This project is on History Link
The Israel Prize
(Hebrew: פרס ישראל) is an award handed out by the State of Israel and is largely regarded as the state's highest honor. It is presented annually, on Israeli Independence Day, in a state ceremony in Jerusalem, in the presence of the president, the prime minister, the speaker of the Knesset (Israel's legislature), and the Supreme Court president. The prize was set up in 1953 at the initiative of the Minister of Education Ben-Zion Dinor, who himself went on to win the prize in 1958 and 1973
פרס ישראל הוא הפרס החשוב והיוקרתי ביותר הניתן במדינת ישראל. את הענקתו, יזם בשנת תשי"ג (1953), שר החינוך דאז, בן-ציון דינור, והוא מוענק מאז באופן רצוף. מדי שנה בשנה מגישות וועדות השופטים לשר החינוך את המלצתן להענקת הפרס בתחומים שונים ומגוונים בהווית העשייה והיצירה בישראל
הזוכים הם אזרחי-ישראל - יחידים, או במקרים חריגים שותפי הישג שגילו הצטיינות מיוחדת, מצוינות ופריצת דרך בתחומם או שתרמו תרומה מיוחדת לחברה בישראל
טקס הענקת הפרסים נערך מדי שנה, במוצאי יום העצמאות בירושלים, בירת ישראל, בטקס רשמי וממלכתי, ובמעמד ראשי המדינה: הנשיא, ראש הממשלה, יו"ר הכנסת, נשיא בית משפט העליון, ראש עירית ירושלים ושר החינוך - שהוא הממונה מטעם הממשלה על נושא פרס ישראל
על מנת להקיף את כל התחומים האפשריים, הוחלט כי פרס ישראל יינתן בכל שנה בתחומים אחרים, ותהיה מחזוריות של התחומים במהלך השנים.
List of Israel Prize recipients (by year):
- 2024:
- Prof. Gershon Ben-Shakhar פרופ. גרשון בן שחר, Psychology
- Prof. Hagai Bergman פרופ. חגי ברגמן, Life Sciences
- Rabbi Yitzhak Yosef הרב יצחק יוסף (Rishon LeZion - Chief Rabbi of Israel הראשון לציון - הרב הראשי לישראל) , Torah Literature and Hebrew Law
- Prof. Vitali Milman פרופ. ויטלי מילמן, Research in Mathematics, Computer Science and Computer Engineering
- Prof. Tsevi Mazeh פרופ. צבי מזא״ה, Physics
- Prof. Yaakov Ritov פרופ. יעקב ריטוב, Economic Research & Statistics Research
- Eyal Waldman איל וולדמן, Entrepreneurship and Technological Innovation
- Dr. Cochav Elkayam-Levy ד״ר כוכב אלקיים לוי, mutual responsibility
- Dr. Chen Kugel ד״ר חן קוגל, Civil Courage
- Elchanan (Kalmanzon) Team (קלמנזון) צוות אלחנן: Menachem Kalmanzon מנחם קלמנזון & Itiel Horowitz איתיאל הורוביץ, Civil Courage
- Micki Berkowitz מיקי ברקוביץ׳, Sport
- Shlomo Nakdimon שלמה נקדימון. Communication
- Edna Solodar, RIP - עדנה סולודר, ז״ל , Lifetime Achievement & Special Contribution to Society and the State
- Moshe Edri משה אדרי, Lifetime Achievement & Special Contribution to Society and the State
- 2023:
- Yoram Dinstein יורם דינשטיין Law
- Jehoash Hirshberg יהואש הירשברג Music and Musicology
- Michal Rovner מיכל רובנר Plastic Art
- Dov Schwartz דב שוורץ Jewi**
- Zemira Mevarech זמירה מברך Education
- Rachel Haber רחל הבר Lifetime Achievement & Special Contribution to Society and the State
- Amnon Shashua אמנון שעשוע Lifetime Achievement & Special Contribution to Society and the State
- Amal Nasser el-Din أمل نصر الدين אמל נסראלדין Lifetime Achievement & Special Contribution to Society and the State
- shlomo Artzi שלמה ארצי Declined, then awarded to Joseph Levi - Daklon דקלון - יוסף לוי who Accepted the prize for Hebrew Songs.
- The 2023 Israel Prize for Hebrew Songs was initially awarded to Shlomo Artzi who turned it down (for now) due to the Social, Economical, Security and Political chaos in Israel of 2023. The Prize was then awarded to Daklon who gladly accepted it.
- 2022:
- Joshua Zak יהושע זק Physics - Chemistry
- Moussa Benhur Youdim מוסא בן-חור יודעים Life Sciences
- Yoram Palti יורם פלטי Entrepreneurship and Technological Innovation
- Shimon Shamir שמעון שמיר Middle Eastern Studies
- Ruth A. Berman רות ברמן Linguistics
- Yemima Ben-Menahem ימימה בן מנחם Philosophy - Religious studies
- Avihu Medina אביהו מדינה Hebrew Songs
- Oded Kotler עודד קוטלר Theater and Dance
- Izzy Sheratzky איזי שרצקי Lifetime Achievement & Special Contribution to Society and the State
- Miriam (Mariuma) Klein מרים (מריומה) קליין Lifetime Achievement & Special Contribution to Society and the State
- 2021:
- Nurit Zarchi נורית זרחי. Literature, Hebrew Poetry
- Michal Bat-Adam מיכל בת-אדם. Cinema
- Ben-Ami Shillony בן-עמי שילוני. Far Eastern Studies
- [ Eli Keshet אלי קשת]. Life Sciences
- [ Ariela Lowenstein אריאלה לבנשטיין] Social Studies, Criminology
- Yair Zakovitch יאיר זקוביץ׳ Bible Studies
- Nitza Ben-Dov ניצה בן-דב Hebrew Literature
- Yehuda Meshi Zahav יהודה משי זהב Lifetime Achievement & Special Contribution to Society and the State - Declined
- Yosef Ciechanover יוסף צ׳חנובר Lifetime Achievement & Special Contribution to Society and the State
- [ Oded Goldreich עודד גולדרייך] Mathematics (received in 2022)
- Israel Prize and controversy: Goldreich was selected to receive the 2021 Israel Prize in mathematics. Education Minister Yoav Galant vetoed his selection. In late 2021, the new Minister of Education Yifat Shasha-Biton also blocked Goldreich from receiving the prize. However, on March 2022, High Court Judges accepted an appeal by a nomination committee member against Education Minister Shasha-Biton’s decision to withhold 2021 award from Goldreich and ruled that Israel Prize must be given to professor Oded Goldreich. The prize was given to him in a private ceremony at the Ministry of Education office in Jerusalem in April 2022.
- 2020:
- Joseph (Yossi) Klafter יוסף (יוסי) קלפטר. Chemistry
- Gideon Rechavi גדעון רכבי. Medicine
- Danny Zamir דני זמיר. Agriculture & Environmental Sciences
- Avraham Ben Zvi אברהם בן צבי. International Relations, Management Sciences and Political Sciences Studies.
