Start My Family Tree Welcome to Geni, home of the world's largest family tree.
Join Geni to explore your genealogy and family history in the World's Largest Family Tree.

Suomen pääministerit - Prime Ministers of Finland

« Back to Projects Dashboard

Project Tags

view all

Profiles

Valtioneuvosto kertoo vuonna 2017 Suomen itsenäisyyden ajan hallitusten historiasta:

Itsenäisessä Suomessa on vuodesta 1917 lähtien ollut 73 hallitusta, pääministerinä on toiminut 43 Hallituksista pitkäikäisimpiä ovat olleet pääministeri Paavo Lipposen ensimmäinen (1995–1999) ja toinen (1999–2003) hallitus 1 464 päivällään. Eniten ministeripäiviä on ministerinä vuosina 1950–1979 toimineena valtioneuvos Johannes Virolaisella, 6 169 päivää.

Suomen hallitukset ja pääministerit aikajärjestyksessä (Lähde: http://valtioneuvosto.fi/tietoa/historiaa/hallitukset-ja-ministerit/raportti/-/r/v2)

1. Svinhufvud I 27.11.1917 - 27.5.1918 Per Edvind Svinhufvud af Qvalstad, III, 3rd President of Finland

2. Paasikivi I 27.5.1918 - 27.11.1918 Juho Kusti Paasikivi, 7th President of Finland

3. Ingman I 27.11.1918 - 17.4.1919 Archbishop, PM Lars Johannes Ingman

4. Castren K. 17.4.1919 - 15.8.1919 P.M. Kaarlo Johansson Castrén

5. Vennola I 15.8.1919 - 15.3.1920 Juho Heikki Vennola

6. Erich 15.3.1920 - 9.4.1921 PM Rafael Erich

7. Vennola II 9.4.1921 - 2.6.1922 Juho Heikki Vennola

8. Cajander I 2.6.1922 - 14.11.1922 A.K. Cajander

9. Kallio I 14.11.1922 - 18.1.1924 Kyösti Kallio, 4th President of Finland

10. Cajander II 18.1.1924 - 31.5.1924 A.K. Cajander

11. Ingman II 31.5.1924 - 31.3.1925 Archbishop, PM Lars Johannes Ingman

12. Tulenheimo 31.3.1925 - 31.12.1925 Antti Tulenheimo

13. Kallio II 31.12.1925 - 13.12.1926 Kyösti Kallio, 4th President of Finland

14. Tanner 13.12.1926 - 17.12.1927 PM Väinö Tanner

15. Sunila I 17.12.1927 - 22.12.1928 Juho Emil Sunila

16. Mantere 22.12.1928 - 16.8.1929 Oskari Mantere

17. Kallio III 16.8.1929 - 4.7.1930 Kyösti Kallio, 4th President of Finland

18. Svinhufvud II 4.7.1930 - 21.3.1931 Per Edvind Svinhufvud af Qvalstad, III, 3rd President of Finland

19. Sunila II 21.3.1931 - 14.12.1932 Juho Emil Sunila

20. Kivimäki 14.12.1932 - 7.10.1936 Toivo Mikael Kivimäki

21. Kallio IV 7.10.1936 - 12.3.1937 Kyösti Kallio, 4th President of Finland

22. Cajander III 12.3.1937 - 1.12.1939 A.K. Cajander

23. Ryti 1.12.1939 - 27.3.1940 Risto Heikki Ryti, 5th President of Finland

24. Ryti II 27.3.1940 - 4.1.1941 Risto Heikki Ryti, 5th President of Finland

25. Rangell 4.1.1941 - 5.3.1943 Jukka Rangell

26. Linkomies 5.3.1943 - 8.8.1944 Edwin Johan Hildegard Linkomies

27. Hackzell 8.8.1944 - 21.9.1944 PM Antti Hackzell

28. Castren U. 21.9.1944 - 17.11.1944 Korkeimman Hallinto-oikeuden presidentti, pääministeri Urho Jonas Castrén

29. Paasikivi II 17.11.1944 - 17.4.1945 Juho Kusti Paasikivi, 7th President of Finland

