Pihlajaveden kyläpuun pääsivulle - klikkaa tästä!
Lappi (RN:o 5) on yksi Pihlajaveden vanhimmista taloista. Se perustettiin Hankajärven rannalle, Lempäälän Kuokkalan talon entiselle erämaalle. Ensimmäinen verokirjamerkintä on vuodelta 1567. Talon ensimmäinen isäntä oli Heikki Lappalainen, jonka alkuperästä ei ole säilynyt tietoa.
Lappi oli Lappalaisen suvun hallussa vuoteen 1698. Isännyys sammui ankariin vastoinkäymisiin. Vuonna 1691 Jaakko-isännän kaskesta karannut suurpalo poltti 40 tynnyrinalaa (20 hehtaaria) metsää ja 19 talon rakennusta. Siitä seurasi myös raskas sakkorangaistus. Suuri kuolonvuosi 1697 vei talosta viisi aikuista, minkä myötä talosta oli työkyky ja veronmaksukyky menetetty. Sen jälkeen isänniksi tulivat ensin Keuruun Manniset ja sitten Pihlajaveden Kömit.
Nykyisen suvun haltuun talo siirtyi vuonna 1761, kun Lapin nuori leskiemäntä Sofia nai Virtain Tanhua-Tyrköltä kotoisin olleen Elias Eliaanpojan. Sofian ensimmäinen puoliso Simo Yrjönpoika Lappi oli keväällä 1758 kadonnut jäljettömiin kaskenpoltossa ja julistettu kuolleeksi vuoden 1759 alussa. Uusi isäntä nosti talon nopeasti vaurauteen tervanpoltolla.
Talonhaltijaluettelo
Lapin talonhaltijaluettelo sisältää Lapin tilan isännät puolisoineen.
- Heikki Lappalainen (1567 - 1585)
- Perttu Heikinpoika Lappalainen (edellisen poika, 1586 - 1590)
- Lauri Heikinpoika Lappalainen (edellisen veli, 1591 - 1603)
- Heikki Heikinpoika Lappalainen (edellisen veli, 1604 - 1624)
- Lauri Heikinpoika Lappalainen (edellisen poika, 1625 - 1631)
- Matti Pietarinpoika Lappi (edellisen lesken 2. aviomies, n. 1634 - 1652)
- Jaakko Laurinpoika Lappalainen (Lauri Heikinpojan poika, 1653 - 1683)
- Erkki Jaakonpoika Lappalainen (edellisen poika 1684 - 1697)
- Tuomas Tuomaanpoika Manninen (1698 -, Keuruun Suolahdelta) ja Kerttu Eskontytär Lappi (Pihlajaveden Kömistä)
- Juho Tuomaanpoika Manninen (edellisen poika, - 1732, muutti Ruovedelle) ja Vappu Matintytär
- Yrjö Heikinpoika Lappi (Pihlajaveden Kömistä, 1733 - 1757) ja Anna Eliaantytär Tiusanen
- Simo Yrjönpoika Lappi (edellisten poika, 1758 - 1759) ja Sofia Juhontytär Lappi (Somppi) (Pihlajaveden Sompista)
- Yrjö Yrjönpoika Lappi (1760 - 1763 edellisen veli)
- Elias Eliaanpoika Lappi (Tanhua-Tyrkkö) (1764 - n. 1787 ja 1794 - 1805) leskiemännän 2. mies, Virtain Tanhua-Tyrköstä, saarijärveläistä Minkkisten sukua) ja Sofia Juhontytär Lappi (Somppi)
- Aapo Simonpoika Lappi (1788 - 1893, Simo Yrjönpojan poika) ja Maria Antintytär Lappi (Pihlajaveden Sällinlahdesta)
- Matths Eliasson Lappi (1806 -, Elias Eliaanpojan poika) ja Eva Johansdotter Lappi (Keuruulta)
- Fredrik Mattsson Lappi (edellisen poika) ja Johanna Samulintytär Lappi (Pihlajaveden Välikarasta)
- Matts Fredriksson Lappi (edellisen poika) ja Maria Serafia Hermannintytär Lappi (Leponiemi) (Virtain Leponiemestä)
- Juho Fredrik Matinpoika Lappi (edellisen poika) ja Alina Augustintytär Lappi (Kaakkomäki) (Pihlajaveden Kaakkomäestä)
- Eero Johannes Lappi (edellisen poika) ja Ilmi Johanna Lappi
Lähteet
- SSHY: Pihlajaveden ja Keuruun kirkonkirjat
- Kankaanpää, Matti J &al: Vanhan Ruoveden historia I:2 Liiteosa, Jyväskylä 1990
- Liisa Lappi: Pihlajaveden Lapin talo. Aisapuu nro 93 lokakuu 2014.
- Liisa Lapin muistiinpanot
- V. I. Suominen: Pihlajaveden seurakunnan historia