- Sara Breitberg Semel שרה ברייטברג-סמל. Plastic Art
- Benjamin Zeev Kedar בנימין זאב קדר. History research
- Vered Noam ורד נועם. Talmud Studies
- Yaakov Ariel יעקב אריאל. Biblical Literature
- Avishay Braverman אבישי ברוורמן. Lifetime Achievement & Special Contribution to Society and the State
- Naomi Stuchiner נעמי סטוצ׳ינר. Lifetime Achievement & Special Contribution to Society and the State
- 2019:
- Naomi Polani נעמי פולני, Stage Arts - Theatre and Dance
- Dan Eytan דן איתן, Architecture and Design
- Adi Kimchi עדי קמחי . Life Sciences
- Dan Yakir דן יקיר . Geology, Earth Sciences and Atmospheric Sciences
- Amnon Ben-Tor אמנון בן-תור . Geography, archeology and Land of Israel Studies
- Mordechai Akiva Friedman מרדכי עקיבא פרידמן, Jewish History
- Aharon Maman אהרון ממן, Jewish Languages and Literatures and Popular Culture Studies
- Deborah Bernstein דבורה ברנשטיין, Sociology (Anthropology)
- Rona Ramon רונה רמון, Lifetime Achievement & Special Contribution to Society and the State
- Miri Ehrental מירי ארנטל, Lifetime Achievement & Special Contribution to Society and the State
- Chaim Ehrental חיים ארנטל, Lifetime Achievement & Special Contribution to Society and the State
- 2018:
- Shlomo Havlin שלמה הבלין, Physics
- Sergiu Hart סרג'יו הארט Economics
- Alexander Lubotzky אלכסנדר לובוצקי, Mathematics and Computer Science
- David Grosman דוד גרוסמן, Hebrew Literature
- Elisha Qimron אלישע קימרון . Jewish Studies
- Yitzhak Schlesinger יצחק שלזינגר. Psychology
- Edwin Seroussi אדוין סרוסי . Musicology
- Yehuda Harel יהודה הראל , Agriculture
- Ron Ben-Yishai רון בן ישי, Communication
- Nava Ben-Zvi נאוה בן צבי, Lifetime achievement in Education
- David Levy דוד לוי, Lifetime achievement in Society & Community
- Miriam Peretz מרים פרץ. Lifetime achievement in Society & Community
- Natan Sharansky נתן שרנסקי, Lifetime achievement in Immigration
- Gil Shwed גיל שוויד. Lifetime achievement in Technology and Applied Innovation (HiTech)
- Yehudith (Dita) Bronitzky יהודית ברוניצקי . Lifetime achievement in Industry
- Yehuda Bronitzky יהודה ברוניצקי. Lifetime achievement in Industry
- 2017:
- Arie Vardi אריה ורדי, Music
- Yosef (Yossi) Yarden יוסף (יוסי) ירדן, Life Sciences
- Nili Cohen נילי כהן, Law
- Yehuda Liebes יהודה ליבס, Jewish thought
- Malka Margalit מלכה מרגלית, Education
- Agnes Keleti אגנס קלטי, Sports and Physical Education
- Uri Shakked אורי שקד, Engineering
- David (Davida'le) Be'eri דוד (דוידל'ה) בארי, Lifetime achievement & special contribution to society and the State
- Zvi (Zvika) Levi צבי (צביקה) לוי, Lifetime achievement & special contribution to society and the State
- 2016:
- Meir Lahav מאיר להב, Chemistry & Physics
- Leslie Leiserowitz לסלי לייזרוביץ׳, Chemistry & Physics
- Evyatar Nevo אביתר נבו , Life Sciences
- David Shulman דוד שולמן, Religions Studies and Philosophy
- Yossi Katz יוסי כץ, Archeology, Geography and the Land of Israel Studies
- Yochnan Friedman יוחנן פרידמן, Middle Eastern Studies
- Edit Doron עידית דורון, Linguistics
- Hadas Ofrat הדס עפרת, Stage Arts
- Nurith Hirsch נורית הירש, Hebrew Song (melody)
- Doron Almog דורון אלמוג, Lifetime achievement & special contribution to society and the State
- Eli Sadan אלי סדן, Lifetime achievement & special contribution to society and the State
- 2015:
- Zvi Harold Schifrin צבי שיפרין, Asian Studies
- Shmuel Achituv שמואל אחיטוב , Bibile
- Shimon Ullman שמעון אולמן Mathematics and Computer Sciences
- Zelig Eshchar זליג אשחר, Life Sciences
- David Weisbord דיויד וייסבורד, Criminology
- David Gurfinkel דוד גורפינקל, Cinema.
- Erez Biton ארז ביטון Hebrew Literature and Poetry.
- Esther Herlitz אסתר הרליץ, Lifetime achievement & special contribution to society and the State
- Chaim Topol חיים טופול, Lifetime achievement & special contribution to society and the State
- 2014:
- Friedman Shamma Yehuda שמא יהודה פרידמן, Talmud
- Malkin Irad עירד מלכין, history
- Lichtenstein Aharon אהרן ליכטנשטיין, Biblical Literature
- Segev, Mordechai מרדכי שגב, Physics
- Katan, Jaakov יעקב קטן, Agriculture
- Weinstock-Rosin Marta מרתה ויינשטוק-רוזין, Medicine
- Ne'eman Michal מיכל נאמן, Painting
- Levi, Haim חיים לוי, Business Administration
- Bar Shalom Adina עדינה בר-שלום, Lifetime achievement & Special contribution to society and the State
- Naor Avinoam אבינועם נאור, Lifetime achievement & Special contribution to society and the State
- 2013:
- Yosef Kaplan יוסף קפלן, history of the Jewish people
- Chava Turniansky חוה טורניאנסקי, Jewish languages
- Yoram Bilu יורם בילו, psychology and anthropology
- Nathan Nelson נתן נלסון, life sciences
- Gedeon Dagan גדעון דגן, earth and atmospheric sciences
- Adam Mazor אדם מזור, architecture
- Nola Chilton נולה צ'ילטון, theatre
- Eliyahu Hakohen אליהו הכהן, lifetime achievement & special contribution to society and the State
- Ron Nachman רון נחמן, lifetime achievement & special contribution to society and the State
- 2012:
- Nathan Shaham נתן שחם, literature
- Shlomo Bentin שלמה בנטין, psychology
- David Milstein דוד מילשטיין chemistry
- Yoav Benjamini יואב בנימיני, statistics
- David Kazhdan דוד קשדן, mathematics and computer sciences
- Ruth Katz רות כ"ץ and Dalia Cohen דליה כהן, musicology
- Ya'akov Ahimeir יעקב אחימאיר, communication
- Azaria Alon עזריה אלון, lifetime achievement & special contribution to society and the State
- Haim Drukman חיים דרוקמן, lifetime achievement & special contribution to society and the State
- 2011:
- Ruth Gavison רות גביזון, legal research
- Michael Schwarz מיכאל שוורץ, Jewish thought
- Pnina Klein פנינה קליין, education
- Yosef Shiloh יוסי שילה, life sciences
- David Harari דוד הררי, engineering
- Ya'acov Dorchin יעקב דורצ׳ין, visual arts
- Noam Sheriff נועם שריף, music
- Shimon Mizrahi שמעון מזרחי, sports
- Eli Elaluf אלי אלאלוף, lifetime achievement & special contribution to society and the State
- Hulda Gurevitch חולדה גורביץ, lifetime achievement & special contribution to society and the State
- 2010:
- Avishai Margalit אבישי מרגלית, philosophy
- Hanoch Bartov חנוך ברטוב, literature
- Aryeh Sivan אריה סיון, poetry
- Abraham Tal אברהם טל, Hebrew linguistics
- Arye Levin אריה לוין, general linguistics
- Moshe Adad משה אדד, criminology
- Yair Aharoni יאיר אהרוני, administrative science
- Abraham Nitzan אברהם ניצן, chemistry
- Yehoshua Kolodny יהושע קולודני, earth sciences
- Jonathan Gressel יונתן גרסל, agriculture
- Peter Merom פטר מירום, photography
- Suzanne Dellal Center for Dance and Theater - מרכז סוזן דלל, dance (Organization).
