Ruotu 32 Laitila, Valko ¤
  • Ruotu 33 Laitila, Valko ¤
  • Ruotu 34 Laitila, Pato/Soukainen ¤ Achatius Åkesson Tumulin 1729-1731
  • Ruotu 35 Laitila, Soukainen ¤
  • Ruotu 36 Laitila, Vahantaka ¤
  • Ruotu 37 Laitila, Untamala ¤
  • Ruotu 38 Laitila, Untamala ¤ Simon Johansson Hiort 1757-1768
  • Ruotu 39 Laitila, Untamala ¤
  • Ruotu 40 Laitila, Untamala ¤
  • Ruotu 41 Laitila, Untamala ¤
  • Ruotu 42 Laitila, Untamala ¤
  • Ruotu 43 Laitila, Seppälä ¤ Johan Johansson Wikman, palveli n.1760-1782.
  • Ruotu 43 Laitila, Seppälä ¤
  • Ruotu 44 Laitila, Seppälä ¤
  • Ruotu 45 Laitila, Seppälä ¤ Matts Johansson Lund, palveli n.1728-1758.
  • Ruotu 45 Laitila, Seppälä ¤
  • Ruotu 46 Laitila, Seppälä ¤
  • Ruotu 47 Pyhäranta, Ylikylä ¤
  • Ruotu 48 Pyhäranta, Kaukka ¤
  • Ruotu 49 Pyhäranta, Kaukka ¤
  • Ruotu 50 Pyhäranta, Kauhianpää ¤
  • Ruotu 51 Pyhäranta, Kauhianpää ¤
  • Ruotu 52 Pyhäranta, Rohdainen ¤
  • Ruotu 53 Pyhäranta, Rohdainen ¤
  • Ruotu 54 Pyhäranta, Rohdainen ¤
  • Ruotu 55 Pyhäranta, Hirslahti ¤
  • Ruotu 56 Pyhäranta, Santtio ¤
  • Ruotu 57 Pyhäranta, Nihtiö ¤
  • Ruotu 58 Pyhäranta, Kaunissaari ¤
  • Ruotu 59 Pyhäranta, Reila ¤
  • Ruotu 60 Pyhäranta, Rihtniemi ¤
  • Ruotu 61 Pyhäranta, Varhokylä ¤
  • Ruotu 62 Pyhäranta, Varhokylä ¤ Michel Mattsson Färdig
  • Ruotu 63 Rauman msrk, Vermuntila ¤ Michel Mårtensson Juhoa, Ahlberg 1759-
  • Ruotu 64 Pyhäranta, Ihode ¤
  • Ruotu 65 Pyhäranta, Ihode ¤
  • Ruotu 66 Pyhäranta, Ihode ¤
  • Ruotu 67 Pyhäranta, Ihode ¤
  • Ruotu 68 Pyhäranta, Lahdenvainio ¤
  • Ruotu 69 Lappi, Kauklainen/Ylikeeri ¤
  • Ruotu 70 Lappi, Ylikeeri/Kauklainen ¤ Anders Dahlberg 1773-1794
  • Ruotu 71 Lappi, Ruona ¤ Thomas Luur 1773-1804
  • Ruotu 71 Lappi, Ruona ¤ Johan Thomasson Luur 1804-1808
  • Ruotu 72 Lappi, Kaukola ¤ Eric Riik 1778-1808
  • Ruotu 73 Lappi, Kaukola ¤
  • Ruotu 74 Hinnerjoki ¤ Gustav Frimoutz/Frimant 1763-1803
  • Ruotu 75 Hinnerjoki, Korpi ¤
  • Ruotu 76 Hinnerjoki ¤ Anders Andersson Sjöman 1726-1750
  • Ruotu 77 Hinnerjoki ¤ Gustav Mattsson Säll 1743-1760
  • Ruotu 78 Hinnerjoki ¤ Matts Mattsson Kasquett 1750-1778
  • Ruotu 78 Hinnerjoki ¤ Eric Ericsson Frost 1778-1800
  • Ruotu 79 Hinnerjoki ¤
  • Ruotu 80 Lappi, Mäentaka ¤
  • Ruotu 81 Lappi, Kuolimaa ¤ Anders Johansson Giök 1785-1804
  • Ruotu 82 Lappi, Kuolimaa ¤
  • Ruotu 83 Lappi, Kodiksami ¤
