
Asikkala kuuluu Päijät-Hämeen maakuntaan. Asikkalan kuntakeskus Vääksy sijaitsee Päijänteen etelärannan ja Vesijärven pohjoisrannan eroittavalla kannaksella, vesiyhteys järville on Vääksyn kanavan ja Vääksyn joen kautta.
Asikkalan pitäjätason Geni-projekti on aloitettu 8.6.2017. Asikkalan asukkaisiin, kyliin pääset tutustumaan jatkossa myös tarpeen mukaan perustettavien kyläprojektien kautta. Talojen isäntäväkien ja sukujen esittelyä varten voi perustaa Talonhaltijaprojekteja. Maakunta-tasolla toimii Keski-Suomen, Pirkanmaa ja Häme Geni-projekti, jonka tukena FB-ryhmä Keski-Suomen, Pirkanmaan ja Hämeen suvut
Tervetuloa rakentamaan Asikkalaa asutuksi Genissä!
Voit aloittaa liittymällä projektiin yhteistyökumppaniksi, kohdasta Toiminnot > Liity yhteistyökumppaniksi. Tämän jälkeen voit hyväksyä myös uusia yhteistyökumppaneita, liittymispyynnöt lähettyvät kaikille yhteistyökumppaneille, kun joku on pyynnön hyväksynyt, se riittää. Voit liittää ylläpitämiäsi Geniprofiileita Asikkalasta projektiin, kts. mukana olevien profiilien listaus. jatkossa profilit voi liittää myös kylä- ja talokohtaisiin projekteihin, joita perustetaan tarpeen mukaan.
Paikkatiedon tallennus profiiliin
Huomioitavaa: Asikkalassa sijaitsevat Vesivehmaan ja Muikkulan kylät kuuluivat ennen vuotta 1848 Hollolan seurakuntaan, mutta olivat jo silloinkin osa Asikkalan hallintopitäjää, joten lisättäessä vesivehmaalaisia ja muikkulalaisia henkilöitä profiileihin kunnaksi tulisi merkitä Asikkala eikä Hollola. Lähdeviitteistä sitten ilmenee, että henkilöt löytyvät Hollolan kirkonkirjoista ennen vuotta 1848.
Muut projektit
Suositellaan, että projektin yhteistyökumppanit liittyvät myös Keski-Suomen, Pirkanmaa ja Häme Geni-projektiin ja liittävät profiilit myös sinne.
Käsityöläisten, pappien, sotilaiden ym. ammatinharjoittajien profiilit suositellaan liitettäväksi myös ammattikohtaisiin ym. asiayhteyteen sopiviin projekteihin, esim. Suomalaiset siirtolaiset - Finnish emigrants, Karkotetut suomalaiset Siperiassa autonomian aikana jne.
Jos haluat keskustella projektiin liittyvistä aiheista, voit aloittaa projektikeskustelun. Profiileihin liittyvää keskustelua voi käydä ko. profiilin keskustelussa. Huomioi, että keskustelut ovat julkisia, ne näkyvät myös Genin ulkopuolella.
Lähteitä
- Asikkalan seurakunta Hiski-tietokannassa
- Naapuriseurakunnat: Heinolan maaseurakunta, Hollola, Hämeenkoski, Lammi, Nastola, Padasjoki, Sysmä
- Asikkalan kirkonarkisto Kansallisarkiston Digitaaliarkistossa, Hakemistoja edelliseen
- Asikkalan kirkonarkisto SSHY :n digiarkistossa, jäsensivuilla uudempaa aineistoa
- Hautakivikuvia FB-ryhmä Suomen kirkkoja ja hautausmaita, FB-ryhmä Keski-Suomen, Pirkanmaan ja Hämeen suvut, Kuva-albumit
- Asikkala Suomen Asutuksen yleisluettelossa
- Asikkalan henkikirjat
- Asikkalan Tuomiokirjoja SSHY:n jäsensivuilla
- Sotilasasiakirjoja SSHY:n jäsensivuilla
Kylät
Anianpelto
Asikkalan kirkonkylä
Hillilä
Iso-Äiniö
Joenniemi
Kalkkinen
Keltaniemi
Kopsuo
Kurhila
Lumiala-Viitaila-Paakkola
Muikkula-Vesivehmaa
Myllykselä
Paakkola- Lumiala-Viitaila
Pulkkila
Reivilä
Riihilahti
Salo
Särkijärvi
Urajärvi
Vähä-Äiniö
Vähimaa
- Yrjö Yrjönpoika Häkkälä, Vähimaan Häkkälän isäntä Erkki Brusinpojan jälkeen 1703-1713-