- Aharon Yadlin אהרן ידלין lifetime achievement & special contribution to society and the State
- Yardena Cohen ירדנה כהן lifetime achievement & special contribution to society and the State
- Kamal Mansour כמאל מנסור, lifetime achievement & special contribution to society and the State
- ILAN - Israel Foundation for Handicapped Children - איל"ן, lifetime achievement & special contribution to society and the State (Organization).
- 2009:
- Emanuel Tov עמנואל טוב, Biblical studies
- Israel Levin ישראל לוין and Reuven Tsur ראובן צור, literature
- Zahava Solomon זהבה סולומון and Mordechai Rotenberg מרדכי רוטנברג, social work
- Amichai Mazar עמיחי מזר, archaeology
- Zvi Laron צבי לרון, medicine
- Itamar Procaccia איתמר פרוקצ'יה, physics
- Micha Ullman מיכה אולמן, sculpture
- Yehuda (Judd) Neeman יהודה ג'אד נאמן, cinema
- Nachum (Nahtche) Heiman נחום "נחצ'ה" היימן and Dov Seltzer דב "דובי" זלצר, Hebrew song
- Israel Democracy Institute - המכון הישראלי לדמוקרטיה lifetime achievement & special contribution to society and the State (Organization).
- Ruth Rasnic רות רזניק, lifetime achievement & special contribution to society and the State
- Mordechai Shani מרדכי שני lifetime achievement & special contribution to society and the State
- 2008:
- David Weiss Halivni דוד וייס הלבני, Talmudic studies
- Anita Shapira אניטה שפירא and Benjamin Isaac בנימין יצחק, history
- Sami Samoocha סמי סמוכה, sociology
- Zeev Sternhell זאב שטרנהל, political science
- Moshe Oren משה אורן, biochemistry
- Noga Alon נגה אלון, mathematics
- Adi Shamir עדי שמיר, computer sciences
- Pinchas Cohen Gan פנחס כהן גן, painting
- Rene Yerushalmi רנה ירושלמי and Nissan Nativ ניסן נתיב (Posthumous) theatre.
- Ida Fink אידה פינק, literature
- Tuvya Rübner טוביה ריבנר, Hebrew poetry
- Nili Mirsky נילי מירסקי, Hebrew translation
- Agency for Israel - הסוכנות היהודית לארץ ישראל, lifetime achievement & special contribution to society and the State (Organization).
- Manufacturers Association of Israel - התאחדות התעשיינים בישראל, lifetime achievement & special contribution to society and the State (Organization).
- Council of Youth Movements in Israel (CYMI) - מועצת תנועות הנוער בישראל, lifetime achievement & special contribution to society and the State, (Organization).
- Ezer Mizion - עזר מציון, lifetime achievement & special contribution to society and the State (Organization).
- The Perach Tutorial Project - פר"ח - פרויקט חונכות בישראל, lifetime achievement & special contribution to society and the State (Organization)
- Women's International Zionist Organization (WIZO) - ויצ"ו , Na'amat - נעמ"ת and Emunah (National Religious Women's Movement) - אמונה, lifetime achievement & special contribution to society and the State. Joint award to three Israeli women's organization, WIZO, Na'amat and Emunah. (Organizations)
- 2007:
- Elisha Efrat אלישע אפרת, geography
- Amnon Cohen אמנון כהן, knowledge of the Land of Israel
- Shalom H. Schwartz שלום שוורץ, psychology
- Nissan Liviatan ניסן לויתן, economics
- Zvi Selinger צבי זלינגר, biology
- Zvi Hashin צבי חשין, engineering
- Yaacov Yaar יעקב יער and Ada Karmi-Melamede עדה כרמי-מלמד, architecture
- Yarom Vardimon ירום ורדימון, design
- Nahum Barnea נחום ברנע, communications
- The Responsa Project (Project Hashut) - פרויקט השו"ת, Rabbinical literature (Organization)
- American Jewish Joint Distribution Committee - JDC - ג'וינט ישראל, lifetime achievement & special contribution to society and the State (Organization)
- The Gevatron Chorus - להקת הגבעתרון, lifetime achievement & special contribution to society and the State
- Dov Lautman דב לאוטמן, lifetime achievement & special contribution to society and the State
- Alice Shalvi אליס שלוי, lifetime achievement & special contribution to society and the State
- 2006:
- Ya'akov Blidstein יעקב בילדשטיין, Jewish philosophy
- Haim Adler חיים אדלר and Miriam Ben-Peretz מרים בן-פרץ, education
- Ruth Lapidot רות לפידות and Amnon Rubinstein אמנון רובינשטיין, law
- Nahum Keidar נחום קידר, agriculture
- Zvi Rappoport צבי רפופורט, chemistry
- Pnina Salzman פנינה זלצמן and Mendi Rodan music
- Ya'akov Hodorov יעקב חודורוב sports
- Ralph Klein רלף קליין, sports
- Dvora Omer דבורה עומר lifetime achievement & special contribution to society and the State
- Al Schwimmer אל שווימר, lifetime achievement & special contribution to society and the State
- Israeli Andalusian Orchestra התזמורת האנדלוסית הים-תיכונית , lifetime achievement & special contribution to society and the State (Organization)
- 2005:
- Ben-Ami Scharfstein בן-עמי שרפשטיין, philosophy
- Miriam Erez מרים ארז and Yehezkel Dror יחזקאל דרור, management
- Aharon Dotan אהרון דותן, Hebrew language and linguistics
- Olga Kapeliuk אולגה קפליוק, linguistics
- Jacov M. Landau יעקב לנדאו and Sasson Somekh ששון סומך, Middle Eastern studies
- Rina Zaizov רנה זייצוב and Shaul Feldman שאול פלדמן, medicine
- Jacob Bekenstein יעקב בקנשטיין, physics
- Alex Levac אלכס ליבק, photography
- Ohad Naharin, dance
- Yitzhak Orpaz-Auerbach יצחק אורפז-אורבוך, literature
- Israel Pinkas ישראל פנקס, poetry
- Shabtai Teveth שבתאי טבת, lifetime achievement & special contribution to society and the State
- Israel Meir Lau ישראל מאיר לאו lifetime achievement & special contribution to society and the State
- Cameri Theatre התיאטרון הקאמרי , lifetime achievement & special contribution to society and the State (Organization)
- 2004:
- Sarah Jephet שרה יפת, Biblical studies
- Menahem Brinker מנחם ברינקר and Dov Noy דב נוי, literature
- Avraham Doron אברהם דורון, social work
- Ziva Amishay-Meislish זיוה עמישי-מייזלס, history of art
- Aharon Razin אהרון רזין, biochemistry
- Joseph Bernstein יוסף ברנשטיין, mathematics
- David Harel דוד הראל, computer sciences
- Esther Samuel-Cohen אסתר סמואל-כהן, statistics
- Yigal Tumarkin יגאל תומרקין, sculpture
- Gila Almagor-Agmon גילה אלמגור, cinema
- Gil Aldema גיל אלדמע, Hebrew song
- Yehoram Gaon יהורם גאון Hebrew song
- Yitzchak Dovid Grossman הרב יצחק דוד גרוסמן, lifetime achievement & special contribution to society and the State
- Lia van Leer ליה ון ליר lifetime achievement & special contribution to society and the State
- Moshe Schnitzer משה שניצר, lifetime achievement & special contribution to society and the State
- 2003:
- Israel Ta-Shemaישראל משה תא-שמע, Talmud studies
- Avraham Grossman אברהם גרוסמן, Jewish history
- Shulamit Shahar שולמית שחר, general history
- Bilha Manheim בלהה מנהיים, sociology
- Charles S. (Yehoshayahu) Liebman ישעיהו ליבמן, government studies
- Menahem Amir מנחם אמיר, and Shlomo Giora Shoham שלמה גיורא שוהם, criminology
- Aaron Ciechanover אהרון צ'יחנובר. biology
- Avinoam Libai אבינועם ליבאי, engineering
- Zvi Ben Avraham צבי בן אברהם, Earth sciences
- Yosef Bar Yosef יוסף בר-יוסף and Zaharira Harifai זהרירה חריפאי, theatre
- Yehudit Hendel יהודית הנדל and Aharon Megged אהרן מגד . literature
- Aharon Amir אהרן אמיר, translation
- Geula Cohen גאולה כהן, lifetime achievement & special contribution to society and the State
- Meir Amit מאיר עמית lifetime achievement & special contribution to society and the State
- Yad Vashem יד ושם, Holocaust Martyrs' and Heroes' Remembrance Authority. 2nd time winner. lifetime achievement & special contribution to society and the State (Organization). (second time).
