Start My Family Tree Welcome to Geni, home of the world's largest family tree.
Join Geni to explore your genealogy and family history in the World's Largest Family Tree.
view all

Profiles

  • Tauno Armas Johannes Antinpoika Jääskeläinen (1888 - 1947)
    Apteekkari. Helsinki. Kotoisin: Sortavalan kaupunki. Syntymä / Birth / Рождение: Sortavalan evankelisluterilainen maaseurakunta, syntyneet v. 1888: Sortavala provincial parish Evangelical Luthe...
  • Hannu Kalevi Brelo (1953 - 2012)
    Laulaja ja muusikko, joka sävelsi ja sanoitti lauluja livvinkarjalan kielellä. Juuka. Syntymä / Birth / Рождение: Hannu Kalevi Brelo syntyi 23.09.1953 Juuassa. Kuolema / Death / Смерть: Hannu...
  • Nelli (Filonella) Parppei (1916 - 1999)
    Yksityisen vanhainkodin johtaja, kotitalousneuvoja. Kotoisin: Leppäniemi, Suojärvi. Asuinpaikka Suojärvellä : Suojärven Leppäniemen koulu ja Maimalammin kyläkartan talo numero 9.
  • Erkki Melartin (1875 - 1937)
    Säveltäjä, kapellimestari, professori. Helsingin maalaiskunta. Syntyisin: Käkisalmen maalaiskunta. Syntymä / Birth / Рождение: Käkisalmen evankelisluterilainen maaseurakunta, syntyneet v. 1875:...
  • Toivo Kuula (1883 - 1918)
    Säveltäjä, kapellimestari. Säiniö, Viipurin maalaiskunta. Muita asuinpaikkoja: Alavus, Vaasa, Oulu, Helsinki. Syntymä / Birth / Рождение: Vaasan evankelisluterilainen seurakunta, syntyneet v. 188...

Karelian Weekly Profiles

This project includes links to the Weekly Profiles of Karelian region.

Publication work of Weekly Profiles was commenced 13 December, 2015, as a work by the then Suojärvi project. The Suojärvi project later was renamed as Finland and Karelia project, the main project for those with Finno-Ugric origin.

The purpose of Weekly Profiles is to create discussion, make people to remember the profile's person, and other people in the same line. It is also intended that Weekly Profiles would inspire newcomers to join the branch of the profile. We hope that the data will continue to supplement in the lineage.

Please contact Reijo Savola, with message title "Weekly Profile", if:

  • You have information to be added to the Weekly Profiles. It is desired that the data will continue to supplement: more biographical information, more source information, more photos, etc.
  • You have have proposal(s) for a new Weekly Profile. Working on Weekly Profiles is based on the proposals. The weekly profiles can be ordinary people and well-known persons, farmers and professors, women and men, Karelian and Finnish, etc. For the Karelian Weekly Profiles, it is common, that they reflect the Karelianism, biographical information, and preferably a photo material of the person in question, or other suitable pictures.

The main project and Karelian locality projects

To the main project Finland and Karelia

Olonets Karelia: Ostretshino I Olonets I Danilovo I Yalguba I Medvezhyegorsk I Kimasozero I Kondopoga I Kotkozero I Ladva I Lindozero I Lodeinoye Pole I Munozero I Megriga I Myanduselga I Myatusovo I Padany I Petrozavodsk I Petrovskiy Yam I Porosozero I Povenets I Pudozh I Svyatozero I Reboly I Rypushkalitsy I Rimskoye I Rugozero I Sholtozero I Shunga I Shuya I Velikaya Guba I Syamozero I Tivdiya I Tolvuya I Tulomozero I Vazhiny I Veshkelitsa I Vedlozero I Vidlitsa I Vohtozero I South Karelia: Imatra I Joutseno I Kesälahti I Lappee I Lappeenranta I Lauritsala I Lemi I Luumäki I Nuijamaa I Parikkala I Rautjärvi I Ruokolahti I Saari I Savitaipale I Simpele I Taipalsaari I Uukuniemi I Ylämaa I Karelian Isthmus: Antrea I Heinjoki I Johannes I Jääski I Kanneljärvi I Kaukola I Kirvu I Kivennapa I Koivisto I Kuolemajärvi I Käkisalmi town I Käkisalmi rural municipality I Lavansaari I Metsäpirtti I Muolaa I Rautu I Räisälä I Sakkola I Seiskari I Säkkijärvi I Terijoki I Uusikirkko I Vahviala I Valkjärvi I Viipuri town I Viipuri rural municipality I Vuoksela I Ladoga Karelia: Harlu I Hiitola I Impilahti I Jaakkima I Korpiselkä I Kurkijoki I Lumivaara I Pälkjärvi I Ruskeala I Salmi I Soanlahti I Sortavala town I Sortavala rural municipality I Suistamo I Suojärvi I Northern Karelia: Eno I Ilomantsi I Joensuu I Juuka I Kiihtelysvaara I Kitee I Kontiolahti I Kuusjärvi-Outokumpu I Lieksa I Liperi I Nurmes I Pielisensuu I Pielisjärvi I Polvijärvi I Pyhäselkä I Rääkkylä I Tohmajärvi I Tuupovaara I Valtimo I Värtsilä I Tikhvin Karelia: Klimovo I Tver Karelia: Lihoslavl I Maksatiha I Rameshki I Spirovo I Torzhok I Tver I Valday Karelia: Ivanteyevo I Yedrovo I White Sea Karelia: Yushkozero I Kandalaksha I Kem I Keret I Kestenga I Kondokka I Kovda I Kolezhma I Lapino I Nyuhtsha I Olanga I Panozero I Tihtozero I Pongoma I Soroka I Shuyeretskoye I Shuyezero I Tunguda I Uhta I Poduzhemye I Vytshetaibola I Maslozero I Voknavolok