  • Ruotu 84 Lappi, Kodiksami ¤ Johan Andersson Lindfors 1764-1800
  • Ruotu 84 Lappi, Kodiksami ¤ Matts Kålsten 1803-
  • Ruotu 85 Lappi, Kodiksami ¤
  • Ruotu 86 Lappi, Lapinkylä ¤ Jacob Mårtensson Swala 1767-1789
  • Ruotu 86 Lappi, Lapinkylä ¤ Abraham Linden 1790-1808
  • Ruotu 87 Lappi, Kivikylä/Lapinkylä ¤
  • Ruotu 88 Lappi, Kivikylä ¤ Johannes Johansson Stenberg
  • Ruotu 88 Lappi, Kivikylä ¤ Johan Snäll 1773-1808
  • Ruotu 89 Lappi, Kivikylä ¤
  • Ruotu 90 Lappi, Kivikylä/Murtamo ¤ Johan Skarp 1800-1808
  • Ruotu 91 Lappi, Murtamo ¤ Laurentius Larsson Winter 1758-1784
  • Ruotu 91 Lappi, Murtamo ¤ Anders Winter 1790-1809
  • Ruotu 92 Rauman msrk, Uotila ¤ Henrik Henriksson Järnberg 1773-1804
  • Ruotu 93 Rauman msrk, Nihattula ¤
  • Ruotu 94 Rauman msrk, Tarvola ¤ Göran Larsson Hammar 1767-1795, Johan Skaft 1795-1809
  • Ruotu 95 Rauman msrk, Tarvola/Unaja ¤ Achatius Åkesson Tumulin 1731-1749
  • Ruotu 95 Rauman msrk, Tarvola/Unaja ¤ Gustav Frimoutz/Frimant 1762-1763
  • Ruotu 96 Rauman msrk, Voiluoto ¤ Henric Michelsson Holm 1736-1754
  • Ruotu 97 Rauman msrk, Anttila/Kulamaa ¤
  • Ruotu 98 Rauman msrk, Anttila ¤
  • Ruotu 99 Rauman msrk, Uotila ¤
  • Ruotu 100 Rauman msrk, Sorkka ¤
  • Ruotu 101 Rauman msrk, Sorkka ¤
  • Ruotu 102 Rauman msrk, Sorkka ¤ Matts Michelsson Klinga 1778-1804
  • Ruotu 103 Rauman msrk, Taipalmaa ¤
  • Ruotu 104 Eurajoki, Hankkila ¤
  • Ruotu 105 Eurajoki, Hankkila ¤
  • Ruotu 106 Eurajoki, Koivuniemi ¤
  • Ruotu 107 Eurajoki, Koivuniemi ¤
  • Ruotu 108 Eurajoki, Lapijoki ¤ Jacob Mattsson Hellman
  • Ruotu 109 Eurajoki, Lapijoki ¤ Jacob Jacobsson Bär
  • Ruotu 110 Eurajoki, Lapijoki ¤
  • Ruotu 111 Eurajoki, Lapijoki ¤
  • Ruotu 112 Eurajoki, Karra (Waimala)¤
  • Ruotu 113 Eurajoki, Rikantila ¤
  • Ruotu 114 Eurajoki, Rikantila ¤
  • Ruotu 115 Eurajoki, Saari ¤ Anders Andersson Gren
  • Ruotu 116 Eurajoki, Lutta ¤
  • Ruotu 117 Eurajoki, Taipale ¤
  • Ruotu 118 Eurajoki, kirkonkylä ¤
  • Ruotu 119 Eurajoki, Linnamaa ¤
  • Ruotu 120 Eurajoki, Auvi ¤
  • Ruotu 121 Eurajoki, Auvi ¤
  • Ruotu 122 Eurajoki, Kuivalahti ¤
  • Ruotu 123 Eurajoki, Kuivalahti ¤
  • Ruotu 124 Eurajoki, Kuivalahti ¤ Thomas Mattsson Dufva, Matts Malmberg
  • Ruotu 125 Eurajoki, kirkonkylä ¤
  • Ruotu 126 Eurajoki, kirkonkylä ¤
  • Ruotu 127 Eurajoki, kirkonkylä ¤
  • Ruotu 128 Eurajoki, kirkonkylä ¤

8. Bierno Compagnie