- 2002:
- Asher Koriat אשר קוריאט, psychology
- Moshe Brawer משה בראור, geography
- Menashe Harel מנשה הראל and Shmuel Safrai שמואל ספראי, knowledge of the Land of Israel
- Avraham Biran אברהם בירן, archaeology
- Jacob A. Frenkel יעקב פרנקל and Ariel Rubinstein אריאל רובינשטיין, economics
- Abraham Haim Halevy אברהם חיים הלוי, agriculture
- Itamar Willner איתמר וילנר and Ada Yonath עדה יונת, chemistry
- Ram Karmi רם כרמי, architecture
- David Tartakover דוד טרטקובר, design
- Dov Yudovsky דב יודקובסקי, media
- Nahum Rakover נחום רקובר, Jewish thought
- Eli Hurvitz אלי הורביץ lifetime achievement & special contribution to society and the State
- Ephraim Kishon אפרים קישון, lifetime achievement & special contribution to society and the State
- Jewish National Fund - קרן קימת לישראל, lifetime achievement & special contribution to society and the State (Organization)
- 2001:
- Aviezer Ravitzky אביעזר רביצקי, Jewish thought
- Gavriel Salomon גבריאל סלומון and Ya'akov Rand יעקב רנד, education
- Ruth Ben Yisrael רות בן-ישראל, and Yehoshua Weissman יהושע ויסמן, law
- Marcel Elyakim מרסל אליקים, Ruth Arnon רות ארנון and Bracha Ramot ברכה רמות, medicine
- Yoseph Imry יוסף אמרי and Shmuel Shtrikman שמואל (מולא) שטריקמן, physics.
- Zvi Avni צבי אבני, Yehezkel Braun יחזקאל בראון and Herzl Shmueli הרצל שמואלי, music
- Baruch Hagai ברוך חגאי, sports
- Abba Eban אבא אבן, lifetime achievement & special contribution to society and the State
- Mordechai Ben Porat מרדכי בן-פורת, lifetime achievement & special contribution to society and the State
- Yitzhak Shamir יצחק שמיר, lifetime achievement & special contribution to society and the State
- 2000:
- Menahem Haran מנחם הרן, Biblical studies
- Avraham Goldberg אברהם גולדברג, and Yonah Frenkel יונה פרנקל, Talmudic studies
- Hillel M. Daleski הלל דלסקי and Harold Harel Fisch אהרן הראל-פיש, study of literature
- Gad Ben Ami Tsarfati גד בן-עמי צרפתי, and Shaul Shaked שאול שקד, linguistics
- Yirmiyahu Yovel ירמיהו יובל and Asa Kasher אסא כשר, philosophy
- Raphael Mechoulam רפאל משולם chemistry
- Yosef Zinger יוסף זינגר, engineering and technology
- Amir Pnueli אמיר פנואלי computer sciences
- Amalia Kahana-Carmon עמליה כהנא כרמון, original Hebrew literature
- Meir Wieseltier מאיר ויזליטר, literature and poetry
- Moshe Kupferman משה קופפרמן, painting
- Michael Gross מיכאל גרוס, painting and sculpture
- Micha Bar-Am מיכה ברעם photography
- Shulamit Aloni שולמית אלוני, lifetime achievement & special contribution to society and the State
- Aryeh Karol אריה קרול, lifetime achievement & special contribution to society and the State
- Hagashash Hachiver הגשש החיוור with: Gavriel (Gavri) Banai גברי (גבריאל) בנאי, Yeshayahu (Shaike) Levi שייקה (ישעיהו) לוי and Yisrael (Poli) Poliakov ישראל (פולי) פוליאקוב, lifetime achievement & special contribution to society and the State. Awarded to members of Hagashash Hachiver.
- 1999:
- Moshe Idel משה אידל, Jewish thought
- Aharon Mirsky אהרון מירסקי Hebrew literature
- Menahem Zevi Kaddari מנחם צבי קדרי, Hebrew language
- Menachem Banitt מנחם בנית , Jewish languages
- Mordechai Breuer מרדכי ברויאר and Avraham Steinberg אברהם שטיינברג, original Rabbinical literature
- Myriam Yardeni מרים ירדני, general history
- Shmuel Moreh שמואל מורה Middle Eastern studies
- Bezalel Narkiss בצלאל נרקיס, history of art
- Yehoshua Ben-Arieh יהושע בן-אריה and Arie Shachar אריה שחר, geography
- Michel Revel מישל רבל, medicine
- Yigal Cohen יגאל כהן, agriculture
- Haim (Howard) Cedar חיים סידר, biology
- Menahem Golan מנחם גולן and David Perlov דוד פרלוב, cinema
- Yehoshua Rozin יהושע רוזין, and Esther Roth-Shahamorov אסתר רוט-שחמורוב, sports
- Rebecca Bergman רבקה ברגמן, special contribution to society and the State
- Jeshajahu Weinberg ישעיהו (שייקה) ויינברג, special contribution to society and the State
- Bracha Qafih (Kapach) ברכה קפאח, special contribution to society and the State. The only husband and wife to have both received the Israel Prize.