Weekly Profiles

  1. 13.12.2015-19.12.2015 Author, deceased war hero Konsta (Konstantin) Ivaninpoika Toivonen, b. 09.09.1909 Petäjäselkä, Suistamo, Finland, d. 22.12.1939 Ägläjärvi, Korpiselkä, Finland
  2. 20.12.2015-26.12.2015 Shoemaker and storyteller Aleksi Larioninpoika Uljonen-Pellonen, b. 05.04.1899 Varpakylä, Suojärvi, Finland, d. 07.08.1974 Pielisjärvi, Finland
  3. 27.12.2015-02.01.2016 Hunter, bear hunter, clairvoyant Pekka ("Hukka-Pekka") Antinpoika Ikonen, b. 03.07.1875 Lokanlahti, Ilomantsi, Finland, d. 09.06.1940 Kihlovirta, Iisalmi, Finland
  4. 03.01.2016-09.01.2016 Married to the Suojärvi Hyrsylä village Agafia Iljantytär Konttinen née Suoppi, b. 06.02.1879 Särkilahti, Veshkelitsa, Olonets, Russia, d. 29.11.1955 Juuka, Finland
  5. 10.01.2016-16.01.2016 Legendary officer Aarne Edvard ("Marokon kauhu") Tuomaanpoika Jutilainen, b. 18.10.1905 Sortavala, Finland, d. 28.10.1976 Helsinki, Finland
  6. 17.01.2016-23.01.2016 Well-known culture and municipal influencer Paul ("Šuutka-Griiša") Pavelinpoika Tulehmo former Trofimov, b. 29.01.1890 Kuikkaniemi, Suojärvi, Finland, d. 15.03.1972 Kuopio, Finland
  7. 24.01.2016-30.01.2016 Collector of Karelian folklore, teacher Iivo (Ivan) Ivaninpoika Härkönen, b. 25.08.1882 Äimäjärvi, Suistamo, Finland, d. 28.08.1941 Helsinki, Finland
  8. 31.01.2016-06.02.2016 Farmer, rune singer Mihail Timofeinpoika Vornanen, b. 06.01.1849 Vieksinki, Korpiselkä, Finland, d. 16.06.1936 Vieksinki, Korpiselkä, Finland
  9. 07.02.2016-13.02.2016 Poet and keen singer Martta (Matrona) Kuikka née Pentunen, b. 17.08.1921 Riuhtovaara, Kaitajärvi, Suojärvi, Finland, d. 22.09.2005 Joensuu, Finland
  10. 14.02.2016-20.02.2016 Rune singer, language informant Marfa ("Marppa Biibinä") Marttinantytär Biibin née Väntti, b. 24.06.1858 Siidarinniemi, Jehkilä, Leppäniemi, Suojärvi, Finland, d. 13.08.1930 Muttuli, Leppäniemi, Suojärvi, Finland
  11. 21.02.2016-27.02.2016 Author, reporter Maija Kyllikki Mäntylä née Vanninen, b. 18.08.1907 Huunukka, Impilahti, Finland, d. 05.01.1979 Kuopio, Finland
  12. 28.02.2016-05.03.2016 Rune singer and healer who contributed measurably to the birth of the new Kalevala Simana Jegorinpoika Sissonen, b. approx. 1786 Mekrijärvi, Ilomantsi, Finland, d. 20.12.1848 Mekrijärvi, Ilomantsi, Finland
  13. 06.03.2016-12.03.2016 Farmer, merchant, municipal representative Spiridon (Spirdo) Feodorinpoika Makkonen, b. 11.12.1859 Moisseinvaara, Suojärvi, Finland, d. 09.09.1929 Moisseinvaara, Suojärvi, Finland
  14. 13.03.2016-19.03.2016 Housewife Maria Feodorintytär Röpelinen née Sottinen, s. 27.03.1876 Vieksinki, Korpiselkä, Finland, k. 1961 Sonkajärvi, Finland
  15. 20.03.2016-26.03.2016 Farmer, taxi entrepreneur, honorary president of Suojärvi Parish Society Valde Vladimir Kononen, b. 14.03.1921 Moisseinvaara, Suojärvi, Finland, d. 26.09.2015 Sotkamo, Finland
  16. 27.03.2016-02.04.2016 The first Karelian Orthodox bishop, Bishop of Helsinki Aleksanteri Petrinpoika Karpin, b. 24.09.1883 Suojärvi, Finland, d. 13.10.1969 Helsinki, Finland
  17. 03.04.2016-09.04.2016 Housewife Irinja Kirilintytär Homanen née Pikari, b. 05.05.1889 Reboly, Olonets, Russia, d. 21.09.1959 Kuhmo, Finland
  18. 10.04.2016-16.04.2016 Carpenter Stepan Mihailovitš Matvejev, b. 01.08.1891 Svyatnavolok, Myanduselga, Olonets, Russia, d. 08.12.1937 Koirakangas, Toksova, Leningrad oblast, USSR
  19. 17.04.2016-23.04.2016 Farmer Rodion (Rod'i) Feofaninpoika Kononen, b. 01.04.1851 Varpakylä, Suojärvi, Finland, d. 11.12.1929 Varpakylä, Suojärvi, Finland
  20. 24.04.2016-30.04.2016 Painter, illustrator of childrens' books, faily tale writer Rudolf Sefanias Koivu former Koivunen, b. 24.12.1890 St. Petersburg, Russia (Finnish St. Maria Parish in St. Petersburg), d. 11.10.1946 Helsinki, Finland
  21. 01.05.2016-07.05.2016 Farmer Pekka Pekanpoika Sivonen, b. approx. 1696 Putkela, Ilomantsi, Finland, d. 20.11.1744 Putkela, Ilomantsi, Finland
  22. 08.05.2016-14.05.2016 Academician, professor and Karelian patriot Onni Robertinpoika Okkonen, b. 20.08.1886 Korpiselkä, Finland, d. 18.05.1962 Helsinki, Finland
  23. 15.05.2016-21.05.2016 Stone worker and farmer Samuli Samulinpoika Heija, b. 31.10.1877 Kirvu, Finland, d. 17.11.1955 Tuusmäki, Rantasalmi, Finland
  24. 22.05.2016-28.05.2016 Shoemaker Eerik Juhonpoika Durkman, ent. Turdin, b. 17.12.1886 Jouhkola, Tohmajärvi, Finland, d. 26.10.1979 Puhos, Kitee, Finland
  25. 29.05.2016-04.06.2016 Religion teacher, church and municipal politician, lay preacher Johannes Vasileinpoika Karhapää, b. 23.07.1884 Sonkaja, Ilomantsi, Finland, d. 07.03.1918 Siilainen, Joensuu, Finland
  26. 05.06.2016-11.06.2016 Fighter pilot, Sergeant Major (air force), professional pilot, double Mannerhem Cross Knight Eino ("Illu", "Lentäjä-Ässä") Ilmari Juutilainen, b. 21.02.1914 Lieksa, Finland, d. 21.02.1999 Tuusula, Finland
  27. 12.06.2016-18.06.2016 Mannerheim Cross Knight, talousneuvos (honorary title granted for lifetime by the President of the Republic of Finland for persons with remarkable merits in economy), farmer, Sergeant 1st Class Onni Henrik Määttänen, b. 10.02.1908 Maukkula, Ilomantsi, Finland, d. 13.06.2010 Joensuu, Finland
  28. 19.06.2016-25.06.2016 Smallholder, merchant Feodor Ivaninpoika Perälä, b. 01.05.1903 Hyrsylä, Salmi, Finland, d. 16.01.1967 Juuka, Finland
  29. 26.06.2016-02.07.2016 Master in Suojärvi factory Joona Ivaninpoika Arbusoff former Arbuzov, b. 05.10.1859 Annantehdas, Suojärvi, Finland, d. 23.04.1938 Annantehdas, Suojärvi, Finland.
  30. 03.07.2016-09.07.2016 Ambulatory school teacher Ida Adolfiina Turpeinen née Elo, b. 23.02.1896 Jalasjärvi, Finland, d. 07.12.1975 Ilomantsi, Finland
  31. 10.07.2016-16.07.2016 Member of the board, Valtameri Oy, Helsinki, charter member of the Suojärvi Parish Society Kosti (Konstantin) Pamilo former Borisov, b. 11.12.1912 Pyalvozero, Porosozero, Olonets, Russia, d. 19.12.2005 Helsinki, Finland
  32. 17.07.2016-23.07.2016 Rune singer Agafia (Ogoi) Iljantytär Määränen née Härkin, b. 14.05.1858 Kaitajärvi, Suojärvi, Finland, d. 06.1940 Helsinki, Finland
  33. 24.07.2016-30.07.2016 Farmer, soldier, bear hunter who lived to 100 years Nil Jaakonpoika Hilonen, b. 12.11.1867 Korpijärvi, Suojärvi, Finland, d. 22.01.1968 Polvijärvi, Finland
  34. 31.07.2016-06.08.2016 Large-scale collector of photos from Suojärvi, farmer, janitor Juho (Ivan) Vasilinpoika Koivunen, b. 22.07.1909 Moisseinvaara, Suojärvi, Finland, d. 22.101.1987 Lahti, Finland
  35. 07.08.2016-13.08.2016 Priest and well-known revivalist movement leader Henrik Heikinpoika Renqvist former Kukkonen, b. 01.08.1789 Sonkaja, Ilomantsi, Finland, d. 05.11.1866 Sortavala, Finland
  36. 14.08.2016-20.08.2016 Rune singer, painter, teacher Samppa (Samuel) Uimonen, b. 19.04.1927 Suur-Tulola, Sortavala Rural Parish, Finland, d. 18.05.2001 Kitee, Finland
  37. 21.08.2016-03.09.2016 Painter Viktor Teronen, b. 01.10.1923 Moisseinvaara, Suojärvi, Finland, d. 24.12.1974 Savonlinna, Finland
  38. 28.08.2016-03.09.2016 She belonged to the Karelian Ipatov family from Niiniselkä and Potkuselkä Jevdokija (Outi) Fedotovna Tširkova née Ipatova, b. 18.12.1920 Podkuselga, Veshkelitsa, Soviet Russia, d. 10.07.1999 Murmansk, Murmansk oblast, Russia
  39. 04.09.2016-10.09.2016 Farmer Nikolai Alekseinpoika Jeskanen, b. 22.12.1877 Ostronsaari, Ilomantsi, Finland, d. 29.05.1937 Jalovaara, Suistamo, Finland
  40. 11.09.2016-17.09.2016 Famer, rune singer Ivan (Iivana) Anisiminpoika Onoila, b. 18.08.1842 Sarkakylä, Suistamo, Finland, d. 10.10.1924 Suursarka, Suistamo, Finland
  41. 18.09.2016-24.09.2016 Housewife Aleksandra Timofeintytär Hokkinen former Miinin née Alimpijeva, b. 23.04.1891 Kimasozero, Olonets, Russia, d. 05.06.1967 Kajaani, Finland
  42. 25.09.2016-01.10.2016 Painter, graphic artist and sculptor Aleksanteri (Ali) Juho Ahola-Valo former Akkanen, b. 27.01.1900 Impilahti, Finland, d. 15.09.1997 Simrishamn, Skåne, Sweden
  43. 02.10.2016-08.10.2016 Composer, music teacher and organist Tuomo Sakari Mononen, b. 27.07.1928 Korpiselkä, Finland, d. 07.06.1997 Espoo, Finland
  44. 09.10.2016-15.10.2016 Housewife, folk singer Pelagea Timofeintytär Kuljukka née Lipitsä, b. 07.10.1897 Koitto, Suistamo, Finland, d. 27.10.1978 Iisalmi, Finland