30. Paasikivi III 17.4.1945 - 26.3.1946 Juho Kusti Paasikivi, 7th President of Finland

31. Pekkala 26.3.1946 - 29.7.1948 PM Mauno Pekkala

32. Fagerholm 29.7.1948 - 17.3.1950 PM Karl-August Fagerholm

33. Kekkonen 17.3.1950 - 17.1.1951 Urho Kaleva Kekkonen, 8th President of Finland

34. Kekkonen II 17.1.1951 - 20.9.1951 Urho Kaleva Kekkonen, 8th President of Finland

35. Kekkonen III 20.9.1951 - 9.7.1953 Urho Kaleva Kekkonen, 8th President of Finland

36. Kekkonen IV 9.7.1953 - 17.11.1953 Urho Kaleva Kekkonen, 8th President of Finland

37. Tuomioja 17.11.1953 - 5.5.1954 Sakari Severi Tuomioja

38. Törngren 5.5.1954 - 20.10.1954 PM Ralf Törngren

39. Kekkonen V 20.10.1954 - 3.3.1956 Urho Kaleva Kekkonen, 8th President of Finland

40. Fagerholm II 3.3.1956 - 27.5.1957 PM Karl-August Fagerholm

41. Sukselainen 27.5.1957 - 29.11.1957 V.J. Sukselainen

42. von Fieandt 29.11.1957 - 26.4.1958 PM Rainer von Fieandt

43. Kuuskoski 26.4.1958 - 29.8.1958 Reino Kuuskoski

44. Fagerholm III 29.8.1958 - 13.1.1959 PM Karl-August Fagerholm

45. Sukselainen II 13.1.1959 - 14.7.1961 V.J. Sukselainen

46. Miettunen 14.7.1961 - 13.4.1962 Valtioneuvos Martti Juhani Miettunen

47. Karjalainen 13.4.1962 - 18.12.1963 Ahti Karjalainen

48. Lehto 18.12.1963 - 12.9.1964 Reino Ragnar Lehto

49. Virolainen 12.9.1964 - 27.5.1966 Valtioneuvos Johannes Paavonpoika Virolainen

50. Paasio 27.5.1966 - 22.3.1968 Rafael Paasio

51. Koivisto 22.3.1968 - 14.5.1970 Mauno Koivisto, 9th President of Finland

52. Aura 14.5.1970 - 15.7.1970 Teuvo Aura

53. Karjalainen II 15.7.1970 - 29.10.1971 Ahti Karjalainen

54. Aura II 29.10.1971 - 23.2.1972 Teuvo Aura

55. Paasio II 23.2.1972 - 4.9.1972 Rafael Paasio

56. Sorsa 4.9.1972 - 13.6.1975 Kalevi Sorsa

57. Liinamaa 13.6.1975 - 30.11.1975 Keijo Antero Liinamaa

58. Miettunen II 30.11.1975 - 29.9.1976 Valtioneuvos Martti Juhani Miettunen

59. Miettunen III 29.9.1976 - 15.5.1977 Valtioneuvos Martti Juhani Miettunen

60. Sorsa II 15.5.1977 - 26.5.1979 Kalevi Sorsa

61. Koivisto II 26.5.1979 - 19.2.1982 Mauno Koivisto, 9th President of Finland

62. Sorsa III 19.2.1982 - 6.5.1983 Kalevi Sorsa

63. Sorsa IV 6.5.1983 - 30.4.1987 Kalevi Sorsa

64. Holkeri 30.4.1987 - 26.4.1991 Harri Hermanni Holkeri

65. Aho 26.4.1991 - 13.4.1995 Private

66. Lipponen I 13.4.1995 - 15.4.1999 Paavo Tapio Lipponen

67. Lipponen II 15.4.1999 - 17.4.2003 Paavo Tapio Lipponen

68. Jäätteenmäki 17.4.2003 - 24.6.2003 Anneli Jäätteenmäki

69. Vanhanen I 24.6.2003 - 19.4.2007 Matti Taneli Vanhanen

70. Vanhanen II 19.4.2007 - 22.6.2010 Matti Taneli Vanhanen

71. Kiviniemi 22.6.2010 - 22.6.2011 Private

72. Katainen 22.6.2011 - 24.6.2014 Private

73. Stubb 24.6.2014 - 29.5.2015 Alexander Stubb

74. Sipilä 29.5.2015 - 6.6.2019

75. Rinne 6.6.2019 - Antti Rinne

Lähde: Valtioneuvosto päivitetty 10.9.2019/AS