- 1998:
- Yehuda Bauer יהודה באואר, history of the Jewish people
- Moshe Gil משה גיל, Land of Israel
- Trude Dothan טרודה דותן, archaeology
- Yona Rosenfeld יונה רוזנפלד, social work
- Arye Levy אריה לוי, education
- Emanuel Marx עמנואל מרקס, sociology
- Yehudit Birk יהודית בירק, agriculture
- Ram Rahamimov רמי רחמימוב, medical science
- Saharon Shelah שהרן שלח mathematics
- Dan Shechtman דן שכטמן, physics
- Dahlia Ravikovitch דליה רביקוביץ, original poetry
- Amos Oz עמוס עוז, literature
- Dan Tsur דן צור, and Lippa Yahalon ליפא יהלום, architecture
- Dan Reisinger דן רייזינגר, design
- Hassia Levy-Agron חסיה לוי-אגרון, Yehudit Arnon יהודית ארנון, and Yossi Banai יוסי בנאי, stage arts
- Yafa Yarkoni יפה ירקוני, and Ehud Manor אהוד מנור, Hebrew song
- Sara Stern-Katan שרה שטרן-קטן, special contribution to society and the State
- Shlomo Hillel שלמה הלל, special contribution to society and the State
- Haim Yisraeli חיים ישראלי, special contribution to society and the State
- 1997:
- Yaakov Sussmann יעקב זוסמן, Talmudic studies
- Joseph Dan יוסף דן, Jewish Thought
- Shemaryahu Talmon שמריהו טלמון, Biblical Studies
- Yehoshua Bacharach יהושע בכרך and Hayim David HaLevi חיים דוד הלוי, Rabbinical Literature
- Izhak Englard יצחק אנגלרד and Yitzhak Zamir יצחק זמיר, Law
- Ben-Zion Orgad בן-ציון אורגד, Abel Ehrlich אבל ארליך, and André Hajdu אנדרה היידו, music
- Haim Yavin חיים יבין and David Rubinger דוד רובינגר, Communications
- Uzia Galil עזיה גליל Special contribution to society and the State
- Israel Tal ישראל טל, Special contribution to society and the State
- Avraham Elimelech Firer אברהם אלילמך פירר,Sspecial contribution to society and the State
- 1996:
- Yehuda Ratzaby יהדה רצהבי and Chone Shmeruk חנא שמערוק, Jewish languages
- Shimon Sandbank שמעון סנדבנק, translation of literature and poems to Hebrew
- Shlomo Avineri שלמה אבינרי , political science
- Moshe Barash משה ברש, history of art
- Moshe Piamenta משה פיאמנטה, Middle Eastern studies
- Meir Sternberg מאיר שטרנברג, general literature
- Ilan Chet אילן חת, agriculture
- Yehezkel Stein יחזקאל שטיין, medicine
- Nissim Aloni אלוני ניסים, stage arts - dramatics
- Moshe Efrati משה אפרתי, stage arts - dance
- Arie Navon אריה נבון, stage arts - theatrical scenery
- Marcel-Jacques Dubois האב מרסל דיבואה, special contribution to society and the State
- Meir Shamgar מאיר שמגר special contribution to society and the State
- 1995:
- Claire Epstein קלר אפשטיין, archaeology
- Dov Nir דב ניר, geography
- Amos Funkenstein עמוס פונקנשטיין, Jewish history
- Yehuda Amir יהודה אמיר, psychology
- Rina Shapira רינה שפירא, education
- Israel Dostrovsky ישראל דוסטרובסקי, exact sciences
- Michael O. Rabin מיכאל רבין, computer sciences
- Nathan Zach נתן זך, Hebrew poetry
- A. B. Yehoshua (Avraham B. Yehoshua) א.ב. יהושע , Hebrew literature
- Lea Nikel לאה ניקל, painting
- Menashe Kadishman מנשה קדישמן, sculpture
- David Resnick דוד רזניק, architecture
- Yitzhak Ben-Aharon יצחק בן-אהרון, special contribution to society and the State
- Ada Sereni עדה סרני, special contribution to society and the State
- 1994:
- Moshe Greenberg משה גרינברג and Moshe Weinfeld משה ויינפלד, Bible
- Haim Zalman Dimitrovsky חיים זלמן דימיטרובסקי, Talmud
- Eliezer Schweid אליעזר שביד, Jewish thought
- Shneur Zalman Feller שניאור זלמן פלר law
- Robert John (Israel) Aumann ישראל אומן and Michael Bruno מיכאל ברונו, economics
- Avram Hershko אברהם הרשקו and Nathan Sharon נתן שרון, biochemistry
- Eliahu Swirski אליהו סבירסקי, agriculture
- Hanoch Avenary חנוך אבנארי, music
- Yaakov Orland יעקב אורלנד, Hebrew song
- Arie Shapira אריה שפירא, composition
- Yad Sarah יד שרה. special contribution to society and the State (Organization)
- Neot Kedumim נאות קדומים, (Organization) and Noga HaReuveni special contribution to society and the State
- 1993:
- Dan Miron דן מירון, and Gershon Shaked גרשון שקד, Hebrew literature
- Moshe Bar-Asher משה בן-אשר and Gideon Goldenberg גדעון גולדנברג, Hebrew language and general linguistics
- Yehoshua Arieli יהושע אריאלי, Hava Lazarus-Yafeh חוה לזרוס-יפה and Michael Confino מיכאל קונפינו, history
- Yehoshafat Harkabi יהושפט הרכבי , political science
- Hillel Furstenberg הלל פירסטנברג, Shlomo Alexander שלמה אלכסנדר and Jacob Ziv יעקב זיו, exact sciences
- Ram Loevy רם לוי, communications, radio and television
- Yaacov Farkas (“Ze’ev”) ״זאב״ - יעקב פרקש, communications, journalism
- 1992:
- Shaul Yisraeli שאול ישראלי, Yehuda Kiel יהודה קיל and Daniel Sperber דניאל שפרבר, Jewish studies
- Moshe Lissak משה ליסק, David Navon דוד נבון and Reuven Feuerstein ראובן פוירשטיין, social sciences
- Yitzhak Wahl יצחק ואהל and David Erlich דוד ארליק, life sciences
- Emile Habibi אמיל חביבי, Arabic literature
- Avoth Yeshurun אבות ישורון , Hebrew poetry
- 1991:
- Moshe Landau משה לנדאו and Daniel Friedmann , law
- Elhanan Helpman אלחנן הלפמן, economics
- Shmuel Agmon שמואל אגמון and Dov Frohman דב פרוהמן, exact sciences
- Devorah Bertonov דבורה ברטונוב and Yossi Yadin יוסי ידין stage arts
- Miriam Ben-Porat מרים בן-פורת, special contribution to society and the State
- Stef Wertheimer סטף ורטהיימר, special contribution to society and the State
- Yeshivat Hesder, special contribution to society and the State (Organization)
- Zubin Mehta special prize awarded to non-Israeli (devotion to Israel and to the IPO).
- 1990:
- Meir Weiss מאיר וייס, Jewish studies
- Nathan Spiegel נתן שפיגל, Zvi Yavetz צבי יעבץ and Moshe Altbauer משה אלטבאואר, humanities
- Moshe Prywes משה פריבס, Meir Wilchek מאיר וילצ׳ק and Alexander Levitzki אלכס לויצקי, life sciences
- Yehezkel Streichman יחזקאל שטרייכמן, painting
- Sheikh Ameen Tarif שיח אמין טריף , special contribution to society and the State
- Raanan Weitz רענן וייץ, special contribution to society and the State
- Israel Polack ישראל פולק, special contribution to society and the State
- 1989:
- Shmuel Werses שמואל ורסס, Hebrew literature
- Israel Yeivin ישראל ייבין, study of the Hebrew language
- Haim Harari חיים הררי and Yakir Aharonov יקיר אהרונוב, exact sciences
- Elihu Katz אליהו כ"ץ, social sciences
- Wingate Institute מכון וינגייט (Organization) and Ian Froman איאן פרומן, sports
- Ya'akov Hazan יעקב חזן, special contribution to society and the State
- Bethsabée de Rothschild בת שבע דה-רוטשילד, special contribution to society and the State
- Israel Exploration Society החברה לחקירת ארץ ישראל ועתיקותיה, special contribution to society and the State (Organization).