  45. 16.10.2016-22.10.2016 Soldier in three different armed forces Kirill Akimovitš Sorokin or Erkki Harakka, b. 23.05.1919 Veshkelitsa, Karelia, Soviet Russia, d. 30.09.2003 Veshkelitsa, Karelia, Russia
  46. 23.10.2016-29.10.2016 Fire watchman Johannes Liesma (Ivan Ignatjev), b. 17.08.1898 Mandera, Tulomozero, Olonets, Russia, d. 02.10.1982 Valkeakoski, Finland
  47. 30.10.2016-05.11.2016 Long patrol leader and leader Lauri Solehmainen, b. 11.11.1915 Korpiselkä, Finland, d. 22.06.1993
  48. 06.11.2016-12.11.2016 Shoemaker Matti (Markke) Grigoreinpoika Hokkinen ent. Fokin, b. 25.02.1876 Suopassalmi, Uhta, White Sea Karelia, Russia, d. 16.08.1957 Kajaani, Finland
  49. 13.11.2016-19.11.2016 Postman Pekka (Petter, "Posti-Pekka") Feodorinpoika Kontamo former Kononoff, b. 18.12.1902 Ignoila, Salmi, Finland, d. 04.06.1978 Sortavala, Finland
  50. 20.11.2016-26.11.2016 Merchant, kantele player, composer and lyrics writer Vanja (Ivan) Pavelinpoika Tallas former Trofimoff, b. 01.07.1876 Kuikkaniemi, Suojärvi, Finland, d. 18.07.1952 Turku, Finland
  51. 27.11.2016-03.12.2016 Kantele player, rune singer Timo (Timofei) Jegorinpoika Lipitsä, b. 01.05.1857 Koitonselkä, Suistamo, Finland, d. 05.04.1950 Niemiskylä, Kiuruvesi, Finland
  52. 04.12.2016-10.12.2016 Merchant, parliament representative Jaakko Antinpoika Häkli, b. 06.10.1848 Lopotti, Kurkijoki, Finland, d. 28.05.1902 Bad Nauheim, Hessen, Germany
  53. 11.12.2016-17.12.2016 Painter Grigor Dimitreinpoika Auer, b. 02.01.1882 Pitkäranta, Impilahti, Finland, d. 20.12.1967 Helsinki, Finland
  54. 18.12.2016-24.12.2016 Farmer, maanviljelijä, girder carpenter Johannes (Ivan) Keikkonen, b. 12.11.1907 Kotajärvi, Suojärvi, Finland, d. 27.05.1975 Valtimo, Finland
  55. 25.12.2016-31.12.2016 Archpriest, rector Sergei Nikolainpoika Okulov, b. 22.09.1853 Suistamo kk., Finland, d. 08.02.1940 Kuopio, Finland
  56. 01.01.2017-07.01.2017 Merchant Onni Dimitreinpoika Lukkanen-Lukin, s. 03.06.1899 Rovkula, Reboly, Olonets, Russia, k. 25.12.1976 Ilomantsi, Finland
  57. 08.01.2017-14.01.2017 Farmer, author, causerie writer Jussi (Johannes) Heikinpoika Olkinuora, b. 27.12.1894 Olkinuora, Antrea, Finland, d. 18.09.1983 Mikkelin maalaiskunta, Finland
  58. 15.01.2017-21.01.2017 folk entertainer, performer Dimitri ("Maisun Miitrei") Davidanpoika Taronen, b. 11.02.1861 Uuksujärvi, Suistamo, Finland, d. 26.06.1940 Helsinki, Finland
  59. 22.01.2017-28.01.2017 Rune singer, keen singer, housewife Matjoi (Matrona, "Karjalan äiti") Alekseintytär Plattonen née Sotikainen, b. 06.12.1843 Loimola, Suistamo, Finland, d. 28.09.1928 Loimola, Suistamo, Finland
  60. 29.01.2017-04.02.2017 Rune singer, housewife Elmi Maria Matintytär Tsokkinen née Kokko, b. 05.07.1885 Aittokoski, Suojärvi, Finland, d. 12.04.1979 Helsinki, Finland
  61. 05.02.2017-11.02.2017 Housewife Maila Valpuri Antintytär Parviainen née Partanen, b. 03.04.1916 Huhus, Ilomantsi, Finland, d. 03.06.1998 Ilomantsi, Finland
  62. 12.02.2017-18.02.2017 Author with roots from Suojärvi Kaitajärvi village Aleksandr Fedotovitš Kirillov or Kalle Jussila, b. 26.06.1910 Nyadlahta, Tsalkoselga, Petrozavodsk ujezd, Olonets, Russia, d. 15.12.1941 Vinnitsy, Podporozhyen rayon, Leningrad oblast, USSR
  63. 19.02.2017-25.02.2017 vuorineuvos (honorary title granted for lifetime by the President of the Republic of Finland for persons with remarkable merits in industry), founder of Asko Corporation Aukusti Heikinpoika Asko-Avonius former Avonius, b. 17.05.1887 Makarinvaara 4, Pälkjärvi, Finland, d. 13.09.1965 Laitialan kartano, Hollola, Finland
  64. 26.02.2017-04.03.2017 Boxer, Olympic champion Sten ("Stepa") Suvio former Schuschin, b. 25.11.1911 Hannila, Viipuri Rural Parish, Finland, d. 19.10.1988 Helsinki, Finland
  65. 05.03.2017-11.03.2017 Author, essayist, reporter, poet, culture influencer Olavi Pekanpoika Paavolainen, b. 17.09.1903 Kirkonkylä, Kivennapa, Finland, d. 19.07.1964 Helsinki, Finland
  66. 12.03.2017-18.03.2017 Housewife Anni ("Murron mummo") Mihailintytär Murto née Katalkina, b. 05.09.1892 Hyrsylä, Salmi, Finland, d. 28.06.1976 Joensuu, Finland
  67. 19.03.2017-25.03.2017 Poet, author, translator Pentti Ilmari Saarikoski, b. 02.09.1937 Impilahti, Finland, d. 24.08.1983 Joensuu, Finland
  68. 26.03.2017-01.04.2017 Teacher, Fennoman, supporter of Finnish-language schools in Border Karelia during the Russification period Tilma Sofia Juhanantytär Hainari former Forsström née Hagan, b. 01.09.1961 Kontiolahti, Ruskeala, Finland, d. 23.01.1940 Helsinki, Helsinki
  69. 02.04.2017-08.04.2017 Kauppaneuvos (honorary title granted for lifetime by the President of the Republic of Finland for persons with remarkable merits in commerce), Member of Parliament, arts patronage Juho Juhonpoika Lallukka, b. 03.02.1852 Humalainen, Räisälä, Finland, d. 01.12.1913 Viipuri, Finland
  70. 09.04.2017-15.04.2017 Rune singer, housewife Martta (Marfa) Nikolaintytär Kähmi née Lytsy, b. 07.07.1878 Sarkakylä, Suistamo, Finland, d. 07.12.1961 Eno, Finland
  71. 16.04.2017-22.04.2017 Housewife, rune singer, naturopath, seer Magdaleena ("Mateli Kuivalatar") Antintytär Kuivalainen, b. 08.05.1771 Huhus, Ilomantsi, Finland, d. 29.12.1846 Huhus, Ilomantsi, Finland
  72. 23.04.2017-29.04.2017 Legendary Finnish sniper, farmer Simo ("Simuna") Häyhä, b. 17.12.1905 Miettilä, Rautjärvi, Finland, d. 01.04.2002 Hamina, Finland
  73. 30.04.2017-06.05.2017 Bear hunter, rune singer, farmer Kuisma ("Ar'ehkan Kužma") Timofeinpoika Pussinen, b. 31.10.1869 Kaitajärvi, Suojärvi, Finland, d. 19.10.1937 Kaitajärvi, Suojärvi, Finland
  74. 07.05.2017-13.05.2017 Graphic artist Viktor (Viki) Mustikainen, b. 05.01.1930 Suojärvi, Finland, d. 02.10.1999 Helsinki, Finland
  75. 14.05.2017-20.05.2017 Farmer Jefim Ontropanpoika Tutturev, b. approx. 1864 Uhmoigora, Veshkelitsa, Olonets Russia, d. approx. Bichurino, Bardimskiy rayon, Perm oblast, USSR
  76. 21.05.2017-27.05.2017 Keen singer, rune singer Vassa ("Virzi-Vašši") Grigoreintytär Harakka, b. 07.08.1845 Kuikkaniemi, Suojärvi, Finland, d. 18.03.1937 Leppäniemi, Suojärvi, Finland
  77. 28.05.2017-03.06.2017 Provost, Vicar of Ilomantsi Orthodox Parish Mikael Stepaninpoika Skorodumoff, b. 04.06.1848 Kuopio, Finland, d. 01.04.1914 Ilomantsi, Finland
  78. 04.06.2017-10.06.2017 Teacher, collector of Border-Karelian tradition Lyyli (Lydia) Home, b. 11.05.1901 Maimalampi, Suojärvi, Finland, d. 17.03.1982 Joensuu, Finland
  79. 11.06.2017-17.06.2017 Grammar school teacher Matti (Matfei) Nikolainpoika Pajunen former Pankratjev, b. 24.07.1891 Pieni Rytty, Sortavala Rural Parish, Finland, d. 25.01.1971 Joensuu, Finland
  80. 18.06.2017-24.06.2017 Linguist, professor of Finnic languages Aimo Armas Turunen, b. 25.02.1912 Huhus, Ilomantsi, Finland, d. 21.09.2000 Helsinki, Finland
  81. 25.06.2017-01.07.2017 Janitor, logger, champion in Kyykkä (Karelian Skittles) Olli (Aleksi) Vapekko, b. 17.03.1910 Hautavaara, Suojärvi, Finland, d. 13.07.2005 Juuka, Finland
  82. 02.07.2017-08.07.2017 Construction foreman Aleksanteri ("Ol'eksin San'a") Poresvuo former Bombin, b. 23.02.1916 Bomba house, Kuikkaniemi, Suojärvi, Finland, d. 06.12.1990 Kuopio, Finland
  83. 09.07.2017-15.07.2017 Farmer Daniel ("Dan'i") Jeliseinpoika Pussinen, b. 02.12.1901 Kaitajärvi, Suojärvi, Finland, d. 19.05.1978 Nurmes, Finland
  84. 16.07.2017-29.07.2017 Farmer Fedot ("Hetšu") Spiridoninpoika Makkonen, b. 27.02.1890 Moisseinvaara, Suojärvi, Finland, d. 15.10.1964 Sotkamo, Finland
  85. 23.07.2017-29.07.2017 Grammar school teacher, folklore artist Sanni (Aleksandra) Pyörnilä née Kähmi, b. 30.05.1908 Hodjala, Piensarka, Suistamo, Finland, d. 27.04.1998 Eno, Finland
  86. 30.07.2017-05.08.2017 Transportation contractor, well-known driver and entertainer in Border-Karelian and Russian Karelian trips Jouko Rainer Brelo, b. 21.10.1959 Ahmovaara, Juuka, Finland, d. 23.06.2017 Tiiliniemi, Juuka, Finland
  87. 06.08.2017-12.08.2017 Merchant Paraskeva ("Hämyn Paša") Mitrofanintytär Hämynen, b. 21.10.1886 Evanniemi, Suojärvi, Finland, d. 11.05.1960 Valtimo, Finland
  88. 13.08.2017-19.08.2017 valtioneuvos (honorary title granted for lifetime by the President of the Republic of Finland for persons with remarkable merits in government) Herman Johansson Hallonblad, b. 05.06.1825 Sortavala, Finland, d. 22.02.1894 Sortavala, Finland
