Start My Family Tree Welcome to Geni, home of the world's largest family tree.
Join Geni to explore your genealogy and family history in the World's Largest Family Tree.

Team GB at the 2014 Winter Olympics

« Back to Projects Dashboard

Project Tags

view all

Profiles

  • Penny Coomes
    Penny Coomes, who started figure skating at the age of just eight, competed in the mixed ice dance at the Vancouver 2010 Olympic Winter Games alongside partner Nick Buckland. These were the pairs debut...
  • Anna Sloan
    Anna Sloan plays third in Eve Muirhead’s rink that won World Championship gold in Riga, Latvia, in March, the pair also won gold together at the 2009 and 2011 World Junior Championships. As a skip he...
  • Claire Hamilton
    Claire Hamilton is a member of the 2013 World Championship-winning curling team, skipped by Eve Muirhead, and also won gold in the 2011 European Championship and silver in 2012 European Championship ...
  • David King
    David Steven King Mother's Maiden Surname: Mitchell Date of Registration: May 1984 Registration District: Carlisle Volume Number: 1 Page Number: 321
  • Scott Andrews
    Scott Andrews was first introduced to Curling by his family at the age of 8. He was a member of the bronze medal winning team at the World Championships in 2013. His fellow teammates were David Murdo...

This project focuses on the athletes who are representing Great Britain at the 2014 Winter Olympics in Sochi.

The Team GB consists of 53 Athletes.

British Olympic Association mantra “Better Never Stops”.

http://www.teamgb.com/sochi-2014-team-gb-athletes

Final Medal Count

19th Great Britain - 4 - G 1; S 1; B 2

GOLD

https://s3.amazonaws.com/photos.geni.com/p13/d2/37/46/5e/5344483bb37cbc87/juq95qat_medium.jpg

SILVER

Men's Curling

https://s3.amazonaws.com/photos.geni.com/p13/10/20/08/43/5344484917ff1dd4/david_murdoch_medium.jpg

https://s3.amazonaws.com/photos.geni.com/p13/6c/ed/ce/88/5344483b9937521b/cag33sic_medium.jpg

https://s3.amazonaws.com/photos.geni.com/p13/24/02/59/d4/5344483b9913ea4d/him77xiq_medium.jpg

https://s3.amazonaws.com/photos.geni.com/p13/e4/21/5b/6f/5344483b9934b474/bib88duc_medium.jpg

https://s3.amazonaws.com/photos.geni.com/p13/59/ea/eb/4d/5344483b99144cec/nik59rud_medium.jpg

BRONZE

https://s3.amazonaws.com/photos.geni.com/p13/1d/88/f7/c6/5344483bb152be10/rap62yas_medium.jpg

Women's Curling

https://s3.amazonaws.com/photos.geni.com/p13/43/21/8d/5d/5344483b9e4be50a/xuz85yik_medium.jpg

https://s3.amazonaws.com/photos.geni.com/p13/c3/5e/de/00/5344483b9e9d0c33/cim44zex_medium.jpg

https://s3.amazonaws.com/photos.geni.com/p13/52/18/2a/c9/5344483b9e4b19f1/cuc78zek_medium.jpg

https://s3.amazonaws.com/photos.geni.com/p13/27/56/71/82/5344483b9e9a64bb/cub87puk_medium.jpg

https://s3.amazonaws.com/photos.geni.com/p13/66/3e/f2/ba/5344483b9e9be73d/meb24gav_medium.jpg

The Athletes

Alpine Skiing

https://s3.amazonaws.com/photos.geni.com/p13/52/0b/4c/29/5344483b992ddf5e/pic33quz_t2.jpg

Men

Women

  • Finished 16th in women's super combined downhill - 1:44.83 - 2.15 adrift of the leader
  • Finished 19th in Women's downhill - 1:43,43
  • Chemmy has dropped out of the women's super combined slalom - 24th with time of 1:44.830

Biathlon

https://s3.amazonaws.com/photos.geni.com/p13/01/53/60/72/5344483b992ddf5d/qic36vez_t2.jpg

Men

Women

  • Amanda Lightfoot - 26 year old Amanda Lightfoot from South Shields will be only the second ever British biathlon female athlete to compete in the Winter Olympics.

Bobsleigh

https://s3.amazonaws.com/photos.geni.com/p13/71/ad/e3/d2/5344483b992ddf5c/gim35say_t2.jpg

Men

  • Ben Simons
  • John Baines
  • Lamin Deen Reserve team Driver
  • Stuart Benson
  • Joel Fearon
  • Craig Pickering
  • Bruce Tasker
  • John Jackson Driver. Four Man and Two Man

GB 1 finished 5th and GB2 19th

Two-man Bobsleigh

  • GB 21st after 1st run

Women

2 Women Bob

Cross-Country Skiing

https://s3.amazonaws.com/photos.geni.com/p13/9c/af/23/35/5344483b992d0c2c/qaq52cig_t2.jpg

Men

  • Quarter Finals Men's Sprint - 3:48.690; Qualified 27th 3:37.7
  • Calum Smith
  • Men's Sprint - Didn't qualify - 62nd 3:50.1
  • Andrew Young
  • Men's Sprint - Didn't Qualify 42nd 27th 3:40.7

Women

  • Women's Sprint - didn't Qualify - 42nd 2:43.3

Curling

https://s3.amazonaws.com/photos.geni.com/p13/15/44/84/40/5344483b992d0c2a/den95pux_t2.jpg

Men

SILVER

Women

BRONZE

Figure/Ice Skating

https://s3.amazonaws.com/photos.geni.com/p13/6e/e7/09/bc/5344483b992d0c29/jac46jin_t2.jpg

After a disappointing performance by British pair David King and Stacey Kemp, who suffered a fall during their routine, Britain slipped down to 10th place and were eliminated.