- 1988:
- Moshe Goshen-Gottstein משה גושן-גוטשטיין and Adin Steinsaltz עדין שטיינזלץ, Jewish studies
- Natan Goldblum נתן גולדבלום, life sciences
- Haim Gouri חיים גורי , Hebrew poetry
- Moshe Shamir משה שמיר, Hebrew literature
- Sacha (Alexander) Argov סשה ארגוב and Shoshana Damari שושנה דמארי, Hebrew song
- Arie "Lova" Eliav אריה (ליובה) אליאב, special contribution to society and the State
- Reuben Hecht ראובן הכט, special contribution to society and the State
- Teddy Kollek טדי קולק, special contribution to society and the State
- 1987:
- Alex Bein אלכס ביין, Zionist historiography
- Ezra Zion Melamed עזרא ציון מלמד כהן, Biblical interpretation and Rabbinical literature
- Menahem Yaari מנחם יערי, economics
- Ovadia Harari עובדיה הררי, engineering and technology
- Miriam Zohar מרים זוהר, Lea Koenig and Makram Khoury , acting
- 1986:
- Yeshayahu Avrech ישעיהו אברך, and Shalom Rosenfeld שלום רוזנפלד, opinion journalism
- Michael Evenari מיכאל אבן-ארי, and Yoel De Malach יואל דה-מלאך, lifework in desert studies
- Ulpan Akiva אולפן עקיבא (Organization) and Shulamith Katznelson שולמית כצנלסון , lifework in education
- HaKfar HaYarok הכפר הירוק (Organization) and Gershon Zak גרשון זק, lifework in education
- Batya Lichansky בתיה לישנסקי and Yechiel Shemi יחיאל שמי, lifework in sculpture (Land of Israel)
- Yona Sayid יונה סעיד, and Eldin Khatukai אלדין חתוקאי, lifework for hard work
- 1985:
- Abraham Sutzkever אברהם סוצקובר, Yiddish literature
- Joshua Blau יהושע בלאו, linguistics and Hebrew language
- Henry E. Neufeld הנרי נויפלד and Baruch Padeh ברוך פדה, medicine
- Yad Ben Zvi יד יצחק בן צבי, Middle Eastern Jewish literature, (Organization)
- Israel Television in Arabic הטלויזיה הישראלית בערבית, special contribution to society and the State, (Organization)
- 1984:
- Yemima Avidar-Tchernovitz ימימה אבידר-צ'רנוביץ, children's literature
- Moshe (Max) Jammer משה ימר, history of science
- Aron (Alfred) Bondi אהרן בונדי and Shlomo Ravikovitch שלמה רביקוביץ, agriculture
- Shmuel Rodensky שמואל רודנסקי, theatre
- Nahal נח"ל - Noar Halutzi Lohem (Fighting Pioneer Youth), special contribution to society and the State (Organization)
- Development Towns in Israel פיתוח ערים בישראל project, special contribution to society and the State
- 1983:
- Saul Friedländer שאול פרידלנדר and Aron Saltman , history
- Aharon Appelfeld אהרן אפלפלד, literature
- Naomi Shemer נעמי שמר, Hebrew song (lyrics and melody)
- Moshe Wilensky משה וילנסקי, Hebrew song (melody)
- Haim Hefer חיים חפר, Hebrew song (lyrics)
- Zerach Warhaftig זרח ורהאפטיג, special contribution to society and the State for the advancement of Hebrew law
- 1982:
- Joshua Jortner יהושע יורטנר, chemistry
- David Benvenisti דוד בנבנישתי and Zev Vilnay זאב וילנאי, acquisition of knowledge and love of the Land of Israel
- Amir Gilboa אמיר גלבוע and Yehuda Amichai יהודה עמיחי, Hebrew poetry
- Roberto Bachi רוברטו בקי, demographics
- Avraham Yaski אברהם יסקי, architecture
- Ruth Amiran רות עמירן , Land of Israel studies
- Haim Gvati חיים גבתי, special contribution to society and the State in work and industry
- 1981:
- Abraham Sofer (Shrieber) אברהם סופר, Rabbinical literature
- Joram Lindenstrauss יורם לינדנשטראוס and Ilya Piatetski-Shapiro איליה פיאטצקי שפירו, mathematics
- Meir Jacob Kister מאיר יעקב קיסטר, Arabic linguistics and Middle Eastern studies
- Gurit Kadman גורית קדמן, culture of dance
- Kvutza Degania Alef קבוצת דגניה א, special contribution to society and the State in social (Organization).
- Recha Freier רחה פרייר, special contribution to society and the State in the service of well-being, community and youth
- 1980:
- Jacob Katz יעקב כ"ץ and David Flusser דוד פלוסר history of the Jewish people
- Haim Cohn חיים כהן, jurisprudence
- Chaim Leib Pekeris חיים לייב פקריס, physics
- Pinchas Litvinovsky פנחס ליטבינובסקי , Anna Ticho אנה טיכו and Yosl Bergner יוסל ברגנר, painting
- Yad LaBanim (in Petah Tikva) and Baruch Oren ברוך אורן, special contribution to society and the State
- Society for the Protection of Nature in Israel החברה להגנת הטבע, Amotz Zahavi אמוץ זהבי , Azaria Alon עזריה אלון and Yoav Sagi יואב שגיא, special contribution to society and the State for the environment
- 1979:
- Isaiah Tishbi ישעיה תשבי, Jewish studies
- Menachem Elon מנחם אלון, Hebrew law
- Baruch Ben-Yehuda ברוך בן יהודה and Yitzchak Raphael Halevi Etzion יצחק רפאל הלוי עציון, education
- Yokhanan (Hans) Lindner יוחנן (הנס) לינדנר, natural sciences
- Orna Porat אורנה פורת and Raphael Klatchkin רפאל קלצ'קין, theatre
- Tal Brody טל ברודי and Yosef Yekutieli יוסף יקותיאלי, special contribution to society and the State in sports
- 1978:
- Nachum Gutman נחום גוטמן, Anda Pinkerfeld Amir אנדה פינקרפלד-עמיר and Levin Kipnis לוין קיפניס, children's literature
- Avraham Even-Shoshan אברהם אבן-שושן, Hebrew language
- Haim Baruch Rosén חיים ברוך רוזן, linguistics
- Louis (Eliyahu) Guttman לואיס אליהו גוטמן, social sciences
- Nathan J. Saltz נתן זלץ, medicine
- Gary Bertini גארי ברטיני, music
- Rachel Yanait Ben-Zvi רחל ינאית בן-צבי and Moshe Zvi Neria הרב משה צבי נרי-ה, special contribution to society and the State
- 1977:
- Raphael Mahler רפאל מאהלר and Menahem Stern מנחם שטרן, history of the Jewish people
- Nahman Avigad נחמן אביגד, Land of Israel studies
- David Amiran דוד עמירן , geography
- Shmuel Avitzur שמואל אביצור, cultural research
- Zvi Avidov צבי אבידב and Jacob Ephrat יעקב אפרת, agriculture
- Elisheva Cohen אלישבע כהן and Yona Fischer יונה פישר, design
- Dani Karavan דני קרוון, sculpture
- Esther Levit אסתר לויט and Avraham Yaakov אברהם יעקב, special contribution to work
- Avraham Klier אברהם קליר, special contribution to industry
- 1976:
- Eliezer Yehuda Waldenberg אליעזר יהודה ולדנברג, Rabbinical literature
- Yosef Rom יוסף רום, technology and engineering
- Gabriel Baer גבריאל בר and Ezra Mani עזרא מני, Arabic linguistics
- Mordechai (Moti) Kirschenbaum מוטי קירשנבאום, radio, television and cinema
- Simcha Holzberg שמחה הולצברג, Ezra Korine עזרא קורין, Rivka Guber רבקה גובר and Yakov Maimon יעקב מימון, special contribution to society and the State
- 1975:
- Shimon Halkin שמעון הלקין, literature
- Arieh Simon אריה סימון, education
- Yoel Zussman יואל זוסמן and Aharon Barak אהרון ברק, jurisprudence
- Miriam Bernstein-Cohen מרים ברנשטיין-כהן, theatre
- Golda Meir גולדה מאיר, special contribution to society and the State
- Helena Kagan הלנה כגאן, special contribution to society and the State in community service
- 1974:
- Shraga Abramson שרגא אברמסון, Jewish studies
- Raphael David Levine רפאל דוד לוין, exact sciences
- Isaac Brenblum יצחק ברנבלום, life sciences
- Yedidia Admon ידידיה אדמון, music
- Schmuel Hugo Bergmann שמואל הוגו ברגמן special contribution to society and the State (sec. time)
- Yehoshua Aluf יהושע אלוף, special contribution to society and the State in sports
- 1973:
- Yehuda Even-Shmuel יהודה אבן-שמואל, Jewish studies
- Yad Harav Herzog יד הרב הרצוג, Rabbinical literature (Organization).