  89. 20.08.2017-26.08.2017 Rune singer, farmer Pedri (the elder) Ivaninpoika Shemeikka, b. approx. 1821 Muuanto, Suistamo, Finland, d. 11.04.1915 Öllölä, Tuupovaara, Finland
  90. 27.08.2017-02.09.2017 Bobyl, farmer, rune singer, kantele player Ivan ("Jehkin Iivana") Jefiminpoika Shemeikka, b. 21.08.1843 Muuanto, Suistamo, Finland, d. 02.03.1911 Helsinki, Finland
  91. 03.09.2017-09.09.2017 PhD, historian, culture influencer Heikki Einari ("Kotškazen Feďa") Koukkunen, b. 21.03.1938 Varpakylä, Suojärvi, Finland, d. 09.11.1historioitsija983 Joensuu, Finland
  92. 10.09.2017-16.09.2017 Farmer, guesthouse keeper, bear hunter Jaakko Mironanpoika Pyy, b. 24.04.1851 Ägläjärvi, Korpiselkä, Finland, d. 06.05.1938 Ägläjärvi, Korpiselkä, Finland
  93. 17.09.2017-23.09.2017 Bobyl, rune singer Arhippa Saveleinpoika Puruskainen, b. approx. 1784 Hattuvaara, Ilomantsi, Finland, d. 018.12.1860 Hattuvaara, Ilomantsi, Finland
  94. 24.09.2017-30.09.2017 Proseffor, folklore researcher, with roots from Suojärvi and Korpiselkä Viktor Jakovlevitš Jevsejev, b. 31.05.1910 Jehkilä, Suojärvi, Finland, d. 12.12.1986 Petrozavodsk, Karelia, USSR
  95. 01.10.2017-07.10.2017 Seer, clairvoyant and singer Pahom Nikiforinpoika Melentjev or Poahkomie Omenaińi or Poahkomie Omenainen, b. approx. 1816 Akonlahti, Voknavolok, White Sea Karelia, Russia, d. approx. 1903 Nykyttilä, Akonlahti, Kondoka, White Sea Karelia, Russia
  96. 08.10.2017-14.10.2017 Keen singer, naturopath, midwife, hut wife Tatjana Stepanintytär Teronen, b. 12.01.1860 Ägläjärvi, Korpiselkä, Finland, d. 20.04.1932 Ägläjärvi, Korpiselkä, Finland
  97. 15.10.2017-21.10.2017 Karelian Soviet authorNikolai Grigorjevitš Laine (Hippinen, Gippijev), b. 27.05.1920 Repola,Finland, d. 18.02.1984 Petrozavodsk, Karelia, USSR
  98. 22.10.2017-28.10.2017 Housewife, keen singer Irinja Antonintytär Arhipoff née Antonova, b. 10.05.1864 Klyushina gora, Himoly, Olonets, Russia, d. 09.11.1934 Ilomantsi kk., Ilomantsi, Finland
  99. 29.10.2017-04.11.2017 Missionary Pietari Paavonpoika Kurvinen, b. 18.07.1842 Lapinniemi, Kivilahti, Ilomantsi, Finland, d. 25.11.1925 Karkku, Finland
  100. 05.11.2017-11.11.2017 Rector Nestor Norppa, b. 17.07.1929 Hantšakanniemi, Suojärvi, Finland, d. 22.02.2013 Joensuu, Finland
  101. 12.11.2017-18.11.2017 Merchant from Viipuri Johan Robert Antinpoika Karttunen, b. 14.04.1878 Sotkuma, Polvijärvi, Finland, d. 19.11.1940 Helsinki, Finland
  102. 19.11.2017-25.11.2017 Farmer of major estate Mihail ("Ukko Mihaila") Maksimanpoika Home, b. 1811 Maimalampi, Suojärvi, Finland d. 09.06.1897 Maimalampi, Suojärvi, Finland
  103. 26.11.2017-02.12.2017 Varatuomari (formal title granted to lawyer who has been trained on the bench and thus gained sufficient experience to act as judge in court) Rainer Aleksander Veisterä former von Weissenberg, b. 29.09.1903 Viipuri, Finland, d. 21.02.1985 Helsinki, Finland
  104. 03.12.2017-09.12.2017 Linguist, teacher, author, collector of Karelian major wordstocks Edvard Vilhelm Ahtia former Stark, b. 12.11.1867 Dragsvik, Tammisaari, Finland, d. 15.03.1953 Helsinki, Finland
  105. 10.12.2017-16.12.2017 Member of Parliament, Member of Finnish People's Delegation Jalo Johan Petterinpoika Kohonen, b. 20.08.1884 Viipuri, Finland, d. 05/1935 Petrozavodsk, Karelia, USSR
  106. 17.12.2017-23.12.2017 smallholder, lumberman Matti Juhonpoika Kontturi, s. 01.07.1894 Sonkaja, Ilomantsi, Finland, k. 16.08.1985 Ilomantsi, Finland
  107. 24.12.2017-30.12.2017 professor, Doctor of Theology, Orthodox Provost Heikki Makkonen, b. 02.02.1936 Moisseinvaara, Suojärvi, Finland, d. 03.04.2016 Spain
  108. 31.12.2017-06.01.2018 guesthouse mistress, rune singer, keen singer Marfa (Marppa) Feodorintytär Tschokkinen née Vornanen, b. 19.08.1849 Tolvajärvi, Korpiselkä, Finland, d. 02.07.1935 Tšokki, Korpiselkä, Finland
  109. 07.01.2018-13.01.2018 Grammar School Teacher Matti (Matfei) Mihailinpoika Home, b. 09.08.1874 Maimalampi, Suojärvi, Finland, d. 21.05.1927 Maimalampi, Suojärvi, Finland
  110. 14.01.2018-20.01.2018 Merchant Pekka Antoninpoika Homanen, b. 11.01.1889 Saarenpää, Reboly, Olonets, Russia, d. 22.09.1952 Helsinki, Finland
  111. 21.01.2018-27.01.2018 Workman Juho (Ivan) Heikkinen former Feodorov, b. 24.06.1903 Lusma, Reboly, Olonets, Russia, k. 15.07.1982 Lieksa, Finland
  112. 28.01.2018-03.02.2018 Rune singer, keen singer, workman's wife Ahri (Agrippina) Ivanintytär Vornanen née Savinainen, b. 23.06.1868 Ägläjärvi, Korpiselkä, Finland, d. 17.12.1937 Ägläjärvi, Korpiselkä, Finland
  113. 04.02.2018-10.02.2018 Editor-in-chief, author Heikki Lauri Laurinpoika Hyppönen, b. 13.05.1885 Alattu, Suistamo, Finland, d. 26.10.1956 Raahe, Finland
  114. 11.02.2018-17.02.2018 Pitäjänneuvos (Finnish honorary title), librarian Pauli Repo, b. 04.03.1915 Suistamo kk., Suistamo, Finland, d. 20.06.1997 Juuka, Finland
  115. 18.02.2018-24.02.2018 Farmer Pedri Avtonominpoika Härkin or Auhtoin Peša, b. 30.06.1870 Kaitajärvi, Suojärvi, Finland, d. 21.10.1930 Kaitajärvi, Suojärvi, Finland
  116. 25.02.2018-03.03.2018 Housewife, naturopath Anni Aapontytär Pölönen née Mikkonen, b. 16.06.1889 Varpanen, Pielisjärvi, Finland, d. 03.03.1960 Varpanen, Pielisjärvi, Finland
  117. 04.03.2018-10.03.2018 rakennusneuvos (honorary title granted by the President of the Republic) Pekka Tavi, b. 21.02.1921 Suojärvi, Finland, k. 21.10.1993 Nurmes, Finland
  118. 11.03.2018-17.03.2018 Lecturer in Music, composer, poet Pekka Juhani Heikinpoika Hannikainen, n. 09.12.1854 Nurmes, Finland, d. 13.09.1924 Helsinki, Finland
  119. 18.03.2018-24.03.2018 Crown forest ranger Filip (Hilippa) Timofeinpoika Vornanen, b. 09.10.1849 Tolvajärvi, Korpiselkä, Finland, d. 11.08.1920 Tolvajärvi, Korpiselkä, Finland
  120. 25.03.2018-31.03.2018 Teacher, merchant, kantele player Antero (Andrei) Filipinpoika Vornanen, b. 18.08.1889 Tolvajärvi, Korpiselkä, Finland, d. 23.02.1937 Varpakylä, Suojärvi, Finland
  121. 01.04.2018-07.04.2018 Member of Parliament, Customs counsellor, minister Veikko Emil Aleksander Vennamo former Fennander, b. 11.06.1913 Lahdenpohja, Jaakkima, Finland, d. 12.06.1997 Helsinki, Finland
  122. 08.04.2018-14.04.2018 Village merchant, farmer Mikko (Mihail) Jaakonpoika Kairulahti former Näivö, b. 28.09.1898 Salonkylä, Suojärvi, Finland, d. 28.12.1975 Varkaus, Finland
  123. 15.04.2018-21.04.2018 Poet, author, translator, worker Kustaa Jalmari Erikinpoika Virtanen, b. 08.01.1889 Mainiemi, Padasjoki, Finland, d. 02.04.1939 Kotlas Prisoner station, Arkangel oblast, Soviet Union
  124. 22.04.2018-28.04.2018 Farmer, lay judge, municipal representative Jaakko Terenteinpoika Näivö, b. 01.10.1856 Salonkylä, Suojärvi, Finland, d. 12.02.1940 Kaimaoja Transfer Camp, Kondopoga, Karelia, Soviet Union
  125. 29.04.2018-05.05.2018 Farmer Ivan ("Hyytty") Alekseinpoika Savinainen, b. 02.02.1875 Salonkylä, Suojärvi, Finland, d. 15.05.1940 Kaimaoja Transfer Camp, Kondopoga, Karelia, Soviet Union
  126. 06.05.2018-12.05.2018 Mail carrier Maria Timofeintytär Prokkojeva (Prokkonen) née Butorina, s.n. 1897 Pohjoispää, Svyatnavolok, Myanduselga, Olonets Governorate, Russia
  127. 13.05.2018-19.05.2018 Composer Toivo Timoteus Matinpoika Kuula, b. 07.07.1883 Alavus, Finland, d. 18.05.1918 Viipuri, Finland
  128. 20.05.2018-26.05.2018 Farmer Pekka Martiskainen b. 09.02.1923, Liusvaara, Ilomantsi, Finland, d. 30.01.2015 Ilomantsi, Finland
  129. 27.05.2018-02.06.2018 Farmer, merchant, kantele player, bear hunter Jeyssei (Jevsei) Mironanpoika Pyy, b. 20.06.1868 Yläjärvi, Korpiselkä, Finland, d. 28.11.1951 Oulu, Finland
  130. 03.06.2018-09.06.2018 Poet, translator Otto Toivo Lyy former Mähönen, b. 20.04.1898 Joensuu, Finland, d. 27.07.1976 Naantali, Finland
  131. 10.06.2018-16.06.2018 Composer, conductor, professor Erik Gustav (Erkki) Oskarinpoika Melartin, b. 07.02.1875 Käkisalmi rural parish, Finland, d. 14.02.1937 Helsinki rural parish, Finland
  132. 17.06.2018-23.06.2018 Manager of retirement home, adviser in housekeeping Nelli (Filonella) Parppei née Home, b. 09.07.1916 Leppäniemi, Suojärvi, Finland, d. 14.01.1999 Joensuu, Finland
  133. 24.06.2018-30.06.2018 Livvi-Karelian language singer Hannu Kalevi Brelo, b. 23.09.1953 Juuka, Finland, d. 02.05.2012 Juuka, Finland
  134. 01.07.2018-07.07.2018 Apothecary Tauno Armas Johannes Jääskeläinen, b. 04.08.1888 Sortavala town, Finland, d. 01.11.1947 Helsinki, Finland