Men

  • Finished 10th Ice dancing with Partner Penny Coomes - 151.11 points
  • Lifetime best score of 57.40 for his short programme, though it was only good enough for ninth place out of the 10 male skaters.

Women

  • Finished 10th Ice dancing with Partner Nick Buckland - 151.11 points
  • Stacey Kemp
  • Jenna McCorkell - Winter Olympian Jenna McCorkell is the 10 times British Champion and the single most successful female ice skater ever to hail from Northern Ireland.

Freestyle Skiing

https://s3.amazonaws.com/photos.geni.com/p13/3c/85/c3/88/5344483b992d0c28/zab93wak_t2.jpg

Men

  • Qualified - Men's Slopestyle - 3rd 87.20
  • Final - place 5th - 86.60

Women

  • Finalist - finished 7th 70.60
  • Injured - Accident - ranked 7th

Luge

https://s3.amazonaws.com/photos.geni.com/p13/2d/2b/ed/7f/5344483b992d0c26/wiq83jut_t2.jpg

  • Adam Rosen - Adam (AJ) Rosen finished 16th in Vancouver 2010, his second Winter Olympics. Best result this season is 23rd in the World Cup in Winterberg. He will be competing in the World Championships in Whistler from 1st Feb after which he will be racing a World Cup race in Lake Placid and finally returning to Sochi for the World Cup Final on the 23rd and 24th February.

Short-Track Speed Skating

https://s3.amazonaws.com/photos.geni.com/p13/a5/11/71/8c/5344483b99291e6a/quq46suw_t2.jpg

Men

  • Placed 7th in 500m 41.870
  • Qualified and placed 7th 1500 m Short Track Speed Skating

Women

  • 1st Q Heat 2
  • through to the women's 500m final, crossing the finishing line ahead of the rest in 43.837 seconds.
  • Penalty in semi-final A
  • Final - She finished first but was deemed not to have crossed the official line marked in the ice. She was wide by 1cm.
  • Qualified for 1500 but was penalised in the semi final.
  • DNQ

Skeleton

https://s3.amazonaws.com/photos.geni.com/p13/47/6d/f0/f2/5344483b99291e69/van77yip_t2.jpg

Men

  • 8th after 2 runs 1:54.3
  • Final - Finished 8th 3:48.17
  • Dominic Parsons
  • 10th after 2 runs 1:54.4
  • Final - Finished 10th 3:48.17

Women

  • In 11th position after first 2 runs
  • Finished 16th in the Final
  • In first position after first 2 runs - 1:56.89
  • GOLD Olympic Champion - 3:52.89

Snowboarding

https://s3.amazonaws.com/photos.geni.com/p13/f1/84/58/b4/5344483b992d0de8/yih58wax_t2.jpg

Men

  • 6th Slopestyle - 85.5
  • Billy Morgan
  • 10th Slopestyle - 39.75
  • Dom Harington
  • Men's Halfpipe Qualified - 20th 37.25
  • Ranked 38 Halfpipe
  • Ben Kilner
  • Men's Halfpipe Qualified - 16th 43.5
  • Ranked 34 Halfpipe

Women

  • Qualified, Semi-final 9th - 37.5
  • 3rd in Snmall finals of Snowboarding snowboard cross. Overall 9th
  • BRONZE 87.25; 3rs Semi-final

Previous Winter Olympians

  • Sarah Ainsworth - Freestyle Skiing
  • Chemmy Alcott - women's Alpine Skiing
  • Kristan Bromley - Men's skeleton
  • Nicholas Buckland - Ice dancing
  • Elise Christie - Short track speed skating
  • Allyn Condon - Four-man bobsleigh
  • Penny Coomes - Figure skating
  • Gillian Cooke Two-woman bobsleigh
  • Anthony Douglas - Short track speed skating
  • Ed Drake - men's Alpine Skiing
  • Jon Eley - Short track speed skating
  • Zoe Gillings - Women's snowboard cross
  • Marcijan Harasymiw - Men's parallel giant slalom
  • Fiona Hughes - Cross country
  • Tom Iveson - Short track speed skating
  • John Jackson - Two-man bobsleigh; Four-man bobsleigh
  • Lee-Steve Jackson - Biathlon
  • Stacey Kemp - Figure skating
  • David King - - Figure skating
  • Sinead Kerr - Figure skating
  • John Kerr - Figure skating
  • Ben Kilner - Snowboarding -Men's halfpipe
  • Ellie Koyander - Freestyle Skiing
  • Sarah Lindsay - Short track speed skating
  • Jenna McCorkell - Figure skating
  • Lesley McKenna - Snowboarding Women's halfpipe
  • Nicola Minichiello - Two-woman bobsleigh
  • Dan Money - Two-man bobsleigh; Four-man bobsleigh
  • Andrew Musgrave Cross country
  • Andy Noble - men's Alpine Skiing
  • Henry Nwume - Four-man bobsleigh;
  • Adam Pengilly - Men's skeleton
  • Adam Rosen - Luge
  • Shelley Rudman - Women's skeleton
  • David Ryding - men's Alpine Skiing
  • Sarah Sauvey - Women's Ski-cross
  • Kelly Thomas - Two-woman bobsleigh
  • Paula Walker - Two-woman bobsleigh
  • Jack Whelbourne - Short track speed skating
  • Amy Williams - Women's skeleton
  • Joanna Williams Speed Skater. Married Jon Eley - now Coach
  • Paul Worth - Short track speed skating
  • Andrew Young - Cross country

Curling Team 2010

  • Skip: David Murdoch
  • Third: Ewan MacDonald
  • Second: Peter Smith
  • Lead: Euan Byers
  • Alternate: Graeme Connal

Resources