- Dorothea Krook-Gilead דורותיאה קרוק-גלעד, humanities
- Shalom Yosef Shapira ("Shin Shalom") ש. שלום, literature
- Ben-Zion Dinur (2nd time) בן ציון דינור, education
- Shmuel Noah Eisenstadt שמואל נח אייזנשטט, social sciences
- Aryeh Dvoretzky אריה דבורצקי, exact sciences
- Heinrich Mendelssohn היינריך מנדלסון, life sciences
- Richard Stein ריכרד שטיין, medicine
- Haim Halperin חיים הלפרין, agriculture
- Reuven Rubin ראובן רובין, painting
- Hanna Maron חנה מרון, theatre
- Sara Levi-Tanai שרה לוי-תנאי, dance
- Aryeh Elhanani אריה אלחנני, architecture
- Pinchas Rosen פנחס רוזן, jurisprudence
- Shaul Avigur שאול אביגור, special contribution to society and the State
- Yad Vashem, Holocaust Martyrs' Remembrance Authority יד ושם, special contribution to society and the State (Organization). (First time)
- 1972:
- David Ayalon דוד איילון, humanities
- Yocheved Bat-Miriam יוכבד בת מרים literature
- David Ginzburg דוד גינצברג, exact sciences
- Leo Sachs ליאו זקס, life sciences
- Ya'akov Rechter יעקב רכטר architecture
- Avraham Harzfeld אברהם הרצפלד, special contribution to society and the State
- 1971:
- Saul Lieberman שאול ליברמן, Jewish studies
- Haim Ormian חיים אורמיאן, education
- Zeev Tseltner זאב צלטנר, jurisprudence
- Itzhak Arnon יצחק ארנון, agriculture
- Arie Aroch אריה ארוך, painting
- 1970:
- Ovadia Yosef עובדיה יוסף Rabbinical literature
- Abba Kovner אבא קובנר and Leah Goldberg לאה גולדברג, literature
- Don Patinkin דן פטינקין, social sciences
- Josef Tal יוסף טל, music
- Andre De Vries אנדרה דה-פריס, medicine
- 1969:
- Yosef Qafih (Kapach) יוסף קפאח, Jewish studies
- Joshua Prawer יהושע פראוור, humanities
- Shneior Lipson שניאור ליפסון, life sciences
- Shimon Finkel שמעון פינקל, theatre
- Yuval Ne'eman יובל נאמן , exact sciences (Returned the Prize in 1992).
- 1968:
- Ovadia Hedaya עובדיה הדאיה and Moshe Yechiel Epstein משה יחיאל אפשטיין, Rabbinical literature
- Shmuel Yeivin שמואל ייבין, Benjamin Mazar בנימין מזר and Dov Sadan דב סדן, Jewish studies
- Shmuel Samborsky שמואל סמבורסקי and Shlomo Pines שלמה פינס, humanities
- Avigdor Hameiri אביגדור המאירי and Nathan Alterman נתן אלתרמן, literature
- Yaakov Berman יעקב ברמן, Alexander Dushkin אלכסנדר דושקין and Shoshana Persitz שושנה פרסיץ, education
- David Horowitz דוד הורוביץ, social sciences
- Shimon Agranat שמעון אגרנט , jurisprudence
- Emanuel Goldberg עמנואל גולדברג, exact sciences
- Ernst David Bergmann ארנסט דוד ברגמן, life sciences
- Chaim Sheba חיים שיבא, medicine
- Hanan Openheimer חנן אופנהיימר, agriculture
- Yitzhak Danziger יצחק דנציגר, sculpture
- Yosef (Pepo) Millo יוסף (פפו) מילוא, theatre
- Gertrud Kraus גרטרוד קראוס, dance
- Benjamin Idelson בנימין אידלסון , architecture
- 1967:
- Avraham Shlonsky אברהם שלונסקי, literature
- Ernst Akiva Simon ארנסט עקיבא סימון, education
- Benjamin Akzin בנימין אקצין, jurisprudence
- Aryeh Leo Olitzki אריה ליאו אוליצקי, medicine
- Marcel Janco מרסל ינקו, painting
- 1966:
- Shlomo Morag שלמה מורג, Jewish studies
- Yitzhak Arieli יצחק אריאלי, Rabbinical literature
- Hans Jakob Polotsky יעקב פולוצקי, humanities
- Moshe Rudolf Bloch משה רודולף בלוך, life sciences
- Alfred Mansfeld אלפרד מנספלד and Dora Gad דורה גד, architecture
- 1965:
- Shlomo Zemach שלמה צמח and Shlomo Dykman שלמה דיקמן , literature
- Karl Frankenstein קרל פרנקנשטיין and Israel Defense Forces - education צ.ה.ל. - חינוך (Organization) , education
- Judith Shuval יהודית שובל, social sciences
- Amos de-Shalit עמוס דה-שליט and Igal Talmi יגאל תלמי, exact sciences
- Shmuel Stoller שמואל סטולר, agriculture
- Mordechai Seter מרדכי סתר, music
- 1964:
- Ze'ev Ben-Haim זאב בן-חיים, Jewish studies
- Moshe Zilberg משה זילברג , jurisprudence
- Moshe Rachmilewitz משה רחמילביץ, medicine
- Meir Margalit מאיר מרגלית, theatre
- 1963:
- Menachem Mendel Kasher מנחם מנדל כשר, Rabbinical literature
- Nathan Rotenstreich נתן רוטנשטרייך , humanities
- Eliezer Steinman אליעזר שטיינמן, literature
- Avraham Fahn אברהם פאהן, life sciences
- Mordechai Ardon מרדכי ארדון, painting
- 1962:
- Hanoch Yelon חנוך ילון , Jewish studies
- Joseph Bentwich יוסף בנטואיץ, education
- ,Yitzhak Kanev יצחק קנב , social sciences
- Ze'ev Lev זאב לב, exact sciences
- Zvi Sliternik צבי סליטרניק, medicine
- Arieh Sharon אריה שרון, architecture
- 1961:
- Shlomo Goren שלמה גורן, Rabbinical literature
- Yechezkel Kutscher יחזקאל קוטשר, humanities
- Yehuda Burla יהודה בורלא , literature
- Aharon Katzir אהרון קציר and Ora Kedem , life sciences