Karjalan viikkoprofiilit

Tähän projektiin on koottu linkit Karjalan alueen viikkoprofiileihin.

Viikkoprofiilien julkaiseminen aloitettiin 13.12.2015 silloisen Suojärvi-projektin puitteissa. Suojärvi-projektihan myöhemmin muotoutui Suomi ja Karjala -nimiseksi suomalaissukuisten pääprojektiksi.

Viikkoprofiilien tarkoitus on virittää keskustelua, ja saada ihmisiä muistelemaan profiilin henkilöä, ja saman sukuhaaran muitakin henkilöitä. Tarkoitus on myös, että viikkoprofiilit innostaisivat uusia sukupuuhun tulijoita profiilin sukuhaaraan. Toivottavasti tiedot edelleen täydentyvät sukuhaarassa.

Ota yhteyttä Reijo Savolaan, viestin otsikkona "Viikkoprofiili", jos:

  • Olemassaoleviin viikkoprofiileihin on täydennettävää. Viikkoprofiileita halutaan täydentää entisestäänkin: lisää muistelmia, lähdetietoja, valokuvia yms.
  • Sinulla olisi ehdotus tai ehdotuksia uusiksi viikkoprofiileiksi. Viikkoprofiileiden työstö tapahtuu ehdotusten pohjalta. Viikkoprofiileiden henkilöt voivat olla tavallisia ja tunnettuja, maanviljelijöitä ja professoreita, naisia ja miehiä, karjalankielisiä ja suomenkielisiä, jne. Karjalan viikkoprofiileita yhdistää karjalaisuus, tiedot elämäntaipaleesta ja mielellään henkilökuvamateriaali tai muut sopivat kuvat.

Pääprojekti ja Karjalan paikkakuntaprojektit

Pääprojektiin Suomi ja Karjala

Paikkakuntaprojektit:

Aunuksen Karjala: Ahnus I Aunus I Danilova I Jallahti I Karhumäki I Kiimasjärvi I Kontupohja I Kotkatjärvi I Latva I Lintujärvi I Lotinapelto I Munjärvi I Mäkriä I Mäntyselkä I Mätässyvä I Paatene I Petroskoi I Petrovski Jam I Porajärvi I Poventsa I Puudoži I Pyhäjärvi I Repola I Riipuskala I Rimoila I Rukajärvi I Soutjärvi I Sunku I Suoju I Suurlahti I Säämäjärvi I Tiutia I Tolvoja I Tulemajärvi I Vaaseni I Veskelys I Vieljärvi I Vitele I Vuohtjärvi I Etelä-Karjala: Imatra I Joutseno I Kesälahti I Lappee I Lappeenranta I Lauritsala I Lemi I Luumäki I Nuijamaa I Parikkala I Rautjärvi I Ruokolahti I Saari I Savitaipale I Simpele I Taipalsaari I Uukuniemi I Ylämaa I Karjalankannas: Antrea I Heinjoki I Johannes I Jääski I Kanneljärvi I Kaukola I Kirvu I Kivennapa I Koivisto I Kuolemajärvi I Kyyrölä I Käkisalmen kaupunki I Käkisalmen maalaiskunta I Lavansaari I Metsäpirtti I Muolaa I Pyhäjärvi I Rautu I Räisälä I Sakkola I Seiskari I Suursaari I Säkkijärvi I Terijoki I Tytärsaari I Uusikirkko I Vahviala I Valkjärvi I Viipurin kaupunki I Viipurin maalaiskunta I Vuoksela I Vuoksenranta I Äyräpää I Laatokan Karjala: Harlu I Hiitola I Impilahti I Jaakkima I Korpiselkä I Kurkijoki I Lumivaara I Pälkjärvi I Ruskeala I Salmi I Soanlahti I Sortavalan kaupunki I Sortavalan maalaiskunta I Suistamo I Suojärvi I Pohjois-Karjala: Eno I Ilomantsi I Joensuu I Juuka I Kiihtelysvaara I Kitee I Kontiolahti I Kuusjärvi-Outokumpu I Lieksa I Liperi I Nurmes I Pielisensuu I Pielisjärvi I Polvijärvi I Pyhäselkä I Rääkkylä I Tohmajärvi I Tuupovaara I Valtimo I Värtsilä I Tihvinän Karjala: Klimovo I Tverin Karjala: Lihoslavlja I Maksuatiha I Ruameška I Spiirova I Toršku I Tver I Valdain Karjala: Ivantejeva I Jedrovo I Vienan Karjala: Jyskyjärvi I Kantalahti I Kemi I Kieretti I Kiestinki I Kontokki I Kouta I Kuolisma I Laapina I Njuhtša I Oulanka I Paanajärvi I Pistojärvi I Ponkama I Sorokka I Suiku I Suikujärvi I Tunkua I Uhtua I Usmana I Vitsataipale I Voijärvi I Vuokkiniemi


Viikkoprofiilit

  1. 13.12.2015-19.12.2015 kirjailija, sankarivainaja Konsta (Konstantin) Ivaninpoika Toivonen, s. 09.09.1909 Petäjäselkä, Suistamo, k. 22.12.1939 Ägläjärvi, Korpiselkä
  2. 20.12.2015-26.12.2015 suutari ja tarinankertoja Aleksi Larioninpoika Uljonen-Pellonen, s. 05.04.1899 Varpakylä, Suojärvi, k. 07.08.1974 Pielisjärvi
  3. 27.12.2015-02.01.2016 metsämies, karhunkaataja, selvännäkijä Pekka ("Hukka-Pekka") Antinpoika Ikonen, s. 03.07.1875 Lokanlahti, Ilomantsi, k. 09.06.1940 Kihlovirta, Iisalmi
  4. 03.01.2016-09.01.2016 Suojärven Hyrsylään avioitunut Agafia Iljantytär Konttinen o.s. Suoppi, s. 06.02.1879 Särkilahti, Veskelys, Aunuksen Karjala, Venäjä, k. 29.11.1955 Juuka
  5. 10.01.2016-16.01.2016 legendaarinen upseeri Aarne Edvard ("Marokon kauhu") Tuomaanpoika Jutilainen, s. 18.10.1905 Sortavala, k. 28.10.1976 Helsinki
  6. 17.01.2016-23.01.2016 tunnettu suojärveläinen kulttuuri- ja kunnallisvaikuttaja Paul ("Šuutka-Griiša") Pavelinpoika Tulehmo, ent. Trofimov, s. 29.01.1890 Kuikkaniemi, Suojärvi, k. 15.03.1972 Kuopio
  7. 24.01.2016-30.01.2016 karjalaisen kansanperinteen kerääjä, opettaja Iivo (Ivan) Ivaninpoika Härkönen, s. 25.08.1882 Äimäjärvi, Suistamo, k. 28.08.1941 Helsinki
  8. 31.01.2016-06.02.2016 talollinen, runonlaulaja Mihail Timofeinpoika Vornanen, s. 06.01.1849 Vieksinki, Korpiselkä, k. 16.06.1936 Vieksinki, Korpiselkä
  9. 07.02.2016-13.02.2016 runoilija ja itkuvirsien taitaja Martta (Matrona) Kuikka o.s. Pentunen, s. 17.08.1921 Riuhtovaara, Kaitajärvi, Suojärvi, k. 22.09.2005 Joensuu
  10. 14.02.2016-20.02.2016 runonlaulaja, kielenopas Marfa ("Marppa Biibinä") Marttinantytär Biibin o.s. Väntti, s. 24.06.1858 Siidarinniemi, Jehkilä, Leppäniemi, Suojärvi, k. 13.08.1930 Muttuli, Leppäniemi, Suojärvi
  11. 21.02.2016-27.02.2016 kirjailija, toimittaja Maija Kyllikki Mäntylä o.s. Vanninen, s. 18.08.1907 Huunukka, Impilahti, k. 05.01.1979 Kuopio
  12. 28.02.2016-05.03.2016 uuden Kalevalan syntyyn oleellisesti vaikuttanut runonlaulaja, talollinen, parantaja Simana Jegorinpoika Sissonen, s. n. 1786 Mekrijärvi, Ilomantsi, k. 20.12.1848 Mekrijärvi, Ilomantsi
  13. 06.03.2016-12.03.2016 talollinen, kauppias, kunnallismies Spiridon (Spirdo) Feodorinpoika Makkonen, s. 11.12.1859 Moisseinvaara, Suojärvi, k. 09.09.1929 Moisseinvaara, Suojärvi
  14. 13.03.2016-19.03.2016 emäntä Maria Feodorintytär Röpelinen o.s. Sottinen, s. 27.03.1876 Vieksinki, Korpiselkä, k. 1961 Sonkajärvi
  15. 20.03.2016-26.03.2016 maanviljelijä, taksiyrittäjä, Suojärven Pitäjäseuran kunniapuheenjohtaja Valde Vladimir Kononen, s. 14.03.1921 Moisseinvaara, Suojärvi, k. 26.09.2015 Sotkamo
  16. 27.03.2016-02.04.2016 ensimmäinen karjalainen ortodoksinen piispa, Helsingin piispa Aleksanteri Petrinpoika Karpin, s. 24.09.1883 Suojärvi, k. 13.10.1969 Helsinki
  17. 03.04.2016-09.04.2016 emäntä Irinja Kirilintytär Homanen o.s. Pikari, s. 05.05.1889 Repola, Aunus, Venäjä, k. 21.09.1959 Kuhmo
  18. 10.04.2016-16.04.2016 puuseppä Stepan Mihailovitš Matvejev, s. 01.08.1891 Pyhäniemi, Mäntyselkä, Aunus, Venäjä, k. 08.12.1937 Koirakangas, Toksova, Leningradin alue, Neuvostoliitto
  19. 17.04.2016-23.04.2016 talollinen Rodion (Rod'i) Feofaninpoika Kononen, s. 01.04.1851 Varpakylä, Suojärvi, k. 11.12.1929 Varpakylä, Suojärvi
  20. 24.04.2016-30.04.2016 taidemaalari, lastenkirjojen kuvittaja ja satukirjailija Rudolf Sefanias Koivu, ent. Koivunen, s. 24.12.1890 Pietari, Venäjä (Pietarin suomalainen Pyhän Marian srk.), k. 11.10.1946 Helsinki
  21. 01.05.2016-07.05.2016 talollinen Pekka Pekanpoika Sivonen, s. n. 1696 Putkela, Ilomantsi, k. 20.11.1744 Putkela, Ilomantsi
  22. 08.05.2016-14.05.2016 akateemikko, taidehistorian professori ja kareliaani Onni Robertinpoika Okkonen, s. 20.08.1886 Korpiselkä, k. 18.05.1962 Helsinki
  23. 15.05.2016-21.05.2016 kivityömies ja talollinen Samuli Samulinpoika Heija, s. 31.10.1877 Kirvu, k. 17.11.1955 Tuusmäki, Rantasalmi
  24. 22.05.2016-28.05.2016 suutari Eerik Juhonpoika Durkman, ent. Turdin, s. 17.12.1886 Jouhkola, Tohmajärvi, k. 26.10.1979 Puhos, Kitee
  25. 29.05.2016-04.06.2016 uskonnonopettaja, kirkko- ja kunnallispoliitikko, maallikkosaarnaaja Johannes Vasileinpoika Karhapää, s. 23.07.1884 Sonkaja, Ilomantsi, k. 07.03.1918 Siilainen, Joensuu
  26. 05.06.2016-11.06.2016 taistelulentäjä, lentomestari, ansiolentäjä ja kaksinkertainen Mannerheim-ristin ritari Eino ("Illu", "Lentäjä-Ässä") Ilmari Juutilainen, s. 21.02.1914 Lieksa, k. 21.02.1999 Tuusula
  27. 12.06.2016-18.06.2016 Mannerheim-ristin ritari, talousneuvos, maanviljelijä, ylivääpeli Onni Henrik Määttänen, s. 10.02.1908 Maukkula, Ilomantsi, k. 13.06.2010 Joensuu
  28. 19.06.2016-25.06.2016 pienviljelijä, kauppias Feodor Ivaninpoika Perälä, s. 01.05.1903 Hyrsylä, Salmi, k. 16.01.1967 Juuka
  29. 26.06.2016-02.07.2016 Suojärven Annantehtaan mestari Joona Ivaninpoika Arbusoff ent. Arbuzov, s. 05.10.1859 Annantehdas, Suojärvi, k. 23.04.1938 Annantehdas, Suojärvi
  30. 03.07.2016-09.07.2016 kiertokoulunopettaja Ida Adolfiina Turpeinen o.s. Elo, s. 23.02.1896 Jalasjärvi, k. 07.12.1975 Ilomantsi
  31. 10.07.2016-16.07.2016 hallituksen jäsen, Valtameri Oy, Helsinki. Suojärven Pitäjäseuran perustajajäsen Kosti (Konstantin) Pamilo ent. Borisov, s. 11.12.1912 Pälväjärvi, Porajärvi, Aunus, Venäjä, k. 19.12.2005 Helsinki
  32. 17.07.2016-23.07.2016 runonlaulaja Agafia (Ogoi) Iljantytär Määränen o.s. Härkin, s. 14.05.1858 Kaitajärvi, Suojärvi, k. 06.1940 Helsinki
  33. 24.07.2016-30.07.2016 talollinen, sotilas, karhunkaataja, 100-vuotiaaksi elänyt Nil Jaakonpoika Hilonen, s. 12.11.1867 Korpijärvi, Suojärvi, k. 22.01.1968 Polvijärvi
  34. 31.07.2016-06.08.2016 mittavan suojärveläisten valokuvien keräämistyön tehnyt maanviljelijä ja vahtimestari Juho (Ivan) Vasilinpoika Koivunen, s. 22.07.1909 Moisseinvaara, Suojärvi, k. 22.101.1987 Lahti
  35. 07.08.2016-13.08.2016 pappi ja tunnettu herätysjohtaja Henrik Heikinpoika Renqvist, ent. Kukkonen, s. 01.08.1789 Sonkaja, Ilomantsi, k. 05.11.1866 Sortavala
  36. 14.08.2016-20.08.2016 runonlaulaja, taiteilija ja opettaja Samppa (Samuel) Uimonen, s. 19.04.1927 Suur-Tulola, Sortavalan maaseurakunta, k. 18.05.2001 Kitee
  37. 21.08.2016-03.09.2016 taidemaalari Viktor Teronen, s. 01.10.1923 Moisseinvaara, Suojärvi, k. 24.12.1974 Savonlinna
  38. 28.08.2016-03.09.2016 niiniselkäläis-potkuselkäläiseen karjalaiseen Ipatov-sukuun kuuluva Jevdokija (Outi) Fedotovna Tširkova o.s. Ipatova, s. 18.12.1920 Potkuselkä, Veskelys, Neuvosto-Venäjä, k. 10.07.1999 Murmansk, Murmanskin alue, Venäjä
  39. 04.09.2016-10.09.2016 talollinen Nikolai Alekseinpoika Jeskanen, s. 22.12.1877 Ostronsaari, Ilomantsi, k. 29.05.1937 Jalovaara, Suistamo
  40. 11.09.2016-17.09.2016 talollinen, runonlaulaja Ivan (Iivana) Anisiminpoika Onoila, s. 18.08.1842 Sarkakylä, Suistamo, k. 10.10.1924 Suursarka, Suistamo
  41. 18.09.2016-24.09.2016 emäntä Aleksandra Timofeintytär Hokkinen ent. Miinin o.s. Alimpijeva, s. 23.04.1891 Kiimasjärvi, Aunus, Venäjä, k. 05.06.1967 Kajaani
  42. 25.09.2016-01.10.2016 taidemaalari, graafikko ja kuvanveistäjä Aleksanteri (Ali) Juho Ahola-Valo ent. Akkanen, s. 27.01.1900 Impilahti, k. 15.09.1997 Simrishamn, Skåne, Ruotsi
  43. 02.10.2016-08.10.2016 säveltäjä, musiikkipedagogi ja urkuri Tuomo Sakari Mononen, s. 27.07.1928 Korpiselkä, k. 07.06.1997 Espoo
  44. 09.10.2016-15.10.2016 emäntä, kansanlaulaja Pelagea Timofeintytär Kuljukka o.s. Lipitsä, s. 07.10.1897 Koitto, Suistamo, k. 27.10.1978 Iisalmi
  45. 16.10.2016-22.10.2016 kolmen eri armeijan sotilas Kirill Akimovitš Sorokin eli Erkki Harakka, s. 23.05.1919 Veskelys, Karjala, Neuvosto-Venäjä, k. 30.09.2003 Veskelys, Karjala, Venäjä
  46. 23.10.2016-29.10.2016 palovahti Johannes Liesma (Ivan Ignatjev), s. 17.08.1898 Mandera, Tulemajärvi, Aunus, Venäjä, k. 02.10.1982 Valkeakoski
  47. 30.10.2016-05.11.2016 kaukopartiojohtaja ja agentti Lauri Solehmainen, s. 11.11.1915 Korpiselkä, k. 22.06.1993
  48. 06.11.2016-12.11.2016 suutari Matti (Markke) Grigoreinpoika Hokkinen ent. Fokin, s. 25.02.1876 Suopassalmi, Uhtua, Vienan Karjala, Venäjä, k. 16.08.1957 Kajaani
  49. 13.11.2016-19.11.2016 postinkuljettaja Pekka (Petter, "Posti-Pekka") Feodorinpoika Kontamo ent. Kononoff, s. 18.12.1902 Ignoila, Salmi, k. 04.06.1978 Sortavala
  50. 20.11.2016-26.11.2016 kauppias, kanteleensoittaja, säveltäjä ja sanoittaja Vanja (Ivan) Pavelinpoika Tallas ent. Trofimoff, s. 01.07.1876 Kuikkaniemi, Suojärvi, k. 18.07.1952 Turku
  51. 27.11.2016-03.12.2016 kanteleensoittaja, runonlaulaja Timo (Timofei) Jegorinpoika Lipitsä, s. 01.05.1857 Koitonselkä, Suistamo, k. 05.04.1950 Niemiskylä, Kiuruvesi
  52. 04.12.2016-10.12.2016 kauppias, valtiopäiväedustaja Jaakko Antinpoika Häkli, s. 06.10.1848 Lopotti, Kurkijoki, k. 28.05.1902 Bad Nauheim, Hessen, Saksa
  53. 11.12.2016-17.12.2016 taidemaalari Grigor Dimitreinpoika Auer, s. 02.01.1882 Pitkäranta, Impilahti, k. 20.12.1967 Helsinki
  54. 18.12.2016-24.12.2016 maanviljelijä, hirsikirvesmies Johannes (Ivan) Keikkonen, s. 12.11.1907 Kotajärvi, Suojärvi, k. 27.05.1975 Valtimo
  55. 25.12.2016-31.12.2016 mitrarovasti, rehtori Sergei Nikolainpoika Okulov, s. 22.09.1853 Suistamo kk., k. 08.02.1940 Kuopio
  56. 01.01.2017-07.01.2017 kauppias Onni Dimitreinpoika Lukkanen-Lukin, s. 03.06.1899 Roukkula, Repola, Aunus, Venäjä, k. 25.12.1976 Ilomantsi
  57. 08.01.2017-14.01.2017 maanviljelijä, kirjailija, pakinoitsija Jussi (Johannes) Heikinpoika Olkinuora, s. 27.12.1894 Olkinuora, Antrea, k. 18.09.1983 Mikkelin maalaiskunta
  58. 15.01.2017-21.01.2017 kansanhauskuuttuja, esiintyjä Dimitri ("Maisun Miitrei") Davidanpoika Taronen, s. 11.02.1861 Uuksujärvi, Suistamo, k. 26.06.1940 Helsinki
  59. 22.01.2017-28.01.2017 runonlaulaja, itkuvirsien taitaja, emäntä Matjoi (Matrona, "Karjalan äiti") Alekseintytär Plattonen o.s. Sotikainen, s. 06.12.1843 Loimola, Suistamo, k. 28.09.1928 Loimola, Suistamo
  60. 29.01.2017-04.02.2017 runonlaulaja, emäntä Elmi Maria Matintytär Tsokkinen o.s. Kokko, s. 05.07.1885 Aittokoski, Suojärvi, k. 12.04.1979 Helsinki
  61. 05.02.2017-11.02.2017 emäntä Maila Valpuri Antintytär Parviainen o.s. Partanen, s. 03.04.1916 Huhus, Ilomantsi, k. 03.06.1998 Ilomantsi
  62. 12.02.2017-18.02.2017 Suojärven kaitajärveläistä sukua oleva kirjailija Aleksandr Fedotovitš Kirillov eli Kalle Jussila, s. 26.06.1910 Näätälahti, Tsalkinselkä, Petroskoin ujesti, Aunuksen kuvernementti, Venäjä, k. 15.12.1941 Vinnitsy, Podporožjen piiri, Leningradin alue, Neuvostoliitto
  63. 19.02.2017-25.02.2017 vuorineuvos, Asko-konsernin perustaja Aukusti Heikinpoika Asko-Avonius ent. Avonius, s. 17.05.1887 Makarinvaara 4, Pälkjärvi, k. 13.09.1965 Laitialan kartano, Hollola
  64. 26.02.2017-04.03.2017 nyrkkeilijä, olympiavoittaja Sten ("Stepa") Suvio ent. Schuschin, s. 25.11.1911 Hannila, Viipurin mlk, k. 19.10.1988 Helsinki
  65. 05.03.2017-11.03.2017 kirjailija, esseisti, toimittaja, runoilija ja kulttuurivaikuttaja Olavi Pekanpoika Paavolainen, s. 17.09.1903 Kirkonkylä, Kivennapa, k. 19.07.1964 Helsinki
  66. 12.03.2017-18.03.2017 emäntä Anni ("Murron mummo") Mihailintytär Murto o.s. Katalkina, s. 05.09.1892 Hyrsylä, Salmi, k. 28.06.1976 Joensuu
  67. 19.03.2017-25.03.2017 runoilija, kirjailija, kääntäjä Pentti Ilmari Saarikoski, s. 02.09.1937 Impilahti, k. 24.08.1983 Joensuu
  68. 26.03.2017-01.04.2017 opettaja, fennomaani, Raja-Karjalan suomenkielisten koulujen tukija venäläistämisaikana Tilma Sofia Juhanantytär Hainari ent. Forsström o.s. Hagan, s. 01.09.1961 Kontiolahti, Ruskeala, k. 23.01.1940 Helsinki
  69. 02.04.2017-08.04.2017 kauppaneuvos, kansanedustaja, mesenaatti Juho Juhonpoika Lallukka, s. 03.02.1852 Humalainen, Räisälä, k. 01.12.1913 Viipuri
  70. 09.04.2017-15.04.2017 runonlaulaja, emäntä Martta (Marfa) Nikolaintytär Kähmi o.s. Lytsy, s. 07.07.1878 Sarkakylä, Suistamo, k. 07.12.1961 Eno
  71. 16.04.2017-22.04.2017 emäntä, runonlaulaja, kansanparantaja, tietäjä Magdaleena ("Mateli Kuivalatar") Antintytär Kuivalainen, s. 08.05.1771 Huhus, Ilomantsi, k. 29.12.1846 Huhus, Ilomantsi
  72. 23.04.2017-29.04.2017 legendaarinen suomalainen tarkka-ampuja, maanviljelijä Simo ("Simuna") Häyhä, s. 17.12.1905 Miettilä, Rautjärvi, k. 01.04.2002 Hamina
  73. 30.04.2017-06.05.2017 karhunkaataja, runonlaulaja, talollinen Kuisma ("Ar'ehkan Kužma") Timofeinpoika Pussinen, s. 31.10.1869 Kaitajärvi, Suojärvi, k. 19.10.1937 Kaitajärvi, Suojärvi
  74. 07.05.2017-13.05.2017 graafinen taiteilija Viktor (Viki) Mustikainen, s. 05.01.1930 Suojärvi, k. 02.10.1999 Helsinki
  75. 14.05.2017-20.05.2017 talollinen Jefim Ontropanpoika Tutturev, s.n. 1864 Uhmoimäki, Veskelys, Aunus, Venäjä, k.n. Bitšurino, Bardimskij'n piiri, Permin alue, Neuvostoliitto
  76. 21.05.2017-27.05.2017 itkijätär, runonlaulaja Vassa ("Virzi-Vašši") Grigoreintytär Harakka, s. 07.08.1845 Kuikkaniemi, Suojärvi, k. 18.03.1937 Leppäniemi, Suojärvi
  77. 28.05.2017-03.06.2017 rovasti, Ilomantsin ort. srk:n kirkkoherra Mikael Stepaninpoika Skorodumoff, s. 04.06.1848 Kuopio, k. 01.04.1914 Ilomantsi
  78. 04.06.2017-10.06.2017 opettaja, rajakarjalaisen muistitiedon ja perinteen kirjaaja Lyyli (Lydia) Home, s. 11.05.1901 Maimalampi, Suojärvi, k. 17.03.1982 Joensuu
  79. 11.06.2017-17.06.2017 kansakoulunopettaja Matti (Matfei) Nikolainpoika Pajunen ent. Pankratjev, s. 24.07.1891 Pieni Rytty, Sortavalan maalaiskunta, k. 25.01.1971 Joensuu
  80. 18.06.2017-24.06.2017 kielitieteilijä, itämerensuomalaisten kielten professori Aimo Armas Turunen, s. 25.02.1912 Huhus, Ilomantsi, k. 21.09.2000 Helsinki
  81. 25.06.2017-01.07.2017 talonmies, metsuri, kyykkämestari Olli (Aleksi) Vapekko, s. 17.03.1910 Hautavaara, Suojärvi, k. 13.07.2005 Juuka
  82. 02.07.2017-08.07.2017 rakennusmestari Aleksanteri ("Ol'eksin San'a") Poresvuo ent. Bombin, s. 23.02.1916 Bomban talo, Kuikkaniemi, Suojärvi, k. 06.12.1990 Kuopio
  83. 09.07.2017-15.07.2017 maanviljelijä Daniel ("Dan'i") Jeliseinpoika Pussinen, s. 02.12.1901 Kaitajärvi, Suojärvi, k. 19.05.1978 Nurmes
  84. 16.07.2017-29.07.2017 maanviljelijä Fedot ("Hetšu") Spiridoninpoika Makkonen, s. 27.02.1890 Moisseinvaara, Suojärvi, k. 15.10.1964 Sotkamo
  85. 23.07.2017-29.07.2017 kansakoulunopettaja, kansanperinteen taitaja ja perinne-esiintyjä Sanni (Aleksandra) Pyörnilä o.s. Kähmi, s. 30.05.1908 Hodjala, Piensarka, Suistamo, k. 27.04.1998 Eno
  86. 30.07.2017-05.08.2017 liikennöitsijä, hyvin monille rajakarjalaisille tuttu kuljettaja ja viihdyttäjä Venäjän Karjalan -matkoilla Jouko Rainer Brelo, s. 21.10.1959 Ahmovaara, Juuka, k. 23.06.2017 Tiiliniemi, Juuka
  87. 06.08.2017-12.08.2017 kauppias Paraskeva ("Hämyn Paša") Mitrofanintytär Hämynen, s. 21.10.1886 Evanniemi, Suojärvi, k. 11.05.1960 Valtimo
  88. 13.08.2017-19.08.2017 valtioneuvos Herman Johansson Hallonblad, s. 05.06.1825 Sortavala, k. 22.02.1894 Sortavala
  89. 20.08.2017-26.08.2017 runonlaulaja, talollinen Pedri (vanhempi) Ivaninpoika Shemeikka, s. n. 1821 Muuanto, Suistamo, k. 11.04.1915 Öllölä, Tuupovaara