- Jacob van der Hoeden יעקב ון דר הדן, agriculture
- Menachem Avidom מנחם אבידום, music
- 1960:
- Abraham Haim Schalit אברהם חיים שליט, Jewish studies
- Avraham Arnon אברהם ארנון, education
- Shabtai Rosenne שבתאי רוזן, jurisprudence
- Aharon Meskin אהרן מסקין, theatre
- Isaac Claude Michaelson יצחק קלוד מייכלסון , medicine
- Franz Sondheimer פרנץ זונדהיימר, exact sciences
- 1959:
- Shlomo Yosef Zevin שלמה יוסף זווין, Rabbinical literature
- Leo Aryeh Mayer לאו אריה מאיר, humanities
- S. Yizhar (Yizhar Smilansky) ס. יזהר and Ezra Fleischer עזרא פליישר, literature
- Ephraim Katchalski (Ephraim Katzir) אפרים קציר-קצ'לסקי and Michael Sela מיכאל סלע, life sciences
- Hillel (Heinz) Oppenheimer הלל היינץ אופנהיימר, agriculture
- Joseph Zaritsky יוסף זריצקי, painting
- Yehoshua Bertonov יהושע ברטונוב, theatre
- 1958:
- Yosef Klausner יוסף קלאוזנר, Ben-Zion Dinur (1st time) בן ציון דינור, Gershom Scholem גרשום שולם, Yehezkel Kaufmann יחזקאל קויפמן and Yitzhak Baer יצחק בער, Jewish studies
- Isaac HaLevi Herzog יצחק הרצוג, Yehuda Leib Maimon יהודה לייב הכהן מימון and Yosef Zvi HaLevy יוסף צבי הלוי, Rabbinical literature
- Martin Buber מרטין בובר, humanities
- Shmuel Yosef Agnon ש"י עגנון (sec. time), Isaac Dov Berkowitz יצחק דב ברקוביץ and Ya'akov Cohen יעקב כהן (sec. time), literature
- Youth Aliyah עליית הנוער, educationת (Organization)
- Rachel Katznelson-Shazar רחל כצנלסון-שזר, social sciences
- Yoel (Giulio) Racah יואל (ג'וליו) רקח and Marcus Reiner, exact sciences
- Leon Yehuda Picard לאון יהודה פיקארד, life sciences
- Bernhard Zondek ברנרד צונדק, medicine
- Selig Suskin זליג סוסקין, agriculture
- Bezalel, Academy of Art and Design בצלאל, אקדמיה לאמנות ועיצוב, painting and sculpture, (Organization)
- Habima Theatre תיאטרון הבימה, theatre, (Organization)
- Israel Philharmonic Orchestra התזמורת הפילהרמונית הישראלית, music, (Organization)
- 1957:
- Haim Schirmann חיים שירמן, Jewish studies
- Yohanan Levi יוחנן לוי, humanities (Posthumously).
- Yaakov Fichman יעקב פיכמן and Uri Zvi Grinberg אורי צבי גרינברג, literature
- Paltiel Daykan פלתיאל דייקן, jurisprudence
- Siegfried Lehmann זיגפריד להמן , education
- Shlomo Hestrin שלמה הסטרין, David Feingold דוד פיינגולד and Gad Avigad גד אביגד, exact sciences
- Saul Adler שאול אדלר, medicine
- Shmuel Horowitz שמואל הורוביץ, agriculture
- Paul Ben-Haim פאול בן-חיים, music
- Reuvein Margolies ראובן מרגוליס, rabbinical literature
- Eliezer Smoli אליעזר שמאלי, children's literature
- Dov Karmi דב כרמי , architecture
- 1956:
- Naftali Herz Tur-Sinai נפתלי טור-סיני, Jewish studies
- Yigael Yadin יגאל ידין, Jewish studies
- Yehezkel Abramsky יחזקאל אברמסקי, Rabbinical literature
- Gershon Shoffman גרשום שופמן, literature
- Miriam Yalan-Shteklis מרים ילן-שטקליס, children's literature
- Nechama Leibowitz נחמה לייבוביץ, education
- Yaakov Talmon יעקב טלמון, social sciences
- Avraham HaLevi Frankel אברהם פרנקל, exact sciences
- Manfred Aschner מנפרד אשנר, life sciences
- Haim Ernst Wertheimer חיים ארנסט ורטהיימר, medicine
- Hanna Rovina חנה רובינא, theatre
- 1955:
- Ephraim Urbach אפרים אורבך and Isaac Heinemann יצחק היינמן, Jewish studies
- Zalman Shneur זלמן שניאור and Yitzhak Lamdan יצחק למדן, literature
- Michael Fekete מיכאל פקטה, exact sciences
- Israel Reichart ישראל רייכרט, Yaakov Ben-Tor יעקב בן-תור and Akiva Vroman עקיבא פורמן, life sciences
- Benjamin Shapira בנימין שפירא and Sara Hestrin-Lerner שרה הסטרין-לרנר, medical science
- Netanel Hochberg נתנאל הוכברג, agriculture
- Zahara Schatz זהרה ש"ץ, painting and sculpture
- 1954:
- Schmuel Hugo Bergmann שמואל הוגו ברגמן, humanities
- David Shimoni דוד שמעוני and Shmuel Yosef Agnon ש"י עגנון, literature
- Arthur Biram ארתור בירם, education
- Gad Tedeschi גד טדסקי, jurisprudence
- Franz Ollendorff פרנץ אולנדורף, exact sciences
- Michael Zohary מיכאל זהרי, life sciences
- Shimon Fritz Bodenheimer שמעון בודנהיימר, agriculture
- Ödön Pártos עדן פרטוש, music
- 1953:
- Gedaliah Alon גדליה אלון, Jewish studies (Posthumously).
- Haim Hazaz חיים הזז and Ya'akov Cohen יעקב כהן, literature
- Dina Feitelson-Schur דינה פייטלסון-שור, education; first woman and youngest ever (age 27) to be awarded the Israel Prize.
- Mark Dvorzhetski מרק דבורז'צקי, social science
- Lipman Heilprin ליפמן היילפרין, medical science
- Zeev Ben-Zvi זאב בן-צבי, sculpture (Posthumously).
- Shimshon Amitsur שמשון עמיצור and Jacob Levitzki יעקב לויצקי, exact sciences