  90. 27.08.2017-02.09.2017 populi, talollinen, runonlaulaja ja kanteleensoittaja Ivan ("Jehkin Iivana") Jefiminpoika Shemeikka, s. 21.08.1843 Muuanto, Suistamo, k. 02.03.1911 Helsinki
  91. 03.09.2017-09.09.2017 filosofian tohtori, historioitsija ja kulttuurivaikuttaja Heikki Einari ("Kotškazen Feďa") Koukkunen, s. 21.03.1938 Varpakylä, Suojärvi, k. 09.11.1983 Joensuu
  92. 10.09.2017-16.09.2017 talollinen, majantalonpitäjä, karhunkaataja Jaakko Mironanpoika Pyy, s. 24.04.1851 Ägläjärvi, Korpiselkä, k. 06.05.1938 Ägläjärvi, Korpiselkä
  93. 17.09.2017-23.09.2017 populi, runonlaulaja Arhippa Saveleinpoika Puruskainen, s.n. 1784 Hattuvaara, Ilomantsi, k. 018.12.1860 Hattuvaara, Ilomantsi
  94. 24.09.2017-30.09.2017 professori, kansanrunouden tutkija, suojärveläis- ja korpiselkäläisjuurinen Viktor Jakovlevitš Jevsejev, s. 31.05.1910 Jehkilä, Suojärvi, k. 12.12.1986 Petroskoi, Karjala, Neuvostoliitto
  95. 01.10.2017-07.10.2017 tietäjä, ennustaja ja laulaja Pahom Nikiforinpoika Melentjev eli Poahkomie Omenaińi eli Poahkomie Omenainen, s. n. 1816 Akonlahti, Vuokkiniemi, Vienan Karjala, Venäjä, k. n. 1903 Nykyttilä, Akonlahti, Kontokki, VIenan Karjala, Venäjä
  96. 08.10.2017-14.10.2017 itkijä, kansanparantaja, kätilö, mökinemäntä Tatjana Stepanintytär Teronen, s. 12.01.1860 Ägläjärvi, Korpiselkä, k. 20.04.1932 Ägläjärvi, Korpiselkä
  97. 15.10.2017-21.10.2017 karjalainen neuvostokirjailija Nikolai Grigorjevitš Laine (Hippinen, Gippijev), s. 27.05.1920 Repola, Suomi, k. 18.02.1984 Petroskoi, Karjala, Neuvostoliitto
  98. 22.10.2017-28.10.2017 emäntä, itkuvirsien taitaja Irinja Antonintytär Arhipoff o.s. Antonova, s. 10.05.1864 Klyyssinvaara, Himola, Aunus, Venäjä, k. 09.11.1934 Ilomantsi kk., Ilomantsi
  99. 29.10.2017-04.11.2017 lähetyssaarnaaja Pietari Paavonpoika Kurvinen, s. 18.07.1842 Lapinniemi, Kivilahti, Ilomantsi, k. 25.11.1925 Karkku
  100. 05.11.2017-11.11.2017 rehtori Nestor Norppa, s. 17.07.1929 Hantšakanniemi, Suojärvi, k. 22.02.2013 Joensuu
  101. 12.11.2017-18.11.2017 viipurilainen kauppias Johan Robert Antinpoika Karttunen, s. 14.04.1878 Sotkuma, Polvijärvi, k. 19.11.1940 Helsinki
  102. 19.11.2017-25.11.2017 suurtalollinen, maanviljelijä Mihail ("Ukko Mihaila") Maksimanpoika Home, s. 1811 Maimalampi, Suojärvi, k. 09.06.1897 Maimalampi, Suojärvi
  103. 26.11.2017-02.12.2017 varatuomari Rainer Aleksander Veisterä ent. von Weissenberg, s. 29.09.1903 Viipuri, k. 21.02.1985 Helsinki
  104. 03.12.2017-09.12.2017 kielitieteilijä, opettaja, kirjailija, karjalan suursanastojen kerääjä Edvard Vilhelm Ahtia ent. Stark, s. 12.11.1867 Dragsvik, Tammisaari, k. 15.03.1953 Helsinki
  105. 10.12.2017-16.12.2017 kansanedustaja, kansanvaltuuskunnan jäsen Jalo Johan Petterinpoika Kohonen, s. 20.08.1884 Viipuri, k. 05/1935 Petroskoi, Karjala, Neuvostoliitto
  106. 17.12.2017-23.12.2017 pienviljelijä, metsätyömies Matti Juhonpoika Kontturi, s. 01.07.1894 Sonkaja, Ilomantsi, k. 16.08.1985 Ilomantsi
  107. 24.12.2017-30.12.2017 professori, teologian tohtori, ortodoksinen rovasti Heikki Makkonen, s. 02.02.1936 Moisseinvaara, Suojärvi, k. 03.04.2016 Espanja
  108. 31.12.2017-06.01.2018 majatalon emäntä, runonlaulaja, itkijänainen Marfa (Marppa) Feodorintytär Tschokkinen o.s. Vornanen, s. 19.08.1849 Tolvajärvi, Korpiselkä, k. 02.07.1935 Tšokki, Korpiselkä
  109. 07.01.2018-13.01.2018 kansakoulunopettaja Matti (Matfei) Mihailinpoika Home, s. 09.08.1874 Maimalampi, Suojärvi, k. 21.05.1927 Maimalampi, Suojärvi
  110. 14.01.2018-20.01.2018 kauppias Pekka Antoninpoika Homanen, s. 11.01.1889 Saarenpää, Repola, Aunus, Venäjä, k. 22.09.1952 Helsinki
  111. 21.01.2018-27.01.2018 työmies Juho (Ivan) Heikkinen ent. Feodorov, s. 24.06.1903 Lusma, Repola, Aunus, Venäjä, k. 15.07.1982 Lieksa
  112. 28.01.2018-03.02.2018 runonlaulaja, itkijänainen, työmiehen vaimo Ahri (Agrippina) Ivanintytär Vornanen o.s. Savinainen, s. 23.06.1868 Ägläjärvi, Korpiselkä, k. 17.12.1937 Ägläjärvi, Korpiselkä
  113. 04.02.2018-10.02.2018 päätoimittaja, kirjailija Heikki Lauri Laurinpoika Hyppönen, s. 13.05.1885 Alattu, Suistamo, k. 26.10.1956 Raahe
  114. 11.02.2018-17.02.2018 pitäjänneuvos, kirjastonhoitaja Pauli Repo, s. 04.03.1915 Suistamo kk., Suistamo, k. 20.06.1997 Juuka
  115. 18.02.2018-24.02.2018 talollinen Pedri Avtonominpoika Härkin eli Auhtoin Peša, s. 30.06.1870 Kaitajärvi, Suojärvi, k. 21.10.1930 Kaitajärvi, Suojärvi
  116. 25.02.2018-03.03.2018 emäntä, kansanparantaja Anni Aapontytär Pölönen o.s. Mikkonen, s. 16.06.1889 Varpanen, Pielisjärvi, k. 03.03.1960 Varpanen, Pielisjärvi
  117. 04.03.2018-10.03.2018 rakennusneuvos Pekka Tavi, s. 21.02.1921 Suojärvi, k. 21.10.1993 Nurmes
  118. 11.03.2018-17.03.2018 musiikin lehtori, säveltäjä, runoilija Pekka Juhani Heikinpoika Hannikainen, s. 09.12.1854 Nurmes, k. 13.09.1924 Helsinki
  119. 18.03.2018-24.03.2018 kruununmetsänvartija Filip (Hilippa) Timofeinpoika Vornanen, s. 09.10.1849 Tolvajärvi, Korpiselkä, k. 11.08.1920 Tolvajärvi, Korpiselkä
  120. 25.03.2018-31.03.2018 opettaja, kauppias, kanteleensoittaja Antero (Andrei) Filipinpoika Vornanen, s. 18.08.1889 Tolvajärvi, Korpiselkä, k. 23.02.1937 Varpakylä, Suojärvi
  121. 01.04.2018-07.04.2018 kansanedustaja, tullineuvos, ministeri Veikko Emil Aleksander Vennamo ent. Fennander, s. 11.06.1913 Lahdenpohja, Jaakkima, k. 12.06.1997 Helsinki
  122. 08.04.2018-14.04.2018 kyläkauppias, talollinen Mikko (Mihail) Jaakonpoika Kairulahti ent. Näivö, s. 28.09.1898 Salonkylä, Suojärvi, k. 28.12.1975 Varkaus
  123. 15.04.2018-21.04.2018 runoilija, kirjailija, kääntäjä, työmies Kustaa Jalmari Erikinpoika Virtanen, s. 08.01.1889 Mainiemi, Padasjoki, k. 02.04.1939 Kotlasin vankiasema, Arkangelin oblasti, Neuvostoliitto
  124. 22.04.2018-28.04.2018 talollinen, lautamies, kunnallismies Jaakko Terenteinpoika Näivö, s. 01.10.1856 Salonkylä, Suojärvi, k. 12.02.1940 Kaimaojan siirtoleiri, Kontupohja, Karjala, Neuvostoliitto
  125. 29.04.2018-05.05.2018 talollinen Ivan ("Hyytty") Alekseinpoika Savinainen, s. 02.02.1875 Salonkylä, Suojärvi, k. 15.05.1940 Kaimaojan siirtoleiri, Kontupohja, Karjala, Neuvostoliitto
  126. 06.05.2018-12.05.2018 postinkantaja Maria Timofeintytär Prokkojeva (Prokkonen) o.s. Butorina, s.n. 1897 Pohjoispää, Pyhäniemi, Mäntyselkä, Aunus, Venäjä
  127. 13.05.2018-19.05.2018 säveltäjä Toivo Timoteus Matinpoika Kuula, s. 07.07.1883 Alavus, k. 18.05.1918 Viipuri
  128. 20.05.2018-26.05.2018 maanviljelijä Pekka Martiskainen s. 09.02.1923, Liusvaara, Ilomantsi, k. 30.01.2015 Ilomantsi
  129. 27.05.2018-02.06.2018 talollinen, kauppias, kanteleensoittaja, karhunkaataja Jeyssei (Jevsei) Mironanpoika Pyy, s. 20.06.1868 Yläjärvi, Korpiselkä, k. 28.11.1951 Oulu.
  130. 03.06.2018-09.06.2018 runoilija, kääntäjä Otto Toivo Lyy ent. Mähönen, s. 20.04.1898 Joensuu, k. 27.07.1976 Naantali
  131. 10.06.2018-16.06.2018 säveltäjä, kapellimestari, professori Erik Gustav (Erkki) Oskarinpoika Melartin, s. 07.02.1875 Käkisalmen maalaiskunta, k. 14.02.1937 Helsingin maalaiskunta
  132. 17.06.2018-23.06.2018 vanhainkodin johtaja, kotitalousneuvoja Nelli (Filonella) Parppei o.s. Home, s. 09.07.1916 Leppäniemi, Suojärvi, k. 14.01.1999 Joensuu
  133. 24.06.2018-30.06.2018 livvinkarjalankielinen laulaja Hannu Kalevi Brelo, s. 23.09.1953 Juuka, k. 02.05.2012 Juuka
  134. 01.07.2018-07.07.2018 apteekkari Tauno Armas Johannes Jääskeläinen, s. 04.08.1888 Sortavalan kaupunki, k. 01.11.1947